let a Fldn kvl: tele lehet meglepetsekkel az univerzum
tvs Zoltn| Npszabadsg 2011.11.17. 07:31
rkutats - A Fehr Hz nem tud „idegen lnyekrl” – tvenves SETI-kudarc Tbb tzezer amerikai tmogatott kt petcit, amelynek alri arra vrtak vlaszt az Obama-kormnytl, van-e tudomsa a fldn kvli let brmifle formjrl?
Reuters Kimberly WhiteA Fehr Hz mlt hten szletett vlasza: az USA kormnynak nincs olyan bizonytka, hogy brmifle let ltezne bolygnkon kvl, vagy hogy egy fldn kvli ltformval sikerlt volna kapcsolatba lpni, netn az emberi faj egyik tagjval k vettk volna fel a kapcsolatot – rta Phil Larson, a Fehr Hz tudomnyos s technolgiai tagozatnak tagja. Ezen kvl nincs megbzhat informci arrl sem, hogy a kormnyzat brmifle bizonytkot titkolna a nyilvnossg ell. Phil Larson szerint sok tuds kereste a vlaszt r, ltezik-e a fldn kvli let, s kvetkeztetsk szerint annak az eslye, hogy a millirdnyi csillag kztt valahol ltezzen egy bolyg, amelyen megjelent az let egy formja, elg nagy. De ugyanezen tudsok szerint annak az eslye, hogy kapcsolatba is lpjnk egy intelligens fajjal, a minket elvlaszt, hatalmas tvolsgot figyelembe vve rendkvl kicsi.
Idegen civilizcik fldi jelenltre teht bizonytk nincs, de igny lenne r, hiszen mi msrt szletnek fantasztikus filmek, sci-fi regnyek? A modern mdia ltal kivltott els tmeghisztria is a fldnkvliekkel kapcsolatos. 1938-ban Orson Welles A vilgok harca cm H. G. Wellsm rdijtk-vltozatt mutatta be. Az akkor mindssze 23 ves Welles az Egyeslt llamokba helyezte t Wells eredetileg Angliban jtszd sci-fijt, s „l kzvettsben” szmolt be az ellensges fldnkvliek New Jersey llamban val landolsrl, majd a New York elleni sugr- s gztmadsrl. Wellesk vratlan programmegszaktsokkal, gyorshrekkel s klnbz hanghatsokkal olyan hitelesen manipulltak, hogy rengetegen valsgosnak hittk a „tudstst” – annak ellenre, hogy az ads eltt, majd alatta tbbszr is felhvtk a figyelmet: csupn fikcirl van sz.
Az idegen rtelem tudomnyos kutatsa csak az utbbi tven vben kezddtt el, de ilyen gondolatok jval korbban lteztek. A ngyszz vvel ezeltt mglyn meggetett Giordano Bruno tbbek kztt azt is hirdette, hogy lakott vilgok ezreinek adhat otthont az univerzum. Kveti l s gondolkod lnyekkel npestettk be a Holdat, a Marsot s a tvoli csillagokat – a Mars-csatornk termszetes vagy mestersges eredetrl a XIX. szzad msodik feltl zajlott a vita. Nikola Tesla mrnk ksztett elszr olyan berendezst, amellyel a Mars rdijeleit prblta venni. A XX. szzad els vtizedeinek lelkesltsge az idegen rtelem kutatsa tern lassan albbhagyott. Pldul azrt, mert 1924-ben hiba fogadott „rdicsendet” az egsz Egyeslt llamok, mgsem hallottk a marsbeliek rdiadst. 1960. prilis 8-n Frank Drake vezetsvel elkezddtt a Naprendszeren tlrl rkez rdisugrzsban rtelmes zenetet keres SETI megfigyelsi program. Drake szerint az akkor elkszlt nagy rditvcs alkalmas arra, hogy a tz fnyv tvolsgon belli technikai civilizci szrevehet legyen. A tudsok megprbltak az univerzumot betlt rdizajban valami olyasmit tallni, amit a termszet biztosan nem tud vletlenl produklni – mindeddig sikertelenl. Amg Frank Drake 1960-ban egyetlen hullmhosszon prblkozott, addig a kilencvenes vek elejre olyan szmtgpes berendezsek szlettek, amelyek frekvencik mil liit figyeltk egyszerre. 1999-ben civil pnzbl az egsz vilgra kiterjeden elindult a SETI@home program.
„Az utbbi egy vben jelentsen thangoldtak a kutatsok” – lltja Almr Ivn csillagsz, akinek az idn jelent meg a tmt tfogan, de kzrtheten trgyal, Kozmikus trskeres cm ktete. Ennek egyik oka, hogy jelentsen megntt az ltalunk ismert exobolygk, azaz ms csillagok krl kering bolygk szma. Ezek kztt tbb az ltalunk lakhat vezetnek tartott tvolsgban kering a kzponti giteste krl. ppen ezen bolygk miatt mondja mind tbb kutat, hogy a fldn kvli letet keres kutatsokat ki kellene terjeszteni a kzeli, bolygkkal rendelkez csillagokra is. Eddig ilyen kutatsi program csak a Naprendszeren belli gitestekre, fkpp a Marsra irnyult. Az idegen civilizcik, az rtelem felfedezse is ezekben a trsgekben kecsegtet tbb eredmnnyel. Azaz a bolygrendszerek a leggretesebbek, de ahhoz, hogy eredmnyt rjnk el, finomtani kell a megfigyelseket. Az j irny nem jelenti azt, hogy a hagyomnyos, tven ve foly SETI-programnak befellegzett, de az bizonyos, hogy jabb forrsokat kell bevonni az utbbi idben megtorpant megfigyelsekbe. A fl vszzados kudarc ellenre Almr Ivn vallja: „az univerzum mg tele lehet meglepetsekkel.”
Ugyanakkor Almr Ivn szerint szaktanunk kell azzal a merev felfogssal is, hogy lakhat gitesteket csak a csillagok „lakhat zniban” rdemes keresni. Abban sem lehetnk biztosak, hogy milyenek a nlunk idsebb, fejlettebb civilizcik? Mire lehetnek kpesek, s mennyire lennnek bartsgosak, ellensgesek vagy ppen kzmbsek? Csak bizonytalan vlaszokat adhatunk erre, mert a velk kapcsolatos flelmeinket s remnyeinket a sajt civiliz cinkrl s sajt lehetsgeinkrl alkotott elkpzelseink hatrozzk meg.
„Ha eddig a SETI rosszul kereste cljt, akkor hiba dolgozott tven vig, de ebbl egyltaln nem kvetkezik, hogy az 51. vben nagyobb lenne az eslye a sikerre” – vli Almr Ivn, aki elkpzelhetnek tartja, hogy utdaink ugyanolyan nevetsgesnek talljk majd a SETI-rl foly elmleti vitt, mint mi a rgi csillagszokt, akik filozfiai alapokon prbltk az olyan problmkat megoldani, mint a bolygk vagy a csillagok termszete.
|