Betiltottk a villanykrtket: ezentl gy vsrolhatsz izzt
Pnzcentrum.hu 2012.09.05. 06:00
2013 janurjtl mr negyvenes izzt sem lehet forgalomba hozni Magyarorszgon. Nagy krds ugyanakkor, milyen alternatvt jelentenek az energiatakarkos villanykrtk, illetve, melyiknek a fnyereje egyezik meg a hagyomnyos 100-as, 60-as, illetve 40-es fnyforrsok fnyerejvel. Ezttal ebben nyjt nmi segtsget a Pnzcentrum.hu.
Az Eurpai Uni dntse rtelmben szeptember elsejtl nem gyrtanak mr 40-es izzt sem az uni orszgaiban. Mint ismert, 2008-ban elsknt a 100-as gk, majd a 60-as izzk jutottak ugyanerre a sorsra. Most viszont vgleg befellegzett a hagyomnyos villanykrtknek. A bolti kszletek kifogytval mr 40-es gt is hiba keres majd a boltokban az, aki ragaszkodik a hagyomnyos villanykrthez. Az Ecodesign direktva szerint a megszokott villanykrtket azrt kell eltntetni, mert a bennk felhasznlt energinak csak 5 szzalkbl lesz fny, a tbbit h formjban adjk le, jelentsen nvelve a krnyezeti lbnyomot, ezrt energiatakarkos gkre kell ket cserlni.
Magyarorszgon is vek ta szeptemberre esik a hagyomnyos fnyforrsok kivonsa a kiskereskedelmi forgalombl, a szzas s a hatvanas gk utn jv janurtl mr negyvenest sem lehet forgalomba hozni − elvileg. Gyakorlatilag azonban mg a hatvanas krtkbl is van forgalomban, a kiskereskedelem ersen beraktrozott annak idejn a termkbl.
Elbb utbb ugyanakkor vgleg elfogynak a hagyomnyos fnyforrsok, s helyket tveszik az energiatakarkos gk hada. Nagy krds ugyanakkor, mi alapjn vlasszon izzt az, aki mt hozzszokott a rgi kategrikhoz. A vlasz egyszer: a fnyram egysge, vagyis a lumen (lm) alapjn. A boltokban kapahat izzk csomagolsn ugyanis tbbnyire megtallhat a fnyram egysge is. Felmerl termszetesen a krds, hogyan viszonyul a hagyomnyos izzk fnyereje a lumennel jellt izzkhoz.
Egy fnyforrs annl gazdasgosabb, minl tbb lumen fnyramot sugroz a hevtsre fordtott wattonknt. A hagyomnyos 100 wattos villanykrte sszesen 1380 lm fnyramot bocsjt ki, teht 13,8 lm/w-al dolgozik. Ezzel szemben a mai energiatakarkos izzk mr watttonknt 40-50 lumen fnyramot produklnak. R van pldul rva a dobozra, hogy 7 wattos s 280 lumen, akkor 280/7 vagyis 40 lm/wattal dolgozik, ez gazdasgos a hagyomnyos izz 13,8 lumen/watt fnyramhoz kpest.
Az energiatakarkos izzk beszerzse termszetesen ltalban jval drgbb. Nem szabad ugyanakkor megfeledkezni arrl, hogy ltalban az lettartamuk is jval hosszabb. Arrl nem is beszlve, hogy az energiatakarkos izzk ltal kibocsjtott fny jval bartsgosabb - jval kevsb melegtik fel a krnyezetket, mint hagyomnyos trsaik. A vevk ugyanakkor kifogsolni szoktk, hogy az j lmpk a rgieknl lassabban rik el a teljes fnyert. Radsul ezek a fnyforrsok pp a bekapcsolskor veszik fel a legtbb energit, a sr fel-lekapcsols pedig rvidti lettartamukat. St, egyes j izzkban higanyt hasznlnak, aminek mrgez hatsrl mg a laikusok is hallottak mr.
Hamarosan teht nem lehet majd hagyomnyos izzkat vsrolni, akadnak ugyanakkor kiskapuk a EU-direktvban. Az elrs ugyanis a "hztartsi cl" hagyomnyos villanygkrl szl, a specilis terleteken hasznltakrl nem, st rgzti is, hogy ilyeneket tovbbra is tarthatnak a boltok. Ezeket az izzkat jellemzen ipari ltestmnyekben, ptkezseknl alkalmazzk, de kertekben, szaunkban is szoktk ezeket az ersebben megmunklt, tsllbb darabokat telepteni. Beszerzsk sem okozhat gondot. Br tny, hogy a sarki boltban nem felttlenl fordulnak el, azonban a nagyobb ruhzakban, vagy webshopokban tbbnyire elrhetek.
Kicsit ugyan drgbbak, mint a betiltott hagyomnyos villanykrtk, de nem annyival, mint energiatakarkos trsaik. Br tny, hogy lettartamukat tekintve egyrtelmen az energiatkarkos izzk rik meg jobban. Jelenleg azonban a sprols az r a legtbb hztartsban, gy vlheten fellnkl majd az ipari fnyforrsok piaca. S attl sem kell tartani, hogy a 40-es izzk betiltsval drgulni fognak a raktrkszleten lv maradkok. St, ruk tovbb cskkenhet, sszhangban azzal, hogy kzben arnyosan n az energiatakarkos fnyforrsok rtkestse.
________________________________________________________________________________
MIRT KELLETT A J FNYEREJ MAGYAR GYRTS GKET KITILTANI A FORGALOMBL?
|