mmp2006szm
Tartalom
 
Menü
 
Kapcsolatok
 
Nemzetközi
 
Hírek6
 
hírek6

Teszt hír

 
Marxista oktatás
Marxista oktatás : A kapitalizmus általános krízise-Korunk 1931 Október

A kapitalizmus általános krízise-Korunk 1931 Október

Az imperialista hatalmak között a világpiacért, a nyersanyagforrásokért, a tőkekihelyezés lehetőségeért, a gyarmatok elfoglalásáért és újra való felosztásáért folyó harc a háborúkhoz vezet. A világháború, melyben az egymást legkülönfélekép keresztező érdekellentétek kerültek felszínre az imperializmus korszakából a kapitalizmus egyetemes válságába, a „haldokló kapitalizmus” fázisából a részben már megdőlt kapitalizmusba vezet át.

 


A világháború, amit tulajdonképpen egy rendkívül éles krízisnek tekinthetünk, a világ egyik leghatalmasabb államában, a polgárság megdöntéséhez vezetett. Az alapvető világtörténeti jelentőségű különbség a kapitalizmus minden valahai krizise és aközött a krizis között, amely a világháborúban nyilatkozott meg, abban áll, hogy az azelőtti krizisek a kapitalizmus rendszerének egyensúlyát pillanatnyilag helyreállították s az ellentétek megoldása, ha erőszakosan és sulyos komplikációk árán is, de a kapitalisztikus rendszer keretén belül következett be, — ez a krizis azonban magának a rendszernek a szétvetéséhez, a polgárság bukásához s egy új rendszer kiharcolásához vezetett a világ egyik legnagyobb államában.

 A kapitalisztikus világgazdaság, a polgárság uralma a világ egésze fölött így véget ért. Két alapjábanvéve ellentétes, egymással összeférhetetlen társadalmi rendszer áll egymással szemben. Ez a tény jellemzi a legélesebben a kapitalizmus egyetemes válságát.


A világ e két egymással ellenségesen szemben álló társadalmi rendszerekre való szétesésének ténye a kapitalisztikus rendszerűnek megmaradt rész további alakulására messzemenő hatást gyakorol. A kapitalizmus alapvető mozgástörvényei természetesen továbbra is érvénybe maradnak. A kapitalizmusra jellemző belső ellentétek azonban a másik rendszer fennállása következtében élesednek.

 A másik különösen fontos mozzanata a kapitalizmus egyetemes válságának a gyarmati forradalom. Ez a forradalom növekvő jelentőséggel veszélyezteti az imperialista uralom alapjait.

 A szocialista tervgazdaság és a gyarmati forradalom gyorsítják magában a kapitalista államokban az átalakulás folyamatát. Ennek a folyamatnak legélesebb stádiumát az európai kontinens éli.

 

Az európai kontinens polgárságának ugyan sikerült a háború után keletkezett közvetlen forradalmi szituáció felett urrá lenni, amidőn a kapitalista társadalmi rend keretén belül teljesíthető s a reformista munkásmozgalom részéről felállított követeléseket — általános választójog, gyülekezési szabadság, nyolc órás munkanap, stb. — teljesítette s így időt nyert ahhoz, hogy uralmi szervezetét reorganizálja s a dolgozók pár országban keletkezett diktaturáját a reformista vezetők aktiv segítségével letörje. A polgárságnak ez a győzelme tette lehetővé relatíve a részleges stabilizálást. Ez a stabilizálás azonban a kapitalizmus belső ellentmondásainak következményeként a jelenlegi gazdasági válságba torkolt s egyes országokban ismét közvetlen forradalmi szituációt termelt.

 

A világgazdaság két egymással ellenséges rendszerre való szakadásán kívül a kapitalisztikusnak megmaradt részben a háború alatt és a háború utáni időben ugrásszerű változások történtek, amelyek eredete részben a háború előtti időre vezethető vissza. Ezek közül a legfontosabbak:

 

1.    Az Egyesük Államok ugrásszerű fejlődése. Az Egyesült Államok a háború kezdete óta a világ első imperialista hatalma lett.


