Marxista fogalomtr -Els rsz
FOGALOMTR
Ad: termszetes s jogi szemlyek rszrl az llamnak fizetett ktelez szolgltats. Korunkban ezt pnz formjban kell fizetni. Az ad a nemzeti jvedelem jraelosztsnak fontos formja. Az adpolitika azoknak az elveknek sszessge, amelyek szerint az llama klnbz adnemeket s azok befizetsnek mdszereit, mrtkt megllaptja, s ez tkrzi az illet orszg fennll trsadalmi rendet. Az adk legfbb fajti: az egyenes ad, amellyel az egynek s vllalatok jvedelmt, s a kzvetett ad, amellyel az ruk rt terhelik meg. Egyenes ad: a jvedelemad, a vagyonad, a hzad, stb.; kzvetett ad: a forgalmi ad s a fogyasztsi ad. Amg az llamrl lehet sz, s amennyiben ltezik, az llami kltsgvetsi bevtelek tlnyom rsze az llami vllalatok, szvetkezetek, s egyni adzk befizetsbl szrmazik. Az llam ad formjban elvonja az ott ltrehozott jvedelem egy rszt a trsadalmi szksgletek kielgtsnek fedezsre. A laksg kzvetlen befizetsei (belertve az adkon kvl az illetket, a trsadalombiztostsi s nyugdjjrulkot is. Tgabb rtelemben az ad fogalmba soroljk az illetket s a vmot is.
Agitci: [lat.] osztlyok, prtok eszmjnek, politikai cljainak, jelszavainak terjesztse a nptmegek kztt szban vagy rsban. A kommunista agitci clja a nptmegek szocialista ntudatnak nvelse, a politikai feladatok megrtetse s elfogadtatsa, a tmegek felvilgostsa, mozgstsa s bevonsa a trsadalmi-politikai, valamint gazdasgi feladatok megoldsba. Sikernek felttele az gy igazsgossga, az elvszersg, a konkrtsg, az egyszer s vilgos kifejezsmd, a tmegek s a helyi viszonyok j ismerete, a bizalom a tmegekben, az szintesg, a meggyz er. Formi lehetnek: egyni s csoportos beszlgetsek, gylsek, kiadvnyok, cikkek, jsgok, plaktok, karikatrk, rdi, televzi, film.
Agymoss:a burzsozia egyik jl bevlt mdszere az emberek gondolkodsnak a megvltoztatsa rdekben a burzsozia javra. A burzsozia a legjabb tudomnyos eredmnyeket is beveti az ideolgiai fegyvertrbl aljas cljai rdekben, risi appartust is ltre hozva. TV- Rdi- Sajt, Vlasztsi kampnyok, stb.
Agrrforradalom: a fldbirtokviszonyok forradalmi megvltoztatsa s a mezgazdasgi termelerk gyors fejlesztse. Jellegt az hatrozza meg, hogy milyen trsadalmi - gazdasgi viszonyok ellen irnyul, illetve milyeneket hoz ltre. Mindenkor az adott orszgban vgbemen (polgri, polgri demokratikus, szocialista) forradalom rszt kpezi. Megvalstsa minden forradalom kvetkezetessgnek egyik legfontosabb fokmrje. A npi demokratikus forradalmak sorn vgrehajtott fldreformok gyakorlatilag agrrforradalmak voltak, mert radiklisan szttrtk a brmunks nagybirtokrendszert. Az agrrforradalom megvalstsa a nemzeti felszabadt mozgalmak s az j fggetlen llamok egyik dnt feladata. nmagban a nagybirtok a mezgazdasgi termels rentabilitsnak az alapja, ezrt a helyes megolds a nkntes szvetkezetek ltrehozsa a nagybirtok alapjn korszer termelsi, termesztsi technolgikkal prostva. A gpests s automatizls ugyanakkor cskkenti az l munkaer irni keresletet. A megolds ezrt a munkaid cskkentse. Nagyon rossz marxistk lennnk, ha ezt nem mondannk meg a dolgozknak.
Agrrpolitika: a mezgazdasg irnytsra, fejlesztsre irnyul intzkedsek alapelveinek sszessge. A szocializmust clz orszgok agrrpolitikjnak kzponti krdse a mezgazdasgi termels fejlesztse, a munks-paraszt szvetsg erstse.
Agresszi: [lat.] valamely llam rszrl intzett fegyveres tmads egy msik llam leigzsra, vagy erszakos beavatkozs egy msik orszg belgyeibe. Az agresszi az imperialista llamok klpolitikjnak jellemz vonsa, amely kzvetlenl a nemzetkzi bkt s biztonsgot. A szocializmust clz orszgok segtettk, s segtik az imperialista agresszi ldozatait. Az egyik elsrend klpolitikai feladatuknak tekintik az imperialista agresszik megfkezst, illetve az agresszv politika korltozst, a bks egyms mellett ls politikjnak rvnyestst. Az ENSZ alapokmnya nemcsak az agresszv hbor kirobbantst tiltja, hanem a kzvetett, gazdasgi agresszit, st az azzal val fenyegetst is.
Akciegysg: cselekvsi egysg, egyttes fellps. A klnbz munkaszervezetek, prtok, szakszervezetek, ifjsgi s nmozgalmak sszehangolt cselekvse, egyttes fellpse. Az akciegysget rvidebb vagy hosszabb idre hozzk ltre egy, vagy tbb krdsben, kzs rdekek alapjn, kzs ellensg ellen, fontos feladatok s clok (pl.: antifasiszta, antiimperialista politika) megvalstsa rdekben. Lehet nemzeti vagy nemzetkzi jelleg; ltrejhet alulrl a tmegek nyomsra vagy fellrl, vezetk megllapodsval, ill. egyszerre alulrl s fellrl. A msodik vilghbor alatt nagy jelentsge volt az antifasiszta ellenllsi mozgalom ltrejttben s megersdsben. Napjainkban pl.: a fejlett tks orszgok kommunista prtjai a monopoltke – ellenes akciegysg megvalstsrt harcolnak. A kommunista vilgmozgalom legfontosabb feladatnak tekinti a legszlesebb antiimperialista akciegysg – front ltrehozst.
Akciprogram: meghatrozott, kzvetlen cselekvsek (akcik), feladatok megvalstsra irnyul clkitzsek sszessge. A munksmozgalom gyakorlatban nagy jelentsge van: az akciegysg alapjt kpezi.
