Masszv fregjrat lehet a Tejtrendszerben
MTI 2015.01.26. 17:24
A Tejtrendszer elmletileg egy masszv fregjratnak (tridhdnak) adhat otthont - vli egy nemzetkzi kutatcsoport, amely terijt az Annals of Physics cm tudomnyos folyiratban tette kzz.
A fregjrat vagy freglyuk vkony csszer kpzdmny, amely az univerzum kt tvoli, grbletmentes terlett ktheti ssze. Az egyirny freglyukak lehetsgt Albert Einstein 1935-ben bizonytotta be Nathan Rosen amerikai-izraeli fizikussal. Fl vszzaddal ksbb, 1985-ben Kip Stephen Thorne amerikai elmleti fizikus dolgozta ki tantvnyaival a ktirny freglyukak teoretikai alapjait.
A trieszti nemzetkzi posztgradulis oktatsi s kutatintzet, a SISSA (Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati) tudsai, olasz, amerikai s indiai asztrofizikusok a Tejtrendszer stt anyaga eloszlsnak rendkvl rszletes trkpt a legjabb srobbans-elmlet fnyben vizsgltk - olvashat a PhysOrg tudomnyos hrportlon.
"Arra a kvetkeztetsre jutottunk, hogy e jratok egyike galaxisunkban mkdhet. Mi tbb, maga ez a freglyuk is akkora lehet, mint egy galaxis" - fogalmazott a tanulmny trsszerzje Paolo Salucci, a SISSA asztrofizikusa, a stt anyag elismert szakrtje.
Mindazonltal a tuds rmutat, hogy csupn matematikai szmtsokrl van sz. "Nem azt lltjuk, hogy galaxisunk egy fregjrat, csupn felvetjk ennek elmleti lehetsgt" - tette hozz Paolo Salucci.
S hogy ksrletileg tesztelhet-e valaha a SISSA tudsainak az elmlete? Az olasz asztrofizikus szerint ez gy lenne lehetsges, amennyiben a stt anyag eloszlst a Tejtrendszerben, amely egy spirlgalaxis, sszehasonltank egy ms tpus kzeli csillagvros, pldul a Kis s a Nagy Magelln-felh szerkezetvel. Termszetesen e vizsglatokat lehetv tv technolgira mg sok kell vrni, m mint Paolo Salucci rmutat, kutatsaik rirnytjk a figyelmet arra, hogy milyen fontos megismerni a stt anyag valdi termszett.
A tudsok mr rgta kutatjk a vilgegyetem tmegnek 23 szzalkt ad, semmifle elektromgneses sugrzst ki nem bocsthat, s gy csillagszati mszerekkel kzvetlenl meg nem figyelhet anyagot. Egyes elmletek szerint egy hipotetikus rszecskecsoport, a neutralnk alkotjk, amelyek ltt eddig azonban sem az Eurpai Nukleris Kutatsi Szervezetben (CERN) vgzett ksrletek sorn, sem a vilgegyetemben nem sikerlt megfigyelni.
"Kutatsaink azrt rdekesek, mivel sszetettebb kpet festenek a stt anyagrl, amely egyfajta j dimenzi, valamifle grandizus galaktikus szlltrendszer lehet. Brmi is legyen, ideje jfajta szemszgbl vizsglni e rejtlyes anyag valdi termszett" - fejtegette Paolo Salucci.
MTI
|