talakthatja a gntechnolgit egy magyar kutat felfedezse
MTI 2012.11.30. 16:56
Pontosan "clz", irnytott gnterpit eredmnyezhet a Szkvlgyi Lrnt s csapata ltal a Science tudomnyos folyiratban kzztett felfedezs.
talakthatja a gntechnolgit, pontosan "clz", irnytott gnterpit eredmnyezhet az a felfedezs, amelyet a Science cm tekintlyes tudomnyos folyiratban tett kzz Szkvlgyi Lrnt, a Debreceni Egyetem kutatja francia s ausztrl kutattrsaival kzsen.
A nemzetkzi egyttmkdsben 4-5 ve zajl kutatsokban Szkvlgyi s munkatrsai azt vizsgltk, hogy a kromoszmk rekombincijakor mirt ppen egy adott ponton trik el a DNS-molekula, st el is tudtk idzni a trst. Eredmnyk alapjn j eljrsok szlethetnek pldul a meddsg kezelsben, a rk terpijban s a gntechnolgiban.
"2008-tl 26 hnapot tltttem el a prizsi Curie Intzetben, ott kezdtem el foglalkozni ezzel a terlettel" - idzte fel az MTI-nek a 35 ves kutat, aki sztndja lejrta utn visszatrt a Debreceni Egyetem Biofizikai s Sejtbiolgiai Intzetbe, s a francia ltestmnyben megszerzett szaktudsval folytatta megkezdett kutatsait. A munkhoz a Curie Intzet munkatrsai mellett hamarosan mg egy francia s egy ausztrl kutatcsoport csatlakozott.
A genetikai informcit elsdlegesen a DNS-molekula bzissorrendje kdolja, m a betsorrenden tl is vannak tovbbadott, rkld informcik. Ezek az gynevezett epigenetikai, "gneken felli" informcik. Az epigenetikai tnyezk egyik csoportja a hossz DNS-lnc csomagoldsval fgg ssze, a molekula ugyanis csak nagyon szorosan "sszepakolva" fr el a sejtmagban. A tbb darabban lv DNS az gynevezett hisztonfehrjk kzremkdsvel, adott mintzatban sszetekeredve alkotja meg az ember esetben 23 pr kompakt kromoszmt.
A DNS-szakaszoknak s a hisztonfehrjknek ez az egyttmkdse adja a kromatinszerkezetet, a debreceni laboratriumban Szab Gbor professzor csoportjban zajl kutatmunka ennek megismersre irnyul. "rdekldsnk kzppontjban a kromoszmk trse van" - magyarzta Szkvlgyi, hozztve, azt mr tudtk, hogy a DNS ott trik el, ahol egy epigenetikus jel van, de pusztn statisztikai alapon szletett meg ez a felttelezs.
A DNS-trs s a rekombinci lehet spontn, de lehet programozott is. A spontn trsek kros folyamathoz, rkhoz vezethetnek, de vannak fiziolgis, elre programozott DNS-trsek is, amelyek nlklzhetetlenek ahhoz, hogy immunrendszernk mkdjn, vagy pldul az ivarsejtek kpzdsekor is. "Mindenesetre fontos ismerni a trsek helyt, hogy aztn befolysolni tudjuk ket" - hangoztatta a kutat.
Mint ahogy felidzte, els jelents eredmnyk az volt, hogy amikor elhelyeztk a kromatinon a jelet, akkor valban a vrt helyen trt el a DNS, ami ok-okozati sszefggst igazol a korbbi statisztikai igazols helyett. A kvetkez lpsben egy vratlan felfedezst tettek. Mint elmondta, "kiderlt, hogy nem is a teljes epigenetikai jel a fontos, mert a fehrjekomplex egy alegysge is elidzte a trst". A szban forg fehrjt gntechnolgiai ton el tudjk lltani, gy olyan eszkzhz jutottak, amellyel pontosan ott tudjk "elvgni" a DNS-molekult, ahol terveztk.
"Egy versenytrs, szintn francia kutatcsoportnak mr sikerlt teljes egszben reproduklniuk eredmnyeinket" - emelte ki Szkvlgyi, aki mr a kvetkez publikcin dolgozik kutattrsaival ugyanebben a tmban.
|