Agyvezrelt helikopterrel vgeztek ksrletet amerikai tudsok
MTI 2013.06.05. 14:34
Sikeresen lekzdtte a klnbz akadlyokkal teltett plyt az a tvirnyts helikopter, amely amerikai tudsok ksrletben emberi gondolatok erejvel emelkedett a magasba s hajtotta vgre a feladatot. A Minnesotai Egyetem tornatermben lezajlott bemutat egyike azoknak a tudomnyos erfesztseknek, amelyek clja, hogy a gondolatok elektromos mintit mozdulatokk alaktsk t mind a mindennapi letben, mind a virtulis vilgban: az alkalmazsok az idegi degenercival kzdk segtstl a videojtkok legjabb modelljeiig terjednek. A Journal of Neural Engineering cm szaklapban most megjelent tanulmny egy olyan ksrletet ismertet, amelyben a minnesotai kutatk testen kvl elhelyezett - nem invazv - "sapkt" hasznltak az agy elektromos tevkenysgnek a nyomon kvetsre.
A mdszer nem a science-fiction mfajbl npszerv vlt gondolatolvasson alapul, hanem egy olyan elektronikus rendszeren, amelyet "be lehet tantani" a clra kifejlesztett elektroenkefalogrfban (EEG) megjelen mintk felismersre. (Az EEG az agymkds keltette elektromos ramok ingadozsait regisztrl, az agymkds rendellenessgeit kimutatni kpes kszlk.) Br az elektroenkefalogrf ltal az agyrl rgztett elektronikus trkp szerfltt kaotikus kpet mutat s jobbra a jelzsek megfejthetetlen tmegbl ll, a mozdulatokhoz - vagy az azokat elindt gondolatokhoz - ktdk viszonylag ersek s ismtldk.
Erre a mechanizmusra tmaszkodtak a tudsok a helikopter mozgatsnl: pldul a bal kz sszeszortsra irnyul gondolatot rendszerk "fordulj balra" paranccs alaktotta t. Mr korbban kifejlesztettek olyan motorizlt kerekes szket, amelyet gondolatok segtsgvel tudnak irnytani, a Samsung cg pedig agyvezrelt tblagpet kvn lltlag hamarosan piacra dobni. Tudott az is, hogy kzvetlen, invazv mdszerrel - az agyba ltetett implanttumok rvn - clirnyosabb tehet az agy elektromos jelzseinek a vtele, aminek eredmnyeknt finomabb mozdulatok is generlhatk: pldul lehetv vlik szmtgp kurzorjnak a mkdtetse magnhangzk gondolati felidzsvel. Hasonl mdon tudnak mozgatni robotkart lebnult emberek vagy majmok.
A Minnesotai Egyetem mszaki kutatintzetnek csapata mr rgta ksrletezik agyvezrelt helikopterrel. A mostani tanulmny cljra t rsztvevt vlasztottak ki, akik 64 elektrdval elltott "sapkt" viseltek. Ezek kzvettettk a kzponti szmtgp fel a klnbz mozdulatokat elindt gondolati impulzusok mintit: a bal vagy a jobb kz klbe szortsa a balra, illetve jobbra fordulst jelentette, a mindkt kz sszeszortsnak gondolata az emelkedst, a mozdulatlansg pedig a leszllst. A szmtgp azutn wi-fi rendszeren keresztl irnytotta a helikoptert, de a manvereket kizrlag a rsztvevk gondolatai alapjn rendelte el. A tornateremben ltrehozott akadlyplyn egyebek kztt lggmbkbl kialaktott hurkokon s koszorkon kellett keresztlreplnie a ksrleti helikopternek. A mveletet 90 szzalkos sikerrel teljestette.
Bin He, a kutats vezetje a BBC hrszolglatnak elmondta, hogy meggyzdse szerint a gondolati er nem invazv mdszerrel trtn ignybe vtelt szmos terleten lehetne hasznostani. Pldaknt emltette a mozgssrlt emberek helyzett. "Tervnk az, hogy irnytani tudjunk egy kerekesszket vagy kpesek legynk bekapcsolni a tvt. De a legfontosabb - s ez egyszersmind szemlyes lmom is - annak a technolginak a kidolgozsa, amely alkalmazja szndknak engedelmeskedve mkdtet egy mvgtagot, radsul annyira termszetes mdon, amennyire csak lehetsges" - hangslyozta. Szavai szerint el tudja kpzelni, hogy hztartsbeli robotok irnytsa is megvalsthat ily mdon, mi tbb, az alkalmazsi lehetsgek tgthatk, s a technolgit nem szksgszer a mozdulati gondolatokra korltozni. (MTI)
|