mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Antifasiszta-vfordulk
Antifasiszta-vfordulk : Mak szomszdja Jeruzslem. let s Irodalom, LIII. vf. 10. sz. 09.03.06.

Mak szomszdja Jeruzslem. let s Irodalom, LIII. vf. 10. sz. 09.03.06.

Nyerges Andrs  2009.04.14. 12:22

  Weimart (a Weimari Kztrsasgot) emlegetni nlunk (koronknt ms-ms okbl) mindig a nemszeretem dolgok kz tartozott. Ezt jelezte a Rkosi-ra ideolgusa, Rvai Jzsef is 1946-ban, aki szerint „Weimar reakcis polgri demokrcia volt\", ksbb pedig mg tovbb is fejlesztette, mondvn: „Weimar tja a fasizmusnak val szllscsinls tja\".


Ehhez kpest az 1962-es j magyar lexikon szinte rnyaltan fogalmaz: „Weimar a monopoltke s a nagybirtok hatalmnak rintetlensge mellett kinyilvntotta a formlis polgri demokratikus jogokat\". De ht mirt is firtatta volna a „npi\" demokrcia prtllami trtnetrsa, hogy a kommunista anatmval sjtott Weimar nem knl-e szmunkra is tanulsgot? Ez inkbb azta furcsa, amita a demokrcit polgrira vltottuk, de Weimar megmaradt tabunak. St, a demokrcia ellensgeknt blyegzik meg, aki hasonlsgot mer ltni Weimar s a mai Magyar Kztrsasg kztt. Nekem is olvastk mr a fejemre, hogy hisztrikus, nriogat rtelmisgi vagyok, ha a demokrcia parttalansgtl a demokrcia ltt fltem. Kioktatim szerint pp a lnyeget felejtem ki a szmtsbl: azt, hogy ma nincs olyan politikai er, amelyik a demokrcia biztostotta keretekkel visszalve a parlamentarizmust arra prbln felhasznlni, hogy lpsrl lpsre egyetlen prt diktatrjv vltoztassa. Ez csak a harmincas vek elejn, Nmetorszgban volt lehetsges, a pnzgyi vilgvlsg, a munkanlklisg, az elszegnyed kzprtegek rvn, melyekre a szlsjobb szocilis demaggija hatni tudott, s kellett hozz mg a szlsjobboldalt tmogatni ksz (manapsg pedig szintn nem ltez) nagytke is. Weimart s a mai magyar demokrcit csak a hatsvadsz zsurnalizmus hozhatja kapcsolatba - a kt szituci olyan tvol ll egymstl, mint Mak Jeruzslemtl.

Magamba szlltam: nem lehetsges-e, hogy kioktatimnak visszamenleg is igazuk van? Akkor a Magyar Hrlap 1933. februr 7-n nem szk ltkr doktrinersgrl, hanem lesltsrl tett tanbizonysgot azzal, hogy a hisztrikus nriogatk ellenben kifejtette: „Hitler nem gondol diktatrra, Hitler az alkotmnytisztelet Szent Gyrgy-lovagjv szegdtt.\" k is mondhattk, hogy diktatrra tr politikai er nem ltezik, hiszen maga Hitler jelentette ki: „nem felel meg a valsgnak az az llts, hogy n a birodalmi gyls nlkl akarnk kormnyozni\". (Nemzeti jsg, 1932. mrc. 13.) A Magyar Hrlap a nemzetiszocialistk vlasztsi gyzelmnek hrt is gy kommentlta: „ngy vig Hitler a kancellr. Ez kvetkezik a nmet vlaszts eredmnybl\" - ez, s semmi tbb. Az akkori nriogatk fltevsrl, miszerint a gyztes elspr tbbsge birtokban talakthatja az alkotmnyt, s a ngy vbl sokszor ngyet csinlhat, a demokrcia doktrinerjei hallani se akartak.

