Titok volt-e Auschwitz?
Bhm gnes| Npszabadsg 2012.06.25. 04:43
Nhny ht ta, mita a zsidkrds eltrbe kerlt, a kormny megtlse tern roszszabbra fordult a helyzet klfldn. Ama hrek, hogy a zsidkkal Magyarorszgon roszszul bnnak, gettkba s tborokba sszeterelik ket s Nmetorszgba deportljk, s klnsen azon atrocitsok miatt, melyek a deportlsokkal kapcsolatosan elfordulnak, a semleges s angolszsz orszgokban magyarellenes hangulatot vltott ki – llaptotta meg a magyar minisztertancs 1944. jnius 21-i lsn Jungert- Arnthy Mihly klgyi llamtitkr.
http://youtu.be/vtBHDfhza6c
A klgyminisztrium tnyleges irnytjnak szmt politikus mondandjt gy sszegezte: „Ma megbotrnkozva fordul el a klfld a magyar nptl, s ez nemzetkzi viszonylatban vtizedekre menleg kiszmthatatlan kvetkezmnyekkel jrhat a magyar np s az orszg sorsra”.
Jaross Andor, a Sztjay-kormny belgyminisztere mindezt tlzsnak nevezte s a vdakat visszautastotta.
A kormny pedig azzal vdekezett, hogy jnius 26-n krlevelet kldtt a mg mkd magyar klkpviseleteknek, amelyben jogszernek lltotta be a deportlst.
A diplomciai postban foglaltak szerint: „... magyar zsidk – megegyezs alapjn – Nmetorszgba munkra kldetnek ki... Mivel a tapasztalat azt mutatta, hogy zsidk munkakszsge idegenben kisebb, ha csaldjuktl el vannak vgva, csaldtagjaik is velk kldettek…”
Ezzel szemben dr. Herskovits Fbin budapesti rabbi, aki a hbor utn a Dohny utcai templom frabbija lett, majd Izraelbe vndorolt ki, 1944. jniusi krlevelben, amelyben „a keresztny magyar trsadalomhoz fordul s a magyar zsidsg tragikus sorsnak 24. rjban emeli fel kr szavt”, a kvetkezket rta: „Az orszg minden rszbl megindult hallvonatok eddig tbb szzezer embert deportltak. Ezekben a vagonokban minden vlogats nlkl zsfoltk ssze az aggastynokat, csecsemket, st sokszor krhzbl frissen operlt slyos betegek, terhes asszonyok hordgyon kerltek marhaszllt vagonokba, rettent kegyetlensgek kzepette. Ezeket az embereket nem munkra vittk… nem lehet ktsgnk a tekintetben, hogy milyen sors vr rjuk: pusztuls!”
A magyar trsadalom kznye, rzketlensge Herskovits rabbi szerint azzal magyarzhat, hogy „a magyar kzvlemny jelentkeny rsze mit sem tud a borzalmakrl. Mr csak azrt sem, mert a sajt ezekrl hallgat”. Herskovits a hatsgokat felszltja, hogy „talltassk md – a semleges llamokkal rintkezsbe lpve – arra, hogy a magyar zsidsg mg megmaradt nhny szzezer tagja kivndorolhasson... De, ha puszta letnkrt esdekl szavunk hibaval, akkor csak az a krsnk a magyar nemzethez, hogy a deportlst megelz s az azt ksr borzalmak s kegyetlensgek elhagysval vessenek itthon vget szenvedseinknek s, hogy legalbb szlfldnkn legynk eltemetve”!
A klgyi llamtitkr a minisztertancsi lsen ezt is mondta: „Tbb klfldi lap olyan hreket hozott, hogy Lengyelorszgban a zsidkat elgzostjk, majd elgetik”. A jegyzknyv szerint a magyar kormny vezeti erre nem reagltak. Joggal merl fel a krds: mirt? A magyar vezetk –ahogy az llamtitkr sugallja – klfldi lapokbl csak ekkor rtesltek Auschwitz ltezsrl? s egyltaln,mi az alapja a klfldi hrekkel szemben az llamtitkr szavaiban rejl gyanakvsnak?
