Despotizmus-KASZTRENDSZER
Vikipdia 2008.04.10. 16:09
A kaszt a jogok vagy eljogok rkldsn alapul, rendkvl zrt trsadalmi csoport. Klnbz trtnelmi korokban az egyes trsadalmak legfels, legtbb eljoggal rendelkez rtege (pldul arisztokrcia) a kasztra jellemz vonsokat viselt magn, de a trsadalom legalvetettebb csoportjai is elklnlhettek kasztknt (pldul a burakuminok Japnban).
Emellett ismertek olyan kultrk, amelyekben a trsadalom egsze szigoran elklnl kasztokra tagoldott vagy tagoldik (pldul indiai kasztrendszer). A vilg klnbz rszein meglv kasztokat egyarnt jellemzi az alacsony trsadalmi mobilits, az endogmia, a meghatrozott foglalkozs vagy meglhetsi forrs, s a kasztbeliek identitst erst vallsi, kulturlis vagy ideolgiai httr.
A kaszt sz vgs soron a ’nem, nemzetsg; faj, fajta’ jelents portugl casta szbl vlt nemzetkzi kifejezss, s gy kerlt be a magyar nyelvbe is.
Trtnelmnek egy bizonyos szakaszn valamennyi kultrban megjelentek kasztok vagy ahhoz hasonl jelleg trsadalmi csoportok: a legtbb trsadalomban szigoran zrt arisztokrcia mellett kln kasztot kpeztek az alvetettek Japnban, Koreban, Jemenben. Fejlett vallsi alap kasztrendszerek ismertek Indibl, Bali szigetrl, Neplbl, Pakisztnbl, etnikai alapon szervezd kasztrendszerek pedig Fekete-Afrika s Latin-Amerika orszgaibl. Ezek legnevezetesebbike a ngy kasztra (szanszkrit szval varnra) – brhminokra, ksatrijkra, vaisjkra, sudrkra – s a kaszton kvliekre tagozd indiai kasztrendszer.
A "civilizci" egy sszetett trsadalomban nem csak a trsadalmat magt, hanem egyszersmind annak kultrjt is jellemzi. Minden trsadalom eszmk, szoksok s mvszetek egyedi halmazval, sajtos kultrval rendelkezik, akr civilizci, akr nem. A civilizci szvevnyes kultrt jell, rst, mvszetet, ptszetet, szervezett vallst s sszetett szoksokat. A szvevnyes kultra jellegzetessge, hogy hatssal van s tterjed ms kultrkra, egyes esetekben asszimillja ket a civilizciba. Tbb virgz civilizci is szles kulturlis hatskrrel br szmos npet s rgit lefedve. Egyes trtnszek erre a kiterjedt kulturlis hatsra koncentrlva a civilizcikat nll egysgknt kezeltk. Ezek az elmletek az egyes civilizcikat elsdleges kulturlis szimblumuk kr vonatkoztattk. A civilizcik ezen elmletek alapjn nem gazdasgi vagy krnyezeti okok miatt, hanem morlis vagy vallsi hanyatls miatt esnek vissza s buknak el.
Az indiai civilizci: kt klnll trsadalombl ll. Az Indus-vlgyi s a vdikus civilizcibl.
Indus-vlgyi civilizci: Kr. e. 2800 krl bukkant fel. Nagy vrosai, mint Mohendzso- Dr vagy Harapp a vrostervezs els ismert jeleit mutatjk. Mig megfejtetlen sztagrssal rendelkeztek.
Vdikus civilizci: az Indus s a Gangesz vlgyeiben Kr. e. 1500 krnykn fejldtt ki kezdetben kztrsasgok s kirlysgok formjban. Itt pltek a fejlett Maurja s Gupta birodalmak, kialakult a dzsainizmus, a buddhizmus s a hinduizmus.
