„Mg soha nem ltott egszsggyi krzissel kell szembenznnk”
Dr. Simonfalvi Ildik 2013.06.18. 06:45
A G8 orszgok szakminiszterei megbeszlst tartottak az antibiotikumrezisztencia egyre nagyobb problmjnak megvitatsra. Az angol orszgos tisztiforvos szerint a krds egy sor megoldand feladatot vet fel.
Anglia orszgos tisztiforvosa, Sally Davies azt kveten nyilatkozott errl a British Medical Council cm lapnak, hogy a nyolc orszg szakminiszterei llsfoglalst fogadtak el a tmban az szak-rorszgi tallkozn. A dokumentum gy fogalmaz, hogy „az antibiotikumrezisztencia a XXI. szzad legnagyobb egszsgbiztonsgi kihvsa”. Daviest azt kveten krtk fel, hogy beszljen a problmrl a rendezvnyen, hogy mrciusban kzztett ves jelentsben az antibiotikumrezisztencia egyre nagyobb veszlyeire figyelmeztetett. gy ltta, hogy a G8 minisztereit meglepte „mind a problma nagysga, mind pedig jelentsgnek fokozdsa”, valamint az a tny, hogy nem folynak kutatsok j antibiotikumokkal kapcsolatban. Az angol vezet egszsggyi tisztsgvisel a nemzetkzi egyttmkds fontossgt hangslyozva gy fogalmazott, hogy „nemzetkzi problmrl van sz, mind ami a kutatsokat, mind a feladatok koordinlst illeti. Az egszsg globlis krds. Egy sor fertzst klfldrl importlunk, ezrt annak minden kvetkezmnye is rnk hrul, ha nem fejlesztnk j antibiotikumokat, illetve nem alaktunk az egsz vilgra kiterjed megfigyel-rendszereket. A jelen lv miniszterek egyetrtettek abban, hogy a problma a fejnkre ntt, ezrt srgsen megoldst kell tallnunk.”
Az Egszsggyi Vilgszervezet (WHO) adatai szerint a tbb szerrel szemben is rezisztens tuberkulzis eseteinek szma Eurpban vi alig 5000-rl 35 ezerre emelkedett 2000 s 2011 kztt. A vnyfelrsi szablyok orszgrl orszgra vltoznak, s vannak olyan llamok, ahol a betegek recept nlkl is hozzjuthatnak bizonyos antibiotikumokhoz. A G8 tallkoz eltt az Egyeslt Kirlysg tudomnyos gyekrt felels minisztere, David Willetts gy nyilatkozott a BBC-nek, hogy az sszegylt miniszterek nem „adhatnak utastsokat”, de a tudsok s a tudomnyos gyekrt felels miniszterek tallkozt tartottak a problma nagysgnak felmrsre, az egyes orszgok vnyrsi gyakorlatnak megvitatsra, valamint a kutatsfejleszts elsegtsre.
A zrdokumentumban az Egyeslt Kirlysg, az Egyeslt llamok, Franciaorszg, Nmetorszg, Oroszorszg, Kanada, Japn s Olaszorszg szakminisztere kinyilvntotta abbli szndkt, hogy a nemzetkzi egyttmkds elsegtsre s a surveillance-adatok megosztsra koopercit kvn kialaktani a nemzetkzi szervezetekkel, kztk a WHO-val. A miniszterek gy foglaltak llst, hogy a nem megfelel antibiotikumhasznlat kerlsvel, valamint a legjobb vnyrsi gyakorlat meghatrozsval trekszenek megrizni a jelenleg hasznlatos antibiotikumok hatsossgt; tmogatjk a korai diagnzist biztost j diagnosztikai mdszerek kifejlesztst; s megteremtik az elmleti s alkalmazott kutatsok feltteleit.
Laura Piddock, a birminghami egyetem mikrobiolgus professzora kiemelte annak jelentsgt, hogy az antibiotikumrezisztencia problmjt nemzetkzi perspektvba emeltk. „Az antibiotikumrezisztencia nem ismer demogrfiai s geogrfiai hatrokat s mindenkit kivtel nlkl rint, ezrt rendkvl fontos, hogy tudatostsuk a rezisztens baktriumok problmjt s felhvjuk a figyelmet arra, hogy nem rendelkeznk j, hatsos antibiotikumokkal” – fogalmazott s hozztette azt is, hogy az antibiotikumok hatsossgnak megrzse csak egy kis rsze a problmnak. „A tbb szerrel szemben rezisztens fertzsek jelents rszt Gram-negatv baktriumok okozzk. Amennyiben a kormnyok nem tesznek semmit az ilyen infekcik hatkony kezelsnek kifejlesztsre, akkor hamarosan korbban mg soha nem ltott egszsggyi krzissel kell szembenznnk” – figyelmeztetett.
|