Aktva: trsadalmi szervezet, intzmny, kollektva vezet, legtevkenyebb tagjai, azok sszessge. ltalban a trsadalmi szervezetek hivatsos vezetit s a trsadalmi munkatrsakat, ill. szkebben csak a munksokat r6tik alatta. Pl.: valamelyik prtbizottsg, szvetsg vagy mozgalom aktvja.
Aktulis: idszer, napirenden lv, jelen szempontbl fontos, a mai kvetelmnyeknek megfelel, az rdeklds kzppontjban ll.
Alap s felptmny: a trsadalom alapja: a gazdasgi szerkezet, a termelsi viszonyok sszessge., amit vgs soron a termelerk fejldse hatroz meg. A felptmny: az alapnak megfelel politikai, filozfiai, jogi, erklcsi, mvszi, vallsi nzetek s ezeknek megfelel intzmnyek, szervezetek sszessge. Ezek kzl dnt szerepe van az llamhatalomnak. A fejlds sorn az alapnak van elsdleges szerepe, ugyanakkor a felptmny is aktv szerepet jtszik a trsadalom fejldsben, visszahat az alapra, gyorstja vagy akadlyozza a fejldst. Klnsen fontos szerepe van a forradalmi tmenet felptmnynek, amely segti a szocializmus-kommunizmus gazdasgi alapjainak lerakst.
Alapszervezet: a kommunista prt s ms trsadalmi szervezetek legkisebb, nll szervezeti egysge. Van zemi (munkahelyi) terleti (lakhelyi) alapszervezet. Legfbb fruma a taggyls, amely az alapszervezet hatskrbe tartoz minden krdsben dnt, megvlasztja az alapszervezeti vezetsget, rendszeres idkznknt meghallgatja annak beszmolit, megvitatja a felvetd krdseket s azokban llspontot alakt ki. A demokratikus centralizmus alapjn vlasztott kldttei tjn rszt vesz a felsbb szervek megvlasztsban; vgrehajtja a dntshozatalban val rszvtele utn a felsbb szervek utastsait s hatrozatait. Helyi, specilis krdsekben autonmival rendelkezik. A nagyobb alapszervezetek tbb csoportra oszthatk.
Alkotmny: az llam trsadalmi s llamrendjt, vlasztsi rendszert, az llamhatalom s az llamigazgats szerveinek tevkenysgt s szervezett, az llampolgrok jogait s ktelessgeit meghatroz alaptrvny. Magyarorszgon nem volt rott polgri alkotmny. Az els magyar alkotmnyi trvnyt 1919–ben a Tancskztrsasg idejn hoztk. 1949. augusztus 20.–n lpett letbe a Magyar Npkztrsasg alkotmnya, amely alaptrvnny emeli a felszabaduls ta elrt vvmnyokat s megjelli a szocialista fejlds tjt. 1989 utn bekvetkezett tks restaurci azonban vget vetett ennek a folyamatnak , s Magyar Kztrsasg Alkotmnya van rvnyben, ahol a burzsozia az uralkod osztly, s ennek megfelel llam van uralmon.
llam: az uralkod osztly politikai hatalmnak legfbb, elnyom szerve, amelynek feladata az uralkod osztly rdekeinek vdelme, a fennll termelsi s trsadalmi viszonyok fenntartsa, a vele szemben ll trsadalmi-politikai erk elnyomsa, a trsadalom gyeinek az uralkod osztly rdekeinek megfelel intzse s irnytsa, az uralkod osztly rdekeinek vdelme kls erkkel szemben. Jellegt s cljait vgs fokon a gazdasgi rendszer hatrozza meg. Az llam az uralkod osztly hatalmt klnbz erszakszervezetek s intzmnyek (hadsereg, rendrsg, bntetszervek, hivatali appartus) rendszervel biztostja. Az llam trtnelmi kategria: a kibkthetetlen osztlyellenttek termke s megnyilvnulsa. A szocialista forradalom megsemmisti a volt uralkod osztly llamhatalmt s megvalstja az j tpus tmeneti llamot., amely a dolgoz tbbsg hatalmt biztostja. Az tmeneti llam funkcii: 1.a lakossg tlnyom tbbsgt kitev tmegek rdekben a kizskmnyolk s az ellensges erk elnyomsa, az orszg s a szvetsg vdelme; 2.a dolgoz kispolgri, paraszti tmegek megnyerse a szocializmus ptse szmra; 3.a szocializmus alapjainak leraksa- ptse, a szocialista gazdasgi-trsadalmi, ideolgiai, kulturlis let szervezse, irnytsa. Az alap ptsnek klnbz szakaszaiban az egyes funkciknak ms s ms a jelentsge.4 A forradalmi tmenet llama rszben, korltozottan a polgri jogot is rvnyre juttatja. A szocializmusban viszont az elenyszsre tlt llam maradvnyok nlkl nem lehetsges a szocializmus tovbbfejlesztse. az osztlymaradvnyok kztti klnbsgek teljes felszmolsa, az osztly nlkli kommunista trsadalom elrse. Ezrt a marxizmus-leninizmus les harcot folytat azokkal az opportunista, revizionista s anarchista nzetekkel, amelyek tagadjk a proletrdiktatra szksgessgt, illetve a szocializmusban az llam azonnali elenyszst hirdetik. Csak a szocializmus felptse teremti meg az llam teljes elhalsnak feltteleit. A szocializmus megszilrdulsa s fejldse eredmnyeknt az erszakszervezetek fokozatosan elvesztik jelentsgket, mg az llammaradvnyok, gazdasgi- szervez s kulturlis-nevel funkcii mg sokig nlklzhetetlen lesznek; az llammaradvnyok sok funkcija fokozatosan a trsadalmi nigazgats kezbe megy t.
llami gazdasg: nem kzssgi tulajdon! Az llami tulajdonban lv mezgazdasgi nagyzem, gyrak stb.. Elsdleges feladata a magas sznvonal termels. Egyes llami gazdasgok specilis feladatokat oldanak meg: nemestett vetmagvak termelse, tenyszllatok nevelse stb. Haznkban a mezgazdasgi terletnek mintegy 13%-n gazdlkodtak egykor az llami gazdasgok.
