Tovbbra is aggdnak a magyar szlsjobb miatt Amerikban
MTI 2011.12.08. 08:08
Aggodalmt fejezte ki a szlsjobb magyarorszgi trnyersvel kapcsolatban Benjamin Cardin demokrata prti szentor, az amerikai kongresszus Helsinki-bizottsgnak trselnke a testletnek az EBESZ orszgaiban tapasztalhat antiszemitizmusrl tartott meghallgatsval kapcsolatban.
Benjamin Cardin szentor. Schmitt Pl elnk a 2010 augusztusi beiktatsi beszdben az eltlt hbors bns Wass Alberttl idzett
Cardin szentor, aki szemlyesen nem vett rszt a bizottsg mlt pnteki meghallgatsn, utlag nyilatkozatot csatoltatott a meghallgats jegyzknyvhez. A testlet trselnke felszltott a helsinki folyamat emberi dimenzijrl 1989-ben megtartott koppenhgai konferencin elfogadott, az antiszemitizmust eltl dokumentum rendelkezseinek vgrehajtsra.
Benjamin Cardin kzlemnyben felhvta a figyelmet arra, hogy a szlssges prtok, "amelyek az antiszemitizmust gyakran a fanatizmus egyb formival kombinljk", tbb eurpai parlamentris rendszerben kirlycsinli pozciba kerltek.
"Hogy vilgos legyek, ezeknek a csoportoknak a veszlye nemcsak a magukv tett retorikban rejlik, hanem abban is, hogy szlssges nzeteik hajlamosak beszivrogni a fsodorba"- hangoztatta a szentor, aki emlkeztetett r, hogy Magyarorszgon a legutbbi vlasztson a szavazk tbb mint 16 szzalka voksolt - mint fogalmazott - a Jobbik "krtkony szlssges prtra". Cardin szentor szerint a vlasztk ezt vagy annak jeleknt tettk, hogy tudatosan tmogatjk a prt antiszemita platformjt, vagy arra val tekintet nlkl voksoltak ily mdon.
Az amerikai politikus idzte Feldmjer Ptert, a Mazsihisz elnkt, aki a vlasztsokat kveten kijelentette: "Nagyon stt id ez a modern Magyarorszg szmra… Ez egy nagyon veszlyes irny nemcsak a magyar zsidsg, de a magyar demokrcia szmra."
Nyilatkozatban Benjamin Cardin szentor gy fogalmazott:
"A Jobbik vlasztsi sikervel sszefggsben kln felhvnm a figyelmet arra, hogy
1) Schmitt Pl elnk a 2010 augusztusi beiktatsi beszdben az eltlt hbors bns Wass Alberttl idzett
2) a Budapest Fvrosi Kzgyls a harmadval cskkentette az let menete elnevezs ves holokauszt-emlkrendezvny kltsgvetst, miutn a Jobbik tiltakozott a rendezvny ellen.
3) az prilisban elfogadott j alkotmny tagadja az 1944. mrcius 19. (a nmet megszlls dtuma) utn elkvetett hbors atrocitsok miatti magyar felelssget, tekintet nlkl a flmilli magyar zsid deportlsban val bnrszessgre
4) nhny magyar hivatalos szemly azt lltotta hogy az 1920-as trianoni szerzds rosszabb volt, mint a holokauszt, ekknt trivializlva a II. vilghbor alatt elkvetett npirtst, hbors bnket s az emberiessg elleni bncselekmnyeket."
|