mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Marxista oktats
Marxista oktats : EGY BONAPARTISTA ELLENFORRADALOM FORRSAI

EGY BONAPARTISTA ELLENFORRADALOM FORRSAI

gy tnik „A sztlinizmus forrsai“ cm rs (Fklya XXXIII. 18) anonim szerzje „elvesztette realitsrzkt“. Taln egy kicsit a trtnelemszemlletvel is baj van. Az pedig vgkppen nem vilgos, hogy mit is akart ebben az rsban bizonytani. Taln azt, hogy a sztlinizmust nem lehet elvlasztani a Szovjetuniban foly szocialista ptstl, hogy a sztlinizmus az orosz marxizmus (ltalban a marxizmus?) trvnyszer, sorscsapsszer kvetkezmnye s egyben lesjt kritikja?


Nhny krdst tisztzni kellene. Vajon a realitsrzk elvesztsrl tanskodik, ha Sztlin ellenforradalmi fordulatrl beszlnk? Ha ellenforradalom alatt csak a „klasszikus“ restaurcis, fehrgrdista, monarchista szervezkedst rtjk, akkor persze lehet igy fogalmazni. Csakhogy ltezik ms tpus ellenforradalom is. Egymstl fggetlenl Trockij a sztlinizmust, Nagy Imre a rkosista rendszert nagyon tallan bonapartista elfajulsnak neveztk.


A bonapartizmus az ellenforradalom egy nagyon sajtos formja. Bonaparte Napolon a forradalom ltal felsznre vetett fiatal tzrtbornok a forradalom vdelme nevben trt egyeduralomra. Kisajttotta a forradalom alapeszmjt, ami a francia forradalom esetben a nemzeti rzs volt, azt hdt nacionalizmuss silnytotta s igy rte el alantas cljait, koronzta magt vilguralomra tr monarchv.
 

Sztlin egy ms tpus forradalomban jrt be megdbbenten hasonl utat. gy ltszik a trtnelem bizonyos fokig mgiscsak ismtli nmagt. Caesar - Napolon - Sztlin forradalmak vlln felkapaszkodott ellenforradalmak tipikus kpviseli. A hasonlsg abban is ll, hogy e nevezett szemlyisgek slyos mozgalmon belli hatalmi harcok gyzteseknt kerltek hatalomra (triumvirtusok s azok rmnyos felszmolsa stb.) mint a legjobb szervezk, a legintrikusabbak, legarrognsabbak, legravaszabbak.
A sztlinizmus ellenforradalmi jellegt erstik nemzeti sajtossgai - mert brmilyen hihetetlen, ilyenek is vannak.
Az „eredeti“ orosz sztlinizmus a cri birodalom katonai-brokratikus vonsait jtotta fel meglep pontossggal. A rkosi-rendszer Magyarorszgon a dzsentrivilgot vrmegyerendszervel, sgor-komasgval, bornrtsgval tette t „proletrdiktatrba“.
A forradalombl kinv bonapartista ellenforradalomnak van kt figyelemremlt sajtossga.
Egyfell a forradalmi frazeolgival kpes hatalmas tmegeket megtveszteni, elssorban azokat, akik remnykedtek a bonapartista dikttort hatalomra segt forradalom eredeti cljainak megvalsulsban. Pldaknt emlthetjk a lengyelek vrakozst, akik Napolontl nemzeti fggetlensgk kivvst vrtk. De ugyanezrt tekintettek szerte a vilgban szinte hittel Sztlinra a „npek atyjra“, akitl nemzeti s szocilis felszabadulsukat vrtk. Sztlin egyik legrettenetesebb bne, hogy ezeket a tmegeket becsapta, sszetrte hitket, megalzta a szabadsgra vgy npeket a Szovjetuni hatrain bell s azon kivl is.


