A csontritkuls s tpusai
Krptinfo.net | 2011.12.22. 08:04
Alattomosan, fjdalom s jelzs nlkl rkezik. Nem vletlenl nevezik a csontritkulst "nma jrvnynak". A betegsg, mely haznk lakossgnak 7-10 szzalkt rinti, egyre nagyobb npegszsggyi gondd vlik. jabb adatok szerint az oszteoporzisra visszavezethet hallozs mr sszemrhet a mell- s ngygyszati daganatok okozta hallozssal.
A csontok alkotjk testnk stabil, bels vzt. A csontokat alakjuk, szerkezetk szerint lehet csoportostani. A hossz csves csontok elssorban a vgtagokban tallhatk. Lapos csontok pldul a koponya csontjai. Kbs csontok a csigolyk, a kz- s lbtcsontok. Minden csontnak van egy csontonknt vltoz vastagsg tmr kreg-, s bell egy szivacsos llomnya. A hossz csves csontok egy rszben ezenkvl a velrnek nevezett reg is megtallhat. A szivacsos llomnyt s a velrt csontvel tlti ki. Ez a szvettpus vesz rszt a vrkpzsben, a vr sejtes elemeinek termelsben.
A csontok megkzeltleg 30 szzalkban szerves, 70 szzalkban pedig svnyi anyagokbl llnak. A szerves llomny mintegy hlt vagy vzat kpez az svnyi anyagok szmra. A szerves llomnyt a csontpt sejtek termelik. A szervetlen rsz kalciumbl s ms fontos svnyi anyagokbl ll, amelyek erre a hlra rakdnak r. Lteznek gynevezett csontfalsejtek is. Ezek a nagymret sejtek az svnyi s a szerves alkotrszek lebontsval a csontok tptst vgzik. A csontkpzs s lebonts egymssal prhuzamosan zajl, termszetes, lland folyamat. Azonban a szervezet szksgleteinek megfelelen vagy bizonyos betegsgekben a kt, rendszerint egyenslyban lv folyamat valamelyike tlslyba kerlhet a msikhoz kpest. Csonttrst kveten pldul, a gygyuls sorn a csontkpzs ersdik, olyannyira, hogy rendszerint a trvgek krl fls mennyisgben kpzdik az j csontszvet. Ezt idvel a csontfalsejtek bekebelezik, felfaljk, s helyrell a normlis anatmiai llapot. Vannak olyan betegsgek is, melyekben a csontok sszmennyisge a lebontfolyamatok tlslya kvetkeztben cskken. Az egszsges csont sszettelnek megvltozsa, vagyis a szerves s szervetlen sszetevk arnynak megvltozsa is kros csontszerkezet kialakulshoz vezethet.
A csontritkuls vagy orvosi kifejezssel lve az oszteoporzis egy, a csontokat rint anyagcsere-betegsg, melynek sorn cskken a csontszvet mennyisge, s romlik a minsge. A csontok meggyenglnek, mert ptanyagaik egy rsze felszvdik. Belsejkben ritkul a szivacsos szerkezet csontllomny, vagyis cskken a csontgerendcskk egymshoz viszonytott srsge. Kls tmr, krgi rszk is elvkonyodik. A csonttmeg ltalnos cskkensnek oka, hogy a csontfalsejtek lebont tevkenysge meghaladja a csontpts mrtkt. A csontpt sejtek tovbbra is termelnek ugyan csontszvetet, de nem olyan temben, mint ahogy az lebomlik. A csontritkuls a vkonyabb csontkreg s a normlisnl lyukacsosabb bels llomny miatt nveli a csonttrsek kialakulsnak kockzatt. Az oszteoporzisos trsek, fleg a csigolyk trsei krnikus fjdalommal jrnak, mozgskorltozottsgot s az letminsg romlst idzik el.
A csontritkuls tpusai
Az I-es tpus, ms nven menopauza (vagy klimax) utni csontritkuls a nk betegsge. Ebben az idszakban a petefszek kevesebb sztrognt (ni nemi hormont) termel. Hinyban fokozdik a csontfelszvds, a csonttmeg a normlis csontsrsgrtk al cskken, s emelkedik a trsek kockzata.
