Georgi Dimitrov: Az antifasiszta harc stratgijrl./rszletek/
Jegyzetelte:Alexandrosz 2008.02.14. 19:37
A kvetkezetes baloldal figyelmbe, s mindazon antifasisztnak, akinek fontos a demokrcia megvdse, valamint tartalmass ttele.
NB: „Soha tbb fasizmust!”
A fasizmus osztlyjellege.
A hatalmon lv fasizmus, elvtrsak, ahogy azt a Kommunista Internacionl Vgrehajt Bizottsgnak XIII. plnumn helyesen jellemezte, a finnctke legreakcisabb,legsovinisztbb, legimperialistbb elemeinek nylt terrorista diktatrja.
A fasizmus legreakcisabb vlfaja a nmet tpus fasizmus. Ez arctlanul nemzetiszocializmusnak nevezi magt, holott semmi kze a szocializmushoz. A nmet fasizmus nem pusztn burzso nacionalizmus, ez bestilis sovinizmus. Ez a politikai banditizmus kormnyzati rendszere, a munksosztllyal, a parasztsg, a kispolgrsg s az rtelmisg forradalmi elemeivel szemben alkalmazott provokcik s knzsok rendszere. Ez a kzpkori barbrsg s bestialits. Ez fktelen agresszi ms npekkel s orszgokkal szemben.
A nmet fasizmus gy lp sznre, mint a nemzetkzi ellenforradalom rohamcsapata, mint az imperialista hbor f gyjtogatja, mint a Szovjetuni, az egsz vilg dolgozinak nagy hazja elleni keresztes hadjrta kezdemnyezje. A fasizmus nem olyan llamforma, amely „mindkt osztly: a proletritus s a burzsozia fltt ll” amint ezt pldul Otto Bauer lltotta. Ez nem a kispolgr, amely maghoz ragadta az llamgpezetet”, mint Barailsford angol szocialista mondja. Nem. A fasizmus nem osztlyok fltti hatalom s nem a kispolgrsg vagy a lumpenproletrritus hatalma a finnctke fltt. A fasizmus magnak a finnctknek a hatalma. Ez a munksosztly, a parasztsg s az rtelmisg forradalmi rszvel val leszmols szervezete. A fasizmus a klpolitikban a legdurvbb formj sovinizmus, amely vadllati gylletet szt ms npek ellen.
Kln nyomatkosan kell hangslyoznunk a fasizmusnak ezt az igazi jellegt, mert a fasizmusnak , szocilis demaggiba burkolzva, nhny orszgban sikerlt maga mell lltania a vlsg ltal a rendes kerkvgsbl kizkkent kispolgri tmegeket, st a proletritus legelmaradottabb rtegeinek egyes rszeit is, amelyek sohasem lltak volna fasizmus mell, ha megrtettk volna igazi osztlyjellegt, igazi termszett.
A fasizmus fejldse s maga a fasiszta diktatra a klnbz orszgokban klnbz , az illet orszg trtnelmi,trsadalmi s gazdasgi viszonyaitl,nemzeti sajtossgaitl s a nemzetkzi helyzettl fgg formkat lt.
Egyes orszgokban, elssorban ott, ahol a fasizmusnak nincsen kiterjedt tmegbzisa, s ahol magnak a fasiszta burzsozinak a tborban elg ers az egyes csoportok kztti harc, a fasizmus nem sznja r magt rgtn a parlament felszmolsra s bizonyos legalitst hagy a tbbi polgri prtnak, valamint a szocildemokrata prtnak. Ms orszgokban, ahol az uralkod burzsozia a forradalom kzeli kirobbanstl tart, a fasizmus vagy azonnal megteremti a maga korltlan politikai egyeduralmt, vagy egyre jobban fokozza a terrort, s az sszes vele verseng prtokkal s csoportokkal val leszmolst. Ez nem zrja ki azt, hogy a fasizmus, amikor helyzete klnsen kilezdik, meg ne ksrelje bzisnak kiszlestst, s hogy mit sem vltoztatva osztlyjellegn, a nylt terrorista diktatrt sszegyeztesse a parlamentarizmus valamilyen durva hamistvnyval.
A fasizmus hatalomra jutsa nem az egyik polgri kormny egyszer felcserlse egy msikkal,hanem a burzso osztlyuralom egyik llamformjnak, a polgri demokrcinak a
felvltsa egy msikkal, a nylt, terrorista diktatrval. Ennek a klnbsgnek a figyelmen kvl hagysa slyos hiba volna s gtoln forradalmi proletritust abban, hogy a vrosi s falusi dolgozk legszlesebb rtegeit mozgstsa a fasisztk hatalomra jutsnak veszlye elleni harcra s kihasznlja az ellentteket magnak a burzsozinak a tborn bell. De ppoly komoly s veszlyes hiba volna, ha a fasiszta diktatra ltrejtte szempontjbl lebecslnnk a burzsozinak a polgri demokratikus orszgokban mostanban foganatostott mind erlyesebb intzkedseit, amelyek lbbal tiporjk a dolgozk demokratikus szabadsgjogait meghamistjk s megnyirbljk ma parlament jogkrt s fokozzk a forradalmi mozgalommal szembeni megtorlst.
Nem szabad , elvtrsak a fasizmus hatalomra jutst olyan egyszernek s simnak elkpzelni, mintha a finnctke valamilyen bizottsga elhatrozn, hogy ezen meg ezen a napon bevezeti a fasiszta diktatrt. A valsgban a fasizmus rendszerint gy kerl hatalomra, hogy kzben harcot, olykor les harcot kell vvnia a rgi polgri prtokkal vagy azok bizonyos rszvel, st magn a fasiszta tboron bell is harc dl, mely olykor mg fegyveressszetkzss is fajul, ahogy ezt Nmetorszgban,Ausztriban s ms orszgokban lttuk.