A hinduizmus El-India si "bennszltt" vallsa. Hozz tartozik az Indiai Kztrsasg lakosainak kzel 83%-a. lnek hinduk Neplban, Pakisztnban, Bangladesben, Sr Lankn, Hts-Indiban, Indonziban, (fleg Jvn), Dlkelet-Afrikban, Dl-Amerikban s ceniban is. A vilg npessgnek mintegy 13, 5%-a a hinduizmus kvetje. A hinduizmus sokistenhiv valls. Nem vezethet vissza egy alaptra. vszzadok sorn alakult ki bels szellemi eri s a kls krlmnyek hatsra. A fejlds folyamatossga az a ktelk, amely sszetartja. Ezrt nevezik vallsukat a hinduk "rk vallsnak". Nincsenek szilrdan rgztett, ltalnos rvny dogmi, sem pedig egyhza, papi hierarchija.
Minden hindu hisz az egyetlen, mindent magba foglal istensgben (Brahman: vilgszellem, abszoltom, egyetlen rk valsg), az jjszletsben s a megvltsban. Ami a hinduizmust minden ms vallstl megklnbzteti. a kasztrendszer, tovbb egyes llatok pldul "szent tehn" tisztelete. Nyitott s trelmes ms vallsok irnt, mindegyiket az dvssg tjnak, az Istenhez juts lehetsgnek tartja. A vdikus vallsnak nem voltak konkrt elkpzelsei a tlvilgrl. Nagy jelentsget tulajdontottak viszont az ldozatbemutatsnak. A szablyosan bemutatott ldozat ksretben elterjesztett krseket az istenek nem tagadjk meg szerintk. Mgikus szertartsok segtsgvel a meghaltak lelkei az gbe emelkednek fel, hogy ott az istenek trsasgban ljenek.
Kr. e. 1000 krl az rjk-(rjk: magukat ktszer-szletetteknek (dvidzsa) neveztk, s ez a hrom magasabb sznt kasztot(varna-t), jelentette, a brhmankat, kstrikat s vaisjkat, akik a msodik szletsre, a beavatsra „alkalmasak” voltak, szemben a sudrkkal s a mg alacsonyabb csoportokkal, amelyek teljesen rzketlenek voltak a magasabb szellemisg irnt.)- a Gangesz vlgyben hdtottak. Megszereztk az indiai szubkontinens szaki felt, s ott, mint uralkod rteg letelepedtek az slakosok kztt. A fld addigi tulajdonosai tovbbmvelhettk a fldet.
Katonai flnyk tudatban az rjk maguknak kveteltk az uralkodi posztokat. Kzlk kerlt ki a kirly (rdzsa). Kivltsgok illettk meg a harcosokat, a kznp sszekeveredett s a ktfle papsg egyestse is hamarosan megtrtnt. A vezet trsadalmi csoportok kztti tbb vszzados rivalizls a hatalomrt, a papok (brahmanok) eltrbe jutst eredmnyezte. A trsadalmi rangltra kvetkez fokn a harcosok (ksatrijk) llottak, de kzlk kerlt ki az uralkod. Ezutn kvetkezett a kznp: fldmvesek, kzmvesek, kereskedk (vaisjk). Vgl a szolgk (sudrk) s a ritulis okokbl tiszttalannak tartott rinthetetlenek (prik) jelentettk a trsadalom als rgijt.
Ezzel kialakult az indiai trsadalom szerkezetnek f vza, a varnarendszer, amelyet t- meg tsztt az rkletes szletsi-foglalkoztatsi csoportok, a dzstik rendszere. Indinak ezen " kasztrendszere " a Manu trvnyeiben nyert megerstst. Ezt a gyjtemnyt a feltevs szerint a Kr. e. 5. szzadban lltottk ssze. A kvetkez szzadokban ez lett India trsadalmi rendjnek kdexe.
