A magyarorszgi cignyok rvid trtnete*
Mezey Barna 2013.01.14. 16:11
Ma mr aligha vitatott, hogy a cignysg szak-Indibl szrmaz europid np, melynek nyelve az indiai nyelvektl az idszmtsunk szerinti els vezred forduljn klnlhetett el, az id tjt, amikor nagyobb hullmokban tteleplt Perzsiba (Fraser 1996:41).
A biznci birodalom vszzadokig befogadta a cigny trzseket, melyek felteheten a trk hdts ell hzdtak elbb Dl-Kelet-Eurpba a XIV. szzad elejn, majd a XV. szzadra a Krpt-medencn tvndorolva rtk el Nyugat-Eurpa hatrait. A cignysg eredetrl vallott korbbi egzotikus elkpzelsek, az egyiptomi, (nbiai), tunziai, etipiai, kaukzusi szrmazstanok, mra megdltek. Mindenesetre az egyiptomi eredetttelezst szmos nyelv a romk elnevezsben is megrktette (gypsy, gitano, gitan, gifti stb.). Haznkban a legelterjedtebb megnevezsk a latin cingarus s nmet Zigeuner szhasznlat nyomn a cigny. k magukat romnak nevezik. Vndorlsaik sorn kumpnikban (kumpania=kzssg) ltek, melyek a rgi tpus cigny csaldszervezetre, a kzs vllalkozsokra s a javak kzssgi tulajdonra pltek (Fraser i.m.:15).
Az els nagyobb roma csoportok 1416-ban bukkantak fel Erdlyben, az vtized vgn mr Prizs, Bologna s Rma notariusai is fljegyeztk megjelensket. Egy vtizedre r immr Angliban vndoroltak kump-niik, s tudstottak rluk a spanyol forrsok is. A cigny karavnokat kezdetben mindentt bartsgosan, segtkszen fogadtk, amit uralkodi s tartomnyri menlevelek, privilgiumok, tlevelek is jeleznek.
/ Mezey Barna: A magyarorszgi cignyok rvid trtnete. Szerkesztett, rvidtett msodkzls. Eredetileg megjelent: Cignyok. In cs Zoltn szerk.: Nemzeties etnikai kisebbsgek Magyarorszgon. 1998:45-79. Budapest: Auktor Kiad./
A jindulat s az ezzel egyttjr seglyek azonban hamarosan elapadtak. A roma kumpnik feltnse s a cignyellenes intzkedsek kibocstsa kztt vtizednyi az idbeli tvolsg. A harmincas vekben jelentkez cigny csoportokat Frankfurtbl 1449-ben erszakkal ztk el; 1463-ban Bamberg mr nem nyitotta meg kapuit a roma karavn eltt (v. Gilsenbach 1994:46-48). A cignyldzs rvidesen egsz Eurpra kiterjedt. Akasztssal, testcsonktssal, verssel fenyegettk a romkat puszta jelenltkrt; fegyverrel, katonai karhatalommal igyekeztek kiszortani ket az llamhatalmak sajt terletkrl. A kzpontostott monarchik manufaktrapolgrsgra, rutermelsre tmaszkod kzigazgatsval, a polgrosod trsadalom rendezettsgvel, az adztats szervezett rendjvel azonnal sszetkzsbe kerlt a cigny trsadalom. A vndorl csoportok ellenrizhetetlensge elviselhetetlen volt a pontos nyilvntartsokra pl kzigazgat llam szmra; vndor hziiparuk beilleszthetetlen a kapitalizld tmegtermels szerkezetbe; mindennapi ltfenntartsukhoz ignybe vett eszkzeik sszeegyeztethetetlenek a tulajdon szentsgre pl polgri trsadalom rtkrendjvel, klnleges vallsi hiedelmeik s rtusaik elfogadhatatlanok az akkor mg monopolhelyzetben lv katolikus egyhz szmra. Tbbsgknek a kit a visszakanyarods volt Kzp-Eurpa irnyba. Akik maradtak, vllaltk az ldztetst, az vtizedrl vtizedre meg-megjul cignyellenes kampnyokat, a politika ltal rjuk osztott bnbakszerepet (Tomka 1983:41-49).
