1945 mjus 8.-a az eurpai fasizmus legyzsnek napja
Szchy Andrs 2008.02.14. 19:32
A msodik vilghborban a szovjet csapatok a keleti frontrl, az amerikaiak-angolok nyugatrl 1944. prilis 25.-n rtk el az Elbt, s kzs ervel egsz Nmetorszg terletn mr a gyzelem kszbhez rkeztek.
A szovjet erk prilis kzepn mr megkezdtk Berlin ostromt. Az olasz partiznok a nmet csapatokkal egytt menekl Mussolinit elfogtk s prilis 28-n megbocsthatatlan npellenes vtkeirt agyonlttk. Hitler prilis 30-n, a hbort menthetetlenl elvesztve, ngyilkos lett.
Mjus 2.-n mr vrs zszl lengett a Reichstag pletn. Ugyanezen a napon a nmet csapatok szak-Olaszorszgban, s Berlinben is megadtk magukat. Mjus 5.-n Prgban is kitrt a felkels, s a szovjet csapatok segtsgvel Csehszlovkia egsznek felszabadtsa is vget rt. Mjus 7.-n Reimsben a hrom szvetsges fparancsnoksg kpviseli s a nmet megbzottak alrtk a nmet vder felttel nlkli megadsnak elzetes okmnyt, amelyet azutn mjus 8.-rl 9.-re virrad jjel Zsukov szovjet marssal berlini-karkshorsti fhadiszllsn vglegesen ratifikltak. Ezzel a msodik vilghbor befejezdtt Eurpban.
A fasizmus klnfle vltozataiban a legjabb kori trtnelemben tvtanaival s rombolsaival mrhetetlen krokat okozott az emberisgnek, benne haznknak is. A fasizmus a monopolkapitalizmus talajn szletett, lnyegt tekintve az imperialista burzsozia legszlssgesebb reakcis diktatrra tr terrorista ramlata, mely ideolgijban s gyakorlatban az ultrasovinizmus s szocildemaggia nptmegeket flreevezet alkalmazsval egyeduralkodi totlis rendszer ltrehozsra, s ms npek leigzsra trt s trekszik j formkban ma is.
Elszr legjelentsebben az I. vilghbor utn Olaszorszgban Mussolini fasiszta prtjval jelentkezett, (elnevezse a latin fasces=sszefogott vessznyalb szbl ered, a nacionalista alap sszefogst jelkpezi). Innen nyertk a rokon jelleg mozgalmak sszefoglal gyjtnevket. Prhuzamosan hasonl fasisztoid mozgalmak keletkeztek ms orszgokban is mr ebben az idben nmi klnbzsgekkel: szmottevbben Pilsudsk Lengyelorszgban, az irredentista trekvs, npelnyom Horthy-Magyarorszgon, Ausztriban, a ncizmus Nmetorszgban, a falangista Spanyolorszgban, a korporativista Portugliban, ksbbiekben a Vasgrda kpben Romniban, az usztask Horvtorszgban, klerikofasisztk Szlovkiban, s mg szmos vltozatban ms orszgokban, nhny dl-amerikai llamban. Kzs jellemzjk: a vezr-elv, a rasszista magasabbrendsg rvnyestse, egyeduralom, militarizmus, demokrcia-, s szocialista-kommunista ellenessg, hamis propagandjval a kzprtegek, s az osztlytudatlan nptmegek rdekei megtveszten eltorztott demaggival val felhasznlsa, trekvs ms orszgok elfoglalsra, s mg ms egyb uniformizl mdszerek alkalmazsa.