Kezdem mskpp ltni azt is, ahogyan Weimar akkori miniszterelnke megprblta a vilgvlsg Nmetorszgot illet kvetkezmnyeit (ha elhrtani nem is), legalbb tomptani. Brning azt szerette volna, hogy a Reichstag sszes prtja rtse meg: a helyzet most elg slyos ahhoz, hogy egyms megsemmistse helyett mind a viszonyok javtsra sszpontostsanak. „A vlsg kilezdse olyan llapotra vezetett - mondta -, amilyenre nincs plda a modern gazdasgtrtnetben.\" 1931 oktberben ezrt hirdette meg a „minden inkbb, mint a msodik inflci\" politikjt: „az llamhztarts egyenslynak helyrelltsa utn a kormny minden igyekezett a valuta rfolyamnak fnntartsra s a magngazdasg szanlsra fordtja\". (Npszava, 1931. okt. 14.) Brning azt kpzelte, hogy a tnyeket az ellenzk is be fogja ltni: „Nmetorszg gyorsabban alkalmazkodott a helyzethez, mint ms llamok. A nmet kormny volt az els Eurpban, amely pnzgyi knyszerrendszablyokkal npszertlenn tette magt, de gy legalbb elrte, hogy a nmet npet nem kellett egyszerre mindent felforgat intzkedsek el lltani.\" A legnagyobb ellenzki prtot, a nemzetiszocialistkat azonban a helyzet slyossga arra sztnzte, hogy addig sosem ltott mdszerekkel is fokozzk a harcot a kormny ellen. A holdudvarukba tartoz Hjalmar Schacht, a Birodalmi Bank elz elnke pldul ktsgbe vonta „a mrka pozcijrl szl heti jelentsek hitelessgt\", vagyis hamistssal vdolta kormnyprti utdt. Naivitsban Brning el sem tudta kpzelni, hogy egy pnzgyi szakember prtpolitikai megfontolsok miatt sutba dobhatja a szakmai tekintlyt. Vlaszbeszdbl kiderlt, hogy mg a nemzetiszocialista prt taktikjban is logikt keresett, mondvn: „nem rtem, mirt hirdet harcot a jobboldal a szksgrendelet ellen, amikor a nemzetiszocialista prtrl a sajt programja alapjn el nem lehet kpzelni, hogy vllaln a felelssget a bankok ellenrzsrl s a tlzottan magas nyugdjak leszlltsrl szl szksgrendelet leszavazsrt?\" A helyzet slyossgra tekintettel a szocildemokratk megszavaztk a szocilis juttatsokat mrskl szksgrendeletet, csak a jobboldal legnagyobb ellenzki prtja viselkedett gy, mintha ezzel az intzkedssel a kormny csupn gytrni akarn „a nmet embereket\". Brning az egyttmkds rdekben ksz lett volna kompromisszumokra is: 1931. oktber 17-n bejelentette, hogy „a kormny nem ragaszkodik mereven a szksgrendeletek mai formjhoz\", hanem „szvesen lt jzan mdost indtvnyokat\". A nemzetiszocialista prt erre vlaszul „a hz azonnali feloszlatsra s j vlasztsok kirsra tett indtvnyt\". (Npszava, 1931. okt. 17.) Amikor ezt 252 igen ellenben a Reichstag 320 kpviselje elutastotta, „a nemzetiszocialista kpviselk zajos tntets kzepette kivonultak az lsterembl\".

S e ponton jtt el az ideje, hogy tredelmet gyakoroljak: amit fentiekre vlaszul Brning nyilatkozott, az nevetsgess tesz mindenkit, aki hasonlsgot vl ltni Weimar s a mi idnk kztt: „Naprl napra nyilvnvalbb, hogy milyen szegny gondolatokban a jobboldal agitcija, hiszen mg arra az alapvet krdsre sem vlaszolt, hogy mobilizlni kell-e a valutt, vagy pedig inflcinak kell-e jnnie? A kormnyrendszer ellen folytatott harcban a jobboldal nem lltott fel semmifle vilgos programot. Ez a tbor csak a hatalmat akarja\". (Ujsg, 1932. mrc. 10.) s a vd valban nem volt igaz: Hitler (1932 prilisban) igenis vlaszolt a legalapvetbb krdsre, ti. arra, hogy ki a felels a helyzetrt. Amikor a nmet gazdasgi let vezetivel tallkozott a dsseldorfi Iparos Klubban, leszgezte: „a nmet nyomort nem a vilgvlsg okozza, hanem az, hogy a rossz vezetk nem trdnek a np ltrdekeivel\". Hogy kik a rossz vezetk, azt a jelenlvk kitallhattk.

