mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Antifasiszta-vfordulk
Antifasiszta-vfordulk : Antifasiszta Liga – a trtnelemben

Antifasiszta Liga – a trtnelemben

Dr. Harsnyi Ivn  2008.03.13. 21:30

Hagyjuk most azt a krdst, hogy valban azonos vagy hasonl-e a helyzet, s ugyanazok-e a nha a rgi kntsben fellp ellenfelek. Ne vessk el ennek a lehetsgt, s ne utastsuk el a vizsglatt, de hagyjuk egy elmleti-trtneti tisztzst clz, megfelel, sszehangolt (nem nhny hetes) kutatst s elksztst kvn vitra.

 Bizonyra j lett volna megfordtani a sorrendet: elbb tisztzni, mi volt a maga idejn az Antifasiszta Vilgliga, illetve tbb eld- s utdszervezete, kik s mire hoztk ltre ket. (Mr a neve is mutatja, hogy nem egyetlen orszg keretben szletett!) Mikor, meddig lt, mirt sznt meg, s mirt szletett jj ksbb (tbb) ms alakban. Melyek voltak elvi alapvetsei, milyen szvetsgeket akart sszehozni, mit sikerlt cljaibl megvalstania, mit nem, s fleg mirt nem. De ha mr a szekeret fogtuk a l el, legalbb tudnunk kellene, hogy merre hzza a lovat, kit ltessnk a bakra, s az illet merre nzzen.

rthet, hogy az els lpsek a maguk idejn kvet lpsek voltak. Elssorban az olasz fasisztk 1922. oktber vgi hatalomra jutsra s a fasiszta hatalom els hnapjainak a jelensgeire vlaszoltak. Ez, gy tetszik, ma mg a baloldal soraiban sem evidencia. A Liga e-mail-zuhatagban olvashattunk olyan fejtegetst is, amely a szervezet mkdst az 1930-as vekre tette.

Akkoriban nem vitatkoztak azon, hogy fasizmus-e a fasizmus, s nem csupn azrt, mert Mussolini s trsai sajt magukat hatroztk meg gy. (Ma kevs az, hogy Horthy bszkn, ntudatosan hirdette ellenforradalmr mivoltt, ktsgbe vonjk, hogy az volt-e.) Ne felejtsk, hogy ebben az idben az olasz fasiszta rendszer mg nem az Etipiban masroz, a II. vilghbor t csatatern fonnyadt babrokat gyjt hatalom. Olaszorszgban 1923-ban, amikor a Vilgliga ltrejn, ldztten, megnyomortva, de zmmel mg mkdnek a korbbi politikai prtok s szakszervezetek, nhanapjn lsezik a parlament, vannak szabad sajttermkek, legfeljebb a fasizmus (mg irregulris) milicii idnknt flgetik a nyomdikat, agyba-fbe verik jsgrikat, nyomdszaikat. Tisztelet azoknak a baloldali vagy egyszeren a demokratikus legalitst flt politikusoknak s teoretikusoknak (nem csak kommunistknak, s kztk nem egy magyarnak, mint Sas Gyula vagy Rnai Zoltn), akik a tekintlyuralmi kormnyformk akkori tarka kavargsa kzepette ebben az egyelre fkezett habzs diktatrban flismertk a majdani vilgfal trsfenevadat, az j tpus reakci erejt. Mindazonltal a Komintern IV. kongresszusn (1922. november 5. - december 5.), alig egy httel Mussolini kormnyfi kinevezse utn, mg nem alakult ki a fasizmusrl jl kikalaplt rtkels, sem az ellene val fellps sszefgg stratgija. (Tbben, alapjban pontosan szltak rla, Lenin is emltette, az egysgfront jelleghez ktve.) Ennek dacra mr 1922 vgn ltrehoztk a Komintern s a Vrs Szakszervezeti Internacionl kzs Antifasiszta Akcibizottsgt. Ezutn elhatroztk, hogy a Nemzetkzi Vrs Segly szervezetvel sszefogva pnzalapot teremtenek mkdshez.

A Vilgliga azonban nem csak az olasz esemnyekre reaglt. 1923-ban roppant trsadalmi-politikai mozgsok rztk meg Nmetorszgot is. A hadisarc fizetsbe mr-mr belerokkan nmet gazdasg tehermentestse rdekben kormnya befagyasztotta a jvttelek teljestst. Vlaszul a francia s a belga hadsereg janur 11-n megszllta a Ruhr-vidket. A lpsre roppant npi mozgalom felelt. A munkssg szervezetei mr tudtk, hogy a nmet jobboldal klnbz, kztk jelents katonai eri hajlanak tekintlyuralmi hatalomtvteli ksrletekre. (Egyet, az 1921-es Kapp-puccsot maguk fojtottk el kzsen.) A Komintern, mindenekeltt Grigorij Zinovjev s Karl Radek – tvesen – gy vlte, hogy Nmetorszgban a Ruhr-vlsg kapcsn akut fasiszta veszly, egyszersmind forradalmi helyzet keletkezett. Ezt nem csak a kommunistk gondoltk gy. 1923 oktberben Szszorszg s Thringia sszes munksprtjai s -szervezetei (szocildemokratk, fggetlen szocildemokratk, kommunistk, st anarchistk) a kt tartomnyban munkskormnyokat alaktottak. Amikor pedig a hadsereg egysgei megindultak ezek megdntsre, Hamburg kommunista munksai, Ernst Thlmannal az len fegyveres felkelst indtottak. A levert felkels utn, november 8-n a ncik is megmozdultak Mnchenben: a hrhedt srpuccsot azonban pillanatok alatt elfojtottk. Nmetorszg, legalbbis ekkor, mgsem vlt „fasisztv”. A ncik hatalomra jutshoz a vilgvlsg ksbbi globlis megrzkdtatsa kellett. Ennek legfbb bizonytka, hogy az Akcibizottsg leglis nemzetkzi kzpontja tovbbra is Berlinben mkdtt (!).