Anarchizmus: kispolgri trsadalmi-politikai ramlat, amely ellenez mindennem hatalmat- gy a proletritus diktatrjt is. - Az anarchista filozfia alapja: az individualizmus, a szubjektivizmus, a voluntarizmus.
Antifasizmus: a fasizmus s a fasiszta veszly ellen irnyul, nemzeti s nemzetkzi mretekben szervezked tmegmozgalom a kt vilghbor kztt, amely osztlyhelyzetre, prtllsra, vilgnzetre s vallsra val tekintet nlkl egyestette a demokratikus erket s szervezeteket. Legfbb hajtereje a munksosztly s a kommunista prtok voltak. Tetfokt a msodik vilghbor idejn az antifasiszta ellenllsi mozgalomban rte el.
Antifasiszta hatalmak: tgabb rtelemben a msodik vilghbor folyamn a fasiszta tmb ellen kialakult szvetsgben (antifasiszta koalci) rszt vett orszgok gyjtneve.
Antiimperializmus: az imperializmus ellen irnyul politika, ideolgia, mozgalom s magatarts, amely nemzeti s nemzetkzi, trsadalmi-politikai, gazdasgi, katonai s kulturlis rdekek alapjn nemzeti s nemzetkzi skon, a klnbz antiimperialista erk sokfle mdszerrel s eszkzzel foly harcaiban fejezdik ki s valsul meg. Kpviselinek osztlyjellege s trsadalmi-politikai, ideolgiai hovatartozsa szerint tbb-kevesebb kvetkezetessggel s aktivitssal, de ltalban egyre nagyobb ervel s radikalizmussal harcol az imperializmus rendszere, a reakci s az agresszi, a kizskmnyols s az elnyoms, az imperialista klpolitika, fegyverkezs, katonai tmbk, megszlls, beavatkozs, erszak, hbor, gazdasgi-politikai nyoms, aknamunka, megklnbztets, terjeszkeds, a szocialistaellenessg s kommunistaellenessg, a neokolonialista politika ellen. Vdelmezi a bke s a normlis nemzetkzi egyttmkds, a demokrcia s a fggetlensg, a vilg halad erinek nemzeti s nemzetkzi rdekeit. Fajra, vallsra, nemre s politikai meggyzdsre val tekintet nlkl egyesti az antiimperialista erket. A trsadalmi halads eri mindenkor antiimperialistk voltak. A munksmozgalom baloldalt, forradalmi szrnyt kezdettl fogva antiimperializmus jellemezte. A Szovjetuni volt a trtnelem els llama, amely az antiimperializmust a hivatalos llami politika rangjra emelte.
Antiklerikalizmus: az egyhz vilgi hatalma ellen irnyul mozgalom., illetve annak ellenzse. Nem irnyul a hvk vallsos meggyzdse ellen., nem clozza az egyhz felszmolst, hanem azt akarja megakadlyozni, hogy a papsg a hvk politikai magatartst irnytsa, vagy befolysolja. Fontos kvetelse az llam s az egyhz kettvlasztsa. A feltrekv polgrsg lesen antikleriklis volt, de miutn hatalomra jutott, felhasznlta hatalma megszilrdtsra. Magyarorszgon is mr a 17. Sz. elejn a radiklis polgrsg szervezetei hirdettk az antiklerikalizmust. A munksmozgalom politikai szervezetei antikleriklisak.
Antimarxizmus: azoknak az ideolgiai s politikai megnyilvnulsoknak az sszessge, amelyek clja, hogy gtat vessenek a marxizmus trhdtsnak. Az antimarxizmus a marxizmus elterjedse ta a burzso ideolgia szerves rsze, a munksmozgalomban fellp burzso s kispolgri irnyzatok egy rsznek legfbb ideolgiai s politikai megnyilvnulsa. Tartalmt tekintve a termeleszkzk magntulajdonnak a polgri llamnak, a burzso nacionalizmusnak, a filozfiai idealizmusnak az egyhz befolysnak a vdelme a marxizmussal szemben, az osztlyok egyttmkdsnek hirdetse az osztlyharccal szemben. Megjelensi formjt tekintve rendkvl vltozatos, sokrt, thatja a polgri trsadalom szinte minden letmegnyilvnulst. A munksmozgalomban fellp burzso s kispolgri irnyzatok kztt a keresztny-szocializmus az antimarxizmus legkvetkezetesebb kpviselje.
Antikommunizmus: a mai imperialista reakci f eszmei-politikai fegyvere. Az antikommunizmus lnyege a szocialista rendszer rgalmazsa, a kommunista prtok politikjnak s cljainak, a marxizmus-leninizmus tantsnak meghamistsa. Gazdasgi tren az antikommunizmus elssorban abban nyilvnul meg, hogy tagadja a Szovjetuni s a npi demokratikus orszgok gazdasgi rendszernek szocialista jellegt, hogy a szocialista orszgok gazdasgt llamkapitalizmusnak prblja feltntetni; politikai tren abban, hogy rgalmaz koholmnyokat terjeszt a szovjet „totalizmusrl”; a vilgkommunizmus „agresszv jellegrl” ; ideolgiai tren abban a vdban, hogy a szocializmusban „standardizljk” a gondolkodst. Mindezeket a ferdtseket betetzi az a koholmny, hogy a szocializmusban „dehumanizldnak” a trsadalmi viszonyok, hogy az ember itt a „vezetk” cljnak vgrehajtst szolgl puszta eszkzz vlik, hogy a tudomnyos kommunizmus clkitzsei „utpikusak” az antikommunizmus a burzso ideolgia hanyatlst tkrzi.
Antiszemitizmus: a fajelmlet szlssges vlfaja, amely a zsidkkal szemben faji gylletet hirdet, ellenszenvet kelt, s jogaik korltozsban, ldzskben, valamint programokban nyilvnul meg. A trtnelem folyamn az uralkod osztlyok ltalban a kzfegyelemnek a szocilis bajokrl val elterelsre hasznltk fel. Az antiszemitizmus a sovinizmussal egytt ideolgiai eszkz az imperialista burzsozia kezben az elmaradottabb dolgozk, klnsen a kispolgrsg tmegeinek megtvesztsre s politikai aktivitsuk hamis irny levezetsre.
