Nemzetkzi Informcik
SJ.Belgium 2011.04.27. 08:53
Tartalom:
- Felhvs
- Tunzia: beszlgets Hacine El Abassival, az UGTT ftitkrhelyettesvel
Felhvs a Dolgozk s Npek Nemzetkzi Egyetrtse ltal szervezend, a szakszervezetek fggetlensgnek s az ILO konvenciinak vdelmt szolgl tallkozra
Az sszes orszg szakszervezeteihez,
a Nemzetkzi Munkagyi Szervezet (ILO) dolgozi kldtteihez!
Az ILO 100. lsszakt tartja 2011.jn.1-tl 17-ig Genfben. A tallkoz olyan idszakban zajlik, amelyet a dolgozk s npek trtnelmi mobilizcija jellemez, elutastva, hogy a tks kizskmnyolson alapul gazdasgi rendszer tllse katasztrfba torkolljon.
A tunziai np harca, tmaszkodva munksosztlyra, hogy megszntesse Ben Ali dikttornak az IMF s az EU al teljes mrtkben alrendelt rendszert; az egyiptomi np ezt azonnal kvet kzdelme; a munksosztly s az ifjsg jelents gyzelmekkel koronzott trsadalmi kzdelme Algriban; s a Kzel-Kelet klnbz orszginak bahreini mintj megmozdulsa a demokrcirt – kzvetlen kapcsolatban llnak az ezeket megelzen gyzedelmesked sztrjkmozgalmakkal Knban, s azzal a harccal, melyet a dolgozk az IMF s az EU jogainkat megsemmist tevkenysge ellen folytattak az utbbi idben (Franciaorszg, Spanyolorszg, Portuglia, Grgorszg, rorszg) sztrjkokkal s tntetsekkel.
Minden fldrszen szembeszllnak a dolgozk s npek a nemzetkzi intzmnyek (Vilgbank, Valutaaalap, Eurpai Uni) kezdemnyezte politikval, az USA adminisztrcijnak a mlysges vlsgba kerlt gazdasgi rendszer megmentsvel prblkoz direktvit elfogad kormnyokkal.
Magban az Egyeslt llamokban is, Wisconsin llamban a helyi kormnyz a «krzis» megkvetelte kltsgvetsi megnyirblsok nevben ktsgbe vonja a kzszolgltatsi szakszervezetek kollektv szerzdsekhez fzd, teht a szakszervezet ltezshez val jogt. Ez olyan tmads, mely a szakszervezeti mozgalom egszt rinti, csakgy mint az ILO (klnsen a 87., 98. s 151.) konvenciit. Az llam fvrosban, Madisonban s az USA ms vrosaiban a helyi szakszervezetek s az AFL-CIO felhvsra lezajlott tmeges megmozdulsok megrdemlik, hogy minden kontinens szakszervezei tmogassk.
Ebben a helyzetben a dolgozknak s szervezeteiknek szksgk van – mint soha ennyire –, hogy az ILO 1919-es mandtumnak (melyet a Philadelphiai Nyilatkozat 1949-ben megerstett) megfelelen mkdjn olyan szervezetknt, mely normkat llapt meg, konvencikat hoz ltre a dolgozk jogainak megvdsre a munkltatk s (kzszolgltats esetben) a kormnyok fktelen kizskmnyolsa ellen.
Klnsen nyugtalanok vagyunk amiatt, ahogyan az ILO 100. lsszakt elksztettk. Napirendje a trsadalombiztosts kegyetlen krdse lesz, s a vilg minden tjn szigortsokat kvetel IMF igazgatja pedig rszt fog venni ezen az sszejvetelen. Emlkeztetnk arra is, hogy az IMF/ILO 2010. szeptemberi osloi kzs nyilatkozata kimondja e kt szervezet egyttmkdst, „a termkeny szocilis dialgus kzponti szerept, hogy a szksges konszenzus kialakuljon a vlsg indtotta kiigaztsi tervekben” s elktelezte magt «egyttmkdse folytatsra s elmlytsre avgett, hogy a G 20-ra s kzs, a vilg fejldsnek szigoran tarts s kiegyenslyozott folyamatra tmaszkodjon.»
