mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Antifasiszta-vfordulk
Antifasiszta-vfordulk : A rmai kormny !A fasizmus trtnethez!

A rmai kormny !A fasizmus trtnethez!

Dr.Rozsnyai Ervin  2008.02.14. 18:12

A rmai kormny, br szvetsg fzte Nmetorszghoz s Ausztria-Magyarorszghoz, 1915 prilisban titkos szerzdst rt al Nagy-Britannival, Franciaorszggal s Oroszorszggal, mjusban pedig, terleti gretek fejben, belpett a hborba volt szvetsgesei ellen. Az orszg azonban csnyn rfizetett a szszegsre.

700 000 katonjt vesztette el a frontokon rtelmetlenl, s a meggrt kvr falatok helyett csak morzskat kapott a zskmnybl. „Megcsonktott gyzelemrl” sirnkoztak a hborrt felels nacionalistk, szidtk „az idegen bankr-imperializmust”, „a plutokratk sszeeskvst a proletr nemzet ellen”. A gazdasgban gyalzatosak voltak az llapotok: 46 millird lrt, a kltsgvetsi kiadsok 80 szzalkt nyelte el a hbor, a pnzgyeket letaglzta az inflci; a valutahiny miatt fellp nyersanyag- s ftanyaghiny megbntotta az ipart, a leszerelt katonk szzezrei tnferegtek munka nlkl; a mezgazdasgban cskkent az llatllomny, a vetsterlet, a termshozam, egsz tartomnyokban nem lehetett kenyrhez jutni. 1913-at 100-nak vve, az rindex gy alakult: 1919 jniusban 471, decemberben 576, 1920 februrjban 701, decemberben 825. 1920 mrciusban jbl bevezettk az lelmiszerjegyeket.

2. A  „vrs ktv”. A forradalmi mozgalom fellendlse s hanyatlsa

Az orosz Oktber hatsra forradalmi irnyba tereldtt a npharag. Elterjedt a jelsz: „Tegyk azt, amit az oroszok!” Sztrjkmozgalom sprt vgig az orszgon, a munksok bremelst, 8 rs munkanapot, szakszervezeti jogokat kveteltek, zemi tancsokat alaktottak, sszecsaptak az utckon a rendrsggel. 1919. prilis 10-n 24 rs politikai sztrjk volt Lazio tartomnyban; jnius 20-n s 21-n Rma, Miln, Torino, Genova, Bologna s ms vrosok dolgozi ltalnos politikai sztrjkot szerveztek Szovjet-Oroszorszg s a Magyar Tancskztrsasg vdelmben, kvetelve a szovjet fldn bevetett olasz intervencis csapatok hazahozatalt. (A Nitti-kormny teljestette ezt a kvetelst, s ms krdsekben is – 8 rs munkanap, mozgbr, szakszervezeti jogok stb. –  jelents engedmnyeket tett.) A mozgalom 1920-ban rte el a cscspontot. prilisban, amikor a vas- s fmmunksok brkvetelseire a tulajdonosok tmeges elbocstsokkal vlaszoltak, Torinban ltalnos sztrjk trt ki, majd tterjedt Kzp- s Dl-Olaszorszgra is. A munksok elfoglaltk s hrom-ngy hten t kezkben tartottk a gyrakat – a nagyipari vllalatoknak kb. a felt, kztk a milni Alfa Romet,  az Ilvt, az Ansaldo viareggii telephelyt – anlkl, hogy a munkt lelltottk volna: k maguk szerveztk a termelst s az rtkestst, gyakorlatilag bizonytva, hogy tksekre semmi szksg; fegyvert is gyrtottak, vrs rsgeik felkszltek az nvdelemre. 
A gyrfoglalsokkal egyidejleg elharapzott a parasztok – tbbnyire leszerelt katonk –fldfoglal mozgalma. Ez a mozgalom 1919 jliusban Lazibl indult el, ahol a veternok, rendszerint harangzgs s harsonasz kzepette, vrs zszlk alatt vettk birtokukba a latifundiumokat; a plda azutn tovbb terjedt Dlre s a szigetekre, szakon a Po als folysnak vlgybe. A fldfoglalk megszlltk a parlagfldeket, hozzfogtak a nagybirtokok felosztshoz (az ellenk kiveznyelt katonasg nemegyszer megtagadta a tzparancs vgrehajtst); a felesbrlk nem hagytk el a fldet a brleti szerzds lejrtakor, a szegnyparasztok szvetkezeteket, a fldmunksok szakszervezeteket alaktottak. A „vrs ktv” alatt, 1919 s 1920 folyamn, forradalom rleldtt az orszgban; bomlsjelek mutatkoztak a fegyveres erknl is, a hadsereg tbb helyen fraternizlt a tntetkkel.