Maga a kifejezs a portugl hdtktl szrmazik, akik 1567-ben emltik a hindu trsadalom rendkvli tagoltsgt s a rendszert casta-nak hvjk. Innen ered aztn az angol caste. A rendszert Manu, hindu pap foglalta 'trvnybe', a rendszer elfogadi, poli isteni eredetet tulajdontanak neki. A trvny szletsnek idpontja mig vitatott, vannak, akik akr Krisztus eltt 1500-ig visszamennek, msok viszont a szanszkrit versbe foglalt szveg nyelvi s verstani szerkezett ms szanszkrit rsokkal sszevetve Kr. utn egy-kt vszzadra teszik. Megint ms vlemnyek szerint a ma ismert szveg, a Dharmashastra egy eltnt korbbi mre, a Dharma Sutra-ra (Darma Szutra) pl, innen ered a nagy szrs.
A kasztrendszerrl elmondhat, hogy az ltalnos gazdasgi-trsadalmi fejlds legfbb fke Indiban, a trsadalomba mlyen beltette, beitatta az egyenltlensg merev gondolkodst, a trsadalom dnt tbbsgbe a msok kiszolglsnak szksgszersgt, mint megtmadhatatlan trvnyt, a teljes kitasztottsg elleni kzdelem hibavalsgnak, remnytelensgnek hitt, a trsadalmi munkamegoszts s immobilits rideg rendszert. O'Malley knyvnek elszavban a kasztrendszer {(VII. old.) Rabindra Nath Tagore (mi inkbb Rabindranath-knt rjuk, pedig a Nath elkel szrmazst jelez)}, "a hidegvr elnyoms gigantikus rendszere".
- Tveds, amikor az rinthetetleneket prikknt emlegetik. A prik ugyanis csak egy "kasztonkvli kaszt". Klnsen merev a rendszer Dl-Indiban, ahol mg a falvak elrendezst is meghatrozza, a "osztlyok a teleplsen bell elklnlnek, az 'egyszer' kaszton kvliek a falu szln laknak, s a legalantasabb kasztok, mint pldul a prik a falun kvl, a fldeken kszlt kunyhkban lnek". -Az rinthetetlensgen tl ltezik a megkzelthetetlensg, amikor az rinthetetleneknek - kasztjaiktl fggen - meghatrozott tvolsgot kellett tartaniuk a brminoktl, illetve a felsbb osztlyokba tartozktl. -A ltra aljt kpvisel kasztok szerencstlen tagjai kiltssal vagy csengvel messzirl jelzik a jelenltket, hogy megllsra ksztessk a kzeledt, amg flre nem hzdnak vagy fel nem msznak a legkzelebbi fra. Annyira 'fertzknek' tartottk ket, hogy egyes vidkeken egyltaln nem hasznlhattk a brminok tjait.
Felttlenl figyelmet rdemel az a tny is, hogy a ngy f trsadalmi osztly kztti hatrok is merevek, azok tlpse is elkpzelhetetlen
-Klnsen les a szakadk a hrom fels osztly s a szudrk kztt, aminek 'intzmnyestett' oka van: a hrom fels osztlyba szletett gyermekek - a katolikusok brmlsi szertartshoz hasonlan - felntt avatsi, a vallsi misztriumokba 'beavatsi' procedrn esnek t, amelynek sorn 'msodszor szletnek' (twice-born) s a bal vllukon fgg szent fonalat kapnak, amit rkk viselnik kell. Ez a szertarts s jel lesen elklnti ket a szudrktl, akik nem eshetnek t a szertartson, egyszer szletettek s a hrom fels osztly szolgi maradnak.
-Az idegenek is kaszton kvliek, kt okbl biztosan: nem hinduk s nem a ngy osztly valamelyikbe szlettek. rthetetlen volt/van pldul egy klfldrl jtt zletember szmra, hogy mirt ragaszkodnak a magasabb hindu kasztokba tartozk a kora reggeli interjhoz. Az ok igen egyszer volt: nem akartak ktszer mosakodni, az idegenl kzfogst a ksbbre tett reggeli tisztlkodssal mostk le magukrl!
