Felfedeztk a mai eurpai gnkszletet megalapoz negyedik si populcit hr, rgszet
(MTI) 2015.11.17. 19:08
AZ si gnek kutati felfedeztk a negyedik si embercsoportot, mely a mai eurpai gnkszlet kialaktsban szerepet jtszott.
Az eddigi kutatsok alapjn a mai eurpaiak hrom nagy si npessg, az shonos vadszok, a Kzel-keletrl bevndorl fldmvesek s egy harmadik, a bronzkorban Keletrl rkez populci keverke.
si kaukzusi emberi maradvnyok genetikai vizsglatval most felfedeztek egy negyedik npcsoportot, mely szintn szerepet jtszott a mai eurpai gnkszlet kialaktsban - tudstott a BBC News a Nature Communications cm tudomnyos lapban htfn megjelent kutatsrl.
A genetika gyors fejldse lehetv tette, hogy a tudsok si emberi maradvnyok genomjt feltrkpezzk. A genom az ember teljes rkt informcijt jelenti, melyet a sejt DNS-e tartalmaz.
A hatalmas adatzn elemzsvel talakult a mai gnllomnyrl alkotott kp. Az eurpai sk els csoportja, a bennszltt vadsz-gyjtget npessg 40 ezer ve, az utols jgkorszak eltt rkezett. Mintegy htezer ve sprte el ket a Kzel-Keletrl Eurpba rkez csoport, k honostottk meg a fldmvelst.
Nagyjbl hromezer ve a keleti sztyeppevezetbl, a mai Ukrajna s Oroszorszg terletrl indul trzsek, az gynevezett Jamnaja-kultra npei rtk el Eurpt. Ezek a lovas-fmmves npek hozhattk magukkal az indoeurpai nyelvek st, ma ebbe a csaldba tartozik a kontinens legtbb nyelve.
A Jamnaja-trzsek talaktottk szak- s Kzp-Eurpa gnkszlett annyira, hogy vannak olyan npek - tbbek kztt a norvgok -, amelyek seinek mintegy felt ezek a sztyeppei psztorok adtk.
m a Jamnaja-trzsek maguk is kevert npessgnek bizonyultak. seik fele a fldmvels eltt Eurpt benpest vadsz-gyjtgetk testvrcsoportja volt, msik fele a fldmvessget magval hoz kzel-keleti npessggel lehetett rokonsgban, m jelentsen klnbztt tle.
A kutatk most elemeztk egy 13 300 ve s egy 9700 ve lt grziai vadsz-gyjtget gnkszlett. Eredmnyeik azt mutatjk, hogy ezek a kaukzusi vadszok voltak valsznleg a Jamnaja-npessg "fldmvesgi" DNS-nek forrsa.
A kaukzusi vadsz-gyjtgetk genomja azt mutatja, hogy folyamatosan keveredtek kzel-keleti "unokatestvreikkel", akik ksbb, 10 ezer ve feltalltk a fldmvelst.
Ez a kevereds azonban nagyjbl 25 ezer ve, az utols jgkorszak legjegesebb veiben vget rhetett. Ekkor a populci zsugorodni kezdett, a csoport gnjei egyre homognebb vltak, ami azt mutatja, hogy egyre inkbb az azonos gnkszletekkel keveredtek.
Ahogy a jg visszahzdott, a kaukzusi npek a sztyeppe egy msik vadsz-gyjtget csoportjval kezdtek rintkezni, ezzel fektettk le a Jamnaja-npek genetikai alapjait.
"Mig rejtly volt, honnan erednek a Jamnaja-trzsek. A krdsre most vlaszolhatunk, mivel felfedeztk, hogy gnjeik a kelet-eurpai vadsz-gyjtgetk s a jgkorszak idejn elszigeteldtt kaukzusi vadsz-gyjtgetk keverke" - magyarzta Andrea Manica, a Cambridge-i Egyetem tudsa.
A kutatk arra is utaltak, hogy a kaukzusi vadszok hatssal lehettek a keleti, klnsen dl-zsiai npekre is. Ez az si trzs taln az indoeurpai nyelvek dl-zsiai elterjedsvel is kapcsolatos lehet.
|