1920 msodik felben slyos, 1922-ig tart gazdasgi vlsg kezddtt: a vasrc termelse felre, a szn s a nyersvas ktharmadra, a villanyenergi ngytdre cskkent, a munkanlklisg rvid id alatt meghromszorozdott. Ezrvel mentek tnkre a kis- s kzepes vllalkozsok, de olyan risvllalatok sem kerltk el a csdt, mint az Ilva s az Ansaldo; nagybankok buktak vagy lltak buks eltt,  talpra lltsukra a kormny hatalmas sszegeket klttt. Politikai talajvesztse utn a tke most gazdasgilag is megingott; naprl napra vilgosabb vlt, hogy a kormnyzs hagyomnyos mdszereivel nem lehet fenntartani a gazdasgi-trsadalmi rendet. A forradalmi helyzet azonban, br objektv elemei felhalmozdtak, szubjektv okokbl kihasznlatlan maradt, s a gazdasgi vlsg kezdetekor mr mlflben volt.


A szubjektv okok kztt a dnt az Olasz Szocialista Prt (OSZP) ktrtelm magatartsa. Az 1892-ben alaptott prt, amelynek tagsgt tbb mint felerszben ipari s mezgazdasgi proletrok, 6 szzalkban szegnyparasztok alkottk, jelen volt a II. Internacionl hborellenes csoportjainak zimmerwaldi s kienthali rtekezletn, 1919-ben pedig, miutn a bolognai kongresszuson a Serrati vezette „maximalista” szrny nagy tbbsggel legyzte a Turati-fle reformista szrnyat, csatlakozott a III. Internacionlhoz. (Maga a „maximalista” sz az orosz „bolsevik” szabad fordtsa.) A prt kzponti lapja, az „Avanti!”, 1920 jliusban gy rt: „A proletaritust a politikai s gazdasgi hatalom erszakos meghdtsra kell sztnzni; a hatalomnak teljesen a munks s paraszttancsok kezbe kell kerlnie, amelyek egyszerre tltenek be trvnyhoz s vgrehajt funkcit.” A „maximalistk” azonban tulajdonkppen centristk voltak, s a „prtegysgre” hivatkozva, j ideig Lenin hatrozott figyelmeztetsei ellenre sem szaktottak a reformista szrnnyal. A reformistk vezetse alatt llt a prt parlamenti csoportja s sok fontos munksszervezet, kztk a legnagyobb szakszervezeti tmrls, az ltalnos Munkaszvetsg (Confederazione Generale del Lavoro – CGL), amely 1920-ban meghromszorozta elz vi tagltszmt, s 2 150 000 tagot szmllt. A reformistk politikai arculata jl kirajzoldik Turatinak a „Manchester Guardian” 1920. mrcius 12-i szmban megjelent nyilatkozatbl: a sztrjkok — gymond — „mg nehezebb teszik az orszg amgy is nehz helyzett”; ideje lenne elsajttani „azt a munkafegyelmet, amely egyedl llthatja vissza a rendet s a jltet”. A reformistkkal fenntartott egysgnek tulajdonthat, hogy az OSZP, br az 1919-es vlasztsokon a proletrdiktatra programjval nyerte el a szavazatok 30 szzalkt, s lett a parlament legnagyobb prtjv, rdemben semmit sem tett a hatalom forradalmi megragadsrt; inkbb abban bzott, hogy a helyi nkormnyzatokban elrt eredmnyeit alkotmnyos ton kiszlestve, elbb-utbb a kzponti hatalmat is megszerezheti.


Jellemz a prt magatartsra, hogy jelents paraszti tagsga ellenre, amely a hbor utn nagyszm kisparaszt s brl belpsvel tovbb gyarapodott, nem llt a fldfoglalk lre: sztns lzadsukat nem szervezte egysges, cltudatos mozgalomm, nem is volt fldoszt programja.  A fldfoglals kaotikus, anarchikus akcik formjban zajlott, sok helyen papok vezetsvel – ha egyltaln volt vezetjk –, akik tbbnyire igyekeztek lecsendesteni a tmeget, mieltt indulatai valban forradalmi mederbe tereldhettek volna. 1920-ban a mozgalom ellankadt, 1921-re elhalt.  A gyrfoglalkat szintn magukra hagyta a Szocialista Prt, illetve rbzta sorsukat a reformista szakszervezetekre. D’Aragona, a CGL vezetje, 1920 szeptemberben egyezmnyt rt al a liberlis Giolitti kormnyval s a Gyriparosok Szvetsgvel (Confindustria), s annak a homlyos gretnek a fejben, hogy a kormny bevezetteti az zemekben a munksellenrzst, visszavonulsra szltotta fel a gyrfoglalkat. A meggrt, de bevltatlanul maradt ltszat-engedmnyekkel Giolitti sikeresen leszerelte s felbomlasztotta a gyrfoglal mozgalmat. A forradalmi hullm visszahzdott, s az aplyt nem tartztathatta fel sem az Olasz Kommunista Prt (OKP) megalakulsa 1921 janurjban, sem az OSZP ismtelt j szereplse a kzsgtancsi s az orszggylsi vlasztsokon.

