mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Antifasiszta-vfordulk
Antifasiszta-vfordulk : A nemzetiszocializmus portrja.

A nemzetiszocializmus portrja.

Lev D. Trockij :   2012.02.26. 12:35

Elljr nhny gondolat.

A trtnelmi helyzetek, erviszonyok sohasem azonosak, de napjaink szereplinek nmelyike ksrtetiesen emlkeztethet letnt idk alakjaira, csoportjaira. Klnsen figyelemremltnak tartom szhasznlatban a kispolgrsg s a „kzposztly/-rteg” elfordulst rendszeresen azonos rtelemben. Ez napjaink trtnseit figyelve nem elhanyagolhat, klnsen, ha a jobbratolds ellenerit vesszk szmba s azt, hogy az eltelt 75 vben a munksosztly mind szmban, mind szervezettsgben jelentsen visszaesett. Nem is emltve Marx megjegyzst, amely szerint: „ A munksosztly vagy forradalmi, vagy semmi.” Az albbiakban – kisebb kihagysokkal, nmetbl – lefordtottam, taln gondolatbresztnek is - Trockij albbi (cca.: 1932-ben rt) cikkt:


A nemzetiszocializmus portrja. 

Hiszik naivan sokan, hogy a kirly tekintlye a kirlybl, magbl fakad, koronjbl, hermelinpalstjbl. De a kirlyi tekintly emberek kztti viszony. Azrt kirly csak a kirly, mert millik rdekt s eltlett tkrzi. Ha ezt a kapcsolatot az esemnyek elmossk, marad egy elhasznlt riember lelg als ajakkal. Errl meslhetne az aki nemrg mg

XIII. Alfonsnak nevezte magt.


Az isten s a np kegyelmbl vezr kzti klnbsg az, hogy utbbi maga kell egyengesse tjt, vagy legalbb is a krlmnyeket hozzsegtenie ahhoz, hogy felfedezzk t. De mgis minden vezr emberek kztti viszony megtestestje, egyni ajnlat egy kzssgi keresletre. Hitler szemlyisgrl annl hevesebb vita folyik, mennl inkbb szemlyisgben keresik sikere titkt, holott kevs olyan politikai alakot tallni, akiben a szemlytelen trtnelmi erk ilyen tmege sszpontosulna. Nem minden elkeseredett kispolgrbl vlhatna Hitler, de egy darabka Hitler mindegyikben benne rejtzkdik.


A nmet kapitalizmus I. VH. eltti rohamos fejldse nem egyszeren felrlte a kzposztlyt; mikzben egyes rtegeket tnkretett, jakat is teremtett: kzmveseket s szatcsokat a nagyzemek krl, technikusokat s alkalmazottakat az zemekben. Csakhogy, amg szmszeren a kzposztly nem fogyatkozott, ( a rgi s az j kispolgrsg alig kevesebb, mint felt teszi ki a nmet npessgnek), addig nllsgnak mg rnykt is elvesztette. A nehzipar s a bankrendszer perifrijn ltek, a kartellek asztalrl hullott morzskkal tpllkoztak, ideolgusaik s teoretikusaik szellemi alamizsnjn tengdtek.


A hbors veresg elrekesztette a nmet imperializmus tjt. A kls dinamika belsv alakult, a hbor talakult forradalomm. A szocildemokrcia, amely segtette a Hohenzollerneket  a hbor tragikus vgkifejletig, megtiltotta a proletaritusnak, hogy forradalmt vgigvihesse.


Mg a rgi polgri prtok minden erejket kiadtk, egyidejleg a munkssg mozgstereje is megtrt. A hbort kvet kosz nem kevsb rintette slyosan a kzmvest, a szatcsot s az alkalmazottat, mint a munkst. A mezgazdasgi vlsg a fldmveseket tette tnkre.


A kzprtegek sztesse nem jelenthette proletarizldsukat, mert magn a proletarituson bell is a tarts munkanlkliek risi serege jtt ltre. A kzprtegek elnyomorodsa – fradsgosan leplezve nyakkendvel s mselyem harisnyval – felfalt minden hivatalos hitet, de mindenek eltt a demokratikus parlamentarizmus tantsait.


