mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Szakszervezet-Jogi tma
Szakszervezet-Jogi tma : Nemzetkzi informcik

Nemzetkzi informcik

SJ-Belgium  2011.05.05. 07:26

Tartalom:
 
USA: Interj  Nancy Wohlforth-szel, az AFL-CIO orszgos Vgrehajt Bizottsga tagjval
Genf, ILO-konferencia: G.Krupp hozzszlsa:«Szakszervezeti G20: a szakszervezetek fggetlensge a tt.»
Portuglia: Nem, Portuglia nem fog eltnni! Felhvs a portugl nphez s dolgozkhoz


Interj Nancy Wohlforth-szel


Nancy Wohlforth, az AFL-CIO orszgos Vgrehajt Bizottsgnak tagja. Az interjt Daniel Gluckstein, a Nemzetkzi Egyetrts koordintora ksztette vele a Nemzetkzi informcik szmra. Nancy Wohlforth elvtrsunk az Egyetrts nemrg megalakult koordincijnak is tagja.


Krds: Rszt fogsz venni az Egyetrts konferencijn az ILO-konvencik s a szakszervezeti fggetlensg vdelmre Genfben jn. 4-n. Nhny hnappal ezeltt a dolgozk az egsz vilgon lthattk, ami Wisconsinban trtnt. Milyen tanulsgot tudunk leszrni a szakszervezetek s kollektv trgyalsok ltezsi jogrt Wisconsinban lezajlott tmeges megmozdulsbl?

Nancy Wohlforth: Kt tanulsgot tudunk levonni. Az els, hogy a bzistagoktl kiindulva kell magunkat felpteni, hogy engedmnyeket ne tegynk, hogy ezen az alapon kell szervezkednnk s a nemcsak a kormnyz, hanem a trvnyhozk ellen is. Meg kell keresni azokat az llami kpviselket, akiket a szakszervezetek vlasztottak s meg kell nekik mondani, ha szeretnk, hogy jbl rjuk szavazzanak, vissza kell trnik a szakszervezeti mozgalomba.

A msodik lecke, hogy minden szakszervezetbe el kell menni s meg kell mondani: «Egyek vagyunk. Egytt vagyunk a kzdelemben. Nem csak a kzszolglati dolgozkrl van sz.» Bzisalapon kell kipteni a vezetst vlasztott helyi vezetk rszvtelvel, mindenkivel egytt s kzs dntst kell hoznunk – nem pedig egyik szakszervezet itt, a msik ott. Wisconsinban az ptsi szakszervezet, amely eddig inkbb konzervatv volt, csatlakozott az egyetemistk mozgalmhoz a kormnyz s a kpviselk elleni kzdelemben. Tmogatva ket az llammal szemben hozzjrultak ahhoz, hogy a 14 szentor elhagyta Wisconsint.

Az egyiptomi dolgozk is tmogattk a wisconsini dolgozkat, fnykpeket s pnzt kldtek – kezdtk megrteni, hogy a globalizci sokig tart s az ez elleni kzdelemnek rszei vagyunk. Alhzom, nemcsak a kzszolglati szektor dolgozinak harcrl van sz, az csokrl, az irodai alkalmazottakrl s a magnszektorrl is. A globalizci mindenkit rint.

Mg ha a jobboldal is gyztt Wisconsinban – elvettk kollektv trgyalsaink jogt –, azt hiszem, csak idleges gyzelemrl van sz. A vgn gyzni fogunk, ha folytatjuk, ha a harc folytatdik. Most a szakszervezeti mozgalom sztkldi az sszes aktivistjt, hogy a kzdelmet szervezze, ami nagyon j dolog.

Ebben a szakaszban a wisconsini tpus kzdelem nem terjed az USA-ban?

N W: Nem, volt pl. Ohioban is mobilizci, de nem annyira jelents, mint Wisconsinban – nagyrszt azrt, mert hinyzott a fiatalsg s a bzisvezetsg, a helyi szakszervezeti vezets.

Trtnelmileg Wisconsin az egyik llam, ahol a szakszervezetek ersek. Az n apm is a kzszolglati szakszervezet megalaptinak egyike volt a 30-as vekben. Milwaukeeban elrtk a kollektv szerzdsek bevezetst mr azeltt, hogy az llam megadta volna. Az llam maradk rsze csak a 70-es vekben rte ezt el.

