"A népirtás nem hegedűjáték!"
Cz. G.| NOL 2012.09.23. 15:18
Mága Zoltán roma hegedűművészt is a Horthy Miklós által alapított Vitézi Rend tagjává avatták a hétvégén. Emiatt tiltakozó demonstráció szerveződik. "A népirtás nem hegedűjáték!" – ezzel a címmel hirdetett tüntetést a Társadalom, emlékezet és aktivitás elnevezésű Facebook-csoport. A demonstrációt Mága Zoltán roma hegedűművész és a Vitézi Rend elleni tiltakozásul szervezik.
Ahogyan arról az Index beszámolt, szombaton a fóti katolikus templomban (többek között Bencsik András újságíró társaságában) Mága Zoltánt is a Vitézi Rend tagjává avatták. Ezzel Mága egy olyan szervezetbe lépett be, amit a "magyarországi népirtás első számú felelőse, Horthy Miklós alapított" – olvasható a tüntetés szervezőinek felhívásában.
A demonstrációt az Operettszínháznál, a Nagymező utcában tartják október 13-án délután. Ezen a napon Mága Zoltán és az Operettszínház a pécsi Kodály Központban ad koncertet.
A szervezők a magyar kultúra és képviselői nevében tiltakoznak azok ellen, akik a koncerten való közreműködéssel "beállnak Mága Zoltán mellett Horthy, így a holokauszt dicsőítésének gyalázatába", valamint az "államilag betiltott, a holokauszt emlékét gyalázó Vitézi Rend működése ellen". (Megjegyzendő: az állami tiltás csak a szocializmus évtizedeiben volt igaz. A Vitézi Rend – és több hasonló nevet viselő szerveződés – a rendszerváltás után újjáalakult Magyarországon.)
A fóti rendezvényen amúgy adományokat gyűjtöttek "vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó úr felállítandó életnagyságú lovas szobrára". Az Index tudósítása szerint Mága Zoltán is adakozott.
Molnár-Gazsó János, a Vitézi Rend főkapitánya korábban kérdésünkre elmondta, hogy a bronzból készült lovas szobor talapzattal együtt becsülhetően 25-30 millió forintba kerül majd. A főkapitány májusban még abban bízott, hogy a fővárosban – reményei szerint a budai Várban – októberben állni fog Horthy Miklós emlékműve. A jelek szerint azonban még mindig nem sikerült előteremteni a szükséges összeget (tavasszal 8-10 millió forint hiányzott). Bár előzőleg több fideszes politikus is a szoborállítás mellé állt, egyelőre csak találgatni lehet, hogy a kezdeményezés mennyiben élvez politikai támogatást.
A Vitézi Rendet nem tántorították el a Horthy elleni tiltakozások. "Addig kell csinálni, amíg Horthy Miklós személye az egész országban elfogadottá nem válik" – mondta Molnár-Gazsó János, ugyanakkor hangsúlyozta: a Vitézi Rend "esküszegőként és gyilkos árulóként" tekint mindazokra, akik a szervezet tagjai közül hajdan a nácik és a nyilasok kiszolgálóivá váltak.
|