Ktmilli ves fosszlik Dl-Afrikban trhatjk az emberi evolci trtnett
ma.hu 2011.09.09. 20:59
trhatjk az emberi nem evolcijnak trtnett a ktmilli ves fosszlik, amelyekre a Dl-Afrikai Kztrsasgban bukkantak.
A kutatk sokig azt feltteleztk, hogy az Austhralopithecus-csald lehet az emberi nem primitv se. A kt csontvz azonban, amelyeket Lee R. Berger, a Witwatersrandi Egyetem professzora tallt 2008-ban Johannesburg kzelben egy barlangban, megkrdjelezi a korbbi elmletet, hiszen az ismeretlen teremtmnyek egyarnt rendelkeznek az Austhralopitecus s az ember jellegzetessgeivel. Az ismeretlen hominidafaj az Austhralopithecus sediba elnevezst kapta.
A felfedezsrl a Science pnteki szmban jelent meg t tanulmny, belertve azokat a cikkeket, amelyek kln-kln veszik grcs al a teremtmnyek lbfejt, kzfejt, medencjt s agyt.
A fosszlik egy 12-13 ves hm, valamint a hszas veiben jr nstny, utbbi a jelek szerint legalbb egyszer utdot hozott a vilgra. Mindkt egyed 127 centimter magas volt, a nstny testslya 33 kilogramm krl lehetett, a hm pedig 27 kilogramm. A kutatk nem biztosak abban, hogy rokonsgban lltak-e egymssal.
Lee R. Berger, a tanulmny vezet szerzje szerint az Austhralopithecus sediba j esllyel plyzhat az ember eldjnek cmre. Mint a dl-afrikai paleontolgus kifejti, a teremtmnyek agya, kz- s lbfeje egyfajta tmenetet jelent.
A medencjk sokkal "modernebb" volt, mint az Austhralopithecus-fosszlik. Als vgtagjaikbl tlve az emberhez hasonlatosan voltak kpesek a talajon lpkedni, ugyanakkor hossz fels vgtagjaik s igen ers kzfejk lehetv tette a fkon val kzlekedst is. Ujjaik ugyanakkor karcsak voltak, s hossz nagyujjal rendelkeztek, ami azt jelenti, hogy eszkzket is kpesek voltak hasznlni, noha egyetlen szerszmot sem talltak a helysznen.
Kristian J. Carlson, a Witwatersrandi Egyetem paleontolgusa arra mutat r, hogy az Austhralopithecus sediba agytrfogata kicsi, akkora, mint egy csimpnz, m fejlettebb volt, klnsen ami a homloklebenyt, valamint a szemek mgtti rszt illeti.
"A jelek szerint az agy +modernizldsa+ azeltt kezddtt meg, mieltt trfogata nvekedsnek indult volna" - hangslyozta Kristian J. Karlson.
Richard Potts, a Smithsonian Termszettudomnyi Mzeum paleontolgusa, aki nem volt rszese a kutatsnak, evolcis "pillanatfelvtelnek" nevezte a fosszlikat, amelyek segthetnek jobban megrteni az emberi nem trzsfejldst. Ugyanakkor nem rt egyet azokkal a vlemnyekkel, amelyek a leletet a humn evolci hinyz lncszemeknt emlegetik.
"Kivlan szemllteti az evolci menett, de a Homo nem egyrtelm jegyeit visel legkorbbi fosszlik 150-200 ezer vvel fiatalabbak" - hangslyozta Richard Potts.
Az emberflk vagy hominidk (Hominidae) a femlsk egyik csaldja, amelynek ma l tagjai egyrszt az emberi nem (Homo), msrszt a csimpnz, a gorilla s az orangutn.
|