Magyarország 1920-tól 1945-ig. Hogyan változott egy monarchia náci állammá
Szerző: STOP | Forrás: Süddeutsche Zeitung | 2012.07.24. 06:33
A Budapesten megtalált Csatáry László nevű, feltehetőleg háborús bűnökkel vádolható személy esete ismét ráirányította a figyelmet Magyarország történetére. Horthy admirális, mint kormányzó gondoskodott a Hitler-Németországgal való szoros kapcsolatról. Végül a magyar nácik egy véres rezsimet hoztak létre.
Horthy Miklós (1868-1957) majd negyed évszázadig uralkodott Magyarországon, mint autoriter kormányzó. Az Osztrák-Magyar Monarchia haditengerészetének tisztjeként az admirális ranging emelkedett. A háború elvesztése után szétesett a Habsburg Birodalom. Magyarországon egy rövid életű Tanácsköztársaság jött létre, amelyet Horthy sikeresen legyőzött. 1920-ban helyreállt a királyság, király nélkül, a kormányzó Horthy lett.
A trianoni békeszerződés értelmében Magyarország háború előtti területének kétharmada a szomszédos államokhoz került, ez Magyarország nacionalista erőinek nagy ösztönzést jelentett, és később maga Horthy is revizionista politikát folytatott. 1920-ban Károly császár két ízben is megpróbált visszatérni a magyar trónra, de ezt Horthy mindkétszer meghiúsította, majd magát kormányzóvá választatva egy autoriter, antiliberális, antidemokratikus, antiszemita és revizionista államot épített ki. Adolf Hitler hatalomra kerülésével egyre szorosabbra fűzte a viszonyt a Német Birodalommal.
Horthy a zsidók jogfosztása és a külpolitika területén is kereste a kapcsolatot a nemzetiszocialista vezetőkkel. 1938-tól Hitler megjutalmazta a kormányzót: az elcsatolt területek egy része visszakerült Magyarországhoz. 1941-ben a magyar csapatok a Wehrmacht oldalán bevonultak a Szovjetunióba, egyidejűleg a magyar tisztek megszervezték a zsidók deportálását, és részt vettek a vérengzésekben. Horthy hosszabb távon a legitim királyság visszaállításában gondolkodott, idősebb fiát szerette volna megkoronáztatni - írja a lap. (Aki néhány évet az USA-ban töltött, egyébként kritizálta a zsidók deportálását, és a velük való bánásmódot. A keleti fronton repülőgép-szerencsétlenség áldozata lett.)
A kormányzó később habozott az összes magyar zsidó deportálását illetően, az Endlösung jegyében, és a háttérben különbékéről kezdett tárgyalásokat. 1944 októberében Horthyt elmozdították, és kezdetét vette a nyilaskeresztes rémuralom.. Vezetőjét, Szálasit a háború után társaival együtt elítélték és kivégezték. Horthy Miklós túlélte a háborút, országát a hitleri Németország oldalán a pusztulásba vezette. 1946-ban Nürnbergben tanúként hallgatták meg, utolsó éveit szabadon, a fasiszta Salazar-rezsim vendégeként élte le, Portugáliában.
(A Süddeutsche Zeitung tíz képből álló történelmi sorozatot közöl a magyar történelemről, a Csatáry ügy apropóján)
A teljes cikk: http://www.sueddeutsche.de
|