Anyagi rdekeltsg: a szocialista gazdlkods alapelve, amely szerint a szocialista trsadalom tagjai anyagi jlltnek foka munkjuk mennyisgtl s minsgtl fgg. A kapitalizmusban az anyagi rdek a magntulajdonosi egoizmus elburjnzshoz, knyrtelen konkurenciaharchoz vezet. A szocializmusban a dolgozk anyagi rdekeltsge azt jelenti, hogy nmaguknak, a sajt trsadalmuknak dolgoznak. Ez a munkamdszerek tkletestsre, a munkamdszerek tkletesedsre, a munkaszervezs hibinak kijavtsra, a munkatermelkenysg emelsre sztnzi ket.
Ateizmus: a termszetfelettibe (szellemekbe, istenekbe, tlvilgi letbe stb.) hitet tagad nzetek rendszere. Az ateizmus trgya: a valls keletkezsnek s ltezsnek, forrsainak okainak tisztzsa, a vallsi tantsok brlata s a tudomnyos vilgkp szempontjbl, a valls trsadalmi szerepe s a vallsi eltletek lekzdse tjainak megvilgtsa. Az ateizmus keletkezse s fejldse a tudomnyos ismeretek fejldsvel fgg ssze. Minden trtnelmi korszakban az ismeretek adott sznvonalt s azon osztlyok rdekeit tkrzte, amelyeknek fegyverl szolglt. Az ateizmus filozfiai alapja a materializmus. Az ateizmus egyik, vagy msik formjnak pozitv tartalmt s fogyatkossgait a konkrt trsadalmi-gazdasgi viszonyok, a tudomny s a materialista filozfia fejlettsgi sznvonala hatrozza meg. Az ateizmus valls ellen vvott harca szorosan sszefgg az osztlyharccal. Mint nzetek rendszere, az ateizmus a rabszolgatart trsadalomban keletkezett. Az ateizmus jelents elemeit talljuk meg olyan gondolkodknl, mint Thalsz, Anaximensz, Hrakleitosz, Demokrtosz, Xenophatsz. Az ateizmusukat az jellemezte, hogy minden jelensget termszeti okokkal magyarztak ugyan, de nav s spekulatv mdon, sszekapcsoltk az egyhz s a vallsos hit tagadst istenek elismersvel. A kzpkorban az egyhz s a vallstlslya folytn az ateizmus nem mutatott jelentsebb fejldst. A valls uralmnak alssban jelents szerepe volt a polgri ateizmusnak: Spinoza, a francia materialistk, Feuerbach s msok. A polgri ateistk az egyhz reakcis jellegnek leleplezsvel trtnelmi szerepet tltttek be a feudalizmus elleni harcban, elsegtettk a feudalizmus megdntst. Ugyanakkor a polgri ateizmus kvetkezetlen s korltozott volt., felvilgost jelleget lttt s a np fel fordult. Kvetkezetes, harcos ateistk voltak az orosz forradalmi demokratk. Legkvetkezetesebb formjt a marxizmus-leninizmusban lti az ateizmus a proletritus rdekei, trsadalmi helyzete s szerepe egybeesnek a trsadalom fejldsnek objektv tendenciival; s gy a marxista ateizmus mentes az ateizmus nem marxista formira jellemz osztlykorltozottsgtl. A marxista ateizmus harcos jelleg. A trtnelemben elszr veti al sokoldal brlatnak a vallst, kijellve vgleges lekzdsnek tjait s eszkzeit. Az ateizmus mg nem kommunizmus filozfiai rtelemben vve, mg tvol ll attl, s a tagadott kiteljestse is lehet.
llamcsny: az llamhatalom alkotmnyellenes, rendszerint erszakos megszerzse. A legtbb esetben nem tmaszkodik tmegmozgalomra s nem jr a trsadalmi-gazdasgi rendszer megvltoztatsval: a hatalmon lv osztly egyik csoportjt levltja egy msik csoport. Elfordul, hogy reakcis erk llamcsnyt alkalmaznak halad rendszerek megdntsre, de elfordul a fordtottja is. Az llamcsnyek jellegnek megtlsben mindig az osztlytartalom a dnt.
llam s forradalom: „a marxizmus tantsa az llamrl s a proletritus feladatai a forradalomban” : Lenen mve, amely 1917. augusztus – szeptemberben rdott s 1918 mjusban jelent meg. Az oroszorszgi szocialista forradalom elksztse sorn a proletritusnak az llamhoz val viszonya fontos elmleti s gyakorlati-politikai jelentsg krdss vlt. Lenin ebben a mvben megvilgtotta a marxista llamelmlet f krdseit s megmutatta, hogyan fejlesztette azt tovbb Marx s Engels az 1848-1851–es forradalmak s klnsen az 1871-es prizsi kommn tapasztalatainak ltalnostsa alapjn. Lenin megokolta a marxizmusnak azt a kvetkeztetst, amely szerint a munksosztlynak a forradalomban az a f feladata, hogy sztzzza a burzso llamgpezetet s ltrehozza a proletrdiktatrt. A kommunista trsadalom kt szakasznak jellemzse sorn Lenin elemezte a proletrllam elhalsnak gazdasgi alapjait s kijellte a szocialista llamisg fejlesztsnek f tjait, mint a demokratizmus kiszlestse, a legszlesebb tmegek bevonsa az llamigazgatsba stb. knyvben Lenin megsemmist brlatnak vetette al az anarchizmust s opportunizmust, amirt meghamistottk a marxizmusnak az llamrl szl tantst, megfosztottk forradalmi tartalmtl (de fkppen amirt tagadtk a proletritus diktatrjt). Lenin mve befejezetlen maradt; nem kszlt el az a fejezet, amely az 1905-s s az 1917-es forradalom tapasztalatait sszegezte volna.
