„Hihetetlen tvlatokat nyit az orvostudomnyban"
(forrs: MTI ) 2012.02.04. 09:28
Kaliforniai tudsok egrksrletekben brsejtekbl kzvetlenl hoztak ltre olyan sejteket, amelyekbl az agy f "alkotelemeiv" fejldtek ki – tudstott az MTI.
Az ssejtek, amelyekbl brmely "szakostott" sejtflesg kialakthat, a helyrellt orvosls gretvel kecsegtetnek. Ugyanakkor alkalmazsuk egyik nagy problmja, hogy honnan lehet beszerezni az ssejteket, hiszen az embrionlis ssejtek felhasznlsa etikai agglyokat vet fel, radsul idegen ssejtek alkalmazsnl a pcienseknek immunoszupresszv gygyszereket kellene szednik, hogy meggtoljk a kilkdst - olvashat a BBC News hrei kztt.
Alternatv megoldst knl viszont a betegek sajt brsejtjeinek az alkalmazsa, amelyeket gynevezett induklt pluripotens ssejtekk programoznak vissza, ennl az eljrsnl azonban aktivldhatnak a rkkelt gnek is.
A Stanford Egyetem kutati olyan eljrst dolgoztak ki, amelynl a brsejtekbl a kzbls lpcst, az induklt pluripotens ssejtek ltrehozst "tugorva" alakthatk ki idegrendszeri prekurzorsejtek (elsejtek). Utbbiakbl hromfle agysejt - neuronok, asztrocitk s oligodendrocitk fejldnek ki.
Az agysejtek s a brsejtek ugyanazt a genetikai informcit hordozzk, csupn a genetikai kdot "olvassk" msknt, ksznheten az gynevezett transzkripcis (trsi) faktoroknak. A kaliforniai kutatk egy vrust alkalmaztak, hogy a brsejteket hrom olyan transzkripcis faktorral "fertzzk meg", amelyeknek magas a szintje az idegrendszeri prekurzorsejtekben. Hrom ht mlva tz sejtbl tlagosan egy alakult t prekurzorsejtt. "Olyan sejteket kaptunk, amelyek bepltek az egerek agyba, s a neuronok kztti jeltvitelhez szksges fehrjket termeltek. E hrom agysejtflesg hihetetlen tvlatokat nyit az orvostudomnyban" - hangslyozta a kutatsokat irnyt Marius Werning professzor, hozztve: rengeteg munka vr mg a csoportra, mg hasonl eredmnyeket rnek el az emberi brsejtek talaktsban, megbizonyosodnak a mdszer hatkonysgrl, valamint biztonsgos voltrl.
A kutatsokrl az amerikai Nemzeti Tudomnyos Akadmia folyiratban, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) legjabb szmban jelent meg tanulmny.
|