Betegsg s erszak
Dr. Kazai Anita 2011.11.12. 07:20
Ha tbb pnzt fektetnnk az egszsggybe, nemcsak a megbetegedsek, hanem a gyilkossgok szma is cskkenne, lltja Randy Thornhill amerikai evolcis pszicholgus, akinek kutatsai szerint az autokratikus kormnyzs, kollektivista trsadalmakban tbb a betegsg, s ezzel sszefggsben gyakoribb az erszak is.
A stressz gonossz tesz?
Az jmexiki Egyetemen dolgoz pszicholgus „parazita-stressz” elmletben valamennyi betegsg az emberi trsadalmat pusztt parazitaknt jelenik meg. Thornhill korbbi kutatsaiban mr bebizonytotta, hogy azokban a trsadalmakban, ahol tbb a megbetegeds, az emberek jobban flnek a fertzsektl, inkbb kerlik az idegeneket, xenofbabbak, konformistbbak. Az ilyen trsadalmakra inkbb jellemz a rokonok s a kzeli szomszdok, a konzervatv rtkek, a kollektivizmus s az autoriter kormnyzs preferlsa. Ezzel szemben, azon orszgok laki, ahol alacsonyabb a megbetegedsek arnya, jellemzen individualistbbak s demokratikusabbak.
Mint arrl a New Scientist cm lap beszmol, egy j kutatsban Randy Thornhill s munkatrsa, Corey Fincher sszefggst tallt a megbetegedsek s az erszak mennyisge kztt. A szerzpros sszehasonltotta 48 USA-llam megbetegedsi s gyilkossgi adatait, s azt tallta, hogy azokban az llamokban, ahol rosszabbak a megbetegedsi mutatk, gyilkossgbl is tbb van – mg akkor is, ha figyelembe vesszk a gazdasgi egyenltlensg mrtkt, ami szintn nveli az erszakot.
A pszicholgusok tanulmnya szerint – amely a Philosophical Transactions of the Royal Society B cm folyiratban jelent meg – a magas parazita-stressz ltal kivltott kollektivizmus magas interperszonlis erszak-szinthez vezet, fokozdik a gyermekek ellen elkvetett erszak, megn az lettrsak kztti gyilkossgok szma, a becsletgyilkossgok, illetve a bartok rdekeinek vlt vdelmben elkvetett gyilkossgok szma. A trsadalmon belli megbetegedsek szma j elrejelzje annak is, hogy mennyi gyilkossgot kvetnek el klfldiekkel szemben – a korrelci pozitv.
Thornhill s Fincher felhvja a figyelmet, hogy egy trsadalomban valsznleg pusztn azltal is cskkenthet az erszak szintje, ha a dntshozk tbb forrst sznnak az egszsggyre.
A New Scientist cikke idzi Val Curtist, a London School of Hygiene and Tropical Medicine munkatrst, aki kritikusan megjegyzi, hogy a klnbz trsadalmak sszehasonltsakor nem elg a gazdasgi egyenltlensg szintjt figyelembe venni, fontos az abszolt gazdagsg mrtke is, hiszen a szegnysg nmagban is fokozza a gyilkossgok szmt. Erre tevdhet, hogy a szegny trsadalmakban gyengbb az egszsggyi ellts, tbb a megbetegeds, gy emiatt is magasabb az erszak.
Dr. Kazai Anita
|