Msfell, az elbbivel szoros sszefggsben, a bonapartista rendszer szrnysgei miatt rzett jogos haragot s felhborodst megksrli kihasznlni a forradalom ltal megdnttt rendszer restaurlsra tr „szentszvetsgi“ ellenforradalom is, amely a bonapartizmus (sztlinizmus) elleni harc jelszavval lczva magt a forradalom mg megmaradt igazi vvmnyai ellen tr. Ez is szinte tmegek mozgalmt tudja maga mg lltani gondoljunk csak az orosz np 1812-es honvd hborjra, vagy a lipcsei Npek Csatjra. Ezek a tmegek sokszor nem veszik szre, hogy a bonapartista zsarnoksg elleni jogos harcba szllva a „szentszvetsgi“ restaurci eszkzv vlhatnak. Ilyen jelensgek megfigyelhetk voltak az 1956-os magyarorszgi oktberi esemnyekben is, ahol az antisztlinista nemzeti tmegmozgalom mellett a kapitalista restaurci eri is megjelentek.
E „szentszvetsgi“ irnyzatnak kedvelt fogsa a bonapartizmus tudatos sszekeverse a forradalommal. Ktsgtelen persze, hogy ehhez a labdt maga a bonapartista ellenforradalom dobja fel, a „szentszvetsgi“ csak l a lehetsggel. Mindamellett a forradalom hveinek, a forradalom rksgt vllalknak vakodni kell attl, hogy bestljanak ebbe a csapdba.
Anonim szerznk megalapozatlan eszmetrtneti lltsai sajnos e fogalmi cssztats malmra hajtjk a vizet. Jelents tmeg elmleti munkt (keleti s nyugati marxistk mveit) hagyott figyelmen kivl, amikor azt rta: Sztlin „cikkeiben s beszdeiben soha nem lpett tl a marxizmus alapvet igazsgainak keretn.“ Itt a legkevesebb, hogy a „Rvid tanfolyam“ elkpeszt trtnelemhamistsaira utaljunk.
Tkei Ferenc magyar, Lucien Sve francia filozfusok s sokan msok meggyzen mutattk ki azt a szinte helyrehozhatatlan krt, amit a sztlini „Dialektikus s trtnelmi materializmus“, valamint „A nyelvtudomny krdseihez“ s ms „remekmvek“ okoztak a marxista filozfiban.
Sztlin „gazdasgi mvei“ mig hatan megbntottk a marxista politikai gazdasgtan fejldst.
Sztlin hatalmi-adminisztratv ton csirjban fojtotta el az zsiai termelsi md vitjt, elpuszttva Magyar Lajost, a tma egyik legkivlbb szakrtjt. Helyette „megajndkozta a vilgot“ egy primitv, lineris formcifejldsi elmlettel.
Mint gyakorl politikai gazdasgtan oktat, nap mint nap tapasztalom, hogy a sztlini pszeudomarxizmus milyen rettenetesen mlyen behatolt a kztudatba, mint az „igazi marxizmus“.
Az anonim szerznek abban nmileg igaza van, hogy Sztlinnak a „szocializmusrl vallott nzetei az akkori idk tipikus marxista elkpzelsei voltak.“ Csak ht, nem mindegy, hogy ppen melyek azok az „akkori idk“. A forradalom eltt s alatt, a hadikommunizmus idszakban Sztlin flmvelt autodidaktaknt csipegette fel - s lapostotta el - elvtrsai (Buharin, Kmenyev s a tbbiek) marxista mveltsgnek legknnyebben elsajtthat elemeit, kztk az egyenlst, messianisztikus tvedseket is. Ksbb azonban, meghdtva a hatalom egyre magasabb cscsait, gy alaktotta az ideolgit, hogy egyre inkbb a korabeli tipikus marxista elkpzelsekk csak Sztlinnak a szocializmusrl vallott nzetei vlhattak.

Igy azutn nem egszen rthet anonim szerznk knnyedsge, amivel csak mintegy mellkesen emlti meg, hogy Buharin egszen mst vallott a 20-as vekben, mint 1918-ban. Pedig ppen itt rejtzik a sztlini bonapartista ellenforradalom szubjektv lnyege: mg a „rgi lenini grda“ legtbb tagja, ppen mveltsge rvn, kpes volt korbbi nzeteit nkritikusan fellvizsglni, addig a flmvelt dikttor - br nzeteit meglehetsen gyakran vltogatta - kptelen volt brmilyen nkritikra, s minden taktikai indtk plfordulst a legigazibb marxizmus alkot, mde logikus tovbbfejlesztsnek lltotta be, s hatalmi ton az egyedl rvnyes igazsg rangjra emelte. Ezt tette Buharin, Trockij s msok antimarxista tvedseivel is, amiket a legtbb esetben akkor sajttott el s lltott be gy, mint a marxista elmlet s gyakorlat legjabb zsenilis eredmnyt, amikor az igazi szerzk mr tllptek rajtuk, felismerve azok tves voltt. Ez a „fziseltrs“ a legtbb esetben az eredeti szerz sorsnak megpecsteldst vonta magautn.