Kaliforniban lenne lehetsgnk megcsinlni azt, ami Wisconsinban trtnt. Ha a vezets a harc mellett dnt. Azt gondolom, hogy meg ezt kell s meg is fogjk tenni. A kaliforniai nagy szakszervezetek risi ert kpviselnek. A pedaggusok s az iskolai dolgozk a kt legnagyobb szakszervezetet alkotjk kzel 750 000 taggal, vezetik baloldaliabbak, mint a tbbi szakszervezeti vezets. Teht lesz harc, azt gondolom.

Wisconsinben s ms llamban, ahol a republiknusok a kollektv szerzdsek jogt el akarjk venni, lttunk risi engedmnyeket tev s a kltsgvetsi nyrblsokat egsz 300 milli dollrig elfogad els sorokbeli szakszervezeti vezetket cserbe a trvnyhozk kollektv trgyalsi jogokat illet visszavonulsi greteivel. Mit gondolsz errl a stratgirl?

N W: Nagyon szles krben ltezik az a vlemny, hogy nincs pnz, teht engedmnyeket kell tennnk, hogy rizzk a munkahelyeket, az egszsggyet, nyugdjainkat s most meg a trgyals jogt.

A szakszervezetek egy rsze, idertve az polk orszgos szakszervezett is (National Nurses United), kampnyt folytatott, hogy a vdelmi minisztriumi alapokat visszarendeljk az llamhoz, hogy legyen elegend eszkz a munkahelyteremtsre s a szocilis szolgltatsok finanszrozsra. De a szakszervezetek vezeti fkeznek ezen a ponton, mert ez egyenesen Obama elnk tmadst jelenti. Ez az afganisztni hborval val szembenllst jelenti, melyre dollrmillik ezreit kltik, a hbor befejezst. Ez a nagy gond.

Egyet nem rts van ebben a szakszervezeti vezetsek kztt annak ellenre, hogy risi tbbsgk Obama mellett sorakozik fel s nem teszi krdsess a hbort s az arra kiadott pnzt. A bzisrl jv mozgalom kt irnyba mehet: vagy a demoralizci, vagy a kzdelem folytatsa. Ha Kaliforniban van riposzt, azt hiszem, a Wisconsinban ltott harc ms llamokban is felledhet.

Amikor azt mondod, ha Kalifornia bell a kzdelembe, azt akarod mondani, hogy a «semmi klsgvetsi nyrbls, semmi meghtrls» vonalon tegye?

N W: Igen, semmi engedmny a nyugdjakban s az egszsggyben. Meg kell ket rizni. letbevg. Nagyon fontos, hogy az emberek kimennek az utcra a «Semmi engedmny» kvetelssel  – ez az mutatja, hogy harcolni kell, nem fogadhatjuk el az engedmnyek megadst.

Mikor a volt kormnyz, Arnold Schwarzenegger a helyn volt, mi a California Federation of Labour konfderciban tisztn kimondtuk llspontunkat: «Semmi engedmnyt az egszsggyben!» A mai napig tartjuk magunkat ehhez.

Kaliforniban az iskolai s krhzi nyugdjak kznyugdjak. Ezt rizni kell, ezrt harcolni kell.

Ha jl rtem, a Wisconsinban s 12-13 llamban indtott tmadsok nem csak a Tea Party ltali nyoms kifejezdsei. Ezek a tmadsok nem lehetnnek, ha az Obama-adminisztrci nem egyengetn ennek az tjt?

NW: Pontosan. Az Obama-adminisztrci azt lltja, a kollektv szerzdsekrt cselekszik. De mit? Semmit. Fordultak a trsadalomhoz, rszt vettek a meetingeken?

Kampnyban Obama azt mondta, hogy brhol, ahol a kollektv trgyalsok jogt tmadjk, felveszi a kesztyt s ott talljuk «minden sztrjkban». Azt mondta, fradhatatlanul kampnyolni fog a szakszervezeti mozgalomrt.

De Obama s adminisztrcija semmit sem csinlt, semmit nem tett ezen tmadsok ellen s a dolgozi kvetelsek elrehaladsrt.