A kormny knytelen volt a legszegnyebbek rdekben tovbbi rendelkezseket is beterjeszteni, gy „az adssgok trlsrl szl trvny 8. szakaszt, amely az j munkahelyek teremtsre adhat klcsnre ad felhatalmazst\". A nemzetiszocialista prt dhngve ltta, hogy a trvnyt 283 szavazattal 256 ellenben elfogadjk, k teht elrkezettnek lttk az idt, hogy a kormny ellen bizalmatlansgi indtvnyt nyjtsanak be. A Nemzeti jsg tudstsa szerint (1932. mj. 11.) „a vihar akkor trt ki, amikor Gring nemzetiszocialista kpvisel kijelentette, hogy a Brning-kormnynak tvoznia kell, mert csdt mondott gy klpolitikailag, mint belpolitikailag.\" Legfbb bnk, hogy „Brning a hazarul szocialistkkal kormnyoz\". Kln kikelt Groener belgyminiszter ellen, aki megelgelve a nmet vrosok utcin egyenruhban masroz, a lakossgot megflemlt nvdelmi grda, az SA atrocitsait, a szervezet betiltsra kszlt. Gring szerint „a kormny az SA leszerelsvel a nmet nemzet szabadsgvgyt akarja leszerelni\". A Pesti Napl 1932. mjus 11-n megrta, mivel indokolja akciit az SA: „a keleti hatrok mentn lengyel tmadst vrtak s a tmads elhrtsra folytattak harcszer kszldseket\". Mintha a Magyar Grdt hallanm, amint ltrejttt prblja igazolni: k hivatkoztak arra, hogy egy szlovk tmads esetn majd megvdik az orszgot. De persze valdi hasonlsg ebben sincs, hiszen Groener erre azt vlaszolta, hogy „ha a nmet hatrokat ellensg fenyegetn, akkor nem a nemzetiszocialista rohamosztagoknak kellene felvonulni ellenk, hanem minden nmet polgrnak\". Mondta pedig ezt akkor, amikor a nemzetiszocialistk vezre mr leszgezte: „nemcsak a zsid faj, hanem az rzletben nem nacionalista nmetfaj ember sem szmt nmetnek\". (Idzi Kolnai Aurl a Szzadunk 1932/4. szmban.) Nlunk viszont esze gban se volt senkinek azt lltani, hogy aki nem a legnagyobb ellenzki prtra szavaz, az nem magyar.

A Weimari Kztrsasg elnke, Hindenburg amiatt vonta krdre Groenert, hogy az SA-val egyidejleg nem tiltotta be a baloldal Reichsbanner nev szervezett is, hiszen (szerinte) a kett egyformn veszlyes. Groener erre vlaszol, nevetsges rvelse is olyasmi, ami ma nlunk nem hangozhatna el: „a baloldali szvetsget azrt nem oszlattk fel, mert ez a szvetsg az alkotmny alapjn ll\". A doktriner demokratknak persze nem tetszett ez az okfejts, k ragaszkodtak ahhoz, hogy a demokrcia ellensgeit nem szabad megfosztani attl a joguktl, hogy sztverjk a demokrcit. A Deutsche Allgemeine Zeitung gy ltta, ez is Hitlerk malmra hajtja a vizet: „vilgosabban, mint a nemzetiszocialista rohamosztagok betiltsval, nem lehetett volna meggyzni a npet arrl, hogy nagy szksg van a radiklis kurzusvltozsra\".

A nemzetiszocialistk folyamatosan gondoskodtak arrl, hogy a Reichstagban lsnap ne mljon el esemny nlkl. Amikor a csoportos kivonuls, a folyamatos kzbeordtozs mr nem volt elg, 1932. mjus 12-n a nemzetiszocialista frakci ngy tagja a Reichstag folyosjn megvert egy Klotz nev (a Reichsbannerrel szimpatizl) jsgrt. Ennek hrre Loebe, a Hz elnke a ngy botrnyokozt a hzszablyok megsrtse cmn harminc lsrl kitiltotta. A nci frakci tiltakozott, szerintk nem az a botrny, amit prttrsaik hazafias felindulsbl csinltak, hanem az elnk vrlzt dntse. Mivel a ngy kpvisel nem volt hajland tvozni a terembl, a rendrsg kordont vont a parlament kr, s megszllta a bejratokat. S itt jra olyan momentum kvetkezik, ami ellenem bizonyt: a nci kpviselknek eszkbe sem jutott lebontani a kordont a parlament krl, pedig biztosak lehettek afell, hogy bntetlenl megsznk. Nylt titok volt ugyanis, amit egy dr. Freisler nev nemzetiszocialista kpviselnek vlaszul (aki a szocildemokrata irnyts alatt ll porosz igazsgszolgltats gyeit akarta fellvizsgltatni) Pick kpvisel mondott: „a nemzetiszocialistknak nincs okuk felhborodsra, hiszen a nmet brknak tbb mint 50 szzalka nemzetiszocialista, csak meg kell nzni, milyen tleteket hoztak kommunistk s milyen tleteket fasiszta vdlottak gyben\" (Ujsg, 1932. mj. 26.). Az pedig mg inkbb csak Weimarra jellemz, ami Goebbels napljban olvashat az 1932. prilis 14-i dtum alatt: „Azt hiszem soha, egyetlen ellenzki mozgalom sem volt annyira biztos a sikerben, mint mi vagyunk. gy beszljk meg a hatalomtvtelkor idszerv vl szemlyi krdseket, mintha mr mi lennnk kormnyon...\" Kolnai Aurl is arrl szmol be, hogy „a rezsimvltozs vielleicht in einer Woche (taln egy ht), jelenti ki trelmetlenl Hitler\". Hogy Weimar legnagyobb ellenzki prtjnak vezetje mit vrt ilyen trelmetlenl, az leginkbb 1931. december 13-i, Brninghez intzett levelbl derl ki: „ha jogszeren kerlnk hatalomra, utna mi hatrozzuk meg, mi a jogszer\" - s ez megint egy jabb adalk a weimari prhuzam kptelen volthoz: ilyesmit a magyar jobboldal vezre semmi pnzrt ki nem mondana.