Mindez azonban nem cskkenti annak a tnynek a jelentsgt, hogy a fasiszta diktatra bevezetsig a polgri kormnyok rendszerint egy egsz sor elkszt szakaszon keresztl jutnak el s szmos olyan reakcis intzkedst foganatostanak, amely kzvetlenl elsegti a fasizmus hatalomra jutst.
Aki ezekben az elkszt szakaszokban nem harcol a burzsozia reakcis intzkedsei s a tereblyesed fasizmus ellen, az nem kpes megakadlyozni a fasizmus gyzelmt, hanem ellenkezleg, megknnyti azt.
Aszocildemokrcia vezrei takargattk s rejtegettk a tmegek ell a fasizmus igazi osztlyjellegt s nem szltottak harcba a burzsozia mind erteljesebb reakcis intzkedsei ellen. Nagy trtnelmi felelssg terheli ket azrt, hogy a fasiszta elretrs dnt pillanatban Nmetorszgban s tbb ms fasiszta orszgban a dolgoz tmegek nem voltak
felkszlve az ellenllsra.
Mi ht a forrsa a fasizmus tmeghatsnak?A fasizmus azrt tudja vonzani a tmegeket, mert demagg mdon klnsen get szksgleteikre s ignyeikre apelll.
A fasizmus nemcsak a tmegekben mlyen gykerez eltleteket sztja fel, hanem a tmegek legnemesebb rzseivel, igazsgszeretetkkel, st olykor mg forradalmi hagyomnyaikkal is visszal. Mirt igyekeznek a nmet fasisztk a nagyburzsozinak ezek a lakjai s a szocializmus hallos ellensgei a tmegek szemben „szocialistknak” ltszani, s mirt tntetik fel hatalomra jutsukat „forradalomnak”? Azrt, mert igyekeznek kiaknzni a forradalomba vetett hitet, a szocializmus irnti vonzdst,amely ott l Nmetorszg dolgoz tmegeinek a szvben.
A fasizmus az imperialistk legszlssgesebb csoportjainak az rdekben cselekszik, de a tmegek eltt a srtett nemzet vdelmezjnek a szerepben tetszeleg, s a srtett nemzet nrzetre apelll, mint pldul a nmet fasizmus amely „Versailles ellen” jelszval nyerte meg a kispolgri tmegeket. A fasizmus arra trekszik, hogy a legfktelenebbl kizskmnyolja a tmegeket. De gyes kapitalistaellenes demaggival krnykezi meg ket, kiaknzza a dolgozk mlysges gyllett a rabl burzsozia, a bankok, a trsztk, a finncmgnsok ellen,s olyan jelszavakat tz ki, amelyek az adott pillanatban a politikailag retlen tmegek szmra a leginkbb csbtak: Nmetorszgban-„kz java elbbreval az egynnl”; Olaszorszgban-„ a mi llamunk nem kapitalista, hanem korporatv llam”; Japnban –„ a kizskmnyolstl mentes Japnrt”; az Egyeslt llamokban- „a gazdasg felosztsrt” s gy tovbb.
A fasizmus a legkorrumpltabb, a legmegvesztegethetbb elemeinek dobja oda martalkul a npet, a tmegek eltt azonban a „becsletes s megvesztegethetetlen hatalom” ignyvel lp fel. A fasizmus kihasznlja, hogy a tmegek mlysgesen kibrndultak a polgri demokrcia kormnyaibl, s kpmutatan hborog a korrupcin/ az olyan botrnyos gyeken , mint pldul a Barmat - s a Stavisky-gy Franciaorszgban s sok ms./ A fasizmus a burzsozia legreakcisabb kreinek rdekben hljba kerti a rgi polgri prtokban csaldott, azokat fakpnl hagy tmegeket. Azzal nyeri meg ezeket a tmegeket, hogy lesen tmadja a polgri kormnyokat s krlelhetetlen a burzsozia rgi prtjaival szemben.
A fasizmus , amely cinizmusval s hazug voltval fellmlja a burzso reakci minden egyb vlfajt, hozzigaztja minden egyes orszg nemzeti sajtossgaihoz. s a kispolgrsg tmegei,st a munksok egy rsze is, akiket a nlklzs, a munkanlklisg s a meglhets bizonytalansga ktsgbeessbe kergetett, esnek a fasizmus szocilis s soviniszta demaggijnak. A fasizmus olyan prtknt kerl hatalomra, amely elfojtja a proletritus forradalmi mozgalmt s lecsap a forrong nptmegekre, de hatalomra jutst gy lltja be , mintha az „egsz nemzet” nevben s a „ nemzet megmentsrt” a burzsozia ellen kzd „forradalmi” mozgalom volna. /Emlkezznk csak vissza Mussolini Rma elleni „menetelsre”, Pilsudski Vars elleni „menetelsre”, Hitler nemzetiszocialista „forradalmra” Nmetorszgban stb./
m akrmilyen larcot ltsn is a fasizmus, akrmilyen formban lpjen is fel, akrmilyen ton-mdon jusson hatalomra:
a fasizmus- a tke legdhdtebb tmadsa a dolgoz tmegek ellen;
a fasizmus- fkeveszett sovinizmus s hdt hbor;
a fasizmus dhdt reakci s ellenforradalom,
a fasizmus –a munksosztly s valamennyi dolgoz legdzabb ellensge.
Id m:43-48 old./Kossuth KK. -1985/
|