Mit tettek a magyarok a Donnl? - megdbbent fordulat
Hetek, Hazafi Zsolt 2013.03.03. 05:33
Megrz, magyar katonk ltal elkvetett slyos hbors bncselekmnyekrl, npirtsban val rszvtelrl kzl eddig ismeretlen orosz levltri dokumentumokat a napokban megjelen A magyar megszllcsapatok a Szovjetuniban. Levltri dokumentumok cm knyv. Krausz Tams trtnsz, a ktet egyik szerkesztje a Heteknek elmondta: napokig nem tudott aludni azt kveten, hogy elolvasta a beszmolkat. A Hetek rsa.
A dokumentumok hitelessge kapcsn Krausz Tams megjegyezte, hogy szemtank ltal lert beszmolkra s a szovjet llamigazgats tnyszer sszegzseire alapul iratokat hoztak nyilvnossgra, melyeket eddig orosz levltrak riztek. A szovjetek, a nmetek, a finnek, a lettek, a litvnok, a romnok s a magyarok ltal a megszllt terleteken elkvetett bncselekmnyeket gyjtttk ssze, amikor felszabadtottak egy-egy terletet. Krausz Tams hangslyozta: a dokumentumok hitelessgt nmet trtnszek is elfogadjk. Hozztette: a magyarok sem rosszabbak, sem jobbak nem voltak ms nemzetek fiaihoz kpest, de sajnlatos mdon a levltri adatokbl egyrtelm, hogy a magyar hadsereg hbors bncselekmnyekben s npirtsban is segdkezett.
A trtnsz kifejtette, hogy az elmlt hetven vben az orosz s a magyar politikai elit sem kvnta ezt a tmt bolygatni – tbb okbl. A szovjetek a bke rdekben nem akartk nemzeti rzskben megsrteni a befolysi vezetkhz tartoz npeket. rdekes mdon Rkosi s Kdr szintn ssznemzeti rzsekre igyekezett apelllni, ezrt k is jegeltk a hbors bncselekmnyek nyilvnossgra hozatalt. A rendszervltst kveten pedig az j politikai elit nemzeti arculatba nem illett volna bele, hogy ppen a magyarok ltal a Szovjetuni lakossga ellen elkvetett bnkrl nyisson trsadalmi vitt. Krausz Tams llspontja szerint az orosz levltrak egyebek mellett azrt is nyltak meg, mert szmtalan balti s kelet-eurpai orszgban a msodik vilghbor trtelmezse zajlik. „Nacionalista prtok, mozgalmak igyekeznek hamistani a korbban evidencinak vett tnyeket, mint pldul azt, hogy a Szovjetuni s a szvetsgesei kpviseltk a hborban a j oldalt, Hitler s szvetsgesei a rosszat” – tette hozz Krausz.
Egy, a magyar vezrkar llspontjt tkrz bels dokumentum (10-es parancs) azt bizonyja, hogy a magyarok gondolkozsa a propaganda szintjn is a nci fajelmletben gykerezett, amely az oroszok s a zsidk alacsonyabb rendsgnek hitlerista toposzt visszhangozta. A helyi lakossg felvilgostsa cm alfejezetben a kvetkez szakasz olvashat: „Az ukrn np fajilag nem azonos az orosszal, teht politikjval sem azonosthatja magt. Az ukrnok szlv vre ersen keveredett turni s germn npek vrvel. Ennek kvetkeztben rtelmesebb, ersebb, gyesebb s letkpesebb, mint az orosz. Fajilag s kpessgei kvetkeztben sokkal kzelebb ll a nyugati kultrnemzetekhez, mint az orosz. Az j eurpai rendben fontos hivats vr az ukrnokra. Ezzel szemben az oroszok – mind a crizmus, mind a vrs uralom alatt – vszzadokon keresztl mindig elnyomtk s kizskmnyoltk az ukrn npet, s nem engedtk rvnyeslni trekvseiket, valamint a kultra s a civilizci utni vgyakozsukat. Jobb s boldogabb jvjket csak a tengelyhatalmak oldaln tallhatjk meg.”
1942 tavaszn a So mr javban folyt, noha a szovjetek nemzetisgi megoszls szerint nem regisztrltk az ldozatokat, legfeljebb vletlenszeren. A szakirodalom szerint eddigre az ukrajnai s balti zsidsg tmegeit, jval tbb, mint egymilli embert a ncik s csatlsaik mr megsemmistettek.
A knyvben publiklt dokumentumokbl is kiderl, hogy a magyar egysgek a szovjet zsidk kiirtsban rszt vettek, mindenekeltt a menekl, elrejtz zsidk felkutatsban, elfogsban s likvidlsban, illetve a zsidk nmet kzre adsban jtszottak aktv szerepet.
Egy jelzs nlkli tviratban, amelyet 1941. december 10-n 9 rakor indtottak, ez llt: „32/II zszlaljparancsnoksgnak, Bahmacs. Jelentem, hogy Marosim kzsget foly h 8–9-n tvizsgltattam. 25 zsidt kivgeztettem. 4 partizn, mely a falu lakosa, mr nyolcadik hete ismeretlen helyre meneklt. A falu krnykn lv tanykat is tnzettem – klnsebb eredmny nlkl. Berencsvry hadnagy 23/5 szzadparancsnok.”
