Szenzci! Magyarok talltk fel a sugrbetegsg gygyszert
MTI 2015.03.11. 17:43
Tigyi Gbor kutatorvos s csoportja olyan hatanyagot fejlesztett ki, amely napokkal a sugrhats utn is kpes hatkonyan kezelni a sugrbetegsget - kzlte a Magyar Tudomnyos Akadmia szerdn.
Mint rtk, a tallmny biztonsgosabb teheti az atomenergia felhasznlst, a rk gygytst clz sugrterpit, st a jv rhajsait is megvdheti a hossz bolygkzi utazsokon. A Tennessee-i Egyetem Egszsgtudomnyi Centrum (UTHSC) lettudomnyi Intzete kutatcsoportjnak tanulmnya a rangos Chemistry & Biology cm szaklap aktulis szmban jelent meg.
A kozmikus httrsugrzs s a naptevkenysg kvetkeztben keletkez nagyenergij rszecskk szntelenl bombzzk a fldfelsznt, a kzetekbl s a falakbl is r bennnket radioaktv sugrzs. Ezek olyan alacsony httrdzisok, amelyekkel az emberi szervezet hatkonyan meg tud kzdeni. A sugrterhels azonban hirtelen annyira megnhet, hogy az ember termszetes vdekez mechanizmusa azzal kptelen lpst tartani. Ez trtnt Csernobilban, Fukusimban vagy a nukleris terrorizmusnak j lendletet ad, mig vitatott Alekszandr Litvinyenko-gyilkossg esetben.
A Nemzetkzi Atomenergia-gynksg 18 olyan esetet tart szmon, amelyben atombomba ksztshez felhasznlhat anyag - plutnium vagy dstott urn - tnt el, de a radioaktv anyagok nem szablyszer kezelsre majdnem 2500 plda volt az elmlt hsz vben.
Tigyi Gbor kutatorvos, az MTA kls tagja s UTHSC-beli kutatcsoportja olyan j hatanyagot fejlesztett ki, amely kpes j hatsfokkal kivdeni az ionizl sugrzs kros hatsait, mg abban az esetben is, ha a gygyszeres kezelsre csak a sugrzs utn kerl sor.
Az ltaluk kifejlesztett DBIBB nev anyag remekl vizsgzott egerekben s majmokban: a szer nlkl 20 szzalkos, hasznlatval 93 szzalkos volt az llatok tllsi eslye nagy radioaktv dzis mellett. A sugrbetegsg kros kvetkezmnyeinek cskkentsre ugyan volt mr korbban plda, de ezek a gygyszerek csak a megelzsben voltak hatkonyak, egy vratlan radioaktv esemny elfordulsakor nem. A DBIBB a baleset utn, akr hrom nappal ksbb beadva is hatsos - rtk a kutatk tanulmnyukban.
Az j hatanyaghoz vezet tzves kutats elejn Tigyi s kollgi a vralvadskor is keletkez lizofoszfatidsav (LPA) tanulmnyozsbl indultak ki. Kidertettk, hogy az LPA-nak fontos szerepe van a sugrzst elszenvedett sejtek regenercijban. Tigyi szerint az LPA kpes "srgssgi elltsban" rszesteni az ers ionizl sugrzsnak kitett, krosodott sejteket. Nemcsak letben tartja ket (a programozott sejthallhoz vezet folyamatok gtlsval), de a krosodott DNS-szakaszok javtst is serkenti.
A kutatk modelleztk az LPA-t kt, gynevezett LPA2 receptort, majd szuperszmtgpek segtsgvel 400 ezer klnbz vegyletet teszteltek rajta. gy talltk meg azt a szintetikus vegyletcsoportot, amely mg az LPA-nl is hatkonyabban aktivlja a receptort, s amely az j, sugrbetegsg elleni hatanyag alapjul szolgl.
A sugrbetegsg tbb klnbz mdon roncsolhatja a szervezetet: kisebb sugrdzis elszr a vrkpzst, a csontvelt tmadja meg, nagyobb dzis pedig a gyomor-blrendszert. Ez utbbi akr hallos kimenetel is lehet, hiszen elpusztulhatnak a bl sugrrzkeny ssejtjei, ezzel megsznik a blmkds.
A gygyszer nemcsak nukleris terrorizmus esetn, hanem a vratlan atomerm-balesetekben is bevethet lesz, jcskn cskkentve az atomenergia kockzatt, megknnytheti az asztronautk s a Marsra kszl rhajsok dolgt is, akiket nem vd a kozmikus sugrzstl a Fld mgneses vdpajzsa.
A hatanyag az egsz szervezetre hat, ami egyetlen esetben nem elnys: a sugrterpinl. Ekkor ugyanis megvdi a rkos sejteket a radioaktv sugrzstl, amelynek feladata ppen a tlburjnzott sejtek elpuszttsa lenne. A kutatcsoport ezrt igyekszik olyan mdszert kifejleszteni, amely a rkos sejteket vdtelenl hagyja, a szervezet tbbi rszt viszont megvja a sugrzs kros hatstl. Ezzel mrskelni lehetne a sugrterpia mellkhatsait - olvashat az MTA kzlemnyben.
|