A keleti irnybl jonnan beraml s az Eurpa nyugati fertlyrl visszafel vndorl cigny kzssgek a Krpt-medencben, illetleg lengyel fldn leltek vgs otthonra. A politikai s gazdasgi viszonyok szmukra itt sokkal kedvezbbek voltak. Lengyelorszg politikai anarchiba zuhant, Magyarorszg hrom darabba szakadt, a trk hbork llandsultval felvonulsi terepp, harctrr vlt. A rendetlensg volt e tjon az r, a hullmz npessg egyb csoportjai kztt egyltaln nem volt fltn a cigny kumpnia. A romkkal szemben sem a politika, sem a lakossg nem fogalmazott meg olyan elvrsokat, melyek szoksaik feladsra knyszertettk volna ket. St, az egyszer egyms mellett lsnl jval tbb alakult itt ki: a roma kumpnik postaszolglatot lttak el, informcit szlltottak; kmkedtek a magyar hadvezets szmra; cigny iparosok fegyvermvesknt rszt vettek a hadsereg elltsban, kziiparuk a nyugatinl jval fejletlenebb ches termels kiegszt rszv vlt, s a falusi ignyek azon rszt elgtette ki, amelyek nem szmthattak a chek termkeire. Alkalmanknt vendgmunksokknt alkalmaztk a romkat uradalmakban s vrosokban. Feljegyzsek szerint vasmunkk, lncok, bilincsek ksztse volt a feladatuk, vrostakartsra, szptsre invitltk ket, de ha kellett, hhrmunkt is vllaltak. A cignysg legjellemzbb foglalkozsaknt szmon tartott zenls is hdt tjra indult: nhny vszzad mltn cignyzenekarok hztk a talpalvalt az orszggylsek mulatsgaitl a fldesri krik vgalmaiig.
A Krptok lelte trsg szerepe teht lnyegben vltozott meg a romk szmra: amg a XV. szzadban mg csak a kumpnik pihenllomsa volt a nyugat fel tart vndorlsuk sorn, addig a XVI. szzadra otthonukk vlt. (Ezt a helyzetet vglegestette a Habsburgok cignygyi politikja, amely lezrta az rks tartomnyok hatrait a bevndorolni kvn cigny karavnok eltt. Mg teht Magyarorszgra folyamatosan ramolhattak be, tovbbvndorlsukat megakadlyoztk.) (Mezey 1986:7.)
A cigny ltforma a XVI-XVII. szzad Magyarorszgn nem kerlt alapvet konfliktusba a fennll trsadalmi viszonyokkal. Jllehet ismernk adatokat kisebb srldsokrl, nhol komolyabb sszetkzsekrl, a cigny trsadalom egsze nem knyszerlt sem szoksai s rtkrendje feladsra, sem pedig az orszg terletnek elhagysra. A hatalom a cignysg autonmijt rszben direkt formban biztostotta (oltalomlevelek, privilgiumok), rszben pedig hallgatlagosan tudomsul vette. A magyar trsadalom nem kvetelte meg asszimilcijt; nem prblta meg sajt struktrjba illeszteni a roma kzssgeket. E sajtos egyttls tartstotta a cigny szoksrendet, melyet annak fejben tarthattak fnn, hogy tbb-kevsb tiszteletben tartottk krnyezetk szablyait.
A XVIII. szzad elejtl azonban megvltozott a helyzet. Amg a cignysg a trsadalom hullmz rtegeibe belemosdhatott, antropolgiai sajtossgai ellenre sem szmtott klnlegesnek. Nem ldzte jobban a hatsg, mint a telkrl elztt hontalan jobbgyok csoportjait, a trk szorongatta menekl lakossg hullmait, a kbor katonk bandit, a fosztogat hajdkat vagy a szegnylegny-csapatokat. Az abszolt hatalom szmra, amely rendezni kezdte a trsadalmat, kzbiztonsgot teremtett, jjszervezte a termelst, s nem kevsb az adztatst, egyszerre szembetnv vltak a roma kumpnik. Egyre elfogadhatatlanabb vlt szoksrendjk, a trsadalomba val betagolhatatlansguk. Az abszolt adminisztrci alapos felmrsekre tmaszkod koncepcit dolgozott ki a cigny npessg jvjre s a megoldsokra vonatkozan, tfog jogszablyokat bocstott ki s gondoskodott vgrehajtsukrl.
