Lev Trockij Levl a Szovjet munksokhoz
Kedves elvtrsak!
Azrt rok, hogy jbl kzljem nkkel: Sztlink, Jaroszlavszkijk s trsaik becsapjk nket. Azt lltjk, azrt fordultam a burzso sajthoz, hogy szembeszlljak azzal a Szovjet Kztrsasggal, amelynek ltrehozsrt s megvdsrt annyit dolgoztam Leninnel egytt. Becsapjk nket. Azrt fordultam a burzso sajthoz, hogy megvdjem a Szovjet Kztrsasg rdekeit Sztlin s trsai hazugsgaival s alattomos hitszegsvel szemben.
Felszltjk nket, hogy tljk el cikkeimet. Olvastk egyltaln? Nem, nem is olvashattk. Hisz csak nhny rvid rszlet elferdtett, hamis vltozatt adtk a kezkbe. Cikkeim orosz nyelven jelentek meg, nll kiadvnyknt, ugyanolyan formban, ahogy n megrtam. Kveteljk, hogy Sztlin adja ki a cikkeket teljes egszben, rvidtsek s torztsok nlkl! Nem fogja venni hozz a btorsgot — az igazsgtl mindennl jobban fl. pp ezrt most szeretnm ismertetni cikkeim legfontosabb gondolatait:
1. A kiutastsommal kapcsolatosan hozott GPU-rendelet megllaptja, hogy n irnytom a Szovjet Kztrsasg elleni fegyveres harc eloksztst. A Pravdban kzlt cikkbl viszont mr kihagytk a „fegyveres harc” kifejezst. Mirt? A Pravdban Sztlin mrt nem vllalja a dntst? Mrt nem ismtli meg mindazt, amit a GPU-rendelet kimond? (1929. februr 19-i, 41. szm) Mert tudja, hogy senki sem hisz neki. Senki sem hisz neki, mita leleplezodtt, hogy az a bizonyos Vrangel-tiszt — provoktor, s maga Sztlin kldte az ellenzkhez a katonai sszeeskvs tervvel. Ezek utn senki sem hiszi el, hogy azok a bolsevik leninistk, akik szeretnk meggyozni a prtot nzeteik helyessgrol, fegyveres felkelst ksztenek elo. Ezrt nem merte megjelentetni Sztlin a Pravdban azt, amit a GPU janur 18-i rendelete tartalmaz. De akkor mrt kellett azt a nyilvnval hazugsgot beiktatni a rendelet szvegbe? Mert ez a betolds nem a Szovjetuninak, hanem Eurpnak, a vilgnak szl. A TASZSZ hrgynksgen keresztl Sztlin mindennapos kapcsolatot tart fenn a burzso vilgsajtval, s gy rendszeresen terjeszti a bolsevik-leninistk elleni rgalmait. A kiutasts s a szmtalan letartztats tnyt csak azzal a vddal tudta magyarzni, hogy az ellenzk fegyveres harcot kszt el. Ezzel a szrny hazugsggal risi krt okozott a Szovjet Kztrsasgnak. Az egsz burzso sajt attl volt hangos, hogy az a Trockij, Rakovszkij, Szmilga, Radek, I. Ny. Szmirnov, Beloborodov, Muralov, Mracskovszkij s msok, akik eddig ptettk s vdelmeztk a Kztrsasgot, most fegyvert akarnak fogni ellene. Knnyen belthat, mennyire alshatjk az effle hrek a Szovjet Kztrsasg tekintlyt a vilg szemben.
A megtorlsok igazolsra Sztlin knytelen volt mindenfle szrny legendt kiagyalni, amivel hallatlanul sok krt okozott a szovjethatalomnak. Ezrt tartottam szksgesnek, hogy a burzso sajt kzvettsvel hrl adjam az egsz vilgnak: nem igaz, hogy az ellenzk fegyveres harcot akar vvni a szovjethatalommal. Az ellenzk eddig is, s ezutn is a szovjethatalomrt, a szovjethatalom ellensgeivel akart s akar kmletlen harcot vvni. Ez a nyilatkozat tbb milli pldnyban megjelent, a vilg minden nyelvn, azzal a cllal, hogy megszilrdtsa a Szovjet Kztrsasg helyzett. Sztlin csak a sajt pozcijt akarja megersteni a Szovjet Kztrsasg helyzetnek gyengtse rn. n viszont ppen hogy stabilizlni szeretnm a Szovjet Kztrsasgot azzal, hogy a sztlinistk hazugsgait leleplezem.