A kasztrendszer merevsgt s abszurd trvnyeit az emberi let kt alapvet trtnst krlvev szigor szablyozs jellemzi legjobban: a hzassgot, valamint az tkezst szablyz rendelkezsek. A hzassg csak ugyanahhoz a kaszthoz tartozval kthet. A kaszton belli hzassgktsnek hrom alrendszere ltezik, amelyek endogmiaknt (csoporton belli hzasodsi ktelezettsg), exogmiaknt (nemzetsgen vagy csoporton kvli hzassgkts ktelezettsge) s hipergmiaknt rhatk le. A hindu kasztok tbbsge tudomsom szerint endogm s csak a sajt alkasztjhoz tartozval kthet hzassgot. A exogmia kveti, mint pldul a radzsputok (Radzsasztn llam tbbsge) ppen ellenkezleg, a sajt alkaszthoz tartozval nem hzasodhatnak, kizrlag a tbbi alkaszt tagjai kztt vlogatnak a szmukra prt a szlk. Az exogm rendszert kt csoportra oszthatjuk: gotra exogmira s sapinda exogmira. A gotrk olyan trsadalmi csoportok, amelyek kzs sktl erednek. A tagjaik arra trekszenek, hogy isteni sszlkig vezessk vissza az eredetket. A gotra exogmia az endogmihoz hasonlan a sajt alkaszton belli hzassgot r el, de tiltja az azonos gotrba hzasodst, azt a vrfertzssel azonos bnknt kezeli. A szapinda exogmia viszont mind apai, mind anyai oldalon meghatrozott genercikon bell tiltja a hzassgot (hasonlan a keresztnysghez s az iszlmhoz).
A hipergmia trvnyt elfogad kasztok frfi tagjai alacsonyabb rang alkasztbl is "magukhoz emelhetnek" nt, a nk viszont ktelesek azonos szintet kpvisel, vagy fltte ll alkasztba tartoz frfival egybekelni. Ha hipergmit gyakorl kaszthoz tartoz n mgis alantasabb kasztblihez megy frjhez, nemcsak maga sllyed abba a kasztba, hanem a szlei is, akiknek ktelessgk lett volna megakadlyozni ezt az 'erklcstelensget', amikor a frfi, ha alacsonyabb szintre hzasodik, a n arra a szintre "rntja le magval". -Fontos, hogy a hzassg ktelez minden hindu szmra s a lnyoknak a puberts elrse eltt frjhez kellett mennik, igaz, a szlkkel maradtak, amg a hzasletre rett nem vltak. -Ha a szlknek nem sikerlt a lnyuknak megfelel frjet tallni a puberts bekvetkezse eltt, kpletesen hozzadtk egy nylhoz, virghoz vagy fhoz. Mg a prostitcira sznt (!) lnygyermekkel is eljtszattk a hzassgi ceremnit, a 'frj' ilyenkor egy ks, kard, nvny, esetleg imbecil frfi. Volt olyan brmn kaszt, amelyik a holttestet is hozzadta pnzrt erre vllalkoz frfihoz, ha felntt lny frjezetlenl hunyt el. -A fiatalkor hzassgot 1929-ben trvnyileg betiltottk s a korhatrt frfiaknl 18 vben, nknl 14 vben hatroztk meg, a helyzet nem sokat vltozott s mintha nem is lenne ilyen trvny ugyangy folytatjk a gyermekhzassgokat. -Ritka kivtelektl eltekintve az ortodox hinduk a hzassgot olyan 'szentsgnek' tekintik, amiben a nk csak egyszer lhetnek.
