Ebédidő, cigiszünet: írásba kell foglalni a munkaközi szünetet?
Adózóna 2013.11.10. 18:21
Milyen előírásokat kell betartani a munkaközi szünettel, például az ebédidővel kapcsolatban? Kell-e nyilvántartást vezetni, kell-e szerepeltetni a munkaszerződésben mondjuk a cigiszünetet? Olvasónk kérdésére szakértőnk, dr. Hajdu-Dudás Mária válaszolt.
Olvasónk kérdése a következő volt: "A munkaidő-nyilvántartásban fel kell-e tüntetni a 20 perc munkaközi szünet igénybevételének pontos időpontját? Napi 8 órás munkarend mellett dönthet-e úgy a munkáltató, hogy a 8 órában benne foglaltatik a 20 perc munkaközi szünet is, amit ki is fizet a munkáltató. Ha igen, akkor ezt a munkaszerződésben szerepeltetni kell? Ezzel kapcsolatban van-e valami fontos dolog, amire oda kell figyelni?"
Szakértőnk összefoglalta a munkaközi szünetre vonatkozó legfontosabb szabályokat. Az Mt. 103. § (1) bekezdése alapján a munkavállaló részére, ha a beosztás szerinti napi munkaidő vagy a rendkívüli munkaidő tartama
a) a 6 órát meghaladja, 20 perc,
b) a 9 órát meghaladja, további 25 perc
munkaközi szünetet kell biztosítani.
A felek megállapodása vagy KSZ a munkavállalók számára legfeljebb 60 perc munkaközi szünetet biztosíthat.
A munkaközi szünet, tehát például az ebédidő, a cigiszünet nem része a munkaidőnek (kivéve a készenléti jellegű munkakört), így a munkavállalót a szünet tartamára díjazás nem illeti meg azonban ettől a munkavállaló javára eltérhetnek a felek a munkaszerződésben. Azaz arra van lehetőség, hogy a munkavállaló napi 8, heti 40 órában lássa el feladatait (azaz megkapja az erre az időszakra járó teljes munkabérét, de ténylegesen 7óra 40 percet dolgozik le), melynek része a munkaközi szünet.
A munkaközi szünetet a munkavégzés megszakításával kell kiadni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a munkaközi szünetet a munkaidő megszakításával kellene kiadni, azaz a munkáltató –mint a munkaidő beosztásának letéteményese – határozza meg, hogy a munkaközi szüntetet a munkaidő megszakításával, vagy munkaidőben adja-e ki.
A munkaközi szünet kiadásának időpontját nem kell nyilvántartani az Mt. kötelezően nem írja elő, azonban célszerű, ugyanis szükség esetén a munkáltatónak tudnia kell bizonyítani, hogy a munkaközi szünetet a törvénynek megfelelően biztosította. (A munkáltatónak lényeges érdeke fűződhet a kiadás időpontjának regisztrálásához is, például ha a munkaközi szüntetet éjszakai pótlékra jogosító időszakban adta ki.). A munkaszerződésben nem kötelező elem, a tájékoztató napi munkaidőre vonatkozó részében érdemes feltüntetni.
|