Nehz krds eltt az eurpai szakszervezetek
rta: Anne Dufresne 2012.04.15. 04:29
A brdmping ellen az eurpai minimlbr a megolds. Ne fordulhasson el, hogy a versenykpessgre hivatkozva az egyes orszgban ms orszgok mg alacsonyabb breire hivatkozva cskkentsk a munkabreket. A szakszervezetek krben mgsincs egyetrts ez gyben.
Athn, a jelkpp lett vros. Az eurpai Szakszervezeti Konfderci (CES)[1] a vlsg kirobbansa utni els kongresszust 2011. mjus 16–19 kztt a megszortsoktl legkemnyebben sjtott orszgban rendezte meg.[2] A rsztvevk a grg np irnti szolidaritst azzal juttathattk volna kifejezsre, hogy koordinlt eurpai vlaszknt egysgesen kvetelik az alternatv megoldst a munkabreket „lefel egysgest” politika ellen.
„tlptk a Rubicont. A legsrgetbb teend most, hogy keresztlhzzuk az Eurpai Bizottsg megszort terveit” – jelentette ki Candido Mendez, a Spanyol ltalnos Munksszvetsg (UGT) lekszn elnke. „Azzal kell szmolni, hogy a trsadalmi lepls ltalnoss vlik, ezrt a grg kldttek azt javasoltk, hogy a stratgia kidolgozshoz tmaszkodjunk az gynevezett ksrleti laboratriumukra. A Bizottsg ltal ajnlott gygymd (a gazdasgi kormnyzs s a megszort tervek) mg a bajoknl is rosszabbnak grkezik” – mondja egyikk. „Kzdeni kell a sokkterpit alkalmaz Eurpai Kzponti Bank ortodoxija ellen, s szaktani kell a versenykpessg dogmjval. Valban harmonizlni kell a breket, de felfel, a magasabb br orszgok brsznvonalhoz kell felhzni a tbbiek brt!”
A ktsebessges Eurpa rmkpnek msik oldaln ott talljuk a nmet, a magnszolgltatsi szektorban ers Ver-di szakszervezet kpviseljt, aki azt bizonygatja, hogy „a nmet modell exportja csak slyosbtja a helyzetet”. Trsa, a Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB) konfdercitl kifejti, ktsgtelenl „nem csupn Grgorszgban, hanem Nmetorszgban is cselekedni kell.” Vlaszkppen ugyanezt visszhangozza a lengyel Solidarnosc egyik kpviselje: „Szomszdaink ellensgeinkk lesznek. Ez nem mehet gy tovbb.”[3]
Komoly veszlyek, get krdsek
Noha a szakszervezetek egyetrtenek abban, hogy meg kell akadlyozni Eurpban a tovbbi brmegszortsokat, s a brek krdst kell az eurpai szakszervezeti cselekvs kzppontjba lltani, egyelre nincs vlasz a hogyanra. Mivel az uni orszgaiban eltr a brek megllaptsnak a gyakorlata, st vannak tagllamok, amelyekben minimlbr nem is ltezik, gy logikusan az eurpai minimlbr megllaptsa jhet csak szba. A kongresszus rsztvevi szmra komoly veszlyeket is tartogat, get krdsrl van sz.
Ez a kvetels, igaz, meglehetsen visszafogott formban, elszr 2007 mjusban a sevillai kongresszuson, folyosi beszlgetseken merlt fel. A nmet szakszervezeti aktivistk „dobtk be” a krdst: „Mikzben huszonht orszg kzl hszban ltezik az llam ltal rgztett ltalnos minimlbr, pp a jelents nmet gazdasgban ismeretlen! Szomszdaink pldja segti az egysges szakmakzi brminimumrt folytatott kampnyunkat”.[4] Amita 1999-ben az Egyeslt Kirlysgban is bevezettk a minimlbr intzmnyt, gyakorlatilag Nmetorszg az egyetlen olyan eurpai llam, ahol a brtrgyalsokkor nincs olyan konkrt kszb, amely politikai korltot llt az alacsony brek megllaptsnak a kollektv trgyalsokkor. A hat msik orszgban gazati brminimumot vezettek be.
