mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Antifasiszta-vfordulk
Antifasiszta-vfordulk : A horvtorszgi s a magyarorszgi nmet megszlls sajtossgai

A horvtorszgi s a magyarorszgi nmet megszlls sajtossgai

Nagy Lszl  2008.04.06. 06:26

A Kzp-Kelet-Eurpai orszgok az vszzadok folyamn lland klcsnhatsban lltak egymssal, ezrt trtnelmk is szervesen sszekapcsoldik. Nem lehet parcialitsukban vizsglni az egyes orszgok trtnett, hiszen mindentt ugyanaz a gazdasgi-trsadalmi alap, amely meghatrozza mind a politikai letet, mind a kultrt.

A rgiszemllet ltal rlthatunk a mlyebb sszefggsekre, az azonossgokra s gy a magyar trtnelmet is rnyaltabb megkzeltsben lttathatjuk. Ez hatvnyozottan vonatkozik mind a magyar, mind a horvt trtnelem legsttebb fejezetre, a nemzetiszocialista diktatra idszakra, amely a sajtos trtnelmi hagyomnyok, a flperifris helyzet rvn feudlis meghatrozottsgot is kapott. gy a II. vilghbort kvet felszabaduls nemcsak a nmet megszllstl, hanem a feudlis maradvnyok terhtl is megszabadtotta a rgi llamait.


Ha pusztn kronolgiai szemszgbl kzeltjk meg a magyarorszgi s horvtorszgi nmet megszlls trtnett, rgtn megllapthatjuk: az usztasa bbllam 1941 prilistl 1945 mjusig llt fenn, Magyarorszgon pedig 1944.mrc.19.-tl 1945 prilisig tartott a vszkorszak. Ha a trtnelmi tendencikat nzzk, sokkal rnyaltabb a kp: a Horthy-rendszer fokozatosan toldott a szlsjobboldal irnyba. A szegedi gondolat, a numerus clausus, az erszakos kommunistaldzs, a fajvd Gmbs Gyula kormnyzsa, a Harmadik Birodalom fel val orientci, a zsidtrvnyek, a munkaszolglat, a Darnyi Klmn ltal meghirdetett gyri program, a Szovjetuninak - nem Hitler krsre, hanem az elvesztett erdlyi terletek visszaszerzsnek cljbl - kldtt hadzenet, az jvidki mszrls mind-mind a nmet megszllsban, majd a nyilas puccsban kulminlt. Magyarorszg fokozatosan fasizldott, ezzel szemben Horvtorszgban a lerohant Jugoszlvia romjain azonnal ltre jtt a horvt usztasa bbllam, a szerb Nedic-kormnyzathoz s a montenegri nci bbllamhoz (ez utbbiak pr hnap fzisksssel) hasonlan.

A megszllt Magyarorszg s Horvtorszg politikai elitjben dnt sllyal rendelkezett az I. vilghbort megjrt katonatiszti rteg, mivel a magyar s a horvt szlsjobboldali irnyzatok kzs blcsje az Osztrk-Magyar Monarchia hadserege volt. Slavko Kvaternik, az usztasa hadgyminiszter Szlasihoz hasonlan vezrkari tiszt volt, aki a dlszlv kirlysg megalakulsa utn nyugdjazst krte s ettl kezdve egsz lett fanatikusan a szlsjobboldali politiknak szentelte. De az I. vilghbor eltt Zgrbban llomsoz Gmbs Gyula is j kapcsolatokat polt a horvt katonatisztekkel, akik rvn kzeli bartsgba kerlt az akkor mg gyvdjellt Ante Paveliccsel. Gmbs rvn a Horthy-kormnyzat is jelentsen tmogatta a horvt szlsjobboldalt: mr 1919-ben ltrehoztk Vszvron els kikpztborukat, a harmincas vekben pedig a hrhedt Jankapusztai tborban kszltek fel terrorakcikra, gy a marseilles-i mernyletre s az usztasa hatalomtvtelre. A szlsjobboldali mozgalom lre llt katonatisztek s a hozzjuk csapdott kisnemessg, kispolgrsg a nemzetiszocialista kibontakozst feudlis alaprl, a parasztsg trsadalmi rtegnek felhasznlsval kvntk megvalstani. A „magyar ugar” tkt nem szksges itt rszletezni, de arra r kell mutatni, hogy Horvtorszgban is hasonl volt a helyzet. Parasztok milliit monokultrs termelsi rendszerben rabszolgaknt, hbrrt dolgoztattk a fldbirtokosok (a rmai katolikus egyhz is jelents terletekkel rendelkezett), a dalmt vrosokban l olasz kereskedrteg pedig picaknt szipolyozta ki a krnyez falvak horvt lakossgt.