A prtok nagy szma,  a vlasztsok hideg lza, a minisztriumok (hivatalok? ) lland vltozsa komplikltk a szocilis krzist kaleidoszkpikusan termketlen politikai kombincik ltal. A hbor, veresg, reparci, inflci, Ruhrmegszlls, krzis, szksg s megkeseredettsg ltal felfokozott atmoszfrban fellzadt a kispolgrsg minden olyan prt ellen, amely t megtvesztette. A kistulajdonosok slyos frusztrcija, akik az elvagyontalanodsbl nem brtak kiemelkedni, tanult fiaik lls- s kliensnlklisge, lnyaik kr s stafrung nlkl, mindez rend s kemny kz utn kilt.

A nemzetiszocializmus zszlajt a rgi hadsereg als- s kzprang tisztjei emeltk fel. A kitntetsekkel kes al- s kzpszint tisztek nem tudtk elfogadni, hogy szenvedsket s hsiessgket  nemcsak hogy ingyen a haznak ldoztk, de k maguk sem lettek jogosultak kln ksznetre; ezrt gylltk a forradalmat s a proletaritust. Elgedetlenek voltak azzal, hogy a bankrok, gyrosok, miniszterek ket ismt a szerny knyveli, mrnki, postai alkalmazotti s npiskolai llsokba kldtk- innen a „ szocializmus”-uk.  Az Ysernl s Verdun-nl megtanultk magukat s msokat mrlegelni, parancsolni, amely a httrben lev kisembernek nagyon imponlt. gy lettek ezek az emberek vezetk.

Politikai karrierjnek kezdetn Hitler taln csak nagy temperamentumval, ers hangjval s magabiztos lelki korltozottsgval tnt fel. Semmi esetre sem hozott magval ksz programot a mozgalomba, hacsak a srtdtt katonk bosszszomjt nem szmtjuk. Hitler a versaille-i felttelek, a drga let, az altisztek elismersnek mltnytalan hinyval, a mzeshit bankrok s jsgrk tevkenysgnek eltkozsval s vdolsval kezdte. Lecsszott, elszegnyedett emberek horzsolsokkal s kk foltokkal mindig tallhatk. Ezek mindannyian kllel az asztalra akartak csapni. Ezt Hitler jobban megrtette mint msok. Nem tudta ugyan, hogy a szksg hogy kerl ide. Vdjai hamarosan gy szltak, mint egy parancs, mint a kegyetlen sorshoz intzett ima. Hallratlt osztlyok, mint a hallos betegek, sosem fradnak bele vdjaik jraformlsba s a vigasztalsok meghallgatsba. Hitler minden beszde erre alapul. Szentimentlis formtlansgok, a fegyelmezett gondolkods hinya, a hinyos olvasottsg, - ezek a mnuszok mind plussz vltak. Ezek adtk szmra  a lehetsget, hogy a „Natinalsozialismus” kregetzskjban  az elgedetlensg minden formjt egyestse a npet arra vezesse, amerre az t tolja. A kezdet egyni rgtnzseibl az agittor emlkezetben csak az maradt fnn, amely megerstsre tallt. A retorikai akusztika volt az politikai gondolatainak gymlcse. gy alakultak a jelszavak tovbb. gy srsdtt a program. gy kpzdtt a nyersanyagbl a „Fhrer”.

Mussolini kezdettl fogva jobban tudatban volt a szocilis anyagnak, mint Hitler, akihez Metternich rendrmiszticizmusa kzelebb llt, mint Machiavelli politikai algebrja. Mussolini lelkileg vakmerbb s cinikusabb. Bizonytknak legyen elg, hogy a rmai ateista a vallsnak, szintgy a rendrsgnek s a jognak csupn szolgl, mg berlini kollgja a rmai egyhz tvedhetetlensgben hisz. Abban az idben, mikor Olaszorszg mai dikttora Marxot mg „mindannyiunk halhatatlan mester”-nek tartotta, megvdte nem minden gyessg nlkl


azt az elvet, amely a mai trsadalom letben els sorban kt alapvet osztly egyms elleni hatst ltja: a burzsozit s a proletaritust. Ktsgtelenl, rja Mussolini 1914-ben, ezek kztt tbb kzprteg helyezkedik el,  amely az gynevezett „emberi kollektvk egyest szvett”  kpezi, de „krzishelyzetben ezek a kzprtegek sajt rdekldsi krknek s tleteiknek megfelelen vonzdnak az egyik vagy msik f osztlyhoz”.  Ez egy nagyon fontos ltalnosts!