Most azt lltjk, hogy Richard Trumka, az AFL-CIO elnke s Obama tallkoztak a kulisszk mgtt egyezsget ktni a kollektv szerzdsek gyben (egyltaln nem tudom, hogy igaz-e). Ez lenne vonaluk: «Minden engedmnyt megtve meg tudjuk menteni a kollektv egyezmnyeket». De hogy lenne elfogadhat, «ha mindjrt az elejn engednk, nincs mit megtrgyalni, akkor mire j a kollektv trgyals»? res kagyl. Lehet, hogy egy nap megknnyti mg a dolgok visszaszerzst az, hogy engedtnk. Az j orientcijuk: «Ksbb megknnyti a dolgokat.» De ez az szjrs olyan benyomst kelt, hogy a szakszervezetek feleslegesek. A brbl l azt fogja mondani: «Mirt mennnk veletek? Mirt lennk szakszervezeti tag, ha az semmit nem jelent s nem rhetem el vele egyik kvetelsemet sem, de mg a szerzett jogaim megtartst sem? Mirt lennk olyan szakszervezet tagja, amelyik nem akar harcolni?»

Itt olyan rvelssel tallkozunk, melyet az ILO is magv tett, vagyis, hogy ilyen tpus engedmnyeket tve megrizhetjk az «ltalnos rdeket» — ez egsz vilg rdeke, a brbl s fizetsbl lk rdeke s a munkltatk is. Az USA-ban is gy rvelnek?

N W: Igen. Az rvels szerint, ha valamit el akarunk rni, engedmnyeket kell tenni, mert mgegyszer: nincs pnz. ldozatot kell hozni, azt meg kell osztani. Termszetesen nincs sz arrl, hogy brmit is megosztannk. A kormny millirdokat adott a Wall Street megmentsre, jabb millirdokat a General Motorsnak a vllalat megmentsre. De a Wall Street s a vllalatok csak morzskat fizetnek vissza, mikzben risi bnuszokat fizetnek, adt azonban nem.

Ez azt is jelenti, hogy nem tudjuk ezeket a millirdokat az oktatsra s a kzszolgltatsokra fordtani, sem pedig azokra, akik szksgben szenvednek. Ennek semmi rtelme nincs. A kormny tallt pnzt a bankok megmentsre. Azt se kell elfelejteni, hogy elmletileg ez az a klcsn, amit remnytelenl vrtak a vllalkozsok, a kis- s kzpvllalatok, azok az emberek, akik jelzlogot vettek fel a gazdasg fellendtsre. Ez azonban nem egszen az…

Amit tettek, az dollrmillirdok ezreinek zsebrevgsa. Sz szerint. Ezek a dollrmillirdok ott alszanak a pnclszekrnyekben. s ez az rvelsk: «Vrjuk, mi fog trtnni az adcskkentsekkel. Ha a javasolt adcskkents megfelel neknk, akkor egy kis pnzt ebbl forgalomba hozunk». De lehetnk-e teljesen biztosak abban, hogy ezek az alapok nem a lakhatsban landolnak, hogy nem kvetnek-e el «hibkat»? Bizonyos alapokat forgalomba hoznak, de hogy mire, nem tudom.

Az biztos, nem akarjk, hogy llami pnz jusson a kzszolgltatsba. Vilgos, hogy a kzszolglati dologozkkal vgezni akarnak. Akarjk az elbocsts jogt, az akrkik munkba lltst, a szolglati id eltrlst, a reklamciknak, azoknak a jogoknak vgt, amelyket az vek sorn megszereztnk.

A kzszolgltatsban az egyetlen juttatott alap a szerzdses iskolknak jut – charter schools – a «kivl iskolknak», melyek a maximumot kapjk az eredmnyek meghamistsrt. Az alap vgs clja a kzoktats privatizlsa.

Az USA szakszervezeti mozgalma meggyenglt az Obama-ra alatt?

N W: Igen, s ez szmomra a leginkbb nyugtalant. Most gy 7 % - 7,5 % lehet a magnszektorban s kb. 36 % az llamiban – ami megmagyarzza mirt tmadja a jobboldal a szakszervezeteket akkora buzgalommal. De a szervezett dolgozk szma llandan cskken – az oka pedig az, hogy a szakszervezetek nem harcolnak.

