Biológiai áttörés: megvan a hosszú élet titka
Echo TV 2011.12.01. 11:06
Az idő az, amiből azt hisszük, hogy nincs elég. Pedig lehet, hogy a modern orvostudomány hamarosan ezen is változtat.
A Kaliforniai Egyetemen ecetmuslicákkal, más néven gyümölcslegyekkel kísérletezve a hosszú és egészséges élet titkát keresték. És a PGC-1es gént találták.
Az emberben is megtalálható gén a sejtek motorjának, a mitokondriumnak az aktivitását befolyásolja. Egy élesztőgombákban található enzimmel megerősítették az adott gén aktivitását a légy ideg és izomszöveteiben. A kísérlet eredménye viszont a belekben mutatkozott meg.
„Drámai felfedezést tettünk. A kezelésen átesett gyümölcslegyek 50 százalékkal tovább éltek, mint normális társaik, csupán egy gén kezelése után” – jelentette be David Walker biológus. Hozzátette: a viselkedésünk nem változott, ugyan úgy ettek, repültek, csak hosszabb ideig, szóval arra jutottunk, hogy nem csak az életüket hosszabbítottuk meg, hanem az egészségi állapotukon is javítottunk.
A kutatók úgy vélik, hogy a belek állapota nem csak az egészségért felelős, hanem a hosszabb életért is, mivel a táplálékfelszívódás mellett, ez a gátja a méreganyagok felszívódásának, vagyis az egészséges bélrendszer a hosszú élet egyik alapja.
A biológusok most azt vizsgálják, hogy ha javítunk a belek állapotán, az miként hathat a többi szervre, az izomzatra vagy éppen az agyra.
|