Auschwitzot, ahol a magyar zsidsg legnagyobb rszt, tbb mint ngyszzezer embert 1944. mjus s jnius hnapjai sorn gzkamrkban gyilkoltak meg, Herskovits rabbi sem emltette. A zsid vezetk – ahogy ezt tbben is lltjk – eltitkoltk volna a deportls igazi cljt, Auschwitz ltezst? Furcsa, hogy Herskovits ppen a magyar hatsgokat kri, intzzk el a mg letben lv nhny szzezer magyar zsid kivndorlst. A rabbi szavaibl – brmennyire is (l)naivnak tnnek – ugyanis az derl ki, hogy volt informcija a nmetek s a cionista zsid vezetk kztt 1944 prilisa ta foly alkudozsrl, amelynek clja zsid letek megmentse lett volna –az elsdleges terv szerint Palesztinba val kivndorls rvn.
Vajon az gynevezett Auschwitz-jegyzknyvek (az Auschwitz-Birkenaubl 1944 prilis elejn megszktt kt szlovkiai szlets zsid fiatalember, Alfred Wetzler s Rudolf Vrba ltal az auschwitzi halltborrl, a gzkamrk mkdsrl lejegyzett s a magyar illetkesekhez tovbbtott informcik) szles kr terjesztse megvltoztatta volna a hallra tlt zsidk sorst? A zsidk trtnete Magyarorszgon cmmel Komorczy Gznak a pozsonyi Kalligram kiadnl megjelent monogrfija szerint „mig bizonytalan, Budapesten mikor, kitl s ki kapta kzbe az Auschwitz-jegyzknyveket.
A rszletekrl az emlkiratok nem adnak pontos tjkoztatst, de nem zrhat ki, hogy a visszaemlkezs bizonytalansga mellett szerepe volt ebben annak a trekvsnek is, hogy homlyban hagyjanak minden olyan mozzanatot, amelynek kapcsn netn felvethet lett volna az erklcsi felelssg krdse. Az is ktsges, hny magyar fordtsa kszlt egymstl fggetlenl... Valszn, hogy a nmet szveg egy pldnyt valaki – Budapesten – tadta Sos Gza klgyminisztriumi tancsosnak, aki viszont prilis legvgn vagy mjus elejn tovbbadta lis Jzsef reformtus lelksznek, a J Psztor Bizottsg lelkszi titkrnak”.
A magyar keresztny egyhzaknak a zsidkrdssel kapcsolatos felelssgrl, pontosabban az egyhzak slyos mulasztsairl Befejezetlen mlt cmen rt ktetben Szenes Sndor jsgr az lis Jzsef nyugalmazott reformtus lelksszel folytatott beszlgetse alapjn a kvetkezt rta: „Serdi (Serdi Jusztinin hercegprms, esztergomi rsek) az Auschwitz-jegyzknyvet 1944. jnius 16-n Ravasz Lszlval (reformtus pspkkel) egytt kapta meg… Az egyhzak kzs fellpsnek terve azrt bukott meg, mert a tbbsgi egyhz vezetje meghistotta. Az egyhzak kln-kln bocstottak ki psztorleveleket, de a templomokban nem olvastk fel azokat… 1944 jniusnak mulasztsa azrt olyan iszony, mert a kzs egyhzi fellps mg megmenthetett volna 130-150 ezer zsid embert, akiket akkor mg nem deportltak”.
A nmetl rdott Auschwitz-jegyzknyvet Szkely Mria (Klli-Rhorer Lszln) banktisztvisel, a J Psztor Bizottsg munkatrsa fordtotta magyarra. t ezzel lis Jzsef bzta meg. A 35 gpelt oldalas jegyzknyv hat pldnyt a kvetkezk kaptk meg: Sos Gza, zv. Horthy Istvnn (Trk Sndor rn keresztl), Serdi Jusztinin, Ravasz Lszl, Raffay Sndor evanglikus pspk, Komoly Ott ptsz, a Magyar Cionistk Szvetsgnek elnke. Pet Ern (a nmet megszllst kveten az Eichmann-kommand parancsra megalakult Zsid Tancs tagja) a jegyzknyv tovbbi pldnyait ifj. Horthy Miklsnak, Angelo Rotta ppai nunciusnak s Remnyi-Schneller Lajos pnzgyminiszternek adta t.