A helyi magyar katonai s adminisztratv-helyrsgi parancsnoksgok nyilvnos plaktjai, rplapjai is a rasszista, nemzetisgeket egyms ellen uszt nci szellemisgen fordultak a helyi lakossghoz s a vrskatonkhoz. A Voronyezs krzetbl val egyik ilyen „magyar rplap” gy zent a Vrs Hadsereg „zsiai” katoninak: „Vrskatonk, tatr, vogul, osztjk, cseremisz, mongol s votjk szrmazsak! Mi, magyarok nemcsak a zsiduralom megsemmistsrt harcolunk Oroszorszgban, hanem a ti szabadsgotokrt is. zsibl szrmazunk, ahol npnk a rgi idkben bks egyetrtsben lt npeitekkel egytt. Clunk felszabadtani titeket a zsiduralom all, hogy befejezzk vgre a kztnk, testvrek kztt dl gyilkos hbort. Ne harcoljatok ellennk, irtstok ki a zsidkat, szabadtstok fel Oroszorszgot! lljatok t, s lpjetek be az zsiai lgiba, ami a zsiduralom ellen harcol; testvri szeretettel vrjuk mindannyitokat a felszabadtott Oroszorszgban.”
A voronyezsi terleten felvett dokumentumok tmege szmol be a kptelennek tn bestilis gyilkossgok sokasgrl. Ilyen tipikusnak tekinthet leszmolsrl tanskodik Marki falu esete. „A magyar katonk s tisztek rkezsket azzal tettk emlkezetess, hogy a kolhozparasztoktl elvettk a tykokat, a vajat, a hasznlati s egyb trgyaikat, egszen a gyerekjtkokig s az ikonokig. […] A megszlls els napjaiban tbb tucat embert lttek agyon, kztk komszomolistkat, a falu legjobb aktivistit, tbbek kztt Vnya Oszadcsenkt, Sztyopa Gvozgyikovot, Szerjozsa Oszadcsenkt, stb. Kivgzsk eltt a magyarok meztelenre vetkztettk ket. Az egsz lakossgot arra knyszertettk, hogy adjk le a gabonjukat, azt grvn, hogy azt a kolhozparasztoknak adjk, de a begyjts utn nem csinltak semmit, s a szalmt is egy msik faluba szlltottk. […] A civil lakossgot s a hadifogoly vrskatonkat mnusz 40 fokos hidegben is munkra tereltk. A hadifoglyok szakadt rongyokba voltak ltzve, gytrte ket az hsg s a magyar gazemberek golyi ltal leltk hallukat. Egyedl Marki faluban tbb mint 100 civil lakost s tbb mint 300 hadifogoly vrskatont ltek meg, nem szmtva azokat, akik az extrm fok kimerltsgben, az hezs miatt haltak meg. A magyar fasiszta vadllatok megalztk a nket, sokukat megerszakoltk. A 17 ves Maruszja Begocskina ellenllt annak, hogy kielgtse a magyar gazemberek gerjedelmt, ezrt agyonlttk.”
A Brjanszki terlet Szevszki jrsban tallhat Szvetlovo falu egyik parasztja, A. I. Krutuhin gy emlkezett: „Magyarok, a fasisztk bntrsai a falunkba, Szevetlovba 42. V. 9-n jttek be. Falunk minden lakja elrejtztt az ilyen falka ell, s k arra vlaszul, hogy a falu laki kezdtek elrejtzni ellk, mind lelttk, akik nem tudtak elbjni, asszonyaikat megerszakoltk. n reg vagyok, 1875-ben szlettem, szintn knytelen voltam elrejtzni a pincben. […] Az egsz faluban folyt a lvldzs, s gtek az pletek, a magyar katonk pedig elraboltk a dolgainkat, elvezettk a teheneket, a borjakat.”
Tizenegy nappal ksbb, 1942. mjus 20-n mintegy htszz magyar katona indult el Orlijbl a kzeli falvakba: „A 4. Bolsevik Vets Kolhozban letartztattk az sszes frfit. Amikor meglttk falunk frfijait, azt mondtk, hogy ezek partiznok – meslte Varvara Fjodorovna Mazerkova. – s ezen a napon, vagyis mjus 20-n elragadtk a frjemet, Mazerkov Sidor Boriszovicsot, szletett 1862-ben, s fiamat, Mazerkov Alekszej Szidet (Szidorovicsot), szletett 1927-ben, megknoztk, s a knzsok utn sszektztk a kezt, s beledobtk egy gdrbe, azutn szalmt gyjtottak meg, s elgettk ket a krumplis gdrben. Ezen a napon nemcsak a frjemet s a fiamat, hanem 67 frfit gettek el.”
1942 jnius-jliusban a 102. s a 108. magyar hadosztly egytt vett rszt nmet egysgekkel bntet hadmveletekben a brjanszki partiznok ellen „Vogelsang” kdolt elnevezs alatt. A Roszlavl s Brjanszk kztti erdkben a hadmveletek sorn a bntet osztagosok 1193 partiznt ltek meg, 49 partiznt ejtettek foglyul tbb mint 12 ezer lakost kiteleptettek.”
Egy tfog – brsgi eljrsokban is hasznlt – forrsban, amely a Rendkvli llami Bizottsg vizsglatainak sszegzsn nyugodott, csak Csernyigov terleten a nmet s magyar katonai hatsgok, egysgek tbb mint szzezer civil szovjet llampolgrt puszttottak el, valamint megltek huszonngyezer szovjet hadifoglyot. Egyedl Breszt terlet Kobrin teleplsn htezer embert gyilkoltak meg, tbb tzezer embert teleptettek ki rabszolgamunkra Nmetorszgba. Klnsen sokszor olvasni ezekben a dokumentumokban a 105. s a 201. magyar gyaloghadosztly rmtetteirl.
|