2. Sztlin s a kezben lvo sajt mr rgta azt hreszteli a vilg minden tjn, hogy n lltlag kijelentettem: a Szovjet Kztrsasg mr burzso llam, a proletrhatalomnak vge stb. Az orosz munksok tudjk, hogy ez hamistott szvegeken alapul aljas rgalom. n magam lepleztem le tbb tucatnyi alkalommal a hamists tnyt kzrol kzre terjedo levelekben. A vilg burzso sajtja azonban hisz ezeknek a hamis lltsoknak, vagy legalbbis gy tesz, mintha elhinn oket. A Sztlin-hamistvnyok kzben bejrjk az egsz vilgsajtt, azt bizonytand, hogy Trockij a szovjethatalom elkerlhetetlen pusztulst hirdeti. A vilg-kzvlemny — s foknt a nptmeg — azonban olyan lnken rdeklodik az irnt, hogy mi trtnik a Szovjet Kztrsasgban, hogy a piaci trvnyek, a pldnyszm s az olvasi nyoms miatt a burzso sajt knytelen volt megjelentetni cikkeimet. s ezekben a cikkekben n az egsz vilgnak tudtra adtam, hogy a szovjethatalomnak mly gykerei vannak a tmegek krben, s a sztlini vezets helytelen politikja ellenre is szilrd, s kpes tllni ellensgeit.
Ne feledjk, hogy az eurpai s fknt az amerikai munkssg tlnyom tbbsge mg mindig a burzso sajtbl informldik. Az volt az egyetlen kiktsem, hogy cikkeimet mindenfle vltoztats nlkl kzljk le. Igaz, nhny orszgban nhny lap nem tartotta be ezt a felttelt, tbbsgk azonban igen. Vgl is minden lap knytelen volt hrl adni, hogy Trockij — a sztlinistk hazugsgai s rgalmai ellenre — meg van gyzdve arrl, hogy a szovjet rezsim hallatlanul nagy bels ertartalkokkal rendelkezik, s hogy a munksok bks eszkzkkel is meg tudjk vltoztatni a KB jelenlegi hazug politikjt.
1917 tavaszn a svjci emigrciban tartzkod Lenin Hohenzollerk „lepecstelt" vagonjt hasznlta fl arra a clra, hogy eljusson valahogy az orosz munksokhoz. n, akit Konstantinpolyban tartottak fogva a thermidorinusok, a burzso sajt „lepecstelt vagonjt” vettem ignybe ahhoz, hogy az egsz vilggal tudassam az igazsgot. A soviniszta sajt Lenint egsz egyszeren csak Herr Leninnek titullta s nmet brencnek blyegezte. Ezt a burzso s esszer frazeolgit ismtlik most meg esztelen kirohansaikban a sztlinistk, amikor „mister Trockij” ellen intznek tmadst. m n — Iljiccsel egytt — higgadt megvetssel fogadom a Sztlin ltal kpviselt kispolgri s csinovnyik-kzvlemny llspontjt.
3. Jaroszlavszkij ltal meghamistott s eltorztott cikkeimben elmondtam, hogyan, mirt s milyen krlmnyek kzt utastottak ki a Szovjetunibl. A sztlinistk ekzben azonban azt hresztelik az eurpai lapokban, hogy lltlag az n sajt, szemlyes krsemre engedlyeztk klfldre trtn kiutazsomat. Megcfoltam ezt az lltst is. Feltrtam, hogy erszakkal, a Sztlin s a trk rendri szervek kzt ltrejtt elzetes megegyezs alapjn utastottak ki. s ebben az gyben engem nemcsak az a szempont vezrelt, hogy elhatroljam magam a rgalmaktl, hanem mindenekeltt az, hogy megvdjem a Szovjet Kztrsasg rdekeit. Ha az ellenzk el akarn hagyni a Szovjetuni terlett, akkor ezt a szndkot az egsz vilg gy rtelmezn, hogy ezek szerint mi mr teljesen remnytelennek tartjuk a szovjet kormny helyzett. Holott errl sz sincs. Sztlin politikja nemcsak a knai forradalomnak, az angol munksmozgalomnak s a Komintern egsznek okozott hatalmas vesztesgeket, hanem erteljesen megingatta a szovjet rendszer helyzett is.
Ez ktsgtelen. A helyzet azonban mgsem remnytelen. Az ellenzk semmilyen krlmnyek kzt nem fog elmeneklni a Szovjet Kztrsasgbl. n magam kategorikusan visszautastottam az emigrci lehetsgt, azt mondtam, inkbb zrjanak brtnbe. A sztlinistk nem mertek ehhez az eszkzhz folyamodni, fltek, hogy a munksok mindenkppen kvetelni fogjk szabadon bocstsomat. Inkbb azt a megoldst vlasztottk, hogy megegyeznek a trk rendrsggel s erszakkal kiteleptenek Konstantinpolyba. S ezt n az egsz vilg tudomsra hoztam. Minden jzan gondolkods munks tudja, hogy ha Sztlin a TASZSZ kzvettsvel nap mint nap az ellenzkkel szembeni rgalmakkal eteti a burzso sajtt, akkor n ktelessgemnek fogom tartani, hogy lltsait megcfoljam.