A II-es tpus, idskori csontritkuls egyarnt rinti a 70 vnl idsebb nket s frfiakat. Tbb sszetevje kzl kiemelend, hogy az idsebbeknl normlisan is alacsonyabb a csonttmeg, hiszen a csontsrsg 35 ves korban ri el a maximumt, majd ezutn fokozatosan cskken. Ezenkvl romlik a kalcium belekbl trtn felszvdsa, ami cskkenti a test kalciumtartalmt. A csontokra hatssal van a fizikai terhels is: a mozgsszegny letmd cskkenti a csontok teherbr kpessgt. Vgl, az idseknl enyhe D-vitamin-hiny is elfordulhat, amely szintn cskkenti a kalcium belekbl trtn felszvdst. Mindezen tnyezk miatt az ids emberek fokozottan ki vannak tve a csontritkuls s a kvetkezmnyes trsek kockzatnak.
A csontritkulsnak gynevezett msodlagos formja is ltrejhet, ilyenkor azt ms betegsgek vagy gygyszerek szedse okozza. Ez az sszes csontritkuls-eseteknek csak nhny szzalkt teszi ki. Oka lehet krnikus veseelgtelensg, elssorban a pajzsmirigy, a mellkpajzsmirigy, illetve a mellkvesk betegsgei kvetkeztben fellp bizonyos hormonzavarok s az alkoholizmus is.
A csontritkuls klnsebb panaszok nlkl, szrevtlenl is kialakulhat. A csonttmeg cskkensre utalhat azonban a derktji fjdalom, a testmagassg cskkense, ami gyakran hajlott testtarts kialakulsval jr egytt. Viszonylag gyenge fizikai erhatsok is trsekhez vezethetnek. Leggyakoribb fajti a csptji trsek s a csigolyk sszeroppansa. Az sszeroppansos (kompresszis) trsek a gerinc als szakaszn, a csigolyatestek csontgerendzatnak leplse miatt kvetkeznek be. A gerinc torzulst, ppossgt, grblst is elidzheti a meggyenglt csigolyk sszeroppansa.
Az oszteoporzis kialakulst knnyebb megelzni, mint kezelni. A megfelel tpllkozs s az egszsges letvitel fontos a csontok fejldshez s egszsgk fenntartshoz. A fiatalkori fizikai aktivits ers csontokat eredmnyez, amely ids korban is cskkenti a csontritkuls kockzatt. A korszer gygyszeres s hormonterpia mellett az ajnlott mennyisg kalcium mindennapos bevitele s a mozgs segt a csontvz psgnek megrzsben, s cskkenti a jvbeli csonttrsek kialakulsnak kockzatt.
Amennyiben nincs elegend kalcium a vrben, a szervezet a csontokbl vonja el azt. Ezrt is nagyon fontos, hogy kalciumban gazdag trendet alaktsunk ki, mert a megfelel kalciumelltottsg (a D-vitamin-elltottsggal egytt) a csontritkuls megelzsnek s a folyamat lelasstsnak egyik legfontosabb felttele. Kalciumszksgletnk nagyobb rszt tejjel, klnfle tejtermkekkel fedezzk. (Minl zsrosabb a tejtermk, annl kevesebb benne a kalcium.) Egyes zldsgflk is j kalciumforrsok: kelkposzta, brokkoli, hagyma.
A D-vitamin rszben a tpllkkal (pl. tojssrgja, tej) kerl a szervezetbe, rszben a napfny hatsra a brnkben kpzdik. A mjban s a veskben hormonhats vegylett trtn talakulst kveten fokozza a kalcium belekbl trtn felszvdst s a segti a normlis csontkpzdst. Hinyban cskken a vr kalcium- s foszftszintje.
A csontkpzs-csontbonts egyenslynak felborulsa s a felgyorsul csont-tmegveszts miatt a 40 v feletti, vltoz korban lv nket veszlyezteti klnsen a csontritkuls. Ilyenkor klnsen oda kell figyelni a megelzs hrom legfontosabb lpsre: a kalcium- s D-vitamin ptlsra, a megfelel testmozgsra s az egszsges letmdra.
Forrs: egeszsegtukor.hu
|