llamkapitalizmus, s llammonopolista kapitalizmus: a tks gazdasg formi, amelyeket az jellemez, hogy az egyes magntks gazdasgok llamiakk alakulnak t, s hogy az llam ellenrzse al vonja az orszg gazdasgi lett. A monopolkapitalizmus eltti fejldsi szakaszban az llamkapitalizmusnak az volt a clja, hogy meggyorstsa a tks jratermels folyamatt. Az imperializmus korban ltrejtt az llammonopolista kapitalizmus, amelyre az a jellemz, hogy a legnagyobb monopliumok sszefondnak a burzso llamappartussal. Az llammonopolista kapitalizmus a termels trsadalmastsnak legmagasabb foka a tks rendszerben s ezrt, Lenin szavaival lve, „a szocializmus legteljesebb anyagi elksztse”. mde az llammonopolista kapitalizmus nem az imperializmustl eltr fejldsi szakasz, nem jelenti a kapitalizmusnak a szocializmusba val bks belenvst: mit sem vltoztat a kapitalizmus termszetn, nem kszbli ki a munka s a tke kzti ellentmondsokat, a termels anarchijt s a gazdasgi vlsgokat. A tks rendszer megszilrdtsa helyett az llammonopolista kapitalizmus sztzillja a kapitalizmust, kilezi f ellentmondsait. A dogozk kizskmnyolst fokoz, a munksmozgalmat s a nemzeti mozgalmat elfojt llammonopolista kapitalizmustl meg kell klnbztetni a gazdasgilag elmaradott orszgok llamkapitalizmust, amelynek halad szerepe van: elsegti a gazdasgi fellendlst s a nemzeti fggetlensg megszilrdulst. Egy meghatrozott orszg llamkapitalizmusnak rtkelsnl figyelembe kell venni, hogy kinek az rdekeit szolglja: a monopliumok, vagy a np rdekeit. A proletrdiktatra viszonyai kztt az llamkapitalizmus – minthogy itt nem uralkod gazdasgi alakulat – elvileg ms tartalm, hiszen a munksosztly ellenrzse alatt ll s a nagyzemi termels fejlesztst szolglja. Lenin szavai szerint „a kommunizmusba val tmenet lehetsges az llamkapitalizmuson keresztl is, ha az llamhatalom a munksosztly kezben van”. A proletritus forradalmi diktatrja, s nem proletrdiktatra! Az els a marxi rtelemben vett forradalmi- tmeneti, elhal, az utbbi mint brmely ms osztlyllam. Lenin csak rvidti a fogalmat, de Marx szerint rtelmezi.
llamosts: vagyontrgyak, elssorban a termelsi eszkzk, a gyrak, a termelsi kincsek, a fld llami tulajdonba vtele. llamosthat a tksllam is, ez azonban nem csorbtja a monopoltke alapvet rdekeit. Az llamostott tulajdon is tks jelleg marad. Az erviszonyok alakulstl fggen azonban az ilyen llamosts is halad jelleg lehet, amennyiben egytt jr a demokratikus jogok szlestsvel, a dolgozk beleszlsi jognak rvnyestsvel, a monopliumok hatalmnak korltozsval. A tks orszgok kommunista prtjai ilyen llamostsrt harcolnak. A szocialista forradalom egyik els lpse a legfbb termelsi eszkzk llamostsa. Haznkban az llamosts tbb lpcsben ment vgbe, ezek kzl a legfontosabb a 100 dolgoznl tbbet foglalkoztatott zemek 1948 mrciusban megvalstott llamostsa volt, aminek eredmnyeknt ltrejtt a npgazdasg szocialista szektora. Az llamosts csak az els lps a trsadalmasts fel, de nem azonos a trsadalmi tulajdonnal. A trsadalmi tulajdon nem kri s tri az llam kzvettst.
Baloldal: a politikban ltalban a reakcival szemben ll erk, prtok, mozgalmak, szemlyek sszessgnek elnevezse. Onnan ered, hogy a reakciellen kzd, tbb-kevsb halad prtok kpviselit egyes polgri parlamentekben a baloldalra ltettk (ellenttben a reakcis erk kpviselivel, akiket a jobboldalra ltettek). A baloldali megjells, ill. elnevezs azonban csak viszonylagos, mert klnbz trtneti idszakokban klnbz tartalma van, ms s ms erket kpviselhet, klnbz elveket s clkitzseket, prtokat s szemlyeket jellhet; nem fejezi ki , hogy a hozz tartoz prtok vagy szemlyek mely osztly vagy osztlyok, rdekeinek kpviseli s azok mennyire kvetkezetesek. A baloldal legnagyobb ereje a munksmozgalom. De a kapitalista orszgokban a munksmozgalom sem egysges, lnyegileg hrom f irnyzatra szakad: opportunista, reformista s forradalmi irnyzatra. Az egsz baloldal legkvetkezetesebb ereje a kommunista mozgalom. A kapitalista orszgok kommunista prtjai kvetkezetesen harcolnak azrt, hogy az sszes baloldali erket egysgbe forrasszk, mert ez kpezi az alapjt valamennyi monopoltk-ellenes er egysgfrontjnak.
Baloldalisg: baloldali elhajls, /Sztlinizmus, Rkosizmus, stb./ultraforradalmisg, kispolgri anarchista irnyzat a munksmozgalomban, kispolgri hangulat tkrzdse a kommunista prtokban. Jellemzje a dogmatizmus s szubjektivizmus, az osztlyharc relis feltteleitl s lehetsgeitl, a valsgos lettl val elszakads, a szlssgekben val mozgs, a tlzott radikalizmus, a trelmetlensg, a fegyelmezetlensg, az ingadozs. Kpviseli politikjuk meghatrozsakor nem az alkot marxizmus-leninizmus talajn llnak, nem a trsadalmi-politikai tnyeinek sszessgbl indulnak ki, tlbecslik a kommunista prt s a munksosztly erit, az ellensget lekicsinylik, nem veszik figyelembe a fejlds sajtossgait s a tnyleges feladatokat. A baloldalisg gy a kommunista prtnak a tmegektl val elszakadshoz, a kommunista prt egysgnek megbomlshoz s a kommunista politika kispolgri eltorzulshoz vezet. A baloldalisg s a jobboldalisg kztt nincs thghatatlan elvi klnbsg, mindkett kispolgri hangulatot tkrz, s egyik tmehet a msikba, az egyik bntets lehet a msikrt. A baloldalisg klnbz trtnelmi idszakokban klnbz formkban s mdon, klnbz jelszavakkal lphet fel, de ettl osztlytartalma, jellege s veszlyessge nem vltozik meg. Ezrt a kommunista prtok a marxizmus-leninizmus talajn kvetkezetesen harcolnak ellene. Lenin szavaival lve: „a baloldalisg a kommunizmus gyermekbetegsge!”Ma mr a kommunizmus akutt betegsgv lpett el, a jobboldali elhajls pedig a szocializmus –kommunizmus gynek ruljv.