Az olasz fasizmus az adriai-, s fldkzi tengeri terlet befolysa al vonsra trekedett elssorban a Duna-medence, s a Balkn irnyban, tovbb az afrikai olasz gyarmatok megszerzsre. 1935-36-ban elfoglalta Abessznit (Etipit). A ksbbi „tengelyhatalmak”, majd az „antikomintern paktum” rszeseknt (a nci Nmetorszggal s Japnnal egyttmkd) szvetsgben aktvan rszt vett a falangista spanyolok tmogatsban, Nmetorszgnak Ausztria bekebelezse elismersben, az 1938-as mncheni megllapodsokon alapulva Csehszlovkia felbomlasz-tsban, az n. „bcsi dntsekkel” a fasiszta hatalmak keleti terjeszkedse elindtsa tmogatsban, mely Magyarorszgot is a legkzvetlenebbl rintette a msodik vilghborba val belesodrdsban. Olaszorszg 1939-ben megszllta Albnit, s 1940-tl fogva cselekv rszese volt a fasisztk II. vilghbors cselekmnyeinek.
A fasizmus vilguralmi trekvseinek legaktvabb rsztvevje a nci Nmetorszg volt. Az els vilghbor utni weimari demokrcia gyengesgeit, a nmet munksmozgalom, a szocildemokratk s kommunistk szthzst felhasznlva, juthatott uralomra a nmet monopoltksekkel szoros kapcsolatban ll, nevben a nptmegeket csnyn flrevezet szlsjobboldali Nemzetiszocialista Nmet Munksprt. Csakhamar egyszemlyi felptettsg militarizlt diktatrt teremtett, s a nmet faji felsbbrendsg ideolgijt lltotta kzppontba: a munksmozgalmat s a demokratikus prtokat trvnyen kvl helyezte, az antiszemitizmust az llami politika rangjra emelte, s felfokozott militarizlssal, a nagytke pozciit nem bntva, a gazdasgi vlsg munkanlklisgt, a Nagy-Nmetorszg megteremtst, Eurpa s a vilg feletti hegemnijnak programjt trekedett bestilis terrorral valra vltani.
Ennek lpcsi voltak: a Rajna-vidk visszaszerzse, a Npszvetsgbl val kilps, a Japn hdt trekvsek tmogatsa, Ausztria bekebelezse, a mr emltett kelet-eurpai terjeszkeds elindtsa, 1939-ben Lengyelorszg megtmadsval a II. vilghbor kirobbantsa, s nhny perem orszg kivtelvel Eurpa fokozatos katonai lerohansa, mely szak_Afrikba is tcsapott, 1941-ben vgrehajtotta a Szovjetuni megtmadst is. A nagy anyagi s emberldozatok rn elfoglalt, megszllt, vagy politikailag-gazdasgilag befolysolt terleteken kollaborl rendszereket teremtett, orszgaikat kifosztotta, fasiszta jelleg kegyetlen antidemokratikus s antihumanista intzkedsek bevezetsre knyszertette, az ellenllst kmletlenl megtorolta, a Szovjetuni eurpai rsznek nagy rszt lnyegileg lerombolta. Halltboraival s a hadi puszttsaival, a trtnelemben pldtlan, mrhetetlen krokat okozott a vilgnak, s magnak a nmet npnek is.
Az antifasiszta vilgkoalci s a npek ellenllsi mozgalma nem trhette ezt az emberisg elleni j barbr vandalizmust. Ellentmadsba mentek t. Anyagi s emberldoztokban a szovjet npek viseltk a fasizmus elleni harc legnagyobb terheit, k jrultak hozz a leginkbb a II. vilghbor katonai megfordtshoz. A dli, olaszorszgi front megnyitsa utn az antifasiszta szvetsg 1943-as teherni konferencijn hatroztk el a nyugati frontnak is a megnyitst, melyre azonban csak 1944 jniusban kerlt sor. Az 1945 februrjban sorra kerlt jaltai tallkozn mr a hbor utni rendezs elvei is sorra kerltek, amelyekben kzsen meg egyeztek: a Szovjetunira hrult a kelet-eurpai, az angolszszokra a nyugat-eurpai, az USA-ra az zsiai gyek rendezse, s a fasizmus bntetteinek felelssgre vonsban, mg a bke rendezs gyt kzsen vllaltk.
