Rszlegesen visszakaphatnk a ltsukat Magyar kutatk fejlesztse segthet a vakoknak
MTI 2016.03.05. 16:31
A Magyar Tudomnyos Akadmia Ksrleti Orvostudomnyi Kutatintzetben olyan 3D-s lzermikroszkpis berendezst fejlesztenek, amely virtulis vilgot hozhat ltre a vakok agyban. A kutatcsoport clja, hogy rszlegesen visszaadjk a betegek ltst.
Korbban mindenki skban mrt agymkdst, a problma, hogy agyunk bonyolult, gy van szervezve, hogy minden egyes humn agy teljesen egyedi generlt struktra, s nem lehet megrteni a skok mrsbl. Felmerlt az igny, hogy mi lenne, ha fejlesztennk egy olyan eszkzt, ami kpes trben kiolvasni az aktivitst – magyarzta Rzsa Balzs a kutatcsoport vezetje az M1 – Minden tuds cm msorban.
Csapatnak a trbeli, gynevezett kiolvassi sebessget sikerlt az eddigieknl sokkal gyorsabb tennie. Ezltal kpess vltak arra is, hogy jobban megrtsk az agy mkdst.
2002-ben k voltak az elsk, akik megalkottak egy olyan mkd, hromdimenzis mikroszkpot, amellyel l llatok aktivitst mrik. Ezzel bekerltek a Nature s a Science tudomnyos magazinba, ami az egyik legnagyobb szakmai elismers. Kifejtette, cljuk, hogy megtantsk az llatokat a virtulis valsgban mozogni: klnfle clokat kell elrnik, amirt jutalmat kapnak.
Ekzben a kutatk trben mrik az idegi aktivitst, ezekbl a mintzatokbl prbljk meghatrozni, mikor tzeltek a sejtek. Hozztette, aztn ezt az egszet visszafele jtsszk el, mrik a pozcit a labirintusban, ebbl tudjk, mit lt az llat, mivel k vettik a labirintus kpeit, s ezt jfajta fotstimulcis technikkkal visszavettik az agyba.
Ezutn a monitorok fnyerejt folyamatosan cskkentik, egyre ersebb lesz a mestersges lts s cskken a valdi. Az llat knytelen megtanulni a mestersges ltst. Ha tkletesen mozog ebben a labirintusban, elri a jutalmat. A szakember szavai szerint a ltkregben az aktivitsmintzatnak 70-90 szzalka bellrl generldik, ezrt fel kell trnik ezt a bels kdot, hogy kzelebb jussanak annak megrtshez, pontosan mi is zajlik le az agyban.
A tudomnyos eredmnyek arrl tanskodnak, hogy ezek a bels mintzatok vetlnek ki, az ember valjban a megtanult bels mintzatokat ltja.
A valsg visszavettshez szksges szoftveres fejlesztseken dolgozik Katona Gergely is, a Nemzeti Agykutatsi Programban. Csapata a mrsek vezrlshez s feldolgozshoz fejleszt szoftvereket, j algoritmusokat.
Szavai szerint az ltaluk fejlesztett ktfoton-mikroszkpia a jelenleg elrhet legnagyobb mlysg beltst biztostja az l szvetbe a sejtszint felbonts megrzsvel, ezltal kifejezetten alkalmas arra, hogy az agy mkdst sejtszinten vizsglhassk.
A kzptv cl, hogy az jfajta optikai mrsi eljrsokat agysebszekkel s kmikusokkal egyttmkdve orvosi clra is fel tudjk hasznlni.
|