Baloldali szocialistk: a szocildemokrata, szocialista mozgalomnak az a rsze, amely kzel ll a proletritus osztlyszemllethez, harcol a reakci, a monopoltke, az agresszi ellen, de nem osztja teljes egszkben a kvetkezetesen forradalmi eszmket. A nemzetkzi szocildemokrata mozgalom klnvlsa jobboldali, centrista s baloldali irnyzatokra mr az els vilghbor eltt vgbement, majd a hbor s a Nagy Oktberi Szocialista Forradalom hatsra kiteljesedett, amikor is a baloldali szocialistk (tbbek kztt haznkban) nagy szerepet jtszottak a kommunista prtok ltrehozsban. A szocildemokrata prtok tbbsgben ma is vannak baloldali csoportok s irnyzatok. Tbb orszgban baloldali szocialista prtok is tallhatk, amelyek rendszerint egyttmkdnek a kommunista prtokkal.
Bank: hitelek kzvettsvel ill. Nyjtsval, pnz adsvtelvel foglalkoz vllalat. Kamatfizets mellett sszegyjti az egynek s a vllalatok pillanatnyilag felesleges pnzt s ezt megfelel kamatrt a hitelkpes ignylk rendelkezsre bocstja. Az imperializmus korszakban a nagybankok kiterjesztik hatalmukat a gazdasgra (finnctke). Rszt vllalnak tkstrsasgok alaptsbl, zletvitelbl. A nagybankok vezet szerepet jtszanak a tks gazdasgi rendszerben. Magyarorszgon a felszabaduls eltt lnyegben 5 nagybank tartotta kezben a pnzgyi s hitelletet (1938-ban egyedl a Kereskedelmi Bank s a Hitelbank az ipari rszvnytke 50%-t tartotta kezben). A szocialista gazdasgban a bankok szerepe elvileg megvltozik. A bankrendszer pnzgyi eszkzkkel segti a gazdasgi tervek vgrehajtst, ellenrzi a termelst s az elosztst. sszegyjti a npgazdasg pnzeszkzeit s tervszeren hiteleket bocst a vllalatok, szvetkezetek rendelkezsre, bonyoltja a szocialista szektor fizetsi forgalmt. A magyar bankrendszer rszre a Magyar Nemzeti Bank, az llami Fejlesztsi Bank, az Orszgos Takarkpnztr, valamint a nemzetkzi fizetsek egy rszt lebonyolt Magyar Klkereskedelmi Bank Rt. A rendszervltssal mindez alapveten megvltozott, a bankok dominnsan a magntulajdont kpviselik.
Bartsgi, Egyttmkdsi s Klcsns Segtsgnyjtsi Szerzds: A szocialista orszgok egyms kztti kapcsolatait rgzt szerzdstpus a rendszervltsig, amely a kzs vilgnzeten alapult. A szerzd felek nem csak tmads esetn nyjtottak volna segtsget egymsnak, hanem ktelezettsget vllaltak arra, hogy bke idejn is szorosan egyttmkdnek az orszgaikat rint minden fontos nemzetkzi krdsben. Ugyanakkor a bartsg, az egyttmkds, klcsns elnyk szellemben fejlesztettk gazdasgi s kulturlis kapcsolataikat. Haznkat ilyen szerzds fzte Bulgrihoz, Csehszlovkihoz, Lengyelorszghoz, az NDK-hoz, Romnihoz s a SZU-hoz.1990 utn megsznt.
Bks Egyms Mellett ls: a szocializmus s a kapitalizmus kztti osztlyharc sajtos formja, az ellenttes trsadalmi rendszer llamok kapcsolatnak elve, a szocializmust clz orszgoknak a kapitalista orszgok fel irnyul egykori klpolitikai irnyvonala. E politikai alapelveit Lenin dolgozta ki. Tekintettel arra, hogy a szocialista forradalom nem gyzhet egyidejleg a vilg minden orszgban, a klnbz trsadalmi rendszer orszgoknak egyms mellett kell lnik. Az ellenttes rendszer orszgok bks egyms mellett lsnek normi: lemonds a hborrl, mint a vits nemzetkzi krdsek megoldsnak eszkzrl, az orszgok egyenjogsgnak, fggetlensgnek, szuverenitsnak tiszteletben tartsa, a nemzetek nrendelkezsi jognak elismerse, az orszgok bels gyeibe val be nem avatkozs, a normlis llamkzi, kereskedelmi, kulturlis kapcsolatok fenntartsa. A bks egyms mellett ls politikja kizrlag az ellenttes trsadalmi rendszer orszgok llamkzi kapcsolatra vonatkozik. Nem terjed ki a munks- s tksosztly viszonyra s a npek nemzetisgi fggetlen harcra. A bks egyms mellett ls politikjt csak a nemzetkzi mret osztlyharcban- a szocialista orszgok, a nemzetkzi munksmozgalom, nemzeti felszabadt mozgalom egyttes erejvel- lehet rknyszerteni az imperialistkra. 1972-ben a moszkvai szovjet- amerikai trgyalsok sorn hivatalosan a szovjet- amerikai kapcsolatok alapelvnek nyilvntottk, de tbb ms szocialista s kapitalista orszg kapcsolataiban is alkalmazzk.
Benemavatkozsi Politika: a nemzetkzi jognak a 19.sz. els fele ta ltalnosan elfogadott alapelve. Ennek rtelmben az egyes llamok, illetve nemzetkzi szervezetek nem foglalkozhatnak olyan krdsekkel, amelyek valamely llam bels hatskrbe tartoznak, s a beavatkozs srten az illet llam szuverenitst. Az ENSZ Alkotmnya is tiltja a beavatkozst ms llamok belgyeibe. Az imperialista politika lnyege a ms llamok belgyeibe trtn beavatkozs politikai, katonai, gazdasgi eszkzkkel. Az imperialista magatarts sajtos pldja volt a harmincas vekben az n. benemavatkozsi politika, amikor a nyugati orszgok kormnyai erre hivatkozva szabad kezet adtak a fasiszta hatalmaknak Etipia lerohanshoz, Mandzsuria elfoglalshoz, a Kna elleni hborhoz, a Spanyol Kztrsasg megfojtshoz, a fasizmus terjeszkedshez.