A New Deal idszakban voltak a Bonus Marches-tnetsek (1). Ez valdi harci mozgalom volt, most semmi ehhez hasonl nincs. Senki nem gy ltja a szakszervezeteket, mint amelyek ilyesfajta akcikra sznjk magukat. Wisconsinban lttuk a harci szellem emelkedst, mely btortja a szervezett dolgozkat az egsz USA terletn. Ott voltak a helyi szakszervezeti vezetk, a bzisaktivk, akik felkeltek az ket becsap politikusbandk ellen.

Mg Wisconsinban sem megy minden csak egyedl a szakszervezetekkel. Kampnyt hirdettek azoknak a republiknus kpviselknek a visszahvsra, akik megszavaztk Scott Walker kormnyz tmadsait. A wisconsini szakszervezetek tagsgnak nem knny elteremteni a kampnyhoz szksges pnzt, sokan elvesztettk munkjukat, nyugdjukat befagyasztottk vagy betegbiztostsukra kell sokkal tbbet fizetnik. A szakszervezeti tag fel fogja tenni a krdst: mirt fizetnk 30 dollrt a politikusok visszahvsra, ha a szakszervezet nem csinl semmit a nyugdjammal vagy  betegbiztostsommal szembeni tmadsok ellen?

Amit Obamt illeti, sokmillian szavaztak r – fleg a fiatalok, a latino dolgozk, az afroamerikaiak  –, most elkeseredettek. Azt mondjk, Obama a republiknusok tjra lpett. Azt mondjk, minden problma a Tea Party s a rasszistk hibjbl van s nem rtik, hogy az egsz rendszer hibs.

Azok a millik, akik Obamra szavaztak 2008 novemberben, tvol maradtak a 2010 novemberi vlasztsokon.

N W: Igen. A progresszv vlasztk nem mentek el, a Tea Party vlaszti viszont mind ott voltak. Ezrt vlasztottk meg Wisconsinban a Tea Party jelltjeit. Ez nem lehetne, ha Obama vlaszti is szavaztak volna.

Mindezeken a pontokon folytatdik a vita a szakszervezeti mozgalomban?

N W: Bell lland vitk folynak. Arrl, hogy az afganisztni s iraki hborknak vget kell vetni s a vdelmi kltsgeket radiklisan cskkenteni kell. Ugyanakkor most lpnk a 2012-es vlasztsok peridusba s jbl rezni fogjuk a nyomst Obama jravlasztsra. Azt fogjk mondani, hogy ez lesz letnk legfontosabb vlasztsa. Hogy jra kell vlasztani Obamt, mert nincs ms alternatva – s ez igaz is, de ez az alternatva ijeszt.

Termszetesen a Tea Party npi tmogatsa s a jobboldali politika egyttesen nvekszik, mindez azrt, mert a szakszervezeti mozgalomnak nincs vezetse, mert helyi szinten is hinyzik, nincs ki segtse a dolgozkat annak megrtsre, hogy minden problmnk eredje a Wall Street s a hbork.

Ehelyett az trtnik, hogy a nagyvllalatok profitlnak ebbl a helyzetbl s azt lltjk, hogy az alapproblma a deficit – s a kormnynak reduklni kell kiadsait, a hinyt be kell tmni. Ennek nincs rtelme. Ez a munkahelyek tnkrettelhez vezet. Obama pedig folytatni fogja a jradkok cskkentst, a munkahelyek tnkrettelt, mert a szakszervezetek nem kelnek fel, nem kszlnek a teljes erbl visszavgsra.

A helyzet nagyon rossz. Wisconsin megmutatja, hogy ha a vezets kzdeni akar, a dolgozk harci elktelezettsge megersdik. Most Kaliforniban kell felvennnk a kzdelmet, ezzel a kihvssal kell szembenznnk. Mg van egy kis idnk arra, hogy megfordtsuk a helyzetet, de nem sok…

(1) Az USA els vilghbors veternjainak tntetsei, akiknek meggrtk, hogy anyagi kompenzcit kapnak, ezt azonban csak 1945-ben rtk el. A tntetk azonnali krptlst kveteltek.