„XII. Pius ppa ugyanakkor nem a Vatiknba eljuttatott jegyzknyvekbl rteslt elszr az Auschwitzban zajl tmeggyilkossgokrl. Isztambulban Angelo Giuseppe Roncalli bboros, a ksbbi XXIII. Jnos ppa mr 1944 mjusban kzbe kapta s tovbbtotta XII. Piusnak s Roosevelt elnknek is” – rja Komorczy, kiegsztve azzal, hogy „a ppa Horthynak 1944. jnius 25-n kldtt – a maga nemben szokatlan – nylt tvirata azonban, amely felszltotta a kormnyzt, hogy mentse meg a szerencstlen embereket a tovbbi szenvedsektl, konkrtan a zsidkat nem emltette.”
A Sp utcai zsid vezetkhz – Komorczy szerint – valamikor mjus vge s jnius kzepe kztti idben Svjcbl jutott el a jegyzknyvek nmet nyelv szvege, amelyet Munkcsi Ern, a Pesti Izraelita Hitkzsg, majd a Zsid Tancs ftitkra ltal lertak szerint „nagy titokban msolgatni, majd mutogatni kezdtk”. „A zsid tancsokat rt legslyosabb vd az volt, hogy szndkosan nem figyelmeztettk a zsid kzssgeket a kzeled holokausztra”, rta 2008-ban angolul, majd 2009-ben magyarul Megvsrolt letek – Egy tll trtnete cmmel megjelent knyvben Ladislaus Lb (eredetileg Lb Lszl).
„A zsid tancsokat krhoztatjk, amirt a tvtra vezetett zsid tmegek mg csak meg sem prbltak elmeneklni”, rta Lb, hozztve, hogy „ha mindent meg is tettek volna, hogy figyelmeztessk npket, akkor sem remnykedhettek volna ltalnos ellenllsban, vagy tmeges meneklsben… A kzs akcik eleve csekly lehetsge szinte semmiv foszlott az utazs s a kommunikci korltozsval, illetve megtiltsval”. Nem beszlve arrl, emlti Lb, hogy az egszsges frfiakat munkaszolglatra hurcoltk, s fegyverhez sem lehetett jutni.
Noha a magyar zsid vezetk tudtk, hogy az 1943-as sztlingrdi fordulat s a szvetsgesek 1944. jnius 6-i partraszllsa utn a nmetek teljes veresge mr nincs tl messze, mgis „hibavalan remnykedtek abban, hogy megalkuvssal s engedelmessggel sikerl tvszelnik a vihart”. Voltak azonban kivtelek. Kztk a zsid letek megmentsben legeredmnyesebb a kolozsvri cionista, az 1940-ben Budapestre jtt Kasztner Rezs, s az ltala 1943-ban ltrehozott nem hivatalos cionista bizottsg, a Vaada (Segly- s Mentbizottsg) volt.
„Mikzben a zsid tancsok azzal igyekeztek elhrtani a legrosszabbat, hogy kiszolgltk Eichmannt s pribkjeit, a Kasztner-fle kis csoport a zsid letek megmentse rdekben bevetett minden trkkt, blfft s csalst, amit csak tudott”, rta Lb Lszl, aki nem tagadja elfogultsgt, hiszen maga is Kasztnerk vakmersgnek ksznhette lett.
„Vgs soron a tancsok s Kasztner egyarnt a ncik tragikus ldozatai voltak, de a tancsoktl eltren Kasztner a maga mdjn dacolt a ncikkal s bizonyos mrtkig elrte azt, amirt kzdtt: minden zsidnl tbb zsid letet mentett meg a holokauszt sorn”, szgezte le Lb Lszl, aki az 1944. jnius 30-n Budapestrl elindult vonaton 1684 sorstrsval egytt megmeneklt.
|