Ez pokoll teszi a megzvegylt nk lett, hallottam olyan kasztrl is, amelyik kikzsti az zvegyet (valsznleg a ktelez nfelldozs, a szati elmaradsa miatt). -Orissza llamban zvegy frfi sszehzasodhat zvegy nvel. Ha nem az, sszeadjk fval, amit aztn kivgnak, gy szimbolikusan zveggy tve a frfit. -A hzassg 'szentsgbl' kvetkezen hsget kvetel meg a felesgtl. A frfivel szemben elnzbbek, az 'gyas' tbbnyire megengedett, bizonyos elvrsok betartsa mellett: olyan kasztbl kell a szeretnek szrmaznia, amelyik kaszt tagjaitl a frj tagjai elfogadhatnak vizet, s ha a frfi nem eszik a szeret fztjbl, nem tkezik vele. Azaz nemi rintkezs trtnik de kzs tkezs mr nem. -Ha rinthetetlen szeretvel tartott kapcsolatra derlt fny, drki szigorral bntettek. Mindkettjket megvaktottk s a n rokonait vagy megltk vagy eladtk egy muszlim kzssgnek, akik 'exportltk' ket. -A bonyolult s nagyon merev rendszer a hzassgra szntak szablyos piact alaktotta ki, a knlaton kvl a kaszt helye, tekintlye s szmtalan egyb tnyez rsklt hozott ltre, a 'vtelr' s az eskvvel jr rendkvl magas kiadsok szmtalan szegnyt hajtott uzsorsok markba, akik embertelen kamatok felszmtsval s az analfabta ldozat tudatlansgt kihasznlva rabszolgikk tettk a szerencstleneket s sokszor a csaldjukat is.
A msik rendkvl fontos elrs-szoks-tabu csoport az tkezssel fgg ssze. Pr sorral rintettem a krdsnek a kzelmltban a htkznapi letben rzkelhet vonatkozsait az V.2 pontban, most a 'szablyozs' lnyeges elemeit ksrlem meg sszefoglalni.
Az ortodox hinduk krben az tkezs 'szentsg' jelleget visel (8., 103. old.), ennek megfelelen szigor szablyok veszik krl s elrt ritul szerint folyik. Klnbsget tesznek azonban a vzzel ftt telek, kaccsi-k (kachchi) s a ms mdon ksztett telek kztt. A kaccsikra - mint a hinduk mindennapi trendjnek dnt hnyadra - vonatkoznak a legszigorbb elrsok. Ha ilyen telt a csald konyhjn kvl fznek, rendkvli alapossggal biztostjk, hogy az 'tiszta' maradjon. Meghatrozott terletet kertenek el, azt srral vagy tehn-rlkkel (amit a hinduk rendkvli tisztt-ervel ruhznak fel) kennek be. Erre a terletre idegenek nem lphetnek be, rinthetetlenek - eurpaiak vagy kasztonkvliek - rnyka nem vetdhet r. Ha ez mgis megtrtnne, az telt tiszttalannak tekintik s ki kell dobni. tkezs eltt az ortodox hindu kteles kezet s lbat mosni (gondoljunk a muzulmnok ima eltti rituljra!), derkig le kell vetkznie, csak a szent fonalat hagyja a felstestn. Az tkezsnl nem lehet ms jelen, mint a sajt hzassgi trvnyek ltal meghatrozott kre. Hzon kvl csak a sajt krbe tartoz vagy brmin szakcs ltal ksztett telt fogyaszthat. Szlssges eseteket is akadtak, mr amikor is.