A Nemzetkzi Munkagyi Szervezet (ILO) Genfben tartja 100. lsszakt (2011.jn.1-17.)

Az Egyetrts ltal szervezett genfi tallkoz: G. Krupp hozzszlsa
(a Ver.di – Berlin igazgatsga s az SPD – Berlin munksbizottsga tagja).
                                                                                         (els rsz)

A “szakszervezeti G20”: a tt a szakszervezet fggetlensge

Olyan krdst szeretnk felvetni a genfi tallkozra – az ILO 100.lsszaka alkalmbl 2011. jniusban –, mely nagyon fontos szerepet jtszott az algri nylt konferencin is.

A tancskozson Abdel Majid Sidi Saïd, az algriai UGTA szakszervezeti tmrls ftitkra felhvta a figyelmet a Nemzetkzi Szakszervezeti Szvetsg irnyultsgra a G20 cscstallkozja alkalmbl.

Mint nmet szakszervezeti aktvistnak elszr is meg kell jegyezzem, hogy a DGB publikcii meglepen ritkk a NSZSZ 2. kongresszust illeten (Vancouver, Kanada, 2010. jn. 21-25.), ahol elnknek Sommert, a DGB elnkt vlasztottk meg – holott a dntseknek a legnagyobb jelentsgk van a nemzetkzi szakszervezeti mozgalomban.

A NSZSZ Vancouverben arrl dnttt, hogy “szakszervezeti G20-t” hoz ltre, melyhez a G20 orszgai s csakgy az ESZSZ szakszervezeti reprezentnsai tartoznnak; lvn a G20 a 19 legiparosodottabb s a fejldse tjn halad orszg cscsa, ezen rszt vesz az Eurpai Uni a Tancs Elnke kpviseletben, a Kzponti Eurpai Bank, az IMF, az OECD, a Kereskedelmi Vilgszervezet , az ILO s a Vilgbank.

Gyakorlatias hatrozat szletett: delegcit kldenek a G20-hoz Szulba nov. 10-11 kztt. Sommer a kongresszuson deklarlta: “Azok, akik kzlnk ott lesznek a G20-on, nem csak orszguk dolgozit kpviselik, hanem a nemzetkzi szakszervezeti mozgalmat is.”

A «nemzetkzi G20» megalaptsa nemzetkzi szakszervezeti delegci kivlasztsval mr magban is ellenttes a szakszervezeti demokrcival. Igazodik s integrldik a kormnyok s nemzetkzi pnzgyi intzmnyek szervezte keretekbe, melyekkel szemben a nemzetkzi munksmozgalom hagyomnyosan alhzza s vdi fggetlensgt.

A G-20-flesg 50 szakszervezeti kpviseljnek kivlasztsa nem tartja tiszteletben a szakszervezeti demokrcia elveit. A kldttsg sszettele ms krdseket is felvet. Pldul az olyan regionlis szakszervezet, mint az ESZSZ a delegcihoz tartozik, holott nem kpviseli az sszes eurpai szakszervezetet. Sok kollga nem lt az ESZSZ-ben legitim kpviselt s nem fogadja el jogosnak.

Az EU- s a Lisszaboni  szerzdssel az ESZSZ megszerezte helyt – mint az Uni intzmnye a «szocilis dialgus» keretben, klnsen a Lisszaboni szerzds 154-es s 155-s cikkelye alapjn.

A dolgozk elleni brutlis fellpsrl ismert Szaud-Arbia is szerepel a kldttsgben, holott ebben az orszgban egyltaln nem tolerljk a szakszervezeteket.

A msik problma az ACTUF, a hivatalos knai szakszervezeti szvetsg rszvtelvel kapcsolatban merl fel. Olyan llami szakszervezetrl van itt sz, mely a knai Kommunista Prt politikjnak kzvettje. Az ACTUF meghvsa a knai munksok szabad szakszervezeti szervezdsre irnyul kzdelmnek opponl, annak a kvetelsnek, mely a 2010. nyri sztjkhullm kzppontjban llt. Nehz elhinnnk azt is, hogy a DGB elfogadta s meghvta a volt NSZK llami szakszervezett, az  FDGB-t a Szabad Szakszervezetek Nemzetkzi Szvetsgbe.