3. A fasiszta mozgalom tja a hatalom megragadsig

A reformista opportunizmust hathatsan kiegsztette a „npi” kvetelseket hangoztat, de valjban a birtokos osztlyokat szolgl s ltaluk tmogatott szlsjobboldali terrorizmus. Egyik fszke a hbor utn alakult frontharcos mozgalom volt, amely soraiban tmrtette az egykori rohamosztagosokat (arditi – merszek), s programjba vette a „Fldet a parasztoknak!” jelszt. Hasonl tpus szervezetet alaptott Mussolini 1919 mrciusban, a milni kereskedk s ipari vllalkozk szkhzban, Harci Fascik („Fasci di Combattimento”) nven, jobbra szintn volt frontharcosokbl. A 119 alapt tagot szmll, jelentktelennek ltsz szervezet kvetelte, hogy vezessk be a kztrsasgi llamformt (kzsgi s regionlis autonmival), a 8 rs munkanapot, a minimlbr trvnyes szablyozst;, hogy a munksok rszt vehessenek a vllalatok igazgatsban, a parlagfldeket adjk t a parasztszvetkezeteknek, oszlassk fel a rszvnytrsasgokat, vessenek vget a tzsdei s bankspekulciknak, kobozzk el a hbors jvedelmek 85 szzalkt s a vallsi kongregcik javait, helyezzk szigoran vilgi alapokra az oktatst, trljk el a pspkk llami javadalmazst. Mussolini maga zenetben dvzlte a sztrjkol munksokat. Hrom httel ksbb, prilis 15-n, tbb fasiszta csoport a sztrjkolkra tmadt, egy msik pedig az „Avanti!” szerkesztsgt rombolta szt – nem hagyva ktsget a mozgalom alapveten szocialista-ellenes jellegrl.


Lrms garzdlkodsaik ellenre, a fasiszta szervezdsek elenyszen kicsik voltak, amg 1920 augusztusban meg nem hozta szmukra a fordulatot a Fldbirtokos Szvetsg (Confagricoltura) megalakulsa. A vszesen srsd paraszti mozgalmakkal szemben a Szvetsg felfegyverezte s bkezen elltta anyagiakkal a fasisztk egymsutn fellltott terrorista rohamosztagait (squadre). A gyriparos-szvetsg s a bankok szintn pnzelni kezdtk a forradalmi tendencik visszaszortsban hasznosnak grkez bandkat. (Tudtk, hogy a fasisztk tmegbdtsra sznt „forradalmi” programpontjait nem kell komolyan venni.) A terrorcsapatok 1920 szeptemberben sztvertk Bologna, a „vrs vros” trvnyesen megvlasztott szocialista kzsgtancst (9 halott, 100-nl tbb sebeslt), mintegy szz vrosban megtmadtk a szocialista kzsgtancsot, lemondattk a szocialista polgrmestereket. A makacskodkat sszerugdostk, megbotoztk, meglincseltk; elszeretettel alkalmaztk akciikban a kedves humorral San Manganellnak, Szent Bunknak beczett furksbotot, valamint sajt tletes tallmnyukat, a ricinus-itatst; gyilkoltak, gyjtogattak, pr hnap alatt megsemmistettk a vidk halad szervezeteinek java rszt. (Elssorban az szak-olasz szocialista szervezeteket vettk clba, amelyek kiknyszertettk a mezgazdasgi munksok kollektv szerzdseit.) Mindez lehetetlen lett volna a kormnyzat cinkossga nlkl. Bonomi hadgyminiszter – akit jobboldali magatartsrt 1912-ben trtnetesen az akkor mg radiklis-baloldali Mussolini elterjesztsre zrtak ki az OSZP-bl – 1920-as kriratban 50 000 leszerelt tisztet a fascikba irnytott, gy a terrorakcikat kpzett szakemberek vezethettk. A squadristk gyakran katonai, rendr- vagy csendrosztagok vdelme alatt hajtottk vgre haditetteiket; jogi megtorlstl nemigen kellett tartaniuk, az igazsggy-miniszter utastotta a brsgokat, hogy ne bolygassk a fasisztk dossziit. „Egy hrhedt squadrista, Sandro Carosi, nhny trsval bement egy munkskvhzba, elrntotta pisztolyt, s kedlyesen felszltotta az egyik jelenlvt: tegyen egy csszt a fejre, lljon a falhoz, s , mint Tell Vilmos az almt, lelvi fejrl a csszt. A megfenyegetett ldozat knytelen volt engedelmeskedni; a lvs a fejn tallta, s holtan esett ssze. Carosi sajnlkozott. A brsg nem ltott alapot a vdemelsre.”