Miknt az orvostudomny kpes lehet egy beteg meggygytsra, vagy az egszsgest rvid ton srba tenni, az osztlyviszonyok elemzse – amelyet kitallja eredetileg a proletaritus mozgstsra gondolt ki – megadta Mussolininek, amikor az ellentborhoz llt, a lehetsget a kzposztly mozgstsra a proletaritus ellen. Hitler elvgezte ugyanezen munkt gy, hogy az olasz fasizmus metodolgijt a nmet miszticizmus nyelvre fordtotta le.


A marxista irodalom mglyi rvilgtottak a nemzetiszocializmus osztlytermszetre. Amg a ncik csak prtknt, s nem llamhatalomknt tevkenykedtek alig talltak befogadsra a munksosztlyba. Msrszt a nagyburzsozia – mg az is amelyik Hitlert pnzelte – nem tekintette ket sajt prtjnak. A nemzeti „breds” teljes egszben a kzposztlyra tmaszkodott, a nemzet legvisszamaradottabb rszre, a trtnelem nehz terhre. A politikai mvszet a kispolgrsg proletrellenessgben trtn egybeforrasztsban rejlett.   ……


A hitleri hatalommegragads az ellenforradalom jelzt sem rdemli meg, hisz a hatalmat az 1918-ban a  munks- s katonatancsok ln ll szocildemokrcia  mr visszaadta a burzsozinak ezzel mintegy megnyitva az ellenforradalom folyamatt. Miknt a szocdemek megmentettk a burzsozit a proletrforradalomtl, hasonl kpen mentette meg azt a fasizmus a szocildemokrcitl.   ….


A kispolgrnak ellenszenves a fejlds gondolata, minthogy az llandan vele szembe megy. A halads csak kifizethetetlen adsgokat hozott rszre. A ncizmus nem csak a marxizmust, de a darwinizmust is elutastja. A mozgalom vezrei az „intellektualizmust” nem is annyira  azrt  liquidltk, mert maguk csak msod-harmadrang intellektussal brtak, hanem mert trtnelmi szerepk nem engedte meg valamely gondolat vgig vitelt.

A kispolgrnak szksge van egy legfelsbb hatalomra amely fltte ll termszetnek s trtnelemnek, felvrtezett konkurencival, inflcival, krzissel, elrverezssel szemben.

Hitler nemzete a kispolgrsg mitolgiai rnykpe maga, patetikus rlete az ezerves birodalomnak e Fldn.  …….


A nemzetet a trtnelem fl emelend segtsgl hvtk a rasszt. A politika szintjn a rasszizmus egy felfjt, krked vltozata a sovinizmusnak, resfejsggel prosulva. Miknt a lecsszott nemes vigasztaldik si szrmazsval, gy ittasul meg a kispolgrsg, fajtja magasabbrendsgnek mesjtl.   …..


A szemlyisg s az osztly – a liberalizmus s a marxizmus – a Gonosz. A Nemzet a J.

De a Tulajdon kszbn ellenttbe csap t ez a filozfia. Csak a szemlyes tulajdonban van az dvssg. A nemzeti tulajdon a bolsevizmus szlemnye. Istenti br a nemzetet a kispolgr, de ajndkozni neki nem akar semmit. Ellenkezleg elvrja a nemzettl, hogy t magt ajndkozza meg birtokkal, amit aztn a munksok s az advgrehajtk ellen is megvdelmez.   …..

 

A gazdasgban a nacionalizmus -  minden brutalitsa ellenre – tehetetlen antiszemita kitrsekre szortkozik.  A jelenlegi gazdasgi rendszerbl a fasisztk elklntik a harcsol-vagy banktkt  mint a gonosz szellemet;  a zsid burzsozia ppen ebben a szfrban foglal el jelents helyet. Mg  a kispolgr meghajlik a kapitalista rend eltt, a profit gonosz szellemt  a hossz kaftnos lengyel zsid alakjban vli lekzdeni, kinek zsebben gyakorta egy krajcr sincs. A pogrom a faj magasabbrendsgnek bizonytkv vlik.  A ncik programja egy eldugott vidki zsid krjzlerj vlasztkra emlkeztet.  Mi mindent tallni ott alacsony ron s mg alacsonyabb minsgben.  A  szabad verseny „boldog” emlkezett s kds hagyomnyt valami stabil rendi trsadalomnak.  lmok a gyarmatbirodalom feltmadsrl s egy zrt gazdasg tvhite. Frzisok visszatrsrl a rmai jogrl az nmetre s az amerikai moratrium tmogatsrl,  irigy ellensgessg a villk s autk alakjban jelentkez egyenltlensggel szemben s llati flelem a gallrtalan, sapks munks alakjban jelentkez egyenlsgtl, tombol nacionalizmus s flelem a vilg hitelezitl- a nemzetkzi politikai gondolatok  mindezen hordalka  tlti ki az jnmet messianizmus kincsestrt.