Csak egyet rthetnk A. Sidi Saïddal, mikor ezeket a krdseket sszektve az NSZSZ-hez intzi azzal a nyugtalant megjegyzssel, miszerint a “nemzetkzi szakszervezeti mozgalom veszlyben van”: “ Az NSSZ milyen jogon hvja meg az ESZSZ-t, nem pedig az OUSA-t (az afrikai szervezetet) s a CISA-t (a nemzetkzi arab szvetsget)? (…) Hol vannak a fejld orszgok szakszervezetei s az alulfejlettek (…)? A szmla vgn oda rnk, hogy csak a fejlett orszgok gylnek ssze s forr krokodilknnyeket hullatnak nyomorunk lttn. (…) Amikor tiltakoztam az NSZSZ ftitkrnl, azt vlaszolta: “Muszj gy cselekednnk, mint a kormnyok teszik, csak a G 20 orszgait hvhatjuk meg.” Milyen krt okozunk itt, kedves kollgk! Az NSZSZ kormnyzati pozcin!”

A szuli G20: “szocilis dialgus” egyik pldja

Mirl folyt a vita Szulban az NSZSZ ftitkra, Sharan Burrow vezette delegci – magas rang szakszervezeti funkcionriusok – rszrl, melyen rszt vett John Evans, az OECD szakszervezeti konzultatv bizottsgnak ftitkra is? A szuli cscstallkoz nyilatkozatban a delegci ksznti a G20 elktelezettsgt a szakszervezetek beintegrlsa irnt, annak folyamata irnt. Ennek a delegcinak egy fontos kvetelst a G-20 fel a kormnyok/munkltatk/szakszervezetek alkotta munkagyi bizottsg ksztette el (lsd: http://www.ituc-csi.org/g20-seoul-summit-must-tackle.html?lang=de).

A 2010. nov. 12-i sajttjkoztatn, cme “A G 20 folyamatnak hivatalos partnerei a szakszervezetek”, Sommer r pozitv mrleget von a G20-cscsrl: “A nemzetkzi szakszervezeti mozgalom lland nyomst gyakorolt Szulban s az utols pillanatban elrte, hogy a szocilis aspektusok a vgs dokumentumban szerepeljenek. Ezen «bell elrte azt is, hogy a szakszervezetek ezutn hivatalos partnerek legyenek a G-20 trgyalsain. (…)».

Az NSZSZ ftitkra, Sharan Burrow konstatlja, hogy “a vilg polgrai azt vrjk (…), hogy k (a G20 vezeti) a globlis vezetsben vllaljanak szerepet, garantljk a munkahelyeket s a fejldst.”

A. Sidi Saïd v: “A globalizcinak van egy szakszervezeti alkalmazsa” s az ESZSZ vezeti megerstik nyilatkozatukban, hogy “a szakszervezetek G 20-ba integrcija ” szndkos, vagyis a G20 globlis politikja rsze, a «trsadalmi ksretbe» integrls az IMF, az EU, a multinacionlis vllalatok akarata a kapitalizmus megmentsre.

Ez szaktst jelent a munksmozgalom minden hagyomnyval. Nem az a mi szakszervezeteink szerepe, hogy hagyjk magukat bevonni a bankok megmentse s a strukturlis adaptci (konszolidcis kltsgvets s szigortsi politika) intzmnyestett kereteibe. Ez sajt feladatainak teljestst akadlyozza meg, mely a munksrdekek vdelmnek harci szervezse lenne. A demokrcia egyik pillre ppen a dolgozk fggetlen szervezete.

A “szakszervezeti G20”-on s a “ G20 kormnyzati cscs”-on val rszvtel a mi szemnkban a «szocilis dialgus» szlssges formja.

Algrban szleskr vita foly a «szocilis dialgusok» termszetrl.

D. Gluckstein feltette a krdst: ”A szocilis dialgus ugyanaz volna, mint a trgyalsok? Nem! Azt jelenti csak, hogy egyezsg kerekedjen a vlsgot ksr intzkedsekben.” Pontosan ezt trtnt Szulban.