Eltr brrendszer, azonos cl
A bevlt, j reg gazdasgnvekedsi szakmakzi minimlbr (SMIC) intzmnyre bszke britek s francik a nmet DGB szakszervezeti aktivistihoz hasonlan szintn hvei az eurpai brminimum bevezetsnek. A kongresszus zrsakor Jean-Christophe Le Duigou, aki akkor tagja volt a francia ltalnos Munksszvetsget (CGT) irnyt irodnak, csaldottsgt fejezte ki, amirt senki sem vllalkozott a tma hivatalos felvetsre:„Az elvrl mr j ideje vitatkozunk, de rettent nehz a kvetelst konkrt formba nteni.” A francia Demokratikus Munks Konfderci (CFDT) ftitkrhelyettese, Marcel Grignard azt krdezi: „hogyan kpzeli a CES az eltr brrendszer eurpai orszgok szmra az egysges clt?”
A szakszervezeti szvetsgeken bell mkd szmos csoportosuls mr 1997-ben klnbz elkpzelseket dolgozott ki az sszehasonlthat fejlettsg orszgok brminimum-szablyaira.[5] 2005-ben a szakszervezetekhez kzel ll kutatintzetek[6] kialaktottk egy, a klnbz orszgok tlagbrre pt eurpai minimlbr szablyait: kezdetben az adott orszg tlagbrnek tven, ksbb hatvan szzalka lenne az j eurpai minimlbr. Mikzben jelenleg a minimlbrek az tlagbrek harminc-negyvennyolc szzalka krl vltoznak, ami rabrben kifejezve pldul a Cseh Kztrsasgban 1,82 eur, Franciaorszgban 9 eur (lsd a grafikt), gy az j szably minden orszgban emeln a breket. Ebben a technikai vonatkozsban mr nincs vita a krdsrl.
A CES kldtteinek a krds lnyege nem a brminimum, hanem a brtrgyalsokon a trsadalmi partnerek autonmija. „Sohasem kveteltk, hogy az llam valamennyi eurpai llamban llaptsa meg az SMIC-t!” – pontostotta llspontjt a CFDT egyik kpviselje 2011-ben az athni kongresszuson. Az egysges eurpai minimlbr hvei azon orszgok szakszervezeteinek az ellenllsba tkznek, amelyekben a brminimumot gazatonknt s a kollektv szerzdsekrl foly trgyalsokon llaptjk meg. Ide tartoznak a skandinv llamok s Olaszorszg is. A svd Tjnstemnnens Centralorganisation (TCO) delegtusa azt magyarzza, hogy „nem krnk az llami beavatkozsbl. Nlunk a munkavllalk kilencven szzalkra rvnyes kollektv szerzds vonatkozik. Nincs szksgnk a garantlt szakmakzi brminimum intzmnyre.” Az olasz kldtt pedig kijelenti, hogy „a minimlbr rendszere nem alkalmas az alacsony brek problmjnak a kezelsre. Nem szeretnnk elveszteni az autonm cselekvs lehetsgt.”
Nmetorszg esete lesen rvilgt magra a problmra s annak alakulsra is. A rajnai kapitalizmus fellegvrban a trvny ltal megllaptott minimlbr krdse mindig is knyes gynek szmtott, mivel az Alkotmny kinyilvntja a kollektv trgyalsok autonmijt, s az gazati szervezetekre bzza a szektoronknti s rginknti trgyalsok gondjt.
Mrpedig, figyelembe vve a kollektv szerzdst kt vllalatok cskken szmt, a szocilis jogokra nehezed nyomst s azt, hogy egyre tbb gazatban alkalmaznak nyomott breket[7], a kollektv szerzdsek rendszere egyre kevsb alkalmas minimlis normk rgztsre s elfogadtatsra.[8]
Romniban vagy Lengyelorszgban nincs garancia
ppen ezrt a Nahrung-Genuss-Gaststtten (lelmezsi, szllodai s vendgltipari), az NGG s a Ver-Di (magnszolgltatk) szakszervezetei 2006 ta politikai kampnyt folytatnak a trvnyben garantlt tfog minimlbr bevezetsrt. Jelenleg 8,5 eurs rabr bevezetst kvetelik. A javaslat bizonyos gazatokban a fenti sszeget minden esetben meghalad specilis minimlbr megllaptst irnyozza el. A kampny a brezs krdst politikai termszet problmaknt azonostja s a Ver-Di szervezeti gyengesgt ellenslyozand igyekszik a kzvlemnyt az elgondols mell lltani. Angela Merkel kancellr, aki eredetileg tartsan ellenezte a brminimum elvt, a vlasztsok kzeledtvel nyitottabb lett. Mikzben hajland volt a minimlbr rendszernek a kiterjesztsre azokban az gazatokban, amelyekben errl mr korbban megllapodtak, nem nyilatkozott egyrtelmen a szakmakzi minimlbr-rendszer bevezetsnek lehetsgrl, s mg kevsb a minimlbr mrtkrl.