2011. febr. 17-n a «Trsadalmi igazsg vilgnapjn» a Nemzetkzi Munkagyi Iroda figazgatja, Juan Somavia ezt nyilatkozta: «Hogy meg lehessen valstani a mltnyos globalizcit, a trsadalom s gazdasg jfajta szemlletre van szksgnk, mely az llam, a piacok s a trsadalom szerepnek kiegyenslyozott megkzeltst sszekapcsolja (...).Mit kell tenni, hogy ezt elrjk? A munka vilgban a szakaszok vilgosak: (…)
Az els szakasz magba foglalja «annak felismerst, hogy a munka nem ru(…)». Azonban tagadni, hogy tks rendszerben a munka ru lenne, a kizskmnyols trsadalmi vonatkozsa tagadst jelenti, mely szerint a dolgoz munkjt knytelen ruknt eladni. A munka ruknt eladsa a munksosztly egysgnek alapja. Ha ezt tagadja valaki, tagadja az osztlyharcot is, azt az antagonisztikus ellentmondst, mely a tke s a munka kztt ll fenn. Ez a munksosztly vdelmre ltrehozott s fggetlen szervezeteinek tagadsa. Ez az ILO-konvencik megkrdjelezse, klnsen az 1948-as 87. konvenci a szakszervezeti szabadsgrl s szakszervezeti jogok vdelmrl, valamint az 1949-es 98. konvenci a szervezkeds szabadsgrl s kollektv trgyalsokrl.
Somavia r szerint a msodik szakasz clba veszi «a munkahelyteremtst, a makrokonmiai priorits politika alapvet komponenst ugyangy, mint az inflci megfkezst s az llami kiadsok egszsges cskkentst». De pontosan az inflci megfkezse s az llami deficit a munkahelyek szzezerei megsemmistsnek eredete!
A harmadik: «olyan tarts szoclis vdelem megjelense a kltsgvetsekben, mely a vilgon annak 80 %-nyi embernek, aki ma ezzel nem rendelkezik, tarts szocilis vdelmet nyjt kezdve az ltalnos szocilis vdelmi talpkvel.»
Ha a szocilis rendszerek ltalnoss ttele minden orszgban a dolgozk szksglete szerint elengedhetetlen, a „trsadalombiztosts talpkve” eszkz, mely megelzi a munksmozgalom eremnyekppen ltrejtt kollektv trsadalombiztosts likvidlst, s amellyel az t megnylik a magnbiztosts – a tkstett megtakarts – eltt tnkretve a szolidarits kritriumait, a trsadalom– s betegbiztosts eredett.
Az eurpai orszgok szmra ez az irny csatlakozik a Kzponti Eurpai Bank igazgatja, Trichet nyilatkozataihoz, megerstve, hogy jelenleg «a legnagyobb hiba lenne a brek emelse».
A KEB nem az IMF ajnlsai ellenben cselekszik, szksges lenne teht jobban, mint valaha arra, hogy az ILO kimondja errl, amit gondol.
Kiindulva a vlsgbl, mely rorszgot, Grgorszgot, Portuglit sjtja, holnap pedig Spanyolorszgra, Franciaorszgra s msokra kert sort, mi, a Dolgozk s Npek Nemzetkzi Egyetrtse megllaptjuk, hogy ezt az orientcit a nemzetkzi intzmnyek diktljk, lkn az IMF-fel. Ez az irny nem tbb s nem kevesebb, mint trvnyes formj parancs az autoriter jvedelempolitika bevezetsre a nemzeti llamokban, a Maastrichti Szerzds ltal meghatrozott kritriumok integrlsa: nulla %-os inflci, a kltsgvetsi hiny maximalizsa 3 %-ban, az llamadssg legfeljebb a GDP 60 %-os hinya.
Minden ms orszg, fknt az n. feltrekv orszgok szmra ez az orientci teljessggel bezrja az sszes, a dolgozk szakszervezetei ltal ellenrztt struktrt, a szolidarits termkt.
A Nemzetkzi Egyetrts elutastja az ILO igazgatjnak koncepcijt. Ez az elgondols a «trsadalmi prbeszdet» formlja t az IMF s a Vilgbank politikjnak s «ktelez reformjainak» stratgiai ksretre, mely reformok a munkaid s -br rugalmassgra irnyulnak, s a rugalmasabb munkakrlmnyek ltal a munkba llts s elbocsts rnak cskkentsre.
*
* *
Kedves Elvtrsak!
Amikor az llami politika, klnsen a szocilpolitika alvettetik a pnzgyi tke parazita, a termelerket pusztt aktv eszkznek, a «minst gynksgek» dikttumainak, a korbbiakban sosem ltott offenzvval llunk szemben a munksosztly tks kizskmnyolsa elleni rezisztencija termkt, a fggetlen szakszervezeteket illeten; a magt az ILO-t is politikjnak vgrehajt gpezetv talaktand minsgi lpst tesz az IMF, a Kereskedelmi Vilgszervezet a dolgozk s szakszervezeteik harcban megszerzett brei s jogai elleni tmadssal.
Ez a fajta fejlds vezet a fggetlen szakszervezeti mozgalom eltnshez.
