Kiakadt a Jerusalem Post és a külügy is
NOL 2012.02.05. 19:05
A Jobbik külügyi szóvivőjének, Gyöngyösi Mártonnak egy interjúja kiütötte a biztosítékot a Jerusalem Postnál. A lap többször is idéz Gyöngyösitől, aki szerint a zsidók gyarmatosították Magyarországot és nem jobbak, mint a nácik. A külügy közleményben reagált a cikkre.
A zsidó-ellenes és Iránt támogató Jobbik politikusa, egyben a parlament Külügyi Bizottságának tagja, Gyöngyösi Márton frakcióvezető-helyettes múlt héten a londoni Jewish Chronicle-nek adott interjújában a holokauszt valóságtartalmáról és az Irán elleni összeesküvésről beszélt. Gyöngyösi szerint ugyanis erősen megkérdőjelezhető, hogy valóban négyszázezer magyar zsidót deportáltak és öltek meg a Holokauszt alatt. – Ez nem más, mint bűvészkedés a számokkal – mondta a politikus, majd hozzátette: Izrael – mely országot szerinte terroristák hozták létre – palesztinokkal szembeni politikája maga sem más, mint egy „náci rendszer”, írja a Jerusalem Post.
– A zsidó állam faji alapokon nyugszik. Nézze csak Liebermant, semmi különbség nincs közte és Goebbels közt. Ő egy igazi náci – mondta az ultrajobboldali, hazájában is ellentétes megítlés alá eső zsidó párt vezetőjéről.
A gázai övezetet Gyöngyösi az „apartheid falának” titulálta, majd közölte, a zsidóknak nincs joga arról beszélni, mi történt a II. Világháborúban. A zsidók mindig is Izraelen kívül keresték a boldogulást. Ez a gyarmatosítás egy fajtája, ami a természetükből jön - mondta.
Iránról szólva a párt külügyi szóvivője azt mondta: - Mindig is támogattam azokat az országokat, amiket támadás ért. Irán a Közel-Kelet szívében van, nem csoda, ha Izrael és az USA is uralni akarja. Irán végtelenül békés ország, sosem jutna eszébe háborút kezdeni, nem úgy mint Izraelnek, aki háborúba keveredik mindennel és mindenkivel maga körül.
Laza szálak a Fidesz és a Jobbik közt?
Tom Gross politikai elemző a Jerusalem Postnak úgy nyilatkozott, hogy „a magyar fejlemények ebben az uniós tagországban, mely egyben NATO-tag is, nagyon aggasztóak, az Európai Unió azon törekvései, mellyel Magyarország tudtára adta volna, hogy a holokauszttagadás és az anti-szemitizmus ilyen formája elfogadhatatlan, szintén csúfosan elbukott. Magyaroszágnak meg kell fontolnia a Jobbikhoz hasonló pártok törvényen kívülivé nyilvánítását". Dovid Katz, vezető Kelet-Európa szakértő úgy nyilatkozott: Magyarországon álcázott antiszemitizmus van, a Jobbik pedig nagyon veszélyes, mivel erősen kapcsolódik a Fideszhez. – A Jobbik a piszkos jobboldal, ami erősíti az álcázott szélsőjobbot, ami maga a Fidesz-kormány. A Fidesz magát ugyan középjobb pártként pozícionálja nyugaton, de ez nem jelenti azt, hogy ne folytatna mélyen antidemokratikus, antiszemita politikát. Ráadásul kritikusai szerint laza szálak kötik a Jobbikhoz is - mondta Katz.
A Jerusalem Post harmadikként a Szabad Európa rádió egykori íróját, Ben Cohent idézi, aki szerint Gyöngyösi kirohanása nem bizonyít mást, mint hogy „hiába tekint magára a magyarok többsége modern, európai állampolgárként, a közvélemény nagy része még mindig tudatlanságban, a barbarizmus határain túl él". Végül a mgyar külügy egyik dolgozójára hivatkozva azt írja: maga a külügy is fél, mi lesz, ha a Fdesz elbukik, helyette pedig a Jobbik szerzi meg a mandátumok többségét.
A lap felhozza a Jobbik iráni kötődését is: ír az iráni nagykövet tavaly januári, tiszavasvári vendégeskedéséről, melyre Vona Gábor, a párt elnöke hívta meg „mozgalmuk fővárosába”; illetve az októberi iráni delegációról, melyet a Jobbik Budapesten fogadott. Akkor Vona úgy nyilatkozott: az irániak számára Magyarország a "nyugat kapuja".
A külügy határozottan cáfol
A Külügyminisztérium vezetése határozottan elítéli a Jobbik parlamenti képviselőinek a Holokauszt, az izraeli belpolitikai helyzet, valamint a közel- és közép-keleti politikai viszonyaival kapcsolatos álláspontját - írták közleményükben. - A magyar kormány példanélküli népirtásnak tartja a magyar zsidóság tragikus pusztulását a második világháború idején. Rendkívül fontosnak ítéli, hogy ennek kellő súlya legyen a nemzeti emlékezetben, az iskolai oktatásban, a kutatásban, az áldozatok és hozzátartozóik kárpótlásában. Hazánk a Holokauszt-tagadás minden formáját visszautasítja - folytatódik a kommuniké, amiben később arról írnak: a magyar külpolitika a rendszerváltozás óta elkötelezett volt Izrael biztonsága mellett.
- Magyarország támogat minden olyan törekvést, amely a tartós és igazságos, a két-állami megoldáson alapuló, tárgyalásos béke megteremtésére irányul az izraeli-palesztin konfliktusban. Az iráni helyzettel kapcsolatban osztja mindazokat az aggodalmakat, amelyeket EU- és NATO-partnereink több alkalommal is megfogalmaztak, és aktív résztvevője e szövetségi politika alakításának és végrehajtásának.
A Külügyminisztérium vezetése egyúttal kategorikusan visszautasít "minden olyan sanda szándékoktól vezérelt, az utóbbi idők magyarellenes hisztériát keltő propagandájába illeszkedő rossz szándékú próbálkozást, amely hamis állításokra alapozva kísérletet tesz a magyar kormányzat politikájának összemosására egyes felelőtlen szélsőjobboldali ellenzéki megnyilvánulásokkal".
|