4. Tbb milli pldnyban terjed az a brosra, amelyben a vilg tudtra adtam, hogy engem nem az orosz munksok, nem az orosz parasztok, nem a vrskatonk toloncoltak ki az orszgbl, nem azok, akikkel egytt vettk t a hatalmat, s akikkel egytt harcoltunk a polgrhborban, hanem azok az appartcsikok, akik megkaparintottk a hatalmat, s olyan brokratikus kasztot alaktottak ki, amelyet csak a klikkszellem tart ssze. Az egsz vilgnak elmondtam, mi az igazsg Sztlin s a sztlinistk krl, hogy megvdhessk az oktberi forradalmat, a Szovjet Kztrsasgot s a bolsevik-leninistk forradalmi nevt. Ismtelten emlkeztettem arra, hogy Lenin rett fvel vgiggondolt „Vgrendeletben” illojlisnak minstette Sztlint. Ezt a szt a vilg minden nyelvn rtik. Az illojlis ember lelkiismeretlen, tisztessgtelen, tetteit a rossz szndk irnytja — az illojlis emberben nem lehet megbzni. Ezzel a szval jellemezte teht Sztlint is Lenin, s most jra tani lehetnk, mennyire helynval volt figyelmeztetse. Egy forradalmr nem kvethet el nagyobb bunt annl, hogy becsapja prtjt s hazugsggal mrgezi a munksosztly tudatt. s Sztlin egyebet sem tesz: flrevezeti a Kominternt s a vilg munkssgt azzal, hogy az ellenzknek ellenforradalmi, a szovjethatalom ellen irnyul szndkokat s akcikat tulajdont. Lenin pp ilyen jelleg bels hajlamai miatt nevezte Sztlint illojlisnak, s pp ezrt javasolta a prtnak, hogy vltsk le tisztsgbl. S ezrt is kell mg inkbb tisztzni a vilgkzvlemny szmra most, a trtntek utn, hogy miben jelentkezett Sztlinnl az ellenzkkel szembeni illojalitsa, azaz lelkiismeretlen s tisztessgtelen llspontja.
5. A rgalmazk — Jaroszlavszkij s a tbbi Sztlin-gynk — igen nagy lrmt csaptak az amerikai dollrok gyben is. Ms krlmnyek kzt aligha rn meg a legelvetemltebb burzso lapoknak, hogy ilyen szennyben turkljanak, most azonban nem kis lvezettel csmcsognak a Jaroszlavszkij-fle mocskon. Elmondom, mi is volt a helyzet azokkal a dollrokkal, hogy semmit se hagyjak tisztzatlanul.
Cikkeimet Prizsban adtam t egy amerikai sajtgynksgnek. Az ilyen jelleg gynksgeknek n is s Lenin is szmtalanszor adtunk interjt, s rsban is tbb alkalommal fejtettk ki nzeteinket bizonyos krdsekben. Kiutastsom s ennek titokzatos krlmnyei hatalmas rdekldst vltottak ki vilgszerte. Az gynksg tisztes nyeresgre szmthatott. Nekem a bevtel felt ajnlottk fl. Azt vlaszoltam, hogy n magam ugyan egy krajcrt sem fogadok el, de az gynksgnek az n rendelkezsem szerint kell felhasznlnia a cikkeimbl befoly jvedelem felt: ezen a pnzen olyan Lenin-mveket — Lenin beszdeit, cikkeit, leveleit —, akarok kiadni oroszul s idegen nyelven, amelyeket a Szovjet Kztrsasgban betiltott a sztlini cenzra. Ezen kvl olyan fontos prtdokumentumokat is szeretnk kiadni ebbl a pnzbl — kongresszusok, konferencik jegyzknyveit, leveleket, cikkeket stb. —, amelyeket csak azrt nem trnak a prt nyilvnossga el, mert ezek kzzelfoghatan utalnak Sztlin nzeteinek elmleti s politikai tarthatatlansgra. Ez az az „ellenforradalmi irodalom” — hogy Sztlin s Jaroszlavszkij szavait hasznljam —, amelynek kiadsra kszlk. A maga idejben majd nyilvnossgra fogom hozni az erre a clra fordtott sszegek pontos adatait. Minden munks tudja, hogy sszehasonlthatatlanul jobb olyan pnzbl kiadni Lenin mveit, amely a burzsozitl szrmazik — vletlenszer adomny formjban, mint abbl az sszegbl, amelyet az orosz munksoktl s parasztoktl szednnk ssze arra a clra, hogy a bolsevik leninistk elleni rgalmakat terjesszk.