Akadtak persze, akik szvesen felgyorstottk volna az esemnyeket. A Npszava 1931. november 27-n arrl szmolt be, hogy „a rendrsg ltal Wagner nemzetiszocialista kpvisel boxheimi hzban lefoglalt iratokbl kiderl: ha az oktber 16-ra virrad jszakn [a Hzban lezajlott bizalmi szavazs napjn - Ny. A.] Brning megbukott volna, a nemzetiszocialista rohamosztagok akciba lpnek\". A „boxheimi okmnyok\" dolgban az gyszsg „altatta\" a nyomozst (1933 utn pedig szerzire magas pozcik vrtak). Hitler nyilatkozatban hatrolta el magt, s „baloldali provokcira\" tett homlyos clzsokat, a doktriner demokratk pedig bizonytva lttk, hogy a rohamosztagokkal val alaptalan riogats miatt kr lett volna csorbtani a demokrcit. 1932. mrcius 18-n megint a baloldal szgyenkezhetett: kiderlt, hogy „a belgyminiszter rendeletre a nemzetiszocialista prt valamennyi irodjban hzkutatst tartottak\". A dologban az volt a knos, hogy elzleg „a nemzetiszocialista prt rpcdulkon hvja fel rendrsget, se gumibotot, se lfegyvert ne hasznljon a nemzetiszocialista csapatok ellen\". A brutlis rendri fellpshez kpest bagatellnek tnt, hogy a hzkutatsok sorn mire derlt fny: „az els vlasztsi menet tartamra a prt rohamcsapatai Nagy-Berlint krlzrst terveztk\". (Lm, Nagy-Budapest krlzrst is nlunk csak Budahzyk terveztk, s nem a legnagyobb ellenzki prt.) A Berliner Tagblatt ugyan azt rta, hogy a rendri akci „az llam nvdelmi cselekedete volt, hiszen csak gy lehetett garancit teremteni arra, hogy bri ton nem fogjk lehetetlenn tenni az eljrst, melyet az llamrezn knyszertett ki\", de a demokrcia doktriner vdelmezi azt vallottk, hogy semmifle „llamrezn\" nem lvezhet elsbbsget a demokratikus alapjogokkal szemben, akkor sem, ha - mint az Ujsg 1932. mrcius 25-i szmbl kiderl - a nemzetiszocialista prt el volt tklve, „ha a vlaszts eredmnye gy tne ki, hogy Hitler nem lehet a birodalom elnke, a kvetkez 24 rban a rohamosztagok akciba lpnek s puccsszeren magukhoz ragadjk a hatalmat\".

A Weimarral foglalkozt persze az is megtveszthette, amit a kortrsi elemz rt, pldul a Szocializmus cm folyiratban, 1932-ben. Gergely Gyz szerint „a weimari prtok nem tanstottak elegend erlyt a jobboldali gyilkossgok megelzsben, s nem szmoltak le ezeknek a bri emelvnyen helyet foglal tmogatival\". Mi mr, sajt kortrsainktl megkaptuk a kioktatst, miszerint a demokrcia elleni bn lett volna „kell erlyt tanstani\". S amit Gergely Gyz tanulsgknt leszrt, miszerint „vilgjelensg az a tves nzet, hogy a demokrcinak trnie kell az ellene val agitcit, ttlenl kell nznie az ellene val flvonulst s keblt kitrva kell fogadnia a szvnek irnyzott dfst\", maga a tveds, hiszen tudjuk, hogy a weimari demokrcit az agresszv jobboldaltl flteni akkor sem volt egyb, mint hisztrikus nriogats.

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2022. Augusztus
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!