Az eddig vltnl tzezer vvel korbbra nylik vissza a fldmvels kezdete
MTI 2015.07.23. 18:55
Az eddig vltnl jval korbbra, mintegy 23 ezer vvel ezelttre nylnak vissza a fldmvels els lpsei.
Az eddig vltnl jval korbbra, mintegy 23 ezer vvel ezelttre nylnak vissza a fldmvels els lpsei - vli egy nemzetkzi kutatcsoport. A szakemberek az izraeli Galileai-tenger partjn felfedezett gyomnvny-maradvnyokra alapozva dntttk meg azt a korbbi elmletet, amely szerint a nvnytermesztsbe 11 700 vvel ezeltt fogtak bele a termkeny flhold irni terletn.
"A teljesen fejlett mezgazdasg csak jval ksbb alakult ki, m tanulmnyunk azt mutatja, hogy a kezdetleges nvnytermeszts az eddig vltnl sokkal korbbra nylik vissza, ami j okot ad szmunkra, hogy jragondoljuk seinek kpessgeit" - hzta al a tanulmny ksztsben rszt vev Marcelo Sternberg, a Tel-Avivi Egyetem professzora.
Az izraeli Bar-Ilan Egyetem munkatrsaknt dolgoz Ehud Weiss ltal vezetett kutatcsoport az Ohalo II nev halsz-vadsz-gyjtget np Galileai-tengernl virgzott teleplsn tallt gyomnvny-maradvnyokra alapozta eredmnyeit.
A PLOS ONE cm folyiratban kzlt tanulmny kszti a hziastott gabonaflk morfolgiai jellemzi s arateszkzk nyomai utn kutatva elemeztk a gyomnvny-maradvnyokat, amelyek jelenlte mr nmagban bizonytja a kezdetleges mezgazdasg kibontakozst.
Az satsi terleten hat plet maradvnyaira s gazdag nvnygyjtemnyre bukkantak a szakemberek. Nagyjbl 150 ezer nvnyminta elemzst kveten a kutatk arra jutottak, hogy a terleten lt korai emberek tbb mint 140 nvnyfajt gyjtttek ssze. Ezek kztt 13 ismert gyomnvny s olyan ehet gabonk is megtallhatak, mint a vad tnkebza, a vadrpa s a vadzab.
A kutatk talltak egy kbl kszlt rleszkzt, amelyet gabonakemnyt kinyersre hasznltak, tovbb sztszrt magokat az eszkz krl, ami azt jelzi, hogy a szemeket fogyaszts cljbl dolgoztk fel - olvashat a PhysOrg tudomnyos hrportlon.
A szakemberek nagy szmban talltak olyan gabonkat, amelyek magjain sajtos forradsok lthatak, ami azt jelzi, hogy ezek a nvnyek valsznleg szntfldeken nttek, tovbb a sarlpengk jelenlte is arra utal, hogy a terlet lakinl bevett gyakorlat volt a betakarts.
|