A roma s a parn (fehr) npessg kztti feszltsgek, illetleg a cigny kzssgek s az llam kztti problmk f okaknt a politikusok s jogalkotk a roma letmdot neveztk meg, s ezt is vettk clba a karhatalom s a jog minden lehetsges eszkzvel (1724,1769,1783). A cigny letvitel lerombolst hirdettk meg, ebben ltva a vgs megoldst. Vlekedsk szerint a vndorls meggtlsa biztosthatn a nyilvntarthat, adz npessget, a termel letforma meglhetst biztosthatna, s cskkenten a tulajdoni villongsokat jobbgyok s cignyok kztt, a hagyomnyos roma kzssgek sztzzsa pedig lehetsget adna a cigny szoksrend felszmolsra, a beilleszkeds zkkenmentes lebonyoltsra. A hatsgok elkoboztk teht szekereiket, bevontk tleveleiket; sztteleptettk a kumpnikat, st nem ritkn csaldokat is; a cigny gyermekeket csaldjuktl elszaktva tvoli vidkre adtk ki nevelszlkhz, hogy j parasztembert faragjanak bellk. Elvettk lovaikat, magyar parasztgnyba bjtattk a kormnyzati rendelkezs szerint „j embernek" titulland cignyokat. S a maga szempontjbl brmennyire is igaza volt az abszolt llamnak, amikor egy anakronisztikus szoksrendet s egy, a sajtjval ssze nem fr politikai felfogst prblt felszmolni, trtnelmi lptkkel mrve mrges magokat vetett el. Az abszolutizmusnak az erltetett asszimilci rdekben vgrehajtott durva tmadsa a cigny letstlus s trsadalmi szerkezet ellen tbb, a ksbbiekre nzve meghatroz kvetkezmnnyel jrt (Mezey i.m.: 12-19).
A teleptsi akcik tbbek kztt kivltottk a roma kzssgek ellenllst; az agresszv domesztikls az ellenkez reakcit eredmnyezte: a megteleptett romk megszktek, az tmenetileg szthullott kumpnik, csaldok, ha hinyosan is, jra sszelltak, az jonnan rintettek pedig menekltek az intzkedsek ell. A romk trsadalmi beillesztse helyett szembefordtsukat rte el a politika. A cigny kzssgek ahelyett, hogy a legfelsbb elkpzelseknek megfelelen oszlsnak indultak volna, ppen ellenkezleg: megersdtek. Az ldztt romk az si keretek, si szoksok kz menekltek. Az a npessg, mely eddig csak kibjt a szablyozs all, most konfrontlt vele: megakasztotta tovbb a cignygyi intzkedscsomag a sokfel mr megindult megtelepedsi folyamatot. A differencilatlan vgrehajts egy tekintet al vonta a beilleszkedflben lv vagy mr be is fogadott cigny csaldokat a vndorl kumpnikkal, ami hatatlanul a tendencia elakadst, helyenknt a jobbgy- vagy zsellrmunkt vgz cigny csaldok elzst is eredmnyezte. A jogi rendezs cignyellenes kampnyba fordult. A jogszablyok indoklsaikban kivl rajzolatt adtk a „rossz cignynak", kevss sikerlt azonban a „j cigny" kpe. Nem telt bele sok id, s az eltletes gondolkods vlt jellemzv a trsadalomban. Nyilvn tveds volna ezt kizrlag az llami politika rovsra rni, hiszen a negatv tapasztalatok a jobbgytrsadalom s a vndorl cigny npessg kztti srldsokban rgebbi keletek, a harcok vgetrtvel meg is sokasodtak. Az is tny, hogy ez id tjt jabb, a magyar elvrsokat, nyelvet, magyar szoksokat s jogszablyokat egyltaln nem ismer cigny bevndorlsi hullm sprt vgig az orszgon, mely kedvezett a perjudicium kiszlesedsnek.
A felvilgosult uralkodk ksrletei nem jrtak teht sikerrel. A vndorl cignysg gye ezzel napi problmv lett, amit rzkeltek a reformkor politikusai is. Az alkotmnyos forradalom forgataga azonban flresprt minden egyb krdst: a roma npessg beilleszkedsnek megoldsa vtizedekre httrbe szorult, illetleg az orszgos politika sznpadrl a vrmegyei kzigazgats illetkessgbe kerlt t.
