Elbukott az j neonci prt alaptsra tett ksrletet Magyarorszgon
Athena Intzet 2012.10.29. 15:31
Az Eurpai Uni s az eurozna elhzd gazdasgi vlsga egyes tagorszgokban - Grgorszg, Spanyolorszg, Olaszorszg, avagy Magyarorszg – a politikai s trsadalmi feszltsgek nvekedshez vezettek. Tbb orszgban a gazdasgi vlsg rgebbrl ered s mra vgkpp elmlyl politikai vlsggal prosul. Eltr mrtkben, de ezen orszgok kz tartozik Grgorszg s Magyarorszg is.
A fentebbi problmk mindkt orszgban igen zrt, homogn etnikai htter trsadalmi struktrk mellett jelentkeztek, gy a bevndorl- s kisebbsg-ellenessg, egyttal az extrmista csoportok aktivitsa mindkt orszgban ersdtt- rja elemzsben az Athena Intzet.
A politikai elit hitelvesztsbl s korrupcijbl fakad politikai vlsg, az egyre mlyl gazdasgi vlsg s a multikulturlis, multi-etnikus trsadalmi struktra egyre nagyobb elutastottsga az extrmista csoportok, ideolgik s prtok npszersgnek nvekedshez vezettek. Grgorszgban az Arany Hajnal (Golden Dawn), Magyarorszgon pedig egy parlamenti prt a semmibl ersdtek meg, mghozz a fsodorhoz tartoz politikai arnban. A grg Arany Hajnal akr mg egy ve is csak egy kicsi, inkbb extrmista csoportra hajaz prtocska volt, ma pedig mr a grg parlament tdik legnagyobb frakcijt alkotjk. A magyar prt szintn jelents tnyezjv vlt a parlamentris rendszernek.
Ezek a folyamatok nem egyediek s mg csak nem is szkthetek erre a kt orszgra. A szlsjobboldal ersdse vtizedes trend a kontinensen, amelyet az elmlt ngy v esemnyei csak felerstettek, klnsen a fent emltett problmkkal hatvnyozottan kzd orszgokban. ppen ezrt fontosak a Magyar Nemzeti Arcvonalban 2012 nyarn s szn lejtszdott esemnyek.
A Magyar Nemzeti Arcvonal az egyik legrgebben alaptott (1989), legnagyobb s legszervezettebb magyarorszgi extrmista csoport. A szervezet ersen hierarchikus felpts, amely a kzponti magbl (Arcvonal) s a perifrin lv helyi akcicsoportokbl ll.
A csoportot Gyrks Istvn vezeti Bnybl. Az MNA ortodox hungarista, nemzetiszocialista ideolgit kpvisel, ennek megfelelen alapvet clja a liberlis kapitalista demokrcia lebontsa s a helybe lp hungarista, azaz magyar alapokra helyezett nemzetiszocialista llam felptse. A parlamentris rendszert a csoport teljes mrtkben elutastja, ennek megfelelen „kvlrl bomlasztja” azt, arra vrva, hogy a jelenlegi „liberlis, korrupt, dekadens, cionbolsevik” rendszer az inherens trsadalmi problmktl sszeomoljon, majd az sszeomlst kvet (faji) hbor utn ltrehozhassa a hungarista Magyarorszgot. A gylletcsoport egyik f feladatnak a fegyveres harcra val felkszlst tartja, aminek megfelelen minden vben tbb-tucat paramilitris kikpzst tart tagjainak s szimpatiznsainak, kzponti szerepet jtszva ms csoportok, gy a magyarorszgi extrmista szcna flkatonai kikpzsben is. 1992-ben a csoport tbb tagjt a magyar hatsgok rizetbe vettk, vezetjt felfggesztett brtnbntetsre tlte a magyar brsg.
Az MNA a nyr folyamn a vezetsg egyetrtsvel „j politikai kpletet” – politikai stratgit – fogadott el, hogy a „sztzillt rendszerellenes, vltozsokat akar erket sszefogjk”. A „kplet” alapvetse az volt, hogy a vltozsok mindenkppen meg fognak trtnni, azaz a trsadalmi problmk slya alatt a demokratikus rendszer ssze fog rogyni, de az MNA azt nem tartotta mindegynek, hogy ezt a megrogyst az extrmista csoport milyen szint felkszltsggel fogja vrni.