2.    Anglia erős hanyatlása. Termelése és külkereskedelme még a mai napig sem érte el a háború előtti nivót. „A világ ipartelepe” szerepét Anglia végleg elveszitette. (Angliát, mely a vas és acéltermelést illetőleg, egykor a világ legelső állama volt, az Egyesült Államok, Franciaország, Németország s az idén már Oroszország is megelőzte.)

 

3.    Az ipar gyors fejlődése számos agrárországban. A háború alatt az európai ipari országok nem voltak képesek az agrárországokat ipari termékekkel ellátni s ezért következett be a legtöbb agrárországban a könnyűipar gyors fejlődése. A háború után az új iparokat magas vámok védték a régi nagy ipari országok heves konkurrenciájával szemben, minek következtében a kapitalisztikus világ még több egymástól kölcsönösen elzárt országterületre szakadt, mint valaha. A védekezés lehetőségének emelése céljából azután egyes iparokat mesterségesen még tovább fejlesztettek. Ez viszont a termelőerők fejlődésének gátlását jelenti, mert ezáltal a világgazdasági munkamegoszlás előnyei csökkentek. A belső piac felvevőképessége nagyon sokszor már arra sem elegendő, hogy a termelés egy egyetlen modern nagyüzem termelését felvehesse valamely iparágból, minek következtében egy sereg újabb „nehézség” keletkezik.

 

4.    Németország reparációs terhei és az európai entente-államok hadiadóssága az Egyesült Államokkal szemben az egyenlőtlen fejlődés újabb momentumát képezik, az az folytonos „gazdálkodáson kivüli” megrablását Németországnak az entente s Európának az Egyesült Államok által.

 

Az egyenlőtlen fejlődésnek ezek az igen fontos tényei képezik a háború utáni kapitalizmus bomlásának tényezőit s járulnak hozzá az egyetemes válság kiélesítéséhez.

 

A háború utáni kapitalisztikus világgazdaság erős leromlása a centralizálás meggyorsításához vezetett. Az infláció tömegesen szipolyozta ki a járadékból élőt, a kézművest és kisiparost az ipari tőke javára. (Németország) Más országokban viszont a deflációs politika, a banktőke és a járadékból élő réteg megerősödéséhez vezetett az ipari tőke költségére. (Anglia, Japán.) Ebből olyan különös nehézségek származtak, amelyek a meggyorsított monopólképződéshez vezettek, úgy a kisebb vállalkozásoknak a nagyobb által való felszívása, mint a nagy vállalkozásoknak monopolisztikus organizációba való tömörülése révén. (Kartelek, trösztök, koncernek, stb.) A kapitalizmus monopólisztikus karaktere egyetemes válságának periódusában lépett a legmagasabb fejlődési fokra. Ugyanakkor mindez a kapitalisztikus társadalom fogyasztóerejének relativ csökkenésével párhuzamos.

 

A stabilizálódás után a legtöbb kapitalisztikus országban a termelő-apparátus ugrásszerű kiszélesedése következett be; ugrásszerű lázas fejlődése a technikának, amely egyes országokban egy új technikai átalakulással határos. A technikának ez a fejlődése a kapitalista racionalizálással szövődött össze, amely a legfejlettebb országokban — Amerika, Németország — különös energiával vivődött keresztül.

 

A racionalizálás kifejezése alatt a kapitalista vállalkozások rendszabályainak egész sorát foglaljuk össze, melyek a profit növekedését tartoznak szolgálni. Két uton: a) a termelési költségek leszállításával, b) a magasabb nyereségek szerzésével a kiélesedett monopol-képződés utján.