Itt mindjrt van egy fontos thalls a mi problminkhoz. A korabeli baloldal az llam vlsgt s a fasizmus tmadst az els vilghbort kvet utols forradalmas vekben esetenknt a proletrforradalom keresztlvitelre prblta flhasznlni. A Magyarorszgon most, a 21. szzad elejn tmad valamizmus ellen a baloldal az alkotmnyos, tbbprti parlamentris rendszer talajn, megvsnak cljval lp fl. Ez a jelek szerint a legersebben rendszerkritikus, st a libertris baloldalra is vonatkozik. Ez ugyebr nem ugyanaz. A Komintern VII. kongresszusn Dimitrov magyarzata is arrl tanskodott, hogy flismerte: a demokratikus legalitst, lett lgyen akrmilyen „polgri”, a munkssgnak s a vele egytt fellp ms csoportoknak mr nem csak gy kell vizsglniuk, mint a proletrforradalom trambulinjt, hanem mint a politikai, nemzeti fggetlensgi jogokrt, a bkrt vvott harc szempontjbl nmagban vett rtk, tbb-kevsb szabad mkdsi terepet. Ettl ezt a rendszert sem szeretni nem ktelez, sem berni vele. A KI VII. kongresszusn Dimitrov beszmolja alapjn hozott hatrozat vgre is zrmondatknt odaillesztettk a proletrdiktatrt, mint vgclt, de 1935-ben nem a demokratikus polgri rendszer megdntsre, hanem megvdsre szerveztk tmegeiket.

jabb thalls: az Akcibizottsg Berlinbe teleptett centruma azt az utastst kapta, hogy trekedjen a klnbz antifasiszta ramlatok lehet legszlesebb nemzetkzi egyttmkdsre. Mg a harci pnzalap ltrehozst is elhalasztottk, nehogy a tbbi szervezet azt rezze, mintha ksz kommunista programhoz s kizrlagos, netn klfldi kommunista irnyts szervezethez val csatlakozsra szltank fel ket. Erre Nmetorszg Egyeslt Szocildemokrata Prtja s az ltalnos Nmet Szakszervezeti Szvetsg (ADGB) 1923 tavaszn hatrozott balfel lpssel reaglt: flszltotta szervezeteit: szntessenek be minden egyttmkdst a polgri kormnyokkal, s trekedjenek „munkskormnyok” alaktsra. Enlkl a hatrozat nlkl nem ltezhetett volna a szszorszgi s a thringiai munkskormny. (Kzben persze a kzremkdk mst s mst vrtak ettl.)

A mai magyar Liga derk aktivisti viszont, noha a Ligt kztudomslag nem vezrli egyvalamely prt, s programja nem a Tli Palota ostroma (ilyesmit mifelnk mostanban msok kezdemnyeznek), klcsnsen merev korltokat emelnnek a csatlakozk el. Ellenfeleik szmosak, a fasizmustl irtz, a baloldal ellenfeleiben ilyen veszedelmes ert sejt liberlisoktl a piacos szocdemekig s a marxista-leninistkig, vagy csupn antipatikus monogramok viseliig. Na ne, bartaim. Akkor egyenknt fogjtok vvni a harcot, s egyms utn fognak „levadszni” benneteket. Nem lltom, hogy a Komintern korabeli irataibl nem tudnk ilyen hangokat elvarzsolni, de ezek (pl. az olasz Terracini vagy Bordig) ebben a mg fl-lenini idszakban egyelre nem kerekedtek fll. (Na tessk, most mr n se lehetek antifasiszta, la Hannah Arendt). Azrt, ha megengeditek, mg folytatom a tma kifejtst.