Ne feledjk: Lenin „Vgrendelete" a Szovjetuniban mg mindig ellenforradalmi dokumentumnak szmt: terjesztsrt letartztatnak, szmznek. s ez nem vletlen. Sztlin most mr nemzetkzi mretekben harcol a leninizmus ellen. Nincs a vilgon szinte egyetlen olyan orszg sem, ahol olyan forradalmrok llnnak a kommunista prt ln, akik mr Lenin idejben is prtvezetk voltak. Szinte mindannyiukat kizrtk a Kommunista Internacionlbl. A Komintern els ngy kongresszust Lenin irnytotta s vele egytt n is rszt vettem a Komintern legfontosabb dokumentumainak kidolgozsban. Az 1922-es IV. kongresszuson Leninnel egytt tartottuk a korrefertumot az j gazdasgpolitikrl s a nemzetkzi mretekben kibontakoz forradalom perspektvirl. Lenin halla utn az els ngy kongresszus minden rsztvevjt — vagy legalbbis kivtel nlkl minden befolysos rsztvevjt — kizrtk a Kominternbl.
A kommunista prt lre mindentt j, vletlenszeren felbukkant emberek kerltek, olyanok, akik tegnap mg az ellenfl s az ellensg tborhoz tartoztak. Ahhoz, hogy antileninista politikt folytathassanak, elszr is meg kellett fosztani hatalmtl a lenini vezetst. s Sztlin vgrehajtotta ezt a lpst: tmasza a brokrcia, az jstet kispolgri rteg, az llamappartus s a GPU volt, s kezben voltak az llam anyagi forrsai is. S ez az akci nem korltozdott egyedl csak a Szovjetunira, ugyanez trtnt Nmetorszgban, Franciaorszgban, Olaszorszgban, Belgiumban, az Egyeslt llamokban s Skandinviban is, egyszval kivtel nlkl minden egyes orszgban. A vak is ltja, mit jelent az a tny, hogy levltottk, megrgalmaztk s kizrtk Lenin sszes OKP - beli s Komintern- beli kzvetlen munkatrst s elvbartjt, az els nehz vekben tevkenykedo sszes prtaktivistt s prtvezett, az elsn gy kongresszus sszes rsztvevjt s vezetjt. s a sztlinistknak pusztn csak azrt kell ilyen eszeveszett harcot vvniuk a leninista vezetssel, hogy bntetlenl folytathassk antileninista politikjukat.
A bolsevik leninistk ldzsekor azzal hitegettk a prttagokat, hogy prtjuk ezentl majd monolit lesz. A prt azonban mg soha nem volt ennyire megosztott, mint most. s ez mg nem a vgpont: a sztlini t nem gr menekvst. Kt lehetsg van: vagy kvetkezetes thermidorinus vagy lenini politikt kell folytatni. Sztlin centrista llspontja hatatlanul ahhoz vezet, hogy egyre tbb, slyosabbnl slyosabb gazdasgi s politikai problma halmozdik fel, s a prt egyre kzelebb kerl a teljes anarchihoz s a szthullshoz.
Mg most sem ks, hogy megvltoztassk a politikai irnyvonalat. j politikt s j prtrezsimet kell kialaktani — egy ellenzki platform szellemben. Vget kell vetni az OKP s a vilg legkivlbb leninista forradalmrai ellen irnyul szgyenletes ldzseknek. Vissza kell lltani a lenini vezets hatalmt. El kell tlni s fel kell szmolni a sztlinista appartus illojlis, azaz lelkiismeretlen s tisztessgtelen mdszereit. Az ellenzk ksz arra, hogy minden erejvel tmogassa a prt proletr magvt ezen letfontossg feladat teljestsben. Sem az eszeveszett ldzsek, sem a becstelen rgalmak, sem az llam megtorl intzkedsei nem elegendek ahhoz, hogy megvltozzk a viszonyunk az oktberi forradalomhoz vagy Lenin internacionalista prtjhoz. Hek maradunk mindketthz mindvgig, minden krlmnyek kzt — Sztlin brtneiben, a szmzetsben s az emigrciban egyarnt.
Bolsevik dvzlettel:
Lev Trockij
Konstantinpoly, 1929. mrcius 29
|