let nyomai a marsi meteoritban?
MTI 2014.12.07. 10:57
Az emberisg egyik rsze mindig is hitte, hogy vannak marslakk a Marson, most egy meteorit indtotta be jra a rgi vitt, miutn egy nemzetkzi kutatcsoport biolgiai aktivits nyomait fedezte fel a lehullott "csillagon".
Nemrg egy emberszer lny flig a marsi homokba sllyedt koponyja indtotta be az UFO-hvket, miutn talltak egy humanoid koponyjt brzol, a Spirit Mars-szonda ltal ksztett fnykpet a NASA archvumban.
Most a naprendszernket kutat svjci laboratrium, az Earth and Planetary Sciences Laboratory (EPFL, Lausanne) csapata - kzttk szmos knai s japn szakemberrel -, Philippe Gillet vezetsvel egy marsi meteorit alapos elemzst vgeztk el szerves szn nyomai utn kutatva. A vizsglat eredmnyeknt megllaptottk, hogy a meteoritban tallhat szn nagy valsznsggel biolgiai eredet - rta a Csillagszat.hu a Meteoritics & Planetary Science cikkre hivatkozva. Gillet s munkatrsainak vlemnye, hogy a szn akkor rakdhatott le a kzet repedseiben, amikor az mg a Mars rsze volt s szerves anyagban gazdag vz szivrgott t rajta.
A kdarab egy kisbolyg becsapdsnak kvetkeztben szakadt ki a vrs bolygbl s 2011. jlius 18-n zuhant le a marokki sivatagban, az esemnynek tbb nomd arab is szemtanja volt. A nevt - Tissint - a becsapdshoz kzeli kisvrosrl kapta.
A rszletes elemzsek alapjn az idegen test vkony repedseit sznben gazdag anyag tlti ki. Korbban mr tbb kutatcsoport is megllaptotta, hogy szerves komponensrl van sz, de a szn eredett vitatjk. Gillet szerint azonban erre a problmra egyelre nem ismert az vknl jobb elmlet.
A szntartalm anyag kmiai, mikroszkpos s izotpos vizsglata alapjn a kutatk tbb lehetsget is felvzoltak az eredetre vonatkozan. A meteorit jellemzi egyrtelmen kizrjk fldi szrmazst s arra utalnak, hogy a szntartalm anyag akkor kerlt a Tissint repedseibe, mieltt elhagyta a Marsot. A kutatk vitatjk azt a korbbi elkpzelst, miszerint a szn magas hmrsklet magms krisztallizci sorn kerlt a kzetbe. Az j vizsglatnak megfelelen ennl sokkal valsznbb, hogy biolgiai eredet szerves sszetevket tartalmaz folyadk szivrgott keresztl a Tissint “anyakzetn” kzel a Mars felsznhez, alacsony hmrskleten.
Ezt a kvetkeztetst tmasztja al a meteoritikus szn tbb tulajdonsga is, pldul a 13-as izotpnak a 12-eshez viszonytott arnya. Ez szignifiknsan kisebbnek bizonyult a marsi lgkrben tallhat szn-dioxidban lv 13-as izotp arnynl, amit korbban a Phoenix s a Curiosity marsjrk mrtek meg. Az eltrs radsul pontosan annyi, mint ami a Fldn egy darabka szn – ami nyilvn biolgiai eredet – s a lgkri szn kztt tapasztalhat. A kutatk megjegyzik, hogy ez a szerves anyag taln akkor juthatott a Marsra, amikor nagyon primitv, si meteoritok – gynevezett szenes kondritok – bombztk a felsznt. Ezt a forgatknyvet azonban elgg valszntlennek tartjk, mivel az ilyen meteoritok nagyon kis koncentrciban tartalmaznak szerves anyagot.
Gilletk nem ragaszkodnak krmszakadtukig az elmletkhz, de kvetkeztetsk mindenesetre arra mindenkppen alkalmas, hogy jra felsztsa a vita lngjt a Mars vlt mltbeli biolgiai aktivitsrl.
|