Hallos alkoholmegvons: a delirium tremens
Szerz: WEBBeteg - Dr. Knya Judit 2014.01.01. 06:41
A delirium tremens olyan akut krzishelyzet, mely hirtelen alkoholmegvons talajn fejldik ki s potencilisan hallos kimenetel lehet. A jelensg az alkoholfggsg ltal kialaktott akut fiziklis elvonsi tnetek egyik legslyosabb formja. A delirium tremens kialakulsa a kzponti idegrendszeri informciramls mdostsn alapszik, amely a hosszantart alkoholhats miatt fejldik ki, az agyi mkdsekben kiemelked szerepet jtsz egyik receptor krostsval. Cikknk a hirdets utn folytatdik Ha a szervezetbe bekerl alkohol mennyisge cskken, a sejtek kzti informciramls kialakult egyenslya megbomlik, mely vgs soron a kzponti idegrendszer mkdszavart, illetve a szimpatikus rendszer fokozott aktivcijt eredmnyezi. Az italozs hirtelen felfggesztse jelentsen hozzjrul a klinikai tnetek kialakulshoz.
A krkp gyakorisgra jellemz, hogy az alkoholmegvonsos szindrmk tlagosan 5 szzalka torkollik delirium tremensbe. A terpia nlkli esetek 35 szzalka hallos kimenetel, mg a kezels az arnyt 5 szzalkra kpes leszortani. A delirium tremens tnetei Toxikus alkoholmennyisg A mj toxikus alkoholmennyisgnek hatra egynenknt eltr. ltalnossgban elmondhat, hogy frfiaknl 40 g/nap, nknl viszont 20 g/nap mennyisg alkohol tarts fogyasztsa is mjkrosodshoz vezet. A tnetek az utols alkoholfogyaszts utn nhny rval kezddnek, m a tnetegyttes csak 48-72 ra mlva bontakozik ki. Nagyon fontos ugyanakkor, hogy kezdetektl orvosi felgyelet alatt lljon a beteg, mivel gy a ksbbi letveszly kivdhet, cskkenthet. A tnetek sokflk lehetnek, s felismerse a krelzmny ismerete nlkl gyakran okoz problmt a gyakorl orvosok szmra. Az otthon kialakul delirium tremens (fleg ha els alkalommal lp fl) legtbbszr nagyon megijeszti a csaldtagokat, akik az alkoholos elletet megemltve mutathatnak r a diagnzisra.
A delirium tremens fbb tnetei a kvetkezk: izomrngs, remegs (tremor), irritbilits, alvszavarok (lmatlansg). A hnyinger, hnys ltalnos, gyakran a fellp szvdmnyeket jelzi. Hallucincik jelentkeznek, melyek ltsi, halls s szaglsi tves szlelsekbl llnak: a beteg olyan dolgokat lt, hall s olyan szagokat rez, amik nincsenek jelen. Jellemz a gondolkods rendezetlensge, a dezorientci, a nyugtalansg, a zavartsg; a beteg agresszv lehet. n tudta? Mjzsugor kialakulsa esetn frfiakban nies jegyek jelennek meg s potenciazavar alakul ki, nkben menstrucis zavarok lphetnek fel. A fiziklis eltrsek kzl jellemzek: szapora pulzus, lz, vrnyoms emelkeds, szapora levegvtelek. Nem lehet elgszer hangslyozni a beteg mihamarabbi krhzba szlltst, mert kezels nlkl az llapot gyorsan romlik. Lehetsges szvdmny, trsul krkp lehet a tdgyullads, szvritmuszavarok, gyomornylkahrtya-, mj-, s hasnylmirigygyullads. Hogyan kezelhet a delirium tremens? Ezek a cikkek is rdekelhetik nt B1-vitamin (tiamin) Szvritmuszavarok (arrhythmia) Hasnylmirigy daganat Heveny hasnylmirigy-gyullads
Alkohollal s droggal a szexrt Alkoholos mjbetegsg Gygyszerszeds s alkoholfogyaszts Szocilis ivk s nagyivk - Az alkoholizmusrl Brn keresztl is mrgez a metilalkohol A kezels krhzi krlmnyek kztt trtnik, idelis esetben intenzv osztlyos elhelyezssel, hiszen a folyamatos monitorozs s a beavatkozs lehetsgnek biztostsa a delirium tremens esetben letet menthet. A kezels pillrei az infzik s a szedatv-nyugtat hats gygyszerek (leggyakrabban benzodiazepinek) alkalmazsa. Nagyon fontos szempont a felborult anyagcsere, a s-vz s a sav-bzis hztarts rendezse. Kiemelked szerep jut a tpanyagoknak s vitaminoknak, mint a szlcukor, a B1-vitamin, a folsav (ez utbbiak a kzponti idegrendszer krosodsnak ellenslyozsra szolglnak). A beteg a delirium tremens lezajlsa utn rehabilitcit ignyel, alkoholfggsgnek kezelse cljbl. (Dr. Knya Judit)
Rszletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/szenvedelybetegseg/2170/halalos-alkoholmegvonas-a-delirium-tremens
|