A harci fascik tagjainak szma 1921-ben 151 000 fre szaporodott. Trsadalmi megoszlsuk: 18 000 fldtulajdonos, 4000 ipari vllalkoz, 14 000 keresked, 20 000 dik, 37 000 agrrproletr, 23 000 ipari munks.  nknt addik ebbl nhny krds. Mirt szegdtek tmegesen a nagybirtok s a monopoltke zsoldosaiv a nagybirtok s a monopoltke kifosztott ldozatai?   Mirt vllaltk sajt ellensgeik vdelmt, vdelmeziknek – a szocialistknak – a terrorizlst? Hogyan vlhatott egy nagytke- s nagybirtok-ellenes kvetelseket hangoztat, magt radiklisnak vall szervezet a nagytke s nagybirtok elsznt hzrzjv? Msrszt mirt brelt fel tulajdona vdelmre a nagytke s a nagybirtok ppen egy olyan mozgalmat, amely jelszavaiban a nagytkt s a nagybirtokot ostorozta? Mirt csatlakoztak fldtulajdonosok, ipari vllalkozk s kereskedk ehhez a szocilis-antikapitalista programmal fellp mozgalomhoz, mirt lptek be a mozgalom legaktvabb, legmilitnsabb, flkatonai szervezetbe?  A fasizmus jellegzetes paradoxonjai ezek: j trtnelmi helyzetet jeleznek, amelyben a megszokott llamhatalmi eszkzk s mdszerek nem elgsgesek tbb, s az uralkod krk knytelenek ellenforradalmi tmegeket bevetni a forradalmi tmegekkel szemben, hogy preventv (megelz) ellenforradalommal vgjanak elbe a fenyeget forradalomnak. 
A szksges tmegeket a fasizmus zmmel a legheterognebb osztly, a kispolgrsg soraibl toborozza. Ez az osztly a kistulajdonosokon kvl magba foglalja a munksarisztokrcit, valamint az rtelmisg, a kz- s magnalkalmazottak alacsonyabb jvedelm csoportjait, mindazokat a rtegeket, amelyek let-mdjukban, eszmnyeikben a magntulajdonhoz ktdnek, de a trsadalmi megrzkdtatsok kvetkeztben lesllyedtek, vagy brmelyik pillanatban lesllyedhetnek a proletaritus szintjre.  Ideolgiailag a kispolgrsghoz sorolhat a proletaritus ntudatlan rsze is, amely szervezett osztlycselekvs helyett sztns lzongssal fejezi ki elkeseredettsgt, s kzel ll a gylevsz („lumpen”) elemek alvilghoz. Mivel a ltbizonytalansg elleni tiltakozs s a magntulajdonosi ktds egyarnt meghatrozza a kispolgrsg magatartst, az osztly ellentmondsosan viselkedik: az erviszonyoktl fggen hol az egyik tborba ll, hol a msikba, illetve klnbz csoportjai egyidejleg csatlakozhatnak az egymssal szemben ll osztlyok brmelyikhez, vagy akr semlegesnek is kpzelhetik magukat. Az els vilghbor utn az olasz kispolgrsg szmottev tmegei a munksosztly mell lltak, tmogattk a sztrjkokat, a gyrfoglalsokat; msok – a moralizl „szalonkispolgrok” – kitartottak rgi parlamenti illziik mellett; azok a kispolgri tmegek viszont, amelyeket „megvadtott” a hbor s a rkvetkez mly trsadalmi vlsg, kezdettl fogva a fasizmushoz csapdtak, itt engedtk szabadjra aszocilis, anarchisztikus sztneiket, a megtaposottakban oly gyakori bosszszomjas uralomvgyat, itt ltk t azt a mmoros lmnyt, hogy flelmet tudnak kelteni, teht erejk s hatalmuk van.