A trsadalmi feszltsgek mind az usztask, mind a hungaristk szmra tg terepet biztostottak a demaggira. Szlasi ideolgijban a „nemzettart paraszt” a hungarista agrrllam legfontosabb biztostka, s ennek prhuzama megtallhat a Pavelic ltal megfogalmazott Usztasa Alapelvekben is megtallhat, a parasztsgot s a horvt npet teljes mrtkben megfeleltetve egymsnak. A nemzeti konzervatv parasztsg azonban mindkt orszgban idegenkedett a szlsjobboldali ideolgitl s nem szegdtt a nemzetiszocialista diktatra szolglatba.


Magyarorszg s Horvtorszg esetben egyarnt kls hats, Nmetorszg nagyhatalmi politikja kvetkeztben jtt ltre nemzetiszocialista diktatra. Az usztasa llam lehetsge fel sem merlt, amikor a nmetek megtmadtk Jugoszlvit. A Harmadik Birodalom a nyilasokhoz hasonlan ugyanis nem tekintette relis politikai tnyeznek a csekly trsadalmi tmogatottsggal rendelkez usztaskat, helyettk a Vladko Macek vezette szles tmegbzist maga mgtt tud Horvt Parasztprtra kvnt pteni. Nmetorszg sokkal tbbre tartotta szvetsges llamainak stabilitst, mint a nci ideolgia hangos pufogtatst. Az usztask viszont a kezdetektl fogva lveztk Mussolini bizalmt, tbb megllapodst is ktttek, tbbek kztt arrl, hogy ha hatalomra kerlnek, nknt tengedik a tengerparti terletek dnt hnyadt Olaszorszgnak. Amikor a nmet csapatok elrtk Horvtorszgot, pr.10.-n, Slavko Kvaternik, mint Pavelic felhatalmazottja nhatalmlag irnytsa al vonta a rendrsget s kikiltotta a horvt bbllamot, a Fggetlen Horvt llamot, amely nevvel ellenttben sohasem volt fggetlen. A nmeteket meglepetsszeren rte, hogy az ltaluk tmogatott Macek minden horvtot engedelmessgre s az j kormnnyal val szinte egyttmkdsre szltott fel. Pedig a Zgrbba rkez, ksbbi magyarorszgi teljhatalm megbzott Edmund Veesenmayer is trgyalt Macekkal a bbllam kikiltst megelz rkban, hogy t bzza meg a kormnyalaktssal. A parasztprti politikus ezt nem fogadta el, mert korbban gretet tett Kvaterniknek, nem ll az usztasa hatalomtvtel tjba. gy a Veesenmayer-Macek-Kvaternik-tallkozn Macek is szentestette alrsval az usztasa hatalomtvtelt. A hatalomtvtel leveznylse utn Veesenmayer visszatrt Nmetorszgba s a bbllam politikai irnyti Edmund Glaise von Horstenau zgrbi nmet teljhatalm megbzott s Siegfried Kasche nmet kvet lettek.


Horvtorszg megszllsa folyamn dnt tnyez, hogy az orszgot a nmetek az olasz csapatokkal egytt szlltk meg. Br nmet csapatok rohantk le Jugoszlvit, az olaszok is jelents terleteket kaptak a Mare Nostrum-lettr jegyben. A nmet s az olasz megszllk demarkcis vonallal vlasztottk el znikat, kettvgva Horvtorszgot. Az usztasa llam lre kineveztk az olasz uralkodhzbl szrmaz Savoyai Aimont kirlynak, aki sohasem kereste fel orszgt. A dli, adriai znt Olaszorszg felgyelte (a korbbi megllapods rtelmben a tengerpart nagy rszt kzigazgatsilag is bekebelezte Itlia, nem kis elgedetlensget okozva a horvt trsadalomban), az szakit, Zgrbbal egytt, pedig a nmetek. 1943 szn Olaszorszg kapitulcijval az olasz csapatok kivonultak, s -a partiznok ltal felszabadtott terletek kivtelvel- az egsz orszg nmet megszlls al kerlt. Az addig miniszterelnki funkcit betlt, Poglavniki cmmel (jelentse: legfbb elljr) rendelkez Ante Pavelic tvette az llamelnki funkcit s a miniszterelnki tisztsgre kinevezte a teljesen jelentktelen Nikola Mandicot.
A horvt trsadalmi erviszonyok ms nci llamokkal, gy a megszllt Magyarorszggal sszehasonltva specifikus mdn alakultak, ezrt a horvtorszgi holokauszt teljesen egyedi vonsokat mutat: a nmet-olasz megszll erkkel kollaborlva a rmai katolikus horvtok sszefogtak a dzsihd alapjn ll muzulmn bosnykokkal a faji s vallsi ellensgnek kikiltott ortodox szerbek, zsidk, romk, ill. a zsidsggal azonostott kommunistk s szabadkmvesek ellen. A kzs ellensggel val leszmols sorn a katolikus horvtok