Mi teht a sztlinizmus, e bonapartista ellenforradalom, forrsa? Semmi esetre sem a marxizmus oroszorszgi alkalmazsa. Sokkal inkbb egy kikerlhetetlennek tn trtnelmi paradoxon, amelyet Lenin - nmileg ms aspektusbl, mint a „leggyengbb lncszem“ elmlett fogalmazta meg: a XX. szzad elejre az imperializmus permanens vlsgba, hbork sorozatba rntotta a vilgot, Eurpt, s mindenek eltt Oroszorszgot. Ez a vlsg Oroszorszgban egyre elviselhetetlenebb lett, s igy megteremtette egy politikai forradalom szksgessgt, mikzben a trsadalmi forradalom minimlis felttelei sem voltak adottak, sem a gazdasg, sem a kultra terletn. Az orosz polgrsg azzal, hogy a februri forradalom utn folytatta a hbort, bebizonytotta, hogy kptelen a vlsg megoldsra. A forradalmasodott tmegek szmra lnyegben csak a bolsevikok knltak elfogadhat megoldst: a hbor azonnali befejezst s a fldosztst.
A megszerzett hatalom birtokban azonban a bolsevikok egy vgzetes tvedst kvettek el. Teljesen flrertelmeztk Marx tantst „a kisajttk kisajttsrl“, azt hittk, hogy a forradalom feladata a tke s vele egytt az rutermels felszmolsa, holott a rendkivl elmaradott oroszorszgi viszonyok kztt a feladat ppen a tke felszabadtsa lett volna az Oroszorszgban klnsen parazita magntulajdon uralma all. Az a tkj, amely Marx szerint nem tud meglenni anlkl, hogy ne forradalmastsa llandan a termelerket, s amely Oroszorszgban mg messze volt attl, hogy nmaga korltjv vljon.
A lenini grda a NEP-ben ugyan rtallt a forradalom helyes plyra lltsnak egy igen biztat tjra, de a polgrhbor igen nehezen felszmolhat anyagi s erklcsi kvetkezmnyei, a kzpeurpai, sok esetben fasizmusba torkoll, ellenforradalmak fenyegetse, s nem utols sorban a Lenin betegsge s korai halla utn kibontakoz hatalmi harc a bolsevik vezrkarban, egyszerre egyengettk a szvsan hatalomra tr Sztlin „brumaire tizennyolcadikja“ eltt az utat.
A hatalom rszleges birtokban Sztlin a hadikommunizmus fenti tvedsen alapul, Buharin, Trockij, Preobrazsenszkij s msok ltal korbban kidolgozott elmletre tmaszkodva, megalkotta az adminisztratv-tervutastsos gazdasgirnyitsi rendszert, amelyet a szintn ltala kiptett brokratikus appartus kivlan kzben tudott tartani, s amellyel ltszlag hatkonyan ptolni lehetett a tke fent emlitett modernizcis szerept. Ehhez szksg volt hatalmas mennyisg centralizlt munkaerre, amit a falu kollektivizlsa s a GULAG szlltottak.

A kezdeti ltvnyos eredmnyek sok becsletes kommunista lesltst elhomlyostottk. Anonim szerznk idevg fejtegetsei nagyrszt helytllak. Abban is felttlenl igaza van, hogy a sztlinizmus nem csupn s nem elssorban Sztlin szemlyisgbl szrmaztathat. Lukcs Gyrgy teljes joggal kifogsolta magt a „szemlyi kultusz“ fogalmt. De nincs igaza az anonim szerznek, amikor tagadja a sztlinizmus ellenforradalmi jellegt.
Magnak a forradalomnak az okolsa e jelensg kialakulsrt nem jogosabb, mintha egy beteg ember sajt anyjt okoln betegsgrt, hiszen ha az anyja nem hozta volna t vilgra, akkor beteg se lehetne.
Budapest,1989. oktber 4-n

(megjelent: Fklya)

Szerkeszt megjegyzse. Lenin mg letben felfigyelt a forradalmi tmenet , s nemcsak a szovjet llam brokratikus – szlsbalos torzulsra, s utols rsaiban Sztlin levltst javasolta. A sztlinizmus antimarxista emln nevelkedettek a mai napig nem kpesek megrteni, hogy   " a szocializmus" mg sehol a vilgon nem szlettet meg marxi mrcvel mrve, s egy kezdetleges eltorzult forradalmi tmeneti rendszert  titullnak „a szocializmusuknt”, amelyben mg bven megvoltak a kapitalizmus elemei is..  Az mr csak hab a tortn, hogy a tks restaurtorok mg r is tesznek erre egy lapttal. Olyb tnik hogy” Sztlin tovrisnak” megvannak a jobboldali tantvnyai is. Br nandrs bonapartista elfajulsnak nevezi, de ahogy Lenin kifejtetet, ez a baloldalisg/szlsbal/ nem csupn gyermekbetegsge maradt a kommunizmusnak mint mozgalomnak, s szletsben lv elemeinek, de akutt idskori gygythatatlannak tn   is. Ugyanakkor Sztlin a tves antimarxista trtnelmi korszakols alapzatn Marxal ellenttben "a szocializmust" rutemelv lptette el 1952-bn  megjelent tanknyvben, holott a valsgban mg ltezettt az tmenet a kapitalizmusrl a kommunizmus als szakaszra azaz a szocilizmusra.Ez ugye mr azt jelenti elvileg, hogy Sztlin jobboldali revizionistv lpett el, s a reforkommuinistknak elmleti alapot adott lnyegben mg Hruscsov eltt.Magyrorszgon persze mg ekkor" Rkosi pajts" hvei orszgoltak, legefeljebb az MDP-n bell mr megindult az ideolgiai harc, s az utdlsrt .

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2023. Mrcius
HKSCPSV
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!