A fasizmus megtallta a politika szmra a trsadalom spredkt. ….

Mindazt, amit a trsadalom egszsges fejldse esetn a nemzeti szervezetnek kulturrlkknt kellett volna magbl kivlasztania, most a szjn jn ki; a kapitalista civilizci kihnyja a megemsztetlen barbrsgot. Ez a nemzetiszocializmus fiziolgija.


Mind a nmet, mind az olasz fasizmus a kispolgrsg htn jutott hatalomra, faltr kosknt hasznlva azt a munksosztly s a demokratikus berendezkeds ellen. Hatalomra kerlve azonban minden egyb semmint a kispolgrsg kormnya. Mussolininek igaza van, a kzposztlyok nem kpesek nll politikra. Arra hivatottak, hogy nagy krzisek idejn a kt f osztly valamelyiknek politikjt a vgletekig hajtsk. A fasizmusnak sikerlt ket a tke szolglatba lltani. Az olyan gondolatok, mint a trsztk llamostsa valamint „a  munka- s fradozs nlkli” jvedelemszerzs a hatalomtvtelt kveten fel sem merltek tbb. A nmet llamok partikularizmusa, ami a kispolgri sajtossgokra tmaszkodott, helyet adott a kzpontostott rendrllamnak, ahogy azt a modern kapitalizmus ignyli.  …..


A kispolgri illzikat ekzben persze nem hatlytalantottk, csak ppen levlasztottk a valsgrl s formalitsokban oldottk fel azokat. Az osztlyok egyestse, bkje a munkaszolglat flszimblumban s a munksnnepnek „a np javra” trtn kisajttsban jelentkezett. A gtbetk megtartsa a latin helyett szimbolikus jvttel a vilgpiac jrmval szemben. A nemzetkzi – kztk zsid – bankroktl val fggs jottnyit sem enyhlt, ehelyett betiltottk az llatok Talmud elrsai szerinti levgst.  Ha a pokolba vezet t a j szndkokkal kvezett, akkor a Harmadik Birodalom tjai szimblumokkal kirakottak. Mikzben a kispolgri illzik programjt nyomorult brokratikus maskardv fokozza le a nemzetiszocializmus, sajt magt – mint az imperializmus legtisztbb megtestestjt – a nemzet fl emeli. ….A programra a ncik hatalomrajutshoz volt szksg, de Hitlernek a hatalom egyltaln nem a program megvalstsra szolglt. …


A fasizmust nem lehet sem megreformlni, sem hatalomtadsra ksztetni, csak megbuktatni. Vagy hborval, vagy forradalommal. …A „szocialista” forradalmat, amelyik a kispolgri tmegeknek a „nemzeti” elengedhetetlen kiegsztsnek tnt, hivatalosan kitkoztk s


felszmoltk. Az osztlybke abban cscsosodik ki, hogy a gazdagok – kln a kormny ltal erre kijellt napon – a szegnyek javra az el- s uttelekrl lemondanak. A munkanlklisg elleni harc odavezetett, hogy az hbr felt jra megosztjk. Minden egyb manipullt statisztika. A „tervezett” autarkia a gazdasgi sztess jabb stdiumnak bizonyult.


Minl kisebb a nci rendrllam gazdasgi teljestmnye, annl nagyobb erfesztseket kell, tegyen a klpolitikban. Ez teljesen megfelel az agresszv nmet tke bels dinamikjnak….. Hitlernek nincs ms eszkze, mint a bels nehzsgeket a kls ellensgre hrtani……


Ha nmet bels erk nem tartztatjk fel Hitlert idben, gy Eurpa nhny ven bell hborba zuhan.

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2022. prilis
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!