A fasizmus kispolgri zsoldosai, miutn ltalapjukat a gazdasgi vlsg megrendtette vagy megsemmistette, garantlt meglhetsre szmthatnak a terrorista osztagokban, a fasiszta prtappartusban – az olasz feketeinges mozgalom fizetett funkcionriusai jrszt a proletarizlt kispolgrsgbl kerltek ki –, a hatalom megragadsa esetn pedig az llamappartusban. De a kispolgrsg ekkor sem hagy fel zavaros antikapitalizmusval, annl kevsb, mert ppen az antikapitalista demaggia – elterjedt mai nevn: a „populizmus” – greteivel csaltk a birtokos osztlyok szolglatba. Az utbbiaknak ennlfogva gy kell idomtaniuk a kiszemelt ldozatra rusztott vrebet, hogy munkja vgeztvel lekushadjon, s a gazdi lbnl vrja a tovbbi veznyszavakat. A „populista” szrnnyal val hidegvr leszmolsok gondoskodnak errl, m a dnt eszkz az ideolgia, amely pontosan akkor segtett ltrehozni a kispolgrsg s a birtokos osztlyok szvetsgt, amikor a kt fl objektv rdekellenttei klnsen kilezdtek.
 A fasiszta ideolgia nem valamilyen sszefgg nzetrendszer, hanem pragmatikusan vltozik a mindenkori politikai clok szerint. Van azonban nhny stabil eleme, amely egyesti a kispolgri vgyakat s kpzelgseket az uralkod osztlyok rdekeivel. A legstabilabb elem, a mindig jelenlv „kemny mag”, a militarizmussal prosult agresszv nacionalizmus: a fels osztlyok ezzel igazoljk hdt trekvseiket, s teremtik meg a nemzeti egysgnek az expanzihoz nlklzhetetlen hamis tudatt. Az egysg mtosza patriarchlis kdkbe rejti az osztlyellentteket, azt a ltszatot keltve, hogy a vrsgi ktelkek kzssgben a napszmos s a fldesr, a segdmunks s a gyrtulajdonos ugyanannak a csaldnak a tagja; hogy valamennyien klcsnsen felelsek egymsrt, s az alacsonyabb rang engedelmeskedni tartozik elljrjnak, mint atyjnak a fi; hogy vllvetve kell szembeszllniuk az idegen nemzetekkel s fajtkkal, minden baj s srelem okozival. Ez a torz, mgikus, irracionlis kzssg ideig-rig kpes lehet sajt rdekeik ellen tzelni a tmegeket, tirnytani dhket a bnskrl az rtatlanokra, kielgteni termszetes vgyakozsukat a hinyz valdi kzssg utn.
Milyen reakcikat vltott ki a fasiszta terror Olaszorszg klnbz trsadalmi s politikai eribl?


A reformistk va intettek: nem szabad vlaszolni a provokcikra, nehogy az ellenfl rgyet talljon a konfliktusok elmrgestsre. m az ellenlls hinya csak felbtortotta a fasisztkat. Ez a tapasztalat sztnzte 1921 tavaszn a „npi rohamosztagok” (arditi del popolo) megalakulst, szocialistk, anarchistk, kztrsasgiak, katolikusok s kommunistk rszvtelvel; az utbbiak az OKP Bordiga-fle szekts vezetsgnek tilalma ellenre csatlakoztak a vegyes sszettel, nem felttlenl marxista eszmeisg alakulatokhoz. A npi rohamosztagok, az OKP sajt nvdelmi osztagaival karltve, szembeszlltak a tmadkkal; valsgos polgrhbor dlt az orszgban. Az elsznt vdekezsnek tulajdonthat, hogy a terror lgkrben lefolyt, 105 hallos ldozatot kvetel mjusi vlasztsokon az OSZP maradt a legnagyobb parlamenti prt, s 16 kommunista jellt is mandtumot szerzett. Ekkor jutottak be elszr a parlamentbe a fasisztk — 35 kpviselvel —, hla a burzsozia alkotmnyos prtjainak, amelyek „Nemzeti Blokk” nven szvetsgre lptek velk a baloldallal szemben. Mussolini felismerte, hogy ha tovbbra is szmtani akar az alkotmnyos burzsozia segtsgre, elbb-utbb le kell szerelnie a squadrkban sszpontosult antikapitalista, „populista” elemeket; egybknt is tartania kellett attl, hogy a terror nyomn tmadt nvekv ellenlls sszekovcsolja a megosztott baloldalt. Ezrt vdnkei sztnzsre 1921 augusztusban „bkepaktumot” kttt az OSZP s a szakszervezetek reformista jobbszrnyval.
A paktum a gyakorlatban nem mkdtt. Az OSZP balszrnya s centristi hivatalosan is elhatroldtak tle a prt oktberi milni kongresszusn, a squadristknak pedig eszk gban sem volt felhagyni terrorakciikkal. De flnyk mr nem volt a rgi, a munksok tbb vrosban (Viterbo, Torino, Treviso, Carrara, Livorno) megfutamtottk ket. Ez trtnt novemberben Rmban is: a Nemzeti Fasiszta Prt alakul kongresszusra felcsdlt, tbb tzezer fs fkevesztett horda mlt vlaszt kapott garzdlkodsaira a npi osztagoktl s a sztrjkba lp vasutasoktl.

