Bornrt gusztustalansg Honnan bjtak el a neoncik?
Mszros Tams 2008.08.15. 19:21
A ncivadsz szvetsg nyomban egyszercsak elkerltek a ncikhaza! internetes aktivisti, mintegy pardijaknt az elbbieknek, s esztelen szvegkkel mindjrt sikerlt elrnik, hogy az egyik radiklis napilap felhborodhasson, amirt – mondjuk gy: rces hangjval kiemelked – munkatrst likvidlssal fenyegettk meg.
A szerkesztsg radsul azokat vdolta felbujt szndkkal, akik mr korbban ppensggel tiltakoztak a lejratsukra indtott provokcik miatt – ezek volnnak a „mrskelt” ncivadszok, s szerintk a ncikhaza! nyilvn rluk akar torzkpet festeni. Hab a tortn, hogy megkrdezett prominens szakmabeliek – mrmint egykori s mai lapszerkesztk – is elmulasztottak disztingvlni a kt szervezet(?) avagy frum kztt, s gy a lincselsre buzdtsban trtnetesen vtleneket tltk el.
Az egybknt kevss emelkedett s mg kevsb jelents belpolitikai kzjtk egyvalamire azrt alkalmas lehet. A maga bornrt gusztustalansgval tasztja a kzvlemnyt, s rdektelenn teszi egy olyan slyos tny irnt, amelyrl nem feledkezhetnk el. Nevezetesen arrl, hogy mind az – gymond – leglis eszkzkkel l ncivadszok, mind az ket is clzatosan tlliheg, ms „antifasisztk” csak a ncik utn jelentek meg.
Vagyis, elszr voltak k, a hazai szlsjobb reinkarnlt nyilasai. s mg mindig itt vannak, egyre nyilvnvalbban, nyomatkosabbban, mgpedig hbortatlan s minden jel szerint tehets htorszgukkal egytt. Ez a valdi botrny. Hogy a „virtigli” ncik nyomban aztn felbukkannak a klnfle amatr ellenlbasok s/vagy provoktorok, az mr a dolog termszetbl kvetkezik – az agresszi minden vlfaja, a verblis is, megteremti a maga ltszlag ellenkez eljel, mgis ksrtetiesen pontos tkrkpt.
Komolyan vehet – s vilgszerte becslt – „ncivadsz” a legends Simon Wiesenthal volt, akitl tvol llt brmifle uszt indulat. m tntorthatatlanul dokumentlta a bnket s elkvetiket, s amikor felfedte egy-egy hbors bns holltt, leleplezte hamis egzisztencijt, a tbbit rbzta az igazsgszolgltatsra. pp ezrt sikerlt nmelyeknek eltnnik; Wiesenthal s segti nem lptek ugyanis a trvny helybe, nem tlkeztek. De ne feledjk: ez a feldertmunka egy npirts kivitelezit volt hivatva brsg el vinni. Ma mg legfeljebb csak a fenyegetssel szemben kell fellpni, s kivlt azokkal szemben, akik a fenyegetket, a potencilis agresszorokat elhvtk s tmogatjk. Nem vits: ez is dokumentci utn kilt feladat. Intzmnyesen – s akr trsadalmi munkban is (itt volna pldul a tnyfeltr jsgrs!), de semmikpp se a „jobbt” erszak propaglsval.
Mert azt valban rdemes volna vgigkvetni, honnan s kicsodk segdletvel, mondhatni iniciatvjbl bjt el a rendszervlts utni neonci aktivizmus s szellemisg. Mai napig nem tudjuk – mert vtizedekre titkostottk a hivatalos vizsglat anyagt –, hogy kik szlltottk annak idejn a Kossuth trre a Gncz rpd beszdt ellehetetlent nyilas suhancokat. Ott kezddtt vajon? Mikor s kik dntttek gy, hogy a magt jobboldaliknt definil politikai oldal bsz retorikjval elbb feltmasztja, elhvja, majd felhasznlja a szlsjobb radikalizmust? Mert nem ktsges, hogy a kilencvenes vek elejtl kezdve ez trtnt. A mainstream kvzijobboldal (amelynek az eurpai rtelemben vett konzervatvokhoz semmi kze), egyszer csak nekiltott ltrehozni azokat a frumokat, alaptvnyokat, s nem utolssorban azt a mdiaspektrumot, amely mindmig a megfelel „eszmei” muncit knlja a legklnflbb ultrk szmra. A Kossuth tr elegyes csapatai s hangadik a kilencvenes vek elejn vagy vtizednk kzepn nem a semmibl jttek. Egyrszt a jobboldal parlamenti retorikja, msrszt sajtjnak drasztikus hangneme kszn vissza a feldlt utckrl is – s e sokakat mg mindig meglep buzgrt amgy a magukat szolid zletemberekknt aposztrofl tulajdonosok leglis pnze tpllja.
Tveds azt hinni, hogy a nci mentalits kimerl a rasszizmusban, az antiszemitizmusban. Mind az egykori, mind a mai fasisztoid megnyilvnulsok sokkal bonyolultabban motivltak; sokfle trsadalmi elgedetlensgre igyekeznek rplni, mert a politikai hatalom megszerzse rdekben pp az a feladatuk, hogy a klnfle marginlis csoportokat kzs clra vezreljk. Ezrt szembetl, amikor nmely – s nem felttlenl a jobboldalhoz ktd –, aligha naiv kzrktl manapsg arrl olvashatunk, hogy a parlamenti ellenzk legnagyobb prtjnak szmot kell vetnie a tle mintegy fggetlenl megersd, immr szmottev radikalizmussal, s fel kell ismernie, hogy esetleges kormnyra kerlse utn ez a zaboltlan er okozza majd szmra a legkomolyabb gondokat. Megejt levezets – csak ht nem szmol a „mi volt elbb?” ismeretes krdsvel. A tyk vagy a tojs primtusrl szl vitt ebben az esetben azonban nem oly nehz eldnteni.
Ha a mai jobboldalt – vagy azt a konglomertumot, amely annak nevezi magt – csakugyan fenyegetn a szlsjobb, az nem azrt lehetsges, mert nem hatroldott el tle elg hatrozottan. Hanem azrt, mert megteremtette.
s ez iszonyatos trtnelmi felelssg. Az elszabadult szellem ugyanis nem a palackot, nem a hatalomba igyekv jobboldalt fenyegeti. Nem is a nem ltez, magrl letjelet sem igen ad euromagyar konzervativizmust.
Hanem az egsz trsadalmat.
Mindannyiunkat.
Mszros Tams rsa
http://www.168ora.hu/cikk.php?cikk=23151
|