Brgazdlkods: a vllalatok, intzmnyek gazdasgi tevkenysge, amelyet a bralap keretein bell folytatnak. Fbb cljai: a munka szerinti eloszts gyakorlati megvalstsaknt a brek sztnz erejnek fokozsa, a helyes br- s kereseti arnyok kialaktsa. Az anyagi termelsi gak tbbsgben a vllalati teljestmnyhez kttt relatv brsznvonal-szablyozst vagy relatv brtmeg-szablyozst alkalmaznak, mg azokon a terleteken, ahol a gazdlkods felttelei jrszt a vllalatoktl fggenek, a brfejleszts mrtkt kzpontilag hatrozzk meg.
Brpolitika: a gazdasgpolitika rsze, clja, hogy megfelel szablyozsi s ellenrzsi rendszer segtsgvel befolysolja vagy meghatrozza a brek alakulst. Az llam ma a tks eloszts elve alapjn alaktja ki a kereseti arnyokat. A brrendszer fontos rsze a gazdasgirnytsnak, az letsznvonallal kapcsolatos politiknak. A brgazdlkods akkor helyes, ha lehetv teszi a gazdasgilag indokolt brek kifizetst, ha megvalstja a munka szerinti eloszts elvt, s a brek sztnznek a jobb gazdasgi eredmnyek elrsre.
Bilaterizmus: llamkzi szerzdsek azon elve s mdszere, amikor kt llam klcsns jogviszonyt szablyozzk.
Bizalmi: a munksmozgalomban rendszerint a legkisebb mozgalmi egysgek( prtcsoportok, szakszervezeti csoportok) vlasztott vezetje, kpviselje( pl. prtcsoport-bizalmi, szakszervezeti bizalmi), aki gondoskodik az t megvlaszt kzssg rendszeres szervezeti letrl, az ott felvetd krdsek megvitatsrl, sszekt a vlaszti s az illetkes felsbb szerv kztt, biztostja a felsbb szerv hatrozatainak vgrehajtst s az eltt kzssgnek llspontjt kpviseli.
Biztonsgi Tancs: az ENSZ 15 tag szerve, amelynek elsdleges feladata a bke s a biztonsg fenntartsa. 5 lland( az 5 nagyhatalom-SZU, USA, Nagy-Britannia, Franciaorszg s Kna) s 10 nem lland tagja van. A Biztonsgi tancs llandan mkdik, egyedl jogosult arra, hogy olyan hatrozatokat hozzon, amelyek konkrt beavatkozst ( pl. katonai szankci) vonhatnak maguk utn. Az ilyen hatrozathoz 9 tag(kztk az 5 lland tag)hozzjrulsa szksges. A Biztonsgi Tancs elnknek szemlye a tagllamok angol bc szerinti sorrendjben havonta vltozik. A nem lland tagokat (ilyen volt Magyarorszg 1968-69-ben) a kzgyls ktharmados tbbsggel 1 vagy 2 vre vlasztja.
Bolsevizmus: a marxizmus-leninizmus elmlete, stratgija s taktikja, az j tpus forradalmi munksprtok ltal alkalmazott gyakorlat az imperializmus s proletrforradalmak idszakban. 1917 eltt az oroszorszgi munksmozgalom, 1917 utn a nemzetkzi munksmozgalom kvetkezetesen forradalmi irnyzata. Nemzetkzi rvny tapasztalatai alapjn alakult ki a kommunista vilgmozgalom. Az elnevezs az OSZDMP 1903-ban megtartott II kongresszusn keletkezett, ahol a vitkban a forradalmi irnyvonal kpviseli tbbsget szereztek az opportunista irnyzat hveivel (mensevikek) szemben.
Bvtett jratermels: a termelsi folyamatnak a korbbinl nagyobb mrtkben val megismtlse. Felttelezi, hogy az elz vi nemzeti jvedelem egy rszt a termelsi alapok fejlesztsre fordtjk, s ennek segtsgvel a kvetkez esztendkben a korbbinl nagyobb lehet a termels. Zavartalansgnak felttele, hogy a termels klnbz tnyezi megfelel arnyban legyenek egymssal. A bvtett jratermels nem mindig fejleszti a tks termelsi viszonyokat, nem biztostja a termels s a fogyaszts szoros kapcsolatait, a termelk fejldst.
Burzsozia: a kapitalista trsadalom egyik alapvet s egyben uralkod osztlya. A f termelsi eszkzk tulajdonosa, a dolgozok kizskmnyolsbl l. Tkebefektetseinek jellege szerint tbb rteget foglal magba: az ipari, a kereskedelmi s a klcsntkseket, valamint a mezgazdasgban a tks brlk s a kulkok rtegt. A 19.sz. vgn s a 20.sz.elejn, a kapitalizmus fejldsnek imperialista szakaszban ltrejtt a monopoltksek, a finnctksek rtege. A tkekoncentrci folyamatban megvltozott(kisebb lett)a burzsozia arnya az ssznpessgben, msrszt mdosult a burzsozia egyes rtegeinek helye s szerepe a hatalomban. Napjainkban a fejlett tks orszgok lakossga tredknek kezben sszpontosul a nemzeti vagyon nagyobb rsze. Az USA-ban a tulajdonosok 1%-nak kezben van ssztke 59%-a. Angliban pedig az 56%-a. A fejlett tks orszgokban a hatalom a monopolista kapitalizmus kifejldse idejn fokozdik lsdisge s reakcisga. A burzsozia hatalmt a szocialista forradalmak dntik meg, a szocializmus alapjainak leraksa idejn mint osztly megsemmisl.
Brokrcia: a kizskmnyol llamban a magas rang llami hivatalnokok privilegizlt rtege, amelyet szoros ktelkek fznek az uralkod osztlyokhoz. Gyakori rtelmezs mg: hivatali packzs, irattologats; brokrata: a brokratizmus s a brokrcia megszemlyestje; brokratizmus: 1.a kizskmnyol osztlyok llamra jellemz igazgatsi rendszer; a hatalmat az llami hivatalnokok kiterjedt hlzata, a rendrsgi appartus s ms kzigazgatsi hivatali erk rvn valstjk meg. A hivatalnoki kar elklnlt, kivltsgos rteg, a nptmegek felett ll s ellensges magatartst tanst velk szemben (nknyessg, erszakoskods). 2. hivatalnokszellem, az gyek formlis kezelse, az gyintzsben tanstott merev, az elrsokhoz mindenben ragaszkod kicsinyes, szk ltkr magatarts; az lettl elszakadt hivatali szemllet. 3.a szocialista forradalom sztzzza a rgi llamappartust, megvalstja a szocialista llamhatalmat, kipti az j igazgatsi appartust, amely a demokratikus centralizmus elvn, a nptmegeknek az llami gyek intzsbe val bevonsn pl. Ennek ellenre a szocialista llam appartusban is jelentkezik a brokrcia. Ellene a szocialista demokrcia fejlesztsvel, a tmegek tudatossgnak s kulturltsgi sznvonalnak emelsvel, a szocialista trvnyessg megtartsval lehet s kell eredmnyes harcot vvni.