Ms vidkrl szrmaz brmin fztjt se merte fogyasztani, lahore-i kollgiumot, ahol szz szakcs kezdett sztrjkolni, mert rinthetetlen dikot is kosztoltatni akartak velk. A felgygyult betegeket tasztottak ki a kasztjukbl, mert eurpaiaktl fogadtak el tpllkot slyos llapotban. Azt se fogadta el a kaszt mentsgl, ha eszmletlen llapotban kerlt erre sor. -A nem vzzel ftt telek kzl a ghee-vel (g), nagytisztasg vajjal kszlt telekre nem vonatkoznak szigor elrsok. A magyarzata, hogy a szent tehntl szrmaz termk, amely 'szentsgnl' fogva megtisztul akkor is, ha fertz kaszt tagja rinti. Ezeket a pakki-nak nevezett tkeket mosds nlkl, felltzve s ms kasztok tagjainak a jelenltben is lehet fogyasztani. Elfogadjk a szdra osztly olyan kasztjainak tagjaitl is, amelyeket tisztnak tekintenek, mint pldul a cukrszoktl. -A vz tisztasgra taln mg az telnl is jobban vigyznak, br gtjanknt eltr (volt?) a szigor. Nyugat-Indiban csak a sajt kaszt- s alkasztblitl fogadhatnak el vizet a magasabb kasztok tagjai, szakon viszont csak arra gyelnek, hogy tisztnak tartott szdra kaszthoz tartozzon, aki mertette vagy hozzrt az ednyhez. A Gangesz szent vize kivtel, azt az rinthetetlenektl is elfogadjk. Gyakorlatilag senki se iszik ms kaszthoz tartoz ednybl, mert magasabb rangbl ihatna, de az nem engedi meg, mert fertzdne meg. Vannak esetek amikor emberek inkbb szomjanhaltak , mint hogy olyantl fogadjanak el vizet, akit a kasztja tiszttalannak tart. James Skinner angol ezredes egy nap s kt jszaka fekdt sebeslten egy radzsput tiszt mellett, amikor egy csamar (Chamar), brrel foglalkoz rinthetetlen hozott nekik vizet. Az angol ivott belle s megmeneklt, a radzsput nem s elpusztult. -A vzzel kapcsolatos rendkvl szigor elrsok okozhatjk, hogy a tengeri t, a hajzs kasztbl kizrdst jelent mindaddig, amg az utaz bonyolult ritulval meg nem tisztul a fertzstl. Mentsget megint a Gangesz vize jelent. Volt egy hindu deleglt, aki angliba utazsakor a foly vizbl vitt magval s heti rendszeressggel szllttatta a ptlst. Manu trvnye szerint a ktszer szletettek osztlyai szmra tiltja a barbrok fldjn, a mleccs-kon (Mlechhas) tartzkodst, az tkezst, vzfogyasztst a ritulis szablyok betarthatatlansga miatt ezrt ha valaki mgis elkveti azt a vtsget vezeklst s tisztulst r el. Meg kell tisztulniuk azoknak is akik szrazfldn teszik meg az utat.
A tengertl val flelem igazi okt az egyszer emberek nem ismertk, annyit tudtak, hogy a tenger a kasztbl val kizrst hozhatja, ezrt rettegtek tle. 'Kala pni'-nak, fekete vznek hvtk s nem is frdtek benne. 1857 vben 'Mutiny' felkels, azrt trt ki, mert az j Enfield puskk tltnyeinek marha- vagy disznzsrral titatott papr-vgt tlts eltt le kellett harapni, amit se a hindu szepoj-ok (sepoys), katonk, se a muszlimok nem tehettk meg. Teht nem csupn a tiltott telek elfogyasztsa, hanem az azokkal trtn rintkezs is egyenrtk vteknek szmtott. lltlag a muszlim, mogulhdtk is ltek ezzel a fegyverrel, az erszakos hittrts sorn a konvertlsra kiszemelt hindu szjba marhazsrt tettek, ami a kaszt elvesztst eredmnyezte s a szerencstlen szmra nem volt ms kit, mint behdolni. (Megjegyzem, hogy a felkelst az angolok brutlisan levertk s felhasznltk az alkalmat, hogy a delhi Vrs Erdt kifosszk.) -Mg Mahatma Gandhi is tett eltl megjegyzst a gygyszerekre. Egyrszt olyan hiedelmek terjedtek el, hogy zsiradkokat s alkoholt tartalmaznak, msrszt, hogy szellemek lakoznak bennk
A kasztok vezetsrl, a brskodsrl s a megtisztulsrl felttlenl kell kell mg szt ejteni, hogy a kp valamennyire is kerek legyen.