ltalnos volt a tapasztalat, hogy ahol a baloldal egyeslt ervel harcba szll, ott a fasisztknak nem sok babr terem. A baj ppen az egysg s az eltkltsg hinybl, a megrgztt opportunizmusbl eredt. Az „Avanti!” 1922. mjus 22-i szma b rszleteket kzlt a nacionalista Papini Krisztus lete cm munkjbl; a mondanival: ne lljunk ellent a gonosznak, tartsuk tiszteletben minden krlmnyek kztt az alkotmnyt, ha arcul tnek, fordtsuk oda msik orcnkat is. Augusztus elsejn elemi erej ltalnos sztrjk robbant ki, tiltakozsul a szlsjobb ellen; a Szocialista Prt s a szakszervezetek mr 3-n elrendeltk a munka felvtelt, mert a fasisztk ultimtumban felkelssel fenyegetztek. A meghtrls persze olaj volt a tzre. Mg le sem jrt az ultimtum, a squadristk mr tttek: tartomnyi szkhelyeket foglaltak el, szocialista prthelyisgeket romboltak szt, Milnban feldltk az „Avanti!” szkhzt, Genovban felgyjtottk a szakszervezetek lapjnak szerkesztsgt. De fokozdott az ellenlls is. Forradalmi szindikalistktl tmogatott kommunista osztagok tnapos barikdharcban vertk ki Balbo elitcsapatait Parmbl, a vroshzra kitztk a vrs zszlt. Forlbl is elztk a terrorista csrht. Az OSZP-ben fellkerekedett a balszrny, a prt oktberi kongresszusa vgre szaktott Turatikkal. Csakhogy az alkalmat mr elszalasztottk; a „vrs ktv” csapsaibl flocsdott burzsozia, megrettenve a npi ellenlls jabb hullmtl, vgkpp a fasisztk mellett dnttt (amit az is megknnytett szmra, hogy az oktberi szocialista prtkongresszus utn a reformista vezets alatt ll szakszervezet felmondta 1918-ban kttt egyttmkdsi megllapodst az OSZP-vel). A Bankszvetsg 20 milli lrt adott Mussolininak a Marcia su Romra (a fvros elfoglalsra), a gyriparos szvetsg szintn pnzelte az akcit. 1922. oktber 28-n hrom fasiszta menetoszlop  ellenlls nlkl bevonult a fvrosba (br a helyrsg knnyszerrel sztverhette volna). A kirly Mussolinit nevezte ki miniszterelnkk.  A fasizmus, amely az 1919. szeptemberi vlasztsokon mg alig kapott szavazatokat – noha Marinetti mellett Toscaninit is jellte, s bevetette a vlasztsi harcba  rohamosztagosait –, hrom vvel ksbb, a gyrfoglalsok kudarca s a liberlis llam bomlsa utn, sikeresen hatolt be a politikai vkuumba.

4. A feketeinges diktatra kezdete s kiteljesedse

 Az els Mussolini-kabinet formailag az alkotmnyos parlamenti kereteknek megfelel koalcis kormny volt, ngy fasiszta miniszter mellett tz nem-fasisztval. m irnyt tekintve, ez a rendszer mr fasiszta diktatra volt. Az j kormnyf szmthatott a fegyveres erk tmogatsra, a rohamosztagosok pedig eltapostk a lehetsges ellenlls fszkeit.  29-n, a Marcia msnapjn, feldltk Milnban az „Avanti!” szerkesztsgt; oktber 31-i rmai felvonulsukon megrohantk a fasisztaellenes jsgok helyisgeit, tbb jsgrt tettleg bntalmaztak; a San Lorenzo munksnegyedben 7 embert megltek, 17-et megsebestettek. Decemberben Torinban rendeztek pogromot, a mrleg 22 halott; Pietro Ferrert, a FIOM (vasas szakszervezet) titkrt furksbottal agyonvertk, a kommunista „Ordine Nuovo” szerkesztsgt felgyjtottk. 