Cl: azon vgpont, eredmny eszmei elkpe a tudatban, amelynek elrsre a tudatos tevkenysg irnyul. A relis C kifejezi az emberi megismer tevkenysg trvnyszer voltt, az ember fggsgt a krnyez vilgtl, az objektv trvnyektl, amelyekkel az ember tudatos tevkenysgnek sszhangban kell lennie. Ha a C ellentmondsban van a trvnyekkel, a tevkenysg vgs soron kudarcot vall. A clszer emberi tevkenysgben a szksgszersg s a szabadsg dialektikus klcsnhatsa nyilvnul meg. A C. egyben az a kzvetlen tudati motvum, amely irnytja s szablyozza a cselekvst. Bels cselekvsi trvnyknt hatja t a gyakorlatot, mint ilyen meghatrozza a tettek mdjt s jellegt, s megszabja az ember akaratt. Megklnbztetnk tvoli, kzeli s kzvetlen, ltalnos s rszleges, kzbls s vgs C.-t. A tudomnyban (biolgia, szociolgia, kibernetika) a C. fogalmval jellik a rendszernek azokat a tarts llapotait is, amelyeket a visszacsatols rvn rt el.
Cionizmus: reakcis nemzetkzi burzso nacionalista mozgalom s ideolgia. A mlt szzad vgn keletkezett Eurpban vlaszknt a fokozd antiszemitizmusra. Vezralakja T. Herzl jsgr volt. A cionizmus eredeti clja, hogy minden zsid telepljn t Palesztinba, ahol „zsid nemzeti llamot” kell ltrehozni. A klnbz prtokba s szervezetekbe tmrlt cionistk azt hirdetik, hogy a zsidk-brmilyen orszgban lnek s brmilyen nyelven beszlnek- egy egysges nemzetet alkotnak. Ezzel a zsid munksokat el akarjk vonni az osztlyharctl s vallsi alapon a zsid burzsozival val egyttmkds mellett foglalnak llst. Kzponti szervezetei az USA-ban s Izraelben vannak. Izraelben a cionizmus llami ideolgia.
Csald: a trsadalom sejtje, amely a hzassgon s vrrokonsgon, azaz a frfi s n, a szlk s gyermekek, a fivrek s nvrek stb. kztti viszonyokban alapul. A csald lett anyagi s szellemi tnyezk egyarnt jellemzik. Az elshz tartoznak a termszeti-biolgiai s a gazdasgi-fogyasztsi viszonyok. A msodikhoz a jogi, erklcsi s pszicholgiai viszonyok. A csald trtnelmi kategria. lett s formit a uralkod trsadalmi-gazdasgi rendszer s trsadalmi viszonyok jellege hatrozza meg. A csald nemzetsgi szervezet idszakban, a munka nemek szerinti megosztsa s a letelepedett letmd alapjn jtt ltre, amikor a klnbz nem egynek termszetes kapcsolataihoz gazdasgi kapcsolatok s rdekek trsultak. A matriarchtus korban ltezett az anyajog nagycsald-kzssg, amely a katonai demokrcia ltrejttvel apajog kiscsaldd alakult s a monogn hzassgra plt (egynejsg). A n ugyanakkor tulajdonn, a frje s ura rabszolgjv vlt. A csaldf cljv a javak felhalmozsa s a jog szerinti utdoknak val tadsa vlik. Klnsen mly nyomot hagyott a csaldon a tks trsadalomban fennll magntulajdon. Nagy szerepe van itt a durva anyagi szmtsnak, a hzassg zleti hasznnak; a hzassg kiegszl a trvnyestett prostitcival. A proletaritus krben kialakultak a htassgi-csaldi kapcsolatok olyan forminak elemei, amelyek mentesek mindezen torzulsoktl, s a szerelem, bartsgon s a klcsns bizalmon alapulnak. sszefgg ez a gyripar nvekedsvel, a nnek a termelsbe s a trsadalmi tevkenysgbe val bekapcsoldsval. A szocializmus gyzelme szles teret nyitott a frfi s a n egyenjogsga szmra a trsadalmi let minden terletn, a termelsben, a mindennapi letben, a csaldban. A szeretet, a klcsns megbecsls, a gyermekek nevelsrl val gondoskods- a szocialista csald legfontosabb erklcsi elvei.
A Csald, a Magntulajdon s az llam Eredete: F. Engels 1884-ben rott mve. Morgan „si trsadalom” cm knyvre, valamint ms tudomnyos adatokra tmaszkodva, Engels e mvben az skzssgi trsadalmi rend fejldsnek alapvonsait tanulmnyozza. Kimutatja a hzassg- s csaldformk vltozsnak a trsadalom gazdasgi haladsval val sszefggst, elemzi a nemzetsgi szervezet felbomlsi folyamatt s ennek gazdasgi okait(hrom np-a grgk, rmaiak s a germnok-pldjn). A munka termelkenysgnek nvekedse, valamint a munkamegoszts folytn kialakult a csere, a magntulajdon, a nemzetsgi szervezet szthullott s megjelentek az osztlyok. Az osztlyellenttek kialakulsa vezetett az llamnak mint az uralkod osztly rdekei vdelmezsre szolgl szervnek ltrehozshoz. Kimutatja, hogy 1. A magntulajdon, az osztlyok s az llam nem rktl fogva lteznek, hanem a gazdasgi fejlds meghatrozott fokn keletkeztek; 2. az llam a kizskmnyol osztlyok erszakszervezete a nptmegek elnyomsra; 3. az osztlyok elkerlhetetlenl megsznnek, mint ahogyan szksgszer volt keletkezsk is. Az osztlyok eltnsvel szksgszeren elhal az llam is. Engels knyve a marxista trsadalomtudomny fontos adalka, a materialista trtnetfelfogs maradand rtk mve, amely napjainkban is jelents forrsmunka a trtnelmi materializmus tanulmnyozshoz.
|