A sorsfordt napok sorn 1848-ban vajmi keveset trdtek politikusaink a cignysggal. A trvny eltti egyenlsg elvi ttele ugyan kiterjedt rjuk, m ez kzzelfoghat vltozst sorsukban nem eredmnyezett: Politikai jogokban nem rszesltek, a fggetlensgnek s szabadsgnak specilis haszonlvezi sem voltak. Sommzva: a polgri trsadalom „megrklte" a cigny problmt, vagyis egyfell a kborl roma npessg s a trsadalom kztti feszltsgek rendezetlen halmazt s a korbban kifejldtt eltletes gondolkodst. Hosszabb tvon szemllve azonban a XIX. szzadot, jelents vltozsokat szlelhetnk. Az 1893. vi sszers tansga szerint ugyanis a roma trsadalom majd kilencven szzalka megtelepedett, hzakban lt, s legalbb az v bizonyos szakaszban lland lakhelyn volt fellelhet. Az llam szmra a cignykrds teht nmikpp egyszersdtt. Immron csak a 250-300 000 fre tett lakossg tz szzalka jelentett adminisztrcis problmt: az n. kbor cignyok gye. A politika ugyanis egyltaln nem foglalkozott a cignyok trsadalmi munkamegosztsban elfoglalt helyvel (tegyk hozz: miknt ms dolgoz rteg sttuszval sem).
A polgri (kapitalista) llam feledte a paternalista, npboldogt-seglyez felfogst, s visszahzdva a szocilis seglyezstl - amit pedig mg a felvilgosult abszolutizmus sem mulasztott el a telepts elsegtsre - magra hagyta a trsadalmat. Ennek egyik kvetkezmnye volt a rteghelyzetben bekvetkezett stabilizlds; a gazdasg fejldse kijellte a cignysg helyt a trsadalmi rtegek rangltrjn. Egyfell a nagyipar a cignyok ltal tradicionlisan termelt termkeket olcsn, nagy tmegben, j minsgben lltotta el, ami szmos vonatkozsban flslegess tette a roma munkaert, megrendtette a cignyok piaci pozciit. Annyira azonban nem, hogy teljesen kiszortotta volna ket a piacrl: bizonyos szolgltatsok tekintetben, fleg vidken tovbbra is talltak munkt. A lehetsg azonban a korbbinl jval szkebb, terletileg sztszrt volt, „utna kellett menni" a munknak. Ez pedig a munkavllal cignyokat egy jfajta sajtos vndorlsra ksztette: az lland lakhelyrl, ottani meglhets hinyban fel kellett kerekedni s megkeresni a munkaalkalmat az ipari-szolgltat tevkenysghez; vgl visszatrni. rdgi kr: az alig-meglhets a hagyomnyos vndorlsnak egy jfajta mdjt knyszertette ki (vndorl hziipar). Akik ezen a krn bell nem talltak meglhetst, azok vagy a falusi trsadalom perifrijn mindenes cseldknt tengethettk letket, vagy a nagyipar fejletlensge miatt a szakkpzetlenmunkaer-knlatot gyaraptottk (ahol mr nem kis jelentsggel brt az eltletessg). Ez a marginlis llapot vgzetesen kijellte a romk helyt a trsadalomban (Pomogyi 1995:48).
Az llam a cignykrdst a fentebbiekkel sszefggsben kizrlag adminisztratv feladatknt rtelmezte. Rszben a kzigazgatsi teendkre koncentrlt (nyilvntartsok, toloncols, kolduls, gyermekvdelem), rszben pedig a devins magatartsok kezelsre (bntetjogi eszkzkkel, a munkakerlkre vonatkoz hatrozatlan tartam szabadsgvesztssel, dologhzzal). Ezrt a cignysg meglhetsi problmi, a sztesett kzssgek rtkvesztsbl add kulturlis-morlis gondok, a megmaradt kzssgek egyre ersebb kohzija okozta beilleszkedsi akadlyok, a trsadalom margjra szorultak perspektvtlansga a politika figyelmn kvl kerlt. A cignykrds folyamatosan szocilis krdss is vlt, amibl azonban a trsadalom csak alkalmanknt szlelt valamit.
A szegnysg kialakulsa, a trsadalom alsbb rtegeinek nyomora magba foglalta a roma szegnysget, de egyben el is mosta a sajtos etnikai rteghelyzet szmos fontos vonst, melyek tekintetbevtele a hossz tv kezels alapfelttele lett volna. Nem kedvezett a cignysg gynek a felersd nacionalista majd soviniszta politikai stlus s megkzelts sem (Pomogyi i.m.:91). A cignysggal kapcsolatos prejudikci s a trsadalomban nem egynteten elutastott sovn gondolat tallkozsnl szlettek meg azok az elmletek is, amelyek mr a szzadforduln kiirtsra tltk volna a hazai cignysgot (Porzsolt Klmn 1907-i „kiltvnya" - „Kiirtani! Igenis ez az egyetlen md!" - a kt hbor kztti Magyarorszgon is visszhangra tallt.) (Mezey i.m.:224.) Az eltletessg fenntartsnak amgy ers politikai indttatsa is van. Zsig Jen vlekedse szerint a cignyokkal szembeni gerjesztett prejudikci tbb determinnsra megy vissza, melyek a legutbbi idkig rzkelhetek voltak a trsadalomban (Zsig 1990, Id. mg Heller 1971:94). Eszerint politikai rdeke a trsadalom elitjnek, hogy fenntartson egy bnbakcsoportot, a gazdasgi rdeke, hogy legyen egy korltok nlkl, vagy legalbb alig korltozottan kizskmnyolhat rteg, s vgl a trsadalomban a „szemlyisg-szksglet" indokolja, hogy a legelesettebb „fehr ember" alatt mindig legyen valaki. Akinek nyomorra tekintve megnyugtathatja magt, hogy az v annl egyelre mg magasabban ll. Ezen rdekek kielgtsre kivlan alkalmas az rtelmisg s politikai rdekkpviselet hjn vdekezskptelen, antropolgiai sajtossgai ltal pedig egyrtelmen megjegyezhet, elklnthet cignysg.
E keretekben alakult ki a roma npessg huszadik szzad vgre hagyomnyozott meghatrozottsgnak szmos tnyezje. Csalog Zsolt csoportostsban: a teleplsi szegregci (a cignytelepek vagy elklnlt cigny teleplsi egysgek, melyeken bell a laksfelttelek, infrastrukturlis elltottsg messze elmaradtak az ltalnos mgtt); a munkaerpiaci szegregci (a falusi munkanlkliv vagy flmunkanlkliv vls tendencija, deklasszlds, a kt vilghbor kztti idre mr meglhetst sem biztostottak a hagyomnyos cigny foglalkozsok, a tradicionlis foglalkozsok eltnse, a jellegzetesen „cigny" - a szakkpzetlen alkalmi- s segdmunkkra koncentrl - munkakrk kialakulsa); egszsggyi-oktatsi-mveldsi leszakads (Csalog 1984:2).
1945 utn a deklarlt jogegyenlsg burkolt egyenltlensget takart. Az j politikai berendezkeds 1961-ig folyamatosan rvnyesl sematikus felfogsa szerint a munksosztly s a parasztsg, az addig elnyomott szegnyrtegek diadala okn nincsen rtelme cignyproblmrl beszlni, hiszen - mint mondtk - a romk is egytt haladhattak a politikai hatalom birtokosaival, a dolgoz osztlyokkal a felemelkeds tjn. Pedig ppen ekkor szorult volna kln segtsgre a cignysg.
Arisztotelsz sokat idzett mondsa szerint az egyenltlenekkel egyenlen bnni a legnagyobb igazsgtalansg. A cignysg nem csupn gazdasgi szempontbl volt margn: perifriallapotn a deklarlt egyenlsg, a fldoszts nmagban mit sem segthetett. (Mint ismeretes, a fldoszts nem rintette lnyegesen a cignysgot, minthogy sem fldmvelsi indttatsa nem volt, sem pedig a jogszablyban szerepelt juttatottak megfogalmazott kategriiban nem szerepelt.) A szocilis helyzeten a politikai vltozs mit sem vltoztatott. A cignysg kzigazgatsi kezelse sem mdosult igazn, a foglalkoztatsi struktrbl val kiszorultsga maradt a rgi, st az ipari ignyek nvekedse mg konzervlta is a szakkpzetlen munkaer jratermelsi folyamatt. A nagy, koncentrlt ipari ptkezsek tovbb erstettk a cignykzssgek fellazulst, a munkavllal frfiak tarts tvollte gyengtette a bels kohzit (v. Csalog 1980 s Kemny 1976).
1961-et kveten vatos reformpolitikt regisztrlhat a trtnsz. A politika egyik oldalon tartott a krds les megfogalmazstl, msik oldalon azonban rzkelve a problma nagysgt, tbbnyire kzigazgatsi ton tette meg lpseit a megtlse szerint dvzt megolds fel. E politika lnyegben a Mria Terzia fle patriarchlis elkpzelsek feleleventse volt, kisebb durvasggal s nagyobb, huszadik szzadi „humnummal". A kormnyzat a szocilis juttatsok rendszervel operlt. A kzponti elgondolsok clja a cignysg anyagi-szocilis „megerstse" volt. Ktsgtelenl helyes mdon buldzerekkel rontottk szt a cignytelepeket (melyekbl 1961-ben mg 2100 volt), s a roma lakossg egy rsznek emberi letfeltteleket biztostottak. Sokan azonban msknt ltk meg a vltst. A kikltztets sorn ket a krnyezetktl, letmdjuktl idegen, a „fehr lakossg" szmra sokszor letclknt megfogalmazott panellaksokba teleptettk. Tudjuk, hogy a cignypolitiknak ez az erszakosan boldogt vltozata eredmnytelen volt, st, bizonyos ellentteket rlelt a trsadalom s a romk kztt.
Nem segtett a munkaerpiaci szegregcin, a mveltsgi-oktatsi elmaradottsgon, keveset a teleplsi elklnltsgen (s erszakos mivolta miatt ez is inkbb ellenttes hatst vltott ki). A trsadalom gazdasgi nehzsgei miatt a kvnt temet sem tudtk biztostani. Volt azonban egy msik, sikeresebb ga a cignyok gynek. Minthogy a szocialista elgondolsok a romk dolgt ltalnos trsadalompolitikai gyknt fogtk fel, ms terleteken is lpett a kormnyzat (Bencsik 1988:98-115). S letagadhatatlan nhny, a mai helyzetben remnyt ad jelensg csrjnak kialakulsa. gy a cigny rtelmisg jelentkezse s megizmosodsa, a cigny mveldsi hlzat lass kiplse (klubok, oktatsi formk, jsgok), s a 70-es vek vgre, 80-as vek elejre az „etnikai csoport"-knt trtnt elismers, ahonnan a nemzetisgknt, nemzeti kisebbsgknt val tudomsulvtel mr nem esett tvol.
Megllapthat teht, hogy a hagyomnyos nagy problmkkal e nagy egyenlst rendszernek sem sikerlt megkzdenie. Az vszzados ldztets, a diszkriminci trvnyszeren eredmnyezte azt, hogy jelents rszk a trsadalom „als", a legtbb szocilis, gazdasgi problmval kzd rteghez tartozik. A problmkat az gynevezett „kemny" trsadalmi mutatk, a rteghelyzetet meghatroz tnyezk, az ezek kvetkeztben ltrejtt letkrlmnyek vltjk ki. Ilyen tnyezk: az alacsony iskolai vgzettsg, a kedveztlen foglalkoztatsi struktra, az alacsony jvedelmi szint, a lakhely gazdasgi s infrastrukturlis elmaradottsga, a fogyaszts egyoldal szerkezete, a kzlettl val tvolmarads, valamint a mindezek ltal trvnyszeren kitermelt negatv letmdelemek, szoksok. „Aki ilyen krlmnyek kztt l, azzal -attl fggetlenl, hogy milyen etnikumhoz vagy nemzetisghez tartozik - tbb a problma, a gond" - figyelmeztet a kriminolgus Tauber Istvn, az 1980-ban vgzett eltlet-vizsglatnak eredmnyei szerint (Tauber 1984:174).
|