Trtnjk brmi, ha Nmetorszgban be is vezetik a minimlbr intzmnyt, a brkrds megoldsig hossz az t. A fmipari dolgozk eurpai szvetsgnek egyik vezetje szerint „nincs szksg arra, hogy Franciaorszg exportlja a modelljt”, tovbb ez a kvetels „idszertlen s korai”. Az ellenzk csoportja attl tart, hogy a breket lefel tart spirlba tasztan az effle intzkeds. Ezzel kapcsolatban Walter Cerfeda, a CES volt szvetsgi titkra ezt mondta: „Ugyanis ha trvnyben akr egyetlenegy regresszis kszbt (pldul az orszgos tlagbr tven szzalka) is megllaptanak, az nem lehet rvnyes korlt a per definitionem szabad alkura pl trgyalsok sorn.” Bernard Thibault, a CGT titkra vlaszul megjegyzi: „Nem ltom be, hogy mitl lenne kockzatos szaki kollginknak a brminimum, amelynl egyetlen munkavllal sem kaphat kevesebbet! Ezzel szemben azt tapasztalom, hogy Romniban vagy Lengyelorszgban nincs olyan eurpai referencia, amelynek alapjn fellphetnnek a rjuk erltetett megszort politika ellen.”
gy ltszik, mivel e krdsben nem sikerlt megegyezsre jutni, az egyes nemzeteknek bven van mg dolguk az aktv kzs fellpsig. Az eurpai szakszervezeti mozgalom pedig taln a jelenlegi brtrgyalsok sszehangolst clz stratgia gyben tud szles krben mozgstani.[9]
Fordtotta: Forgcs Andrs
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Az Eurpai Szakszervezeti Konfderci (CES) harminchat orszg nyolcvanngy nemzeti konfdercijt s tizenkt sszeurpai szakmai szakszervezeti szvetsget tmrt soraiban.
[2] Lsd Nolle Burgi: Les grecs sous le scalpel [A megnyzsra tltetett grgk], Le Monde diplomatique, 2011. december.
[3] A vlemnyeket a szerz a sevillai (2007) s az athni (2011) kongresszuson gyjttte csokorba.
[4] Interj 2007. mjus 25-n a nmet Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB) szakszervezet egyik vezetjvel.
[5] Pierre Bourdieu, Claude Debons, Detlef Hensche s Burkart Lutz: Les Perspectives de la protestation [A tiltakoz mozgalmak kiltsai], Syllepse, Prizs, 1998 (1997).
[6] A nmet (Wirtschafts und Sozialwissenschaftliches Institut, [WSI]), svjci (Rseau de rflexion) s francia kutatkbl (Institut de recherche conomique et sociale [IRES]) szervezdtt hlzat clja „az eurpai brminimum-politika kialaktst segt tzisek kidolgozsa s npszerstsk a szakszervezetek krben”. Thorsten Schulten, Reinhard Bispinck s Claus Schfer koordinlsban jelent meg a Minimum Wages in Europe [Minimlbr Eurpban] cm kiadvny, ETUI-REHS, Brsszel, 2006.
[7] Pldul Szszorszgban egy fodrsz brutt 3,06, Tringiban egy virgkeresked 4,54 eurt keres rnknt. V. Tarifspiegel: unterste Tarife nach Branchen [gazati rabrek], WSI Tarifarchiv 2011, www.boeckler.de
[8] A jelenlegi rendszer gyakran igen alacsony minimlbrt biztost bizonyos gazatokban, s kizrlag a kollektv szerzdsek alapjn foglalkoztatott munkavllalknak, pedig mindssze a munkavllalk 62 szzalka tartozik ebbe a krbe.
[9] Anne Dufresne: Le salaire, un enjeu pour l’eurosyndicalisme. Histoire de la coordination des ngociations collectives [A brek, a szakszervezeti eurpaizlds ttje. A kollektv trgyalsok egyeztetsnek trtnete], Presses universitaires de Nancy, Prizs, 2011.
|