A Fidesz elszalasztotta a kivl lehetsget
A 2012.03.02. 11:01
Magyarorszg vezet - nincs ok bszkesgre Magyarorszg tizennyolc eurpai orszggal sszehasonltva listavezet az eltletessg, illetve a jobboldali rtkorientci tekintetben, de meglehetsen magas a flelem s bizalmatlansg is. Az orszgban a 16 v feletti lakossg 48 szzalka szlssgesen eltletes, 20 szzalkuk rendszerellenes, 32 szzalkuk jellemezhet ers jobboldali rtkorientcival, s 19 szzalkukat jellemzi ers flelem, bizalmatlansg vagy pesszimizmus. Ezzel a tanulsggal jrt a Political Capital Intzetnek az SPD Ebert-Alaptvnynak megbzsbl vgzett vizsglata.
Keleten s Dlen l a diktatrk rksge
A 2010-ben vgzett s most feldolgozott felmrs annak a 18 kelet-s nyugat-eurpai orszgra kiterjed vizsglatnak a rsze volt, amely a szlsjobboldali eszmk irnti kereslet klnbz vonatkozsait mrte fel. A kapott index azok arnyt mutatja, akik az adott trsadalomban llektanilag, magatartsformikat s rtkeiket tekintve fogkonyak lehetnek a tekintlyelv, ultra-nacionalista, rendszerellenes ideolgikra, az ezekbl levezethet politikai cselekvsekre.
Mivel az utols kt adatfelvtel ppen a gazdasgi vlsg idszakt fogta t, az eredmnyek nem tmasztjk al az elmleteket, amelyek elssorban a krzis hatst hangslyozzk a szlsjobboldal trsadalmi tmogatottsgnak nvekedsben. A vizsglat ennl mlyebb okokra visszavezethet trsadalmi magatartsokat tkrz: a szlsjobboldali eszmk ott bizonyulnak a legvonzbbaknak, ahol korbban diktatrikus vagy tekintlyuralmi politikai rendszerek tartsan formltk a trsadalom karaktert. gy a kelet- s dl-eurpai orszgokban tovbbra is jval magasabb a szlsjobboldali eszmk irnti kereslet, mint Nyugaton s a szlsjobb tovbbra is elssorban a kelet-eurpai demokrcik esetben jelenthet kockzatot.
Egybknt a trsadalmi szlsjobb nem egyenl a politikai szlsjobbal, s a szlssgesek csoportja sem azonos a szlsjobboldal szavazinak krvel – mutatnak r a kutatk. Elbbiek jelentsebb rsze ugyanis ms prtok szavaztborban tallhat, vagy nem szavaz. A szlsjobbal rokonszenvezk politikai jelentsgt az adja, hogy fogkonyak lehetnek ilyen prtok zeneteire, ugyanakkor az ignyeiknek val megfelelsi knyszer radiklisabb pozci irnyba tolhatja a mrskeltebb politikai prtokat.
Rendprti a magyar
Az elmlt vek prtpolitikai jobbratoldst az rtkek tern is jobbratolds kvette. Ez ksznhet egyrszt annak, hogy egyre tbben helyezik magukat politikailag a „szlsjobboldalra”, msrszt pedig annak, hogy az rtkek tern nmileg rendprtibb vlt a magyar trsadalom. A 2003-as els adatfelvtel ta a korbban legkevsb szlssges Kzp-Magyarorszg „felzrkzott” Kelet-Magyarorszghoz, mindkt orszgrszben 12 szzalkos a szlssgesek arnya, mg Nyugat-Magyarorszgon jval alacsonyabb, mindssze 7 szzalkos. A szlssgesek arnya jelentsen ntt a nagyvrosokban, ugyanakkor cskkent a falvakban. Arnyuk a legfiatalabb korosztlyban 8, a legidsebb korosztlyban 11 szzalk. A szlsjobboldali eszmk irnti igny a Jobbik szavaztborban a legersebb (csaknem 30 szzalk), a Fidesz s az MSZP szavaztborban ennl lnyegesen alacsonyabb: 10, illetve 5 szzalk. Mg a Jobbik szavazi kztt a legmagasabb az eltletessg, a rendszerellenessg s a pesszimizmus, a jobboldali rtkorientci a Fidesz szavazi krben a legmagasabb. A szocialistk tborban az eltletessg feltnen magas, nem marad el jelentsen a Jobbik szavazitl s magasabb, mint a Fidesz tborban.
A Fidesz elszalasztott lehetsge
2010 szn a szlssgesnek tekinthetk a lakossg 11 szzalkt adtk Magyarorszgon. Ez jelents cskkens a 2009-ben mrt 21 szzalkhoz kpest, de ennek alapvet oka a rendszerellenessgnek, illetve a flelemnek s pesszimizmusnak a vlasztsok utni ltvnyos visszaesse volt. A kzvlemny-kutatsok szerint az ltalnos elgedetlensg s az intzmnyellenessg azta ismt visszabillent a korbbi magas szintre. A Fidesznek, olvashatjuk a tanulmnyban, kormnyzsa kezdetn kivl lehetsge lett volna a hazai kzvlemny mrsklsre, a demokratikus magatarts-formk megszilrdtsra, valdi konszolidcira – ezt az eslyt azonban eljtszotta.
Az adatok alapjn az idsebb, de mg nyugdj eltt ll korosztly a leginkbb fogkony a radiklis jobboldal eszmire. Mg a 30 vnl fiatalabbak esetn az index rtke 8 szzalk, addig az 50 s 59 v kzttiek krben 14 szzalkos. Az azonos nemek kapcsolatt elutastk arnya ktszer akkora az 50 felettiek kztt, mint a fiatalabbak esetben s a bevndorls-ellenessg is jellemzen az idsebbek krben magasabb. Nk s frfiak kztt nincs jelents klnbsg a szlsjobboldali eszmk irnti nyitottsg vonatkozsban, ugyanakkor meghatroz az Iskolai vgzettsg. Mikzben a felsfok vgzettsggel rendelkezknek mindssze 3 szzalka tartozik a szlssges trsadalmi csoportba, addig azok kztt, akiknek legfeljebb ltalnos iskolai vgzettsgk van, ez az arny 16 szzalk. A foglalkoztatottsgi helyzetet tekintve a munkanlkliek krben mrtk a legmagasabb indexet (17%), a tanulk krben pedig a legalacsonyabbat (6%). Az aktv dolgozk s a hztartsbeliek, vagy gyermekkkel otthon maradk indexe kiss az tlag alatt, a nyugdjasok pedig a felett van.
A vizsglat azt is megllaptotta, hogy Magyarorszgon szlssgesen nagy kilengseket mutat a politikai intzmnyekbe vetett bizalom. Ez a hektikussg (mely az esetek tbbsgben szlssges bizalmatlansgba csap t) nmagban is veszlyforrs, mivel kedvezhet a hirtelen hangulatllapotokat meglovagol szlssges politikai erknek.
|