Minden kaszt sajt trvnyeinek rabja, nllan, minden ms kaszttl fggetlenl irnytja azt, brskodik a tagok felett, ha valamelyik tagja a kaszt trvnyei ellen vt s felgyeli a kirtt penitencia teljestst, esetleg vgrehajtja azt. Br az egsz rendszer a papok szltte s elvileg mindenki ms fltt llnak, a nem sajt kasztok letbe nincs beleszlsuk. Amennyiben vallsi jelleg botlsrl van sz, a kaszt vezetse ltalban konzultl brminokkal, alapveten a kirovand bntets krdsben, de a brmin aztn nem felgyelheti annak kirovst, vgrehajtst. A kaszt vezetse, nkormnyzata jobban szervezett az als rtegekben. -Ismert olyan megolds is, hogy a nagycsaldok fejeibl ll a tancs. Ilyen esetben vagy rkldik a kpviselet vagy megreseds esetn egy letre, vlasztjk meg az utdot. A kzssget - s gy termszetesen a kzgylst - a kaszt 'headman'-je (kaszt 'feje’) vezeti, ritka esetben egy szemlyben ltja el a vezetssel jr sszes funkcit.. Ritkn, klnleges eset elbrlsra ad hoc bizottsgot is ltrehozhatnak, amelyik a feladat megoldsval hatalmt veszti, feloszlik. -A pancsajat tekintlye risi (volt?), amit egy monds is igazol: "A pancsajat szava az isten szava." Nem okozott klnsebb meglepetst, hogy az egsz kaszt gyeivel foglalkoz tancs ritkn kerl dntsi helyzetbe. Miutn a legfontosabb vtsgek a hzassg, tkezs krt rintik, az a kr, amelyik hzasods (esetleg egytt tkezs) szempontjbl kpez egysget, sajt vezet testletet hoz ltre. A headman sokszor kivltsgokat lvez, pldul csak lhet a tancskozs alatt, a tbbiek llva maradnak, vagy csak lhet meg lovat s hasznlhat ernyt, vagy aranygyrt visel.
Vannak vidkek, elssorban dlen, ahol a headman diktatrikus, korltlan hatalmat lvez. - Az eljrsi rend egyszer. Ismertetik a vdat, meghallgatjk a vtkest. Ha elismeri a bnt, azonnal meghozzk az tletet. - Ha tagad, meghallgatjk a tankat s ezt kveti az tlkezs. Ha bebizonyosodik, hogy a vd hamis, a vdlt kemnyen bntetik. Tbbnyire meghatrozott idre kizrjk a kasztbl, de rszesedhet fizikai bntetsben is: minden jelenlv rg egyet rajta, megktzik kezt-lbt vagy sznyegbe ktzik egy idre. A eljrsban rintettek ltalban esk alatt vallanak. Az eskt szmtalan dologra s bnhdst vllalva tesznek: a Gangesz vizre, a szent tulszi nvnyre, rzre, tehnre de megvakulst vagy gyermeke rvid idn belli hallt vllalva is. Igen alacsonyrend kasztoknl, primitv kzssgeknl az eskvel kapcsolatos ktsg felmerlse esetn ktelezik az eskt tevt, hogy a kezt forr olajba tegye vagy fogjon meg vrsen izz aclt. -A legszigorbb bntets a kasztbl rkre kizrs, ami irtzatos kvetkezmnyekkel jrt: sajt rokonsga, gyermekeit is belertve megszaktotta vele a kapcsolatot, ms kasztok nem fogadtk be, senki se tkezett vele tbb, nem mostk ki a ruhit, borbly nem nylt hozz, nem engedtk be templomokba, nem vehetett rszt vallsi szertartsokon, ha meghalt, nem rszeslhetett a temetssel sszefgg ritulkban. Ezt a bntetst ltalban csak ms vallsra ttrs esetn alkalmaztk.
A kvetkez lpcsfok a meghatrozott idtartamra kizrs volt. A visszafogads 'megtisztulsi procedrkhoz' hasonl eljrshoz volt ktve s kzs tkezssel ksrt nnepsggel zrdott, aminek a kltsgeit a visszatrnek kellett viselnie. A kvetkez fokozat ltalban nyilvnos megszgyents volt: cipt ktttek a vtkes nyakra, kopaszra nyrtk vagy levgtk a bajuszt, szamron vittk krbe a faluban, mikzben fl arct msszel, msik felt mssal sznesre kenik. Ritkn s tbbnyire csak a haridzsn kasztok tlik fizikai bntetsre a bnsket, ez tbbnyire hideg vzben tartzkods, korbcsols.