A hbor s kizskmnyols elleni vilgkonferencin – Algrban, 2010. nov. 27-28-29-n – a munksmozgalomra s a brbl lk rdekvdelmnek feladatt vgz szakszervezetekre a tks vlsg keretben ehezed veszlyrl folytatott gazdag vita utn elfogadtuk nyilatkozatunkat, melyben kimondjuk:
«Elvetjk a munksszervezeteknek sznt gynevezett «ltalnos rdek» nevben tett dikttumot, mellyel el kellene fogadni a «vilgkormnyzat» rendjt, az n. «szocilis prbeszdet», melynek egyedli funkcija a munksszervezetek alvetse, integrlsa a kormnyok s a nemzetkzi intzmnyek terveibe a nemzeti szuverenits megszntetsvel. Ezt elfogadva sajt magukat vetnk al a dikttumnak s magukat fosztank meg attl, hogy a dolgozk rdekeit kpviseljk. Ismtelten megerstjk, hogy a munksszervezetek fggetlensge a demokrcinak, a trsadalmi fejldsnek, a npek szuverenitsnak s fggetlensgnek felttele.»
Ezt a vitt szeretnnk tovbb folytatni s kiszlesteni Veletek, kedves elvtrsak, a szakszervezetetek llsfoglalsnak tiszteletben tartsa mellett, mert azt gondoljuk, hogy ez a diskurzus szksges s megkerlhetetlen minden olyan szakszervezet szmra, mely a dolgozk rdekeit akarja vdeni. Meg vagyunk gyzdve arrl, hogy egytt olyan konklzit tudunk levonni, mely kzs kezdemnyezshez is vezet.
Arra krnk Benneteket, szljatok hozz ehhez a vithoz s a szocilis vdelem tmjhoz.
A Nemzetkzi Munkagyi Szervezet 100. lsszaka alkalmval meghvunk Benneteket a Dolgozk s Npek Nemzetkzi Egyetrtse tallkozjra a szakszervezeti fggetlensg s az ILO-konvencik vdelmre 2011.jn. 4-n, cm: Genf, Maison des associations, 15 rue des Savoises.
Louisa Hanoune s Daniel Gluckstein, a Nemzetkzi Egyetrts koordintorai;
Abdelmadjid Sidi Saïd, az UGTA ftitkra, Algria;
Roger Sandri, szakszervezeti felels (Franciaorszg);
Patrick Hbert, szakszervezeti felels (Franciaorszg).
TUNZIA
Beszlgets Hacine El Abassival, az UGTT ftitkrhelyettesvel
Milyen a trsadalom helyzete ma Caïd Essebsi kormnya kinevezsvel?
Az bizonyos, hogy a mobilizcinak s a sztrjkoknak nem ugyanakkora a nagysga, mint a forradalom els heteiben, de ltjuk, hogy a munkanlkliek munkt reklamlnak, a dolgozk pedig bremelst, sttuszt s munkakrlmnyeik javtst.
Pldul a Mridien hotel dolgozi kzel 3 hnapja folytatjk megmozdulsukat, mert munkltatjuk elutast minden trgyalst, st a hotelszemlyzet egy rszt, kzttk szakszervezeti felelsket, el is akarja bocstani. A tuniszi helyhatsgi alkalmazottak is megmozdultak a tbb, mint egy hnapja a kormnnyal kttt egyezmnyek alkalmazsrt, mely els megmozdulsuk eremnyekppen az idszakos alkalmazottak kinevezst tartalmazza.
A kormny azonban az egyezmnyt megvltoztatta a hatlyos trvny rtelmben, mely a kinevezseket nem engedlyezi. Az ideiglenes kztrsasgi elnk feladata ennek megsemmistse s olyan intzkedsek meghozatala, melyek a jogi formasgokat meghaladva a hozott egyezsgek vgrehajtst lehetv teszik. Ennek hjn az ilyen helyzetnek igen veszlyes kvetkezmnyei lehetnek ebben a trsadalmi klmban.
Ma megegyeztnk a kormnnyal a helyhatsgi idleges dolgozk kinevezse krdsben. A dolgozk azt mondjk – s igazuk van –, hogy ltni akarjk ezt a hivatalos szveget.
A kzszfrban ugyanez a krds merl fel az alvllakozsokat illeten.
Amit mi mondunk, az az, hogy a kormnynak kell valdi, a megformlt kvetelseknek megfelel intzkedseket hoznia a sttuszokrl, brekrl s kielgteni az elvrsokat, melynek hjn felelssgnknek megfelelen rendelkezsre fogunk llni s minden felelssgnket meg is kell ragadnunk.
Kapcsolattarts
Informations internationales
Entente internationale des travailleurs et des peuples
87, rue du Faubourg-Saint-Denis 75010 - Paris -France
Tl : (33 1) 48 01 88 28 Fax : (33 1) 48 01 88 36 E.mail eit.ilc@fr.oleane.com
|