 A vres esemnyekrt elsrend felelssg terheli a reformista szakszervezeti s prtvezetket, akik mg a fasiszta hatalomtvtel kszbn is vonakodtak a hatkony lpsektl, s az 1922. augusztusi ltalnos sztrjk leszerelsvel kzvetlenl utat nyitottak Mussolini diktatrjhoz. (Az j kormnyf fontolra vette, hogy meghvja a kormnyba Baldesit, a CGL Orszgos Tancsnak tagjt, s a szakszervezeti vezet hajland is lett volna trct vllalni, m a liberlisok nyomsra Mussolini vgl letett a tervrl.) Ami pedig a hagyomnyos polgri prtokat illeti, ismt bizonysgot adtak rla – ki tudja, hnyadszor –, hogy szvesebben egyezkednek a politikai alvilggal, semmint kezet nyjtsanak a baloldalnak.  Br politikusaik ltalban idegenkedtek a nylt utcai terrortl, a forradalom megakadlyozsra a legbrutlisabb mdszereket sem tartottk megengedhetetlennek, s abban bztak, hogy engedmnyekkel hozzszeldthetik a fasisztkat a parlamenti jtkszablyokhoz. „A Mussolini-kormny az egyedli, amely helyrellthatja a trsadalmi bkt” – nyilatkozta a liberlis Giolitti, aki mr 1921-es „Nemzeti Blokkjval” megprblta „parlamentarizlni” a fasisztkat. A helyzet „rendezse” rdekben Mussolini mell lltak a burzsozia nagy lapjai is: a „Giornale d’Italia”, a „Corriere della Sera”. Novemberben megnylt a parlament, Mussolini 306:116 arnyban bizalmat kapott; mellette szavaztak a liberlisok, Bonomi „fggetlen szocialisti” s az Olasz Npprt (Partito Popolare Italiano – PPI) keresztnydemokrati (De Gasperi, Gronchi). D’Aragona bejelentette a szakszervezetek semlegessgt.  A kpviselk nagy tbbsge ezutn egy vre szl teljhatalommal ruhzta fel az j kormnyt. 


 A parlamenti felhatalmazst Mussolini a totlis fasiszta diktatra kiptsre hasznlta fel. Az 1922-ben megalaktott Fasiszta Nagytancs gyakorlatilag a legfbb politikai dntshoz testlett vlt, formliss degradlva a parlament szerept. A Nagytancs szmra a tnyleges hatalmat a terrorcsapatok biztostottk, kiegsztve az 1923-ban ltestett, „nkntes nemzetbiztonsgi milcia” elnevezs feketeinges prthadsereggel. Az immr llamilag is trvnyestett terrorakcik sorn letartztattk Serratit, a szocialista Nennit, az „Avanti!” egsz szerkesztsgt; de a terror tlcsapott a baloldalon, kiterjedt az ingatag, megbzhatatlan szvetsgesekre, a liberlisokra, st a kormnyban kt miniszterrel rszt vev keresztnydemokratkra is. A feketeingesek feldltk a liberlis Nitti lakst, a nylt utcn megvertk a liberlis Amendolt, npprti helyisgeket romboltak szt, nyilvnosan bntalmaztk a Npprt tagjait, kztk papokat. (Az atrocitsok ellenslyozsra, fleg pedig a Vatikn megnyugtatsra, Mussolini ktelezv tette a vallsoktatst az elemi iskolkban, a keresztet a tantermekben s a brsgokon.) Ezzel egyidejleg a kormny munks-szervezeteket oszlatott fel, s takarkossgi okokra hivatkozva, 40 000 vasutast elbocstott.  


 Az ellenlls mg mindig nem trt meg. 1923-ban, a Fiat szakszervezeti bizottsgainak megvlasztsakor, a CGL az orszgos terror ellenre 72,6 szzalkot kapott, a fasisztk nemrgiben megalaktott sajt szakszervezete 27,4 szzalkot; mg feltnbb volt az eredmny a kvetkez vben, amikor 85,8 szzalk szavazott a CGL-re, 14,2 a fasisztkra.. Mussolini gy ltta, ideje vgkpp leszmolni a demokratikus formk s intzmnyek maradvnyaival. l923-ban j vlasztjogi trvnyjavaslatot terjesztett el, amelynek az volt a clja, hogy lnyegesen megnvelje a fasisztk s tmogatik slyt a parlamentben; a javaslat trgyalsakor a milcia az utckon jrrztt, a kormnyf pedig azzal fenyegetztt lapjban, hogy elutasts esetn „szabad utat enged a forradalomnak”. A tbbsg igennel szavazott.  A fasiszta listra felvettek liberlisokat (mint Salandra s Orlando volt miniszterelnkket; Giolitti nem fogadta el a jellst), npprtiakat, egyetemi professzorokat; az ellenzki listk jelltjeit Olaszorszg-szerte terrorizltk, tettleg bntalmaztk, tbbeket meggyilkoltak. A polgri prtok ttlenl szemlltk a garzdlkodst. A gyriparos szvetsg 25 milli lrjval megtmogatva, az 1924 prilisban megtartott vlasztsokon Mussolinik megszereztk a mandtumok 64,9 szzalkt. Mivel azonban kzel 3 milli vlaszt mg ilyen krlmnyek kztt is az ellenzkre szavazott, a fasisztk folytattk terrorakciikat, vres hadjratuk betetzsl pedig elraboltk s meggyilkoltk Matteotti szocialista kpviselt.