Az a szervezet, amelynek neve (Antifasiszta Vilgliga) a mai magyar AL megalaktinak emlkezetben homlyosan flderenghetett, 1923 novemberben alakult meg, nyilvnvalan az szi nmetorszgi esemnyek hatsa alatt. Kezdemnyezi kztt tucatjval vannak akkora nevek (pl. Clara Zetkin), hogy nem szeretnm a vllaitokat terhelni vele. Zetkin mellett Willi Mnzenberg ltta el a titkri funkcit. A Liga legfbb feladatnak az antifasiszta flvilgost munka szervezst tartotta, s megkezdte egy fzetsorozat kiadst.

m mikzben a Vilgliga munkhoz ltott, trtnt nhny jelents esemny. A forradalmi fellendls hullma lassan ellt. Lenin meghalt, s utdaibl sokszor hinyzott az az leslts s emptia, amely lehetv tette volna, hogy viszonylag kevs adatbl a szksges kvetkeztetst vonjk le. A hrom Internacionl 1922. prilis 2-a s 5-e kztt Berlinben lezajlott konferencija valamennyi rsztvev merevsge miatt klnsebb eredmnyt nem hozott. Fokozatosan gykeresen megvltozott a Komintern llspontja a szocildemokrcirl, benne balszrnyrl is. Gykeret vert a „szocilfasizmus”, illetve a msik oldalrl a „vrs fasizmus” szlogenje. A szocildemokrcia egyre tbb orszgban lett a polgrsg elfogadott vagy ppen kvnt kormnyzati partnere, amit a Komintern s prtjai egyrtelmen kros, eltlend vltozsnak tekintettek. Klnsen nem szerettk, ha a belgyi trca birtokosaiknt kardlapoztk a tntet munksokat.

Kiderlt viszont, hogy a fasizmus Olaszorszgon kvl egyelre sehol sem vlt stabil kormnyformv. Tbb helyen polgri kormnyok tiltottk be a fasiszta szervezeteket; mg nmelyik autoriter belltottsg kormnyzat is, vetlytrsnak tekintve ket, igyekezett szabadulni tlk. A Komintern vezetsge s a Liga vezeti kztt pedig srldsok keletkeztek. gy trtnhetett, hogy ez a jl kialaktott szervezet rviddel els, 1923. decemberi, akkor s most, visszatekintve is sikeresnek tn berlini konferencija utn csendben elhalt. 1924 prilisban, mindssze thnapos mkds utn, hivatalosan is kimondtk a floszlatst.

Az Antifasiszta Vilgliga megsznsvel nem rt vget a fasizmus elleni kzdelem. Ezt a dimitrovi vekig zavarta a munksmozgalmi irnyzatok klcsns ldatlan harca. A ’30-as vekben aztn, a nmet nemzetiszocializmus fllkerekedsvel, a fasizmus/nemzetiszocializmus megsznt pusztn szocilis ellenfl-ellensg lenni, hanem mindinkbb a lthatron megjelen j vilghbor kezdemnyezjeknt jelent meg. Az ellene vvott harc emiatt egyszersmind a bke megrzsrt val fellps is volt, amelyhez knnyebb volt trsakat keresni. Az j szervezetek, konferencik ln, a rgiekkel egytt j emberek jelentek meg, tekintlyes rtelmisgiek (Henri Barbusse, Romain Rolland), nagy tekintly szocildemokrata munksvezetk (Edo Fimmen) stb. A hres Amszterdam–Pleyel mozgalom, s a harmincas vek ennl is jval szlesebb egyb bkemozgalmai (ahol mr flbukkan Thomas Mann, Winston Churchill, Albert Einstein alakja is) mig hatan mutatjk, hogyan kell megkzelteni az egyttmkds krdst olyanokkal, akiknek vilgnzeti megnyersre nincs remny, de problma-rzkenysgkre ignyt tarthat a progresszi szlesebb tbora. (Kpzeljk ide az elnksgbe Solymosi Frigyest, Debreceni Jzsefet, a sor hosszan folytathat.) Ennek a gyakorlatnak a II. vilghbor alatt mindannyiunk szmra komoly hozadka volt. Mr nem egy-egy orszg fasisztit kellett visszaverni, hanem a legersebb fasizmusok ltal szervezett vilghdt frontot.


Mivel a szlsjobb multikolor csapatai – minden talajgykerk ellenre – szorgosan ptik hatron tli internacionlis kapcsolataikat, az AL is jl teszi, ha szert tesz ilyenekre. Ezt nem kell jonnan kezdenie. Azoknak az egyb rendszerkritikus szervezeteknek egy rsze, amelyekkel rintkezik, esetenknt pedig mltatlan hatrvillongsokba keveredik, mr kiptettek nemzetkzi egyttmkdsi formkat. Ezekre nem azrt van szksg, hogy (elfogadva a szlsjobb harci mdszereit) utcai harcokba bocstkozzk a neoncikkal, hanem azrt, hogy tvegye a trsszervezetek tapasztalatait, tanulmnyozza ms orszgok szlsjobb szervezeteinek vltozatait, tisztzza jellegket s gondolatvilgukat, szocilis bzisuk termszett. Kzptvon taln azrt is, hogy olyan bzist ptsen ki, amely ha nem is ambicionlja, de vgs soron vllalja az tkzst, s kpes – mint a prizsi munksok 1934 februrjban – eredmnyesen megvvni azt. 

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2023. December
HKSCPSV
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!