 

A termelési költségek leszállításának módszerei mindenekelőtt a munkaproduktivitás emelése a gépezet technikai tökéletesedése és a munkafolyamat organizálása révén: a termelés egységében levő munkaidő csökkentése, standardizálás, tipizálás és normalizálás által: & munkaidő fizetett részének csökkentése a munka legmesszebbmenően intenzívvé való tétele, (futószalag, speciális munkabérszámító módszerek) s a munkások fokozottabb kihasználása révén.

 

A racionalizálás ezek szerint nem (tartalmaz elvileg újat; a racionalizálás csupán szisztematikus, tudatos és halmozott alkalmazása azoknak a módozatoknak, melyeket a tőkések profitutáni hajszájukban mindig alkalmaztak azzal a különbséggel, hogy a munka-produktivitás emelése relative visszamarad a munkások kizsákmányolásával szemben, ugyanannyi vagy csökkentett munkabér mellett. S mert a racionalizálás, amennyiben a termelési apparátus megújításának és kiszélesítésének formájában történik, valójában reális akkumulációt jelent, ezért úgy is hat, mint az akkumuláció: mindaddig, amíg tart, emeli a konjunkturát, (“a racionalizálási konjunktura”) bizonyos fokon pedig kríziseket vált ki illetve mélyít. Ezen a (csupán a ciklus menetét modifikáló) befolyásán kivül a racionalizálás a kapitalista termelési mód alapvető ellentéteinek kiélesedéséhez is vezet.

 

Mindezekkel a kapitalizmus egyetemes válságának gazdasági gyökereihez értünk. (A rendszer egyetemes válsága mindenekelőtt az oroszországi rendszer fennállásában manifesztálódik.) A kapitalizmus minden belső ellentéte rendkívül kiélesedik. Az egyetemes válság periódusában a legélesebben kiütközik az ellentét a konkurrencia által kényszerített tőkének a termelés határtalan kiterjesztése utáni törekvése és a kapitalista társadalomnak a kapitalista termelési mód belső mozgástörvényszerűsége révén egyre szűkebbé korlátozott fogyasztóereje között. Míg ez az ellentét a kapitalizmus előző periódusaiban csak a periódikusan visszatérő gazdasági krízisekben került felszínre addig a kapitalizmus egyetemes válságának periódusában a tendenciája krónikusan éles. A kapitalista piac felvevőképessége még a magas konjunktura fázisában sem elégséges ahhoz, hogy a termelési apparátus teljes kihasználását lehetővé tegye. A termelési apparátusnak nagy része állandóan — áll.

 

Ugyanennek a jelenségnek másik oldala: a kapitalisztikus piac felvevőképessége nem elég ahhoz, hogy minden dolgozónak munkaalkalommal szolgáljon. Míg a kapitalizmus előző periódusaiban a munkanélküli munkástartalékhadsereg a magas konjunktura fázisaiban a minimumra redukálódott s a kapitalisták munkáshiány miatt panaszkodtak, addig ma a tömegmunkanélküliség krónikus. A kapitalizmus egyetemes válságában a közvetlen termelőt a termelési eszközökhöz való viszonyában egy újfajta leépítés éri: nem mint a termelési eszköz tulajdonosát építik le (ez a folyamat már rég befejeződött), hanem abban az értelemben, hogy már nincs meg a lehetősége ahhoz, hogy munkával a kapitalista tulajdonát képező termelési eszközön életfentartását megkeresse.

 

Kihasználatlan termelési erők és kihasználatlan munkaerők: „tőkefölösleg, népfölösleg mellett” — mint Marx mondja — felfogásunk szerint a kapitalizmus egyetemes válságának ezek a legfontosabb gazdasági jegyei. Ez nemcsak az iparra vonatkozik, hanem a mezőgazdaságra is, ahol az évtizedek óta tartó agrárkrízis formájában jut kifejezésre.

 

 


 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
statisztika
Indulás: 2006-12-12
 
A pontos idő

 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Külföldi kommunista pártok
 
Tartalom

Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!