Az eurpai fasizmus legyzse utn, az 1945 jlius 17.-e s augusztus 2.-a
kztti potsdami cscstallkozn dntsek szlettek a fasiszta mozgalmak betiltsrl, a jvttelekrl, Nmetorszg teljes katonai leszerelsrl, az amerikaiak, angolok, francik, szovjetek segtsgvel s ellenrzsvel, ngy znra osztva, demokratizlsukrl. A tallkozn Roosvelt helyre lpett j USA elnk, H. Truman bejelentette, hogy az Amerikai Egyeslt llamok atombombval rendelkezik, s ezt az zsiai hbor mielbbi befejezse rdekben Japn ellen be fogja vetni. Ezt augusztus elejn Hirosimban s Nagasakiban vgre is hajtotta. Ennek kzel flmilli ember esett ldozatul, s mg tbben viseltk egszsgkben kros kvetkezmnyeit. Japn szeptember 2.-n kapitullt, s ezzel zsiban is befejezdtt a msodik vilghbor.
A msodik vilghbornak a trtnelemben pratlan s mrhetetlen anyagi s embervesztesgt, slyos kvetkezmnyeit szinte lehetetlen felbecslni. Csak az embervesztesg jval meghaladta az 50 millit. A legnagyobb vesztesg a Szovjetunit rte, 27 milli llampolgra pusztult el. A nmet halltborokban 6 milli Eurpbl sszegyjttt zsid szrmazs embert gyilkoltak meg, 3 milli szovjet hadifoglyot, s tbb tzezer elhurcolt klfldi antifasisztt. Lengyelorszg lakossgnak mintegy 20 %-a, 6 milli llampolgr vesztette lett, Magyarorszgon ez a szm kzel 1 milli, a lakossg 8 %-a. Hitler feleltlen kalandorsga miatt csaknem 9 milli nmet vesztette lett.
A „hideg” s a hdt „meleg” hbork, a pazarl fegyverkezsek a bkeszerzdsek megktse utn sem szntek meg. A fasizmus barbarizmusa j s j formkban azta is felelevenedik, s ma is veszlyezteti a npeket, az emberisget. jjszlettek a genocdiumok, j formban folyamatosan jelentkezik a npek szuverenitsnak megsrtse, orszgok erszakos, s nemzetkzi jogellenes megtmadsa, megszllsa, a globlkapitalista terjeszkedssel gazdasgi-trsadalmi-kulturlis-politikai- katonai elnyomsuk s kizskmnyolsuk, szabadsgtrekvseik eltiprsa, leplezett s nylt diktatrk nyakukra ltetse. jfasiszta szervezetek zavarjk meg a trsadalmak nyugodt fejldst a rasszizmus, apartheid, antidemokratikus intzkedsek jjlesztsvel, s a npek kztti bks egyttls akadlyozsval.
1945 mjusa s szeptembere emlkeztet: vget kell vetni az emberisg lete antidemokratikus megzavarsnak. Sehol sem szabad engedni, hogy a szlssges jobboldali radiklisok vegyk t a hatalmat. A II. vilghbor megmutatta, hogy polgri demokratk, konzervatvok, liberlisok, szocialistk, kommunistk, igaz hazafiak, vallsosok s nem vallsosok kpesek sszefogva egytt kzdeni az emberisg barbr puszttsai ellen.
Az antifasiszta harc valamennyi hse, emlkmveik, srjaik, legyenek azok amerikaiak, angolok, francik, szovjetek, nmetek, lengyelek, dlszlvok, vagy kisebb npek fiai s lenyai, grgk, magyarok, romnok, dl-amerikaiak, arabok, s msok, tiszteletet s megbecslst rdemelnek, ahogy ezt minden civilizlt orszgban teszik. Az jfasiszta tendencik jelentkezse bersgre ktelez. Mjus 8.-a, 9.-e arra tant: ne ismtldhessen meg a fasiszta barbrsg Eurpban, haznkban, s sehol a vilgon!
Szchy Andrs
|