Biolgiai ttrs: megvan a hossz let titka
Echo TV 2011.12.01. 11:06
Az id az, amibl azt hisszk, hogy nincs elg. Pedig lehet, hogy a modern orvostudomny hamarosan ezen is vltoztat.
A Kaliforniai Egyetemen ecetmuslickkal, ms nven gymlcslegyekkel ksrletezve a hossz s egszsges let titkt kerestk. s a PGC-1es gnt talltk.
Az emberben is megtallhat gn a sejtek motorjnak, a mitokondriumnak az aktivitst befolysolja. Egy lesztgombkban tallhat enzimmel megerstettk az adott gn aktivitst a lgy ideg s izomszveteiben. A ksrlet eredmnye viszont a belekben mutatkozott meg.
„Drmai felfedezst tettnk. A kezelsen tesett gymlcslegyek 50 szzalkkal tovbb ltek, mint normlis trsaik, csupn egy gn kezelse utn” – jelentette be David Walker biolgus. Hozztette: a viselkedsnk nem vltozott, ugyan gy ettek, repltek, csak hosszabb ideig, szval arra jutottunk, hogy nem csak az letket hosszabbtottuk meg, hanem az egszsgi llapotukon is javtottunk.
A kutatk gy vlik, hogy a belek llapota nem csak az egszsgrt felels, hanem a hosszabb letrt is, mivel a tpllkfelszvds mellett, ez a gtja a mreganyagok felszvdsnak, vagyis az egszsges blrendszer a hossz let egyik alapja.
A biolgusok most azt vizsgljk, hogy ha javtunk a belek llapotn, az miknt hathat a tbbi szervre, az izomzatra vagy ppen az agyra.
|