 A Mussolini felbujtsra vgrehajtott gaztett orszgszerte hatalmas felhborodst vltott ki; a npharag olyan mreteket lttt, hogy a fasisztk megzavarodtak, nem mertk nyilvnosan viselni prtjelvnyket, tmegesen lptek ki a prtbl. A rendszer megrendlt, Mussolini a szentusban mr a kormny esetleges lemondst is szba hozta. Az ellenzk kivonult a parlamentbl, megalaktotta az n. „aventinusi blokkot”.  A kommunista prt javasolta: a blokk alakuljon t parlamentt, majd alkotmnyoz gylss. A polgri ellenzk viszont, Turatitl a liberlisokig, pusztn „erklcsi” fellpst akart, nem vette tudomsul, hogy a fasisztk tlteszik magukat minden „erklcsi” s parlamenti jtkszablyon. Az OKP ltalnos sztrjkot javasolt, a polgri prtok csak tzperces figyelmeztet sztrjkba egyeztek bele. Az OKP ekkor sajt nevben szltott sztrjkra – flmilli ember abbahagyta a munkt. Lthatlag lett volna er a fasisztk kisprsre. De mg a szocialistk s a szakszervezetek is ellene voltak a tmegek forradalmi mozgstsnak. A kedvez alkalmat, akrcsak a „vrs ktvben”, ismt elszalasztottk. Az „alkotmnyos” lagymatagsg miatt a tmegellenlls kifulladt, a fasiszta fegyveres osztagok tmadsba lendltek; a megtpzott ellenzk visszatrt a parlamentbe. Mussolini eltt, aki hajszl hjn belebukott az ltala provoklt vlsgba, megnylt az t a totlis diktatrhoz.
  A diktatra kiteljesedst az 1925. oktber 4-i firenzei fasiszta vrengzs vezette be, s az 1925-26-os „abszolt fasiszta trvnyek” (leggi fascistissime) szentestettk. Felsoroljuk a folyamat nhny llomst. 1925. december 24.: a parlament trvnyt hoz arrl, hogy a kormnyf nem felels tbb a parlamentnek, s elzetes jvhagysa nlkl a parlament semmilyen krdst nem tzhet napirendre. 1926. janur 16.: a Mussolini-kormnyban eleinte rszt vllal, de onnan hamarosan kiebrudalt Npprt kpviselit kizik a parlamentbl. Februr 4.: a vidki nkormnyzati testletek feloszlatsa. November 6.: az ellenzki prtok feloszlatsa. November 8.: kpviseli mentelmi joga ellenre letartztatjk Antonio Gramscit, az OKP vezetjt. November 9.: letartztatjk az OKP Kzponti Bizottsgnak tagjait; az aventinusi blokk 120 tagjt kizrjk a parlamentbl (kztk a reformistkat is, szmos ms polgri kpviselvel egytt, akik megalkuvsukkal gyzelemre segtettk a fasisztkat). November 10.: rendrk szlljk meg az ellenzki prtok helyisgeit. November 25.: trvny az llam vdelmrl, az OVRA (politikai rendrsg) s Klnleges Trvnyszk fellltsrl. 1927. janur 4.: a jogaitl megfosztott reformista szakszervezet nfeloszlatsa. (Buozzi, az utols ftitkr, nem is olyan rgen mg a hatalommal val megegyezst szorgalmazta.) Februr 1.: megkezddnek a perek a kommunistk s ms ellenzkiek ellen.  


A nemzetkzi burzsozia elismerssel nyugtzta az olasz fasisztk vres munkjt. 1924 decemberben, amikor mg viharzott az ltalnos felhborods a Matteotti-gyilkossg miatt, Sir Austen Chamberlain brit klgyminiszter Rmban a sajt eltt magasztalta az olasz kormnyf bmulatos energijt.  1927 janurjban a Rmba ltogat Winston Churchill brit pnzgyminiszter elragadtatssal nyilatkozott a feketeinges vezrrl, aki kpes ellenllni a nemzetkzi felforgat tevkenysgnek. Pr napra r Sir Eric Drummond, a Npszvetsg ftitkra elgedetten llaptotta meg, hogy Olaszorszg politikja teljes sszhangban van a Npszvetsg trekvseivel. E klpolitikai sikereket gyszlvn megkoronzta az 1929. februri laterni konkordtum, amellyel Mussolini rendezte az orszg egyestse ta tart vitkat az olasz llam s a ppasg kztt. A konkordtumban XI. Pius lemondott Rmrl s az Egyhzi llamrl, beleegyezett, hogy a klerikusok – a pspkket s rsekeket is belertve – az llami trvnykezs al tartozzanak; az olasz llam viszont elismerte a Vatikn llami nllsgt, a katolicizmus bizonyos eljogait, s kifizetett 1,75 millird lra krtrtst a ppnak. Rviddel az egyezmny megktse utn az Actio Catholica – a Vatikn szcsve – aktv vlasztsi rszvtelre, vagyis a rendszer nyilvnos elismersre szltotta fel a katolikusokat.

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2026. November
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!