A trgyalk az ellenttes rdekek premisszjbl kiindulva llnak egymssal szemben s a trgyalsok egyms tiszteletre alapozdnak, a «szocilis prbeszd» tagadja az ellenttes osztlyrdekeket s arra szolgl, hogy a szakszervezeteket a vlsgok kollektv kezelsnek «trsadalmi ksret»-be vonja. De az sszes tapasztalat arra tant, hogy a globalizci dikttuma, amely al a szakszervezetek magukat alvetik a szocilis dialgussal, semmi mshoz nem vezet, mint a restrukturci s az antireformok ksretre, a munkahelyek tnkrettelre, az alacsony brek kiszlestsre, a prekaritsra; a dolgozknak kell fizetni letkrlmnyeik megnehezedsvel, az ltalnoss vl pauperizcival a pnzgyi piacok, a bankok s multinacionlis vllalatok megmentst.

A tunziai forradalom, majd az ezt kvet egyiptomi megmutatja, hogy mennyire aktulis a fggetlen szakszervezetek helye s feladatai krdse.
(folytats a kv. szmban)

 

Portuglia


Felhvs a portugl nphez s dolgozkhoz


Nem, Portuglia nem fog eltnni!

A portugl np s a dolgozk nem fogadjk el azokat a szgyenletes terveket, melyeket a spekulatv alapok, az ket kpvisel IMF, EU, Kzponti Eurpai Bank rjuk akar knyszerteni. Nem fogadjuk el trtnelmnk megsrtst, a dolgoz npessg s a portugl nemzet arculcsapst.

Dolgozk, aktivistk, fiatalok!

Felhvst intznk mindannyitokhoz, hogy egytt erstsk meg a kvetkez trvnyhozi vlasztsi kampnyban:

— Elutastjuk a jn. 5-n megvlasztand kztrsasgi orszggyls legitimitst, akrmilyen sszettel is legyen az;

— Elutastjuk az IMF s az Eurpai Uni diktlta, kizrlag a pnzgyi tkt szolgl szgyenletes tervet, melynek egy clja van: a szuvern portugl llam megszntetse, kosz teremtse Eurpban;

— A vlasztsok eredmnyekppen ltrejv kormnynak nincs joga arra, hogy a szakszervezeteket — a «szocilis trgyalsokon» keresztl — a dolgozk rdekvdemnek ellehetetlentsre knyszertse. A portugl np, a dolgozk s a fiatalok elvetik ezt, ahogy meg is mutattk a mlt v vgi, a mrc. 12-i s 19-i  nagy megmozdulsok sorn a CGTP «szocilis paktuma» alrsnak elutastst, igazolva, hogy az ellenlls tja igenis lehetsges;

— Nem ismerjk el azon prtok jogt sem, melyek ezeket a dikttumokat elfogadjk, mikzben maguk a portugl np s dolgozk rdekeinek vdelmt hangoztatjk.

A salazaristktl a «szlsbaloldalig» teljed politikai skla «47 - 77 szemlyisgnek» — akik kyszerteni akarnak «a Stabilitsi s fejlesztsi paktum utols vltozatban a kvetkez 3 vre elrt kltsgvetsi konszolidci s kiigaztsi intzkedsek minimlis konszenzusra» — el kellene jnnik nyugdjasokhoz, akik alig tbb mint 200 eurt kapnak, a hvgen nlklz csaldanykhoz vagy munkt mg diplomval sem tall a fiatalok ezreihez, mindenkihez, aki a brek tovbbi cskkentse, a reformok folytatsa s a munka vilgban mg inkbb hangslyos deregularizci miatt elkeseredettek.

Jjjenek, merjk ezt kimondani a dolgozknak Salazar volt miniszterei (mint Adriano Moreira s msok) — akik szerint ideje vgezni az Alkotmnnyal, az pr. 25- forradalom termkvel — s akkor jra tlhetik azt, ahogyan 1974-ben kiseprztk ket a hatalombl!

Jjjenek a bankrok (mint Artur Santos Silva a BPI-tl) — akik az IMF segtsgnek krse utn csak egyetlen napon, pr. 6-n 347 milli eurt nyertek — mondjk ki szemtl szembe, hogy az 500 eurnl kevesebbet keres munksnak el kell fogadnia bre jabb cskkentst!