A megtisztulsi ktelezettsg elrst rintve magyarzatra szorul, hogy mennyire ktelez a szertarts ma is, amikor tmegek mozognak orszghatrokat tlpve. Ha ortodox hindu elhagyja Indit, "megfertzdik" az rinthetetlenek (idegenek) tmegtl, a knyszeren fogyasztand telektl, amikor hazatr, meg kell tisztulnia. Gondolom, ez a felfogs rohamosan veszt erejbl, hiszen az indiaiak, fknt az ipari-keresked s a politikai "elit", meg az rtelmisg rendszeresen utazik, de a klfldn, elssorban az arab vilgban dolgoz vendgmunksok is nvelik azok szmt, akik rintkeznek a klvilggal. Mgis, mivel olvasni, hallani rla, szentelek neki nhny mondatot.
-A megfertzdtt hindu tancsot kr a templomnak papjtl, kedvenc gurujtl s a tancsot kvetve vgzi a szertartst. Az egyszerbb esetek nhny alkalommal "szent vzben" elssorban a Gangesz vizben megmrtzst, "szent frdt" jelentenek, de olvastam kifejezetten a Gangesz vizben szzszor megmrtzs elrsrl is. Sokszor kombinljk a frdzst a szent tehn vizeletnek fogyasztsval. Eurpai szemmel a legmeghkkentbb az t sszetevbl ll eledel, ksa fogyasztsa, az sszetevk ugyanis: tej, tehn-vizelet, tehn-rlk, ghee (g = nagy tisztasg vaj) s tr. De bonyolult tisztulsi eljrst is ismernk: meg kell frdeni 108 klnbz vzmedencben, majd t kell menni olyan terleten, ahov egy brny fejt stk el, a homlokukat be kell kenni a vrvel, amit jabb frdzs-sorozat kvet. Ezutn tehn-vizeletet kell inni, majd ismt frdeni, vgl a kaszt-tancsot meg kell vendgelni. - Rendkvl rdekes, hogy ltezett a 'bnev' intzmnye, t lehetett venni a bnt a tiszttalan hzban htraktztt kzzel telt fogyasztva vagy a vtkes ltal rendezett lakoma els falatjnak elfogyasztsval.
Zrva a kasztrendszerrl rt soraimat megjegyeznm, hogy a jelen s mlt id jl tkrzi azt a bizonytalansgot, hogy nem lehetnk biztossak benne, hogy a hagyomnyok, tabuk tartjk magukat a mai napig s, hogy melyeket sprt el a trvny ereje, a gyors gazdasgi fejlds, aminek kegyetlen ervel kell rombolnia a tabukat.
Az indiai gondolkodk azt mondjk, hogy a papok tasztottk ki az alantasokat a trsadalombl. Gautama (Buddha) kt s fl vezrede ugyanezzel a nyomorsggal szembenzve rjtt, hogy a kasztrendszer a fert legfbb oka. Majd a modern India nagy gondolkodi, Mahatma Gandhi s Rabindra Nath Tagore is erre a kvetkeztetsre jutottak, Ha lenne is igazsg-tartalma a kegyetlen elnyomst, a nyomorsggal indokl terinak, vezredek alatt el kellett volna jutnia az elnyom gpezetnek arra a felismersre, hogy annak konzervlsa, a vgtelen kizskmnyols az egsz trsadalom fejldst gtolja. Az, hogy a kasztrendszer a XI. szzadig is, legfbb trvny maradhatott, s ennek sszes kvetkezmnye a magukat felsbbrendnek tartott rtegek bne.
………………………… Akik a szervezetbl rtett anyagok hordsval, WC-tiszttssal s elhullott llatok nyzsval foglalkoznak, csak a vrs jelet viselhetik a homlokukon (a teljes jel egy srga vonalat is tartalmaz, amelyik hosszks U- betknt leli t alulrl a vrs pttyt
Szerkeszt megjegyzse.Adalkknt romk trtnethez.
|