rkmozg helyett hiperaktv a gyerek
Dlnoki Dominikai 2012.08.08. 09:58
Dlnoki Dominikai klinikai gyermekpszicholgus a arrl beszlt a Csak csajok msorban, hogy mostansg nagyon knnyen mondjk egy gyermekre, hogy hiperaktv Nagymamkban gyakran felmerl a gyan, ha a lurk tvgytalan, vagy nem jtszik a srcokkal a parkban, valami nincs rendben vele. Nem elg azonban, ha az aggodalom csak aktivitshiny esetn merl fel bennnk, hiszen a tlzsba vitt "rosszcsontsg" is mkdhet vszharangknt.
Hiperaktivits
A hiperkinetikus zavar, vagy a tudomnyossg hinya nlkl figyelemzavarnak is nevezett jelensg korntsem olyan ritka, mint ahogy azt gondoljuk. A gyermekek kb. 5%-t rinti, figyermekek esetben pedig hromszoros a "betegsg" elfordulsi valsznsge. Az ezzel a problmval l gyermekek nem tudnak nyugodtan meglni a helykn az iskolban, az rn mssal foglalkoznak, nem kpesek odafigyelni, gy zavarjk a tanrt vagy a tbbi gyereket. A sz eredete is rulkodik, hogy az ilyen lurkk jellemzje a tlz, tlsgos (hiper) cselekvsi kedv, fokozott tevkenysg (aktivits).
Kialakuls
A kivlt okot biztosan mg nem sikerlt meghatrozni, de lehetsges okknt merlnek fel a terhessg alatti problmk, toxikzis (dohnyzs, alkohol-, kbtszer fogyaszts), ids anyasg, a szls sorn fellp oxignhiny. Emellett mg szmos tnyez, genetikai ok is szba jn. Egy friss brit tanulmny szerint, sszefggs van a hiperaktivits s nhny lelmiszersznezk kztt. Mirl is van sz?
Ntrium benzot
Southampton Egyetemnek kutati vizsglatuk sorn kimutattk, hogy bizonyos mestersges adalkanyagok s a tartstszernek minsl ntrium-benzot egyttes fogyasztsa sszefggsbe hozhat az egyre gyakoribb gyermekkori hiperaktivits, illetve hiperkinetikus zavar kialakulsval. Nem garantlt, hogy aki nem vsrol gyermeknek mestersges sznezktartalm lelmiszert, annl megsznik a jelensg kialakulsnak veszlye, de odafigyelve mindenkppen cskkentheti a kockzatot.
Kezels
A prevencis tancsok betartsa mellett, cskken a hiperaktivits eslye. Azonban, ha mr kialakultak a tnetek, mindenkppen kezelni kell a lurkt. Ajnlott a szli trning mellett az nek s zene-terpia, kreatv jtkterpik, szenzoros integrcis terpia, mozgsterpia, viselkeds- vagy pszichoterpia. Felmerl mg lehetsgknt a gygyszeres kezels antidepressznsokkal s stimull szerekkel, m ezzel krltekinten kell bnni. Hossztvon ugyanis tbb krt okozhat, mint hasznot
|