Merje mondani Mario Soares (a szocialista prt megalaptja) ennek a levlnek a tbbi alrjval egytt (mint Siza Vieira s Boaventura de Sousa Santos — a Portugl Kommunista Prt s a Baloldali Blokk ismert szimpatiznsai) ezeknek a dolgozknak, hogy az rdekeiket vdi s kpviseli!

Dolgozk, aktivistk, fiatalok!

Mindnyjtoknak kldjk a felhvst: egyesljnk, hogy segtsk a politikai kivezet t megtallst.

Portuglia nincs csdhelyzetben! A nemzetkzi finnctke rdekeinek alrendelt bankrok s politikusok szervezik orszgunk gazdasgi s pnzgyi sszeomlst!

A portugl npet nem gyztk le! Az kell, hogy a banki alkalmazottak reaktivljk dolgozi bizottsgaikat, s megmutatva a banki szmlkat kimutassk a valdi pnzgyi opercikat, denunciljk az off-shore-okat s fisklis paradicsomokokat, a np krra elkvetett sikkasztsok nagysgrl lerntsk a leplet!

Az kell, hogy a bezrssal s kiszervezssel fenyegetett dolgozk jra ltrehozzk dolgozi bizottsgaikat a termels ellenrzsnek elvgzsre s felhvst intzzenek a banki dolgozkhoz, hogy a hitelek a munkahelyek vdelmre fordttassanak!

Az kell, hogy a npessg minden teleplsen egyesljn a harcra s pozitv vlaszt keressen trsge gazdasgi helyrelltsra, kldtteibl ll bizottsgokat vlasszon meg dntsei vgrehajtsra,  s akkor megltjuk, hogy orszgunk valban sszeomlott-e vagy pedig ellenkezlge, a dolgozk kpesek, gy, mint 1974-ben, a gazdasgi let kzbevtelre s jjszervezsre!

Abban az idben a — csak a fasiszta llam buksval lehetsges — szabadsg megszerzsnek s a gyarmati hbor befejezsnek az ra szintn a tke meneklse s sokezer vllalat  tkekivonsa volt. Akkor szintn azt mondtk, Portuglia nem lhet gyarmatai nlkl. A portugl np megmutatta az egsz vilgnak, hogy a bke s a demokrcia rmel a fejldssel, mindenhol megvlasztva dolgozi bizottsgait a bankok llamostst kikvetelte s szabad, fggetlen nemzetknt jjptette orszgunkat!

Ne jjjenek azt mondani, hogy nem vagyunk kpesek magunkat megmenteni, hogy elszigeteltek maradunk orszgunkban. Jobban tudjuk, mint brki. Ezrt fordulunk Eurpa sszes dolgozjhoz.

A spanyol dolgozk is tudjk, hogy — Grgorszg, rorszg s Portuglia utn — k kvetkeznek a listn. A francia s nmet dolgozk is tudjk, hogy nemzeti bankjaik kvetelsei, a finnctke kvetelsei ket is kzvetlenl fenyegetik.

Ha a portugl np jra felkel, mellette lesznek az eurpai npek s dolgozk is, hogy leverjk a pnzgyi tke s kpviseli – az Eurpai Uni s az IMF – diktatrjt, hogy megnylhasson az t a kizskmnyols s elnyoms all felszabadult eurpai szuvern npek szabad unija eltt.

Ezen az ton val elrehalads rdekben tesszk felhvsunkat: egyesljnk  — kihasznlva a vlasztsokat —, hogy segtsk egy szervezett er elksztst minden orszgban, mely kpes ennek a helyzetnek megoldsra.

Els alrk:

Carmelinda Pereira (a POUS listavezetje Lisszabonban);
Aires Rodrigues (a POUS listavezetje Leiriban);
Joaquim Pagarete (a POUS listavezetje Portoban);
Maria Isabel Pires (a POUS listavezetje Faroban);
Antonio Serra (a POUS listavezetje Setubalban);
Joaquim Castando  (a POUS listavezetje Faroban);
Daniel Gatero (a POUS listavezetje Bragban);
Carlos Melo (a POUS listavezetje Santaremben).
 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!