Ebbl a kezdemnyezsbl ntt ki sszel a „Magyar Remny Kzssg” elnevezs, kis helyi sejtekbl (kzssgek) felpl orszgos politikai prtalaptsi ksrlet. A kezdemnyezs f cljai kztt megtallhat az llamhatalom megszerzse is. A prtalaptsi folyamat elindtsra egy szeptember kzepn megrendezett konferencin kerlt sor, melyen – meg nem erstett informcik szerint – msok mellett az „rpataki modell kidolgozi”, meg nem nevezett polgrmesterek (!), a Magyar Nemzeti Grda kpviseli, illetve MIP-tagszervezetek vettek rszt.
A kezdemnyezs elindtst kveten az extrmista csoporton bell azonnal mly trsvonal keletkezett. Az Arcvonal kzponti magja s vezetsge tovbbra is ortodox hungarista alapokon kpzeli el a csoport jvjt s elkpzelhetetlen volt szmukra, hogy politikai prtt vlva betagozdjanak a demokratikus tbbprtrendszerbe. A csoport msik, npesebb fele viszont teljesen j alapokra akarja helyezni az MNA mkdst, szksgesnek tartva a politikai prt megalaptst.
Az elmlt kt hnapban a konfliktus elmlylt, aminek kvetkeztben a Magyar Nemzeti Arcvonal 23 ves trtnetben immr tbbedszerre 2012. oktber 7-n kettszakadt. Az extrmista csoport vezeti s egy kisebb kzponti mag megmaradt a szervezet rgi elveinl („tradicionalista-antimodernista” szlsjobboldali szrny), mg a csoport nagyobbik rsze kivlt, hogy ltrehozzon egy „modernista, ideolgiamentes, a demokratikus rendszerbe belesimulni akar, nemzeti radiklis-ellenbaloldali” szervezetet. A csoportnak ez a fele minden jel szerint prtalaptsra trekedett, illetve trekszik.
A szakads problmkat okozott a szervezet propagandagpezetben is, hiszen a rgi vezetsg mr nem fr hozz az extrmista csoport ltal vek alatt felptett internetes oldal adminisztrcis fellethez, azt a levlt szakadr csoport hasznlja.
Mg a rgi vezetsg a szervezet jjptsn, a kivlt csoportok pedig egy j csoport/prt ltrehozsn dolgoznak, addig a kt csoport kztti belhbor tovbbra is folytatdik. A „tradicionalistk” prbljk visszacsbtani az eltvolodott tagokat, a „modernistk” pedig aktv propagandt folytatnak az MNA hivatalos oldaln a rgi vezetsg lejratsra.
Az intzet rtkelse szerint az MNA extrmista tagjainak prblkozsa, hogy ltrehozzanak egy egsz orszgra kiterjed sejt-alap kzssget (Magyar Remny Kzssg), amely neonci, hungarista prtt alakulhat, egyelre gy tnik, elbukott. A „modernista” szakadrok valsznleg tovbbra is dolgozni fognak ennek a clnak az elrsn, s ezen tevkenysgk veszlyeit nem szabad albecslni. A ksrletet mgis buksknt kell rtkelnnk, hiszen kettszaktotta az MNA-t, amely gy nem volt kpes a kiterjedt, jl szervezett s elktelezett tagsgt s szervezeti rendszert a prtalaptsi cl rdekbe lltani. A kezdemnyezs eredmnye egyelre teht nem ms, mint egy szthullott s szervezetileg meggyenglt MNA, amely gy elvesztheti korbbi slyt a magyarorszgi extrmista szcnban- rjk.
Az Athena szerint az j neonci prt megalaptsra tett ksrletet azonban nem szabad flvllrl venni. Az Arany Hajnal pldjbl kiindulva, jelenleg j neonci prtoknak knnyebb betrni a fsodr politikba, mint 6-8 vvel ezeltt. A kls s bels sokkok, amelyek rzkenyen rintik a mr egybknt is vlsg-tpzta eurpai orszgokat termkeny tptalajt szolgltatnak az ilyen irny kezdemnyezseknek. Lehet, hogy ez a ksrlet most elbukott, de semmi sem zrja ki, hogy a kvetkez sikerrel jrjon s ugyanolyan „sikertrtnetet” hajtson vgre, mint a magyarorszgi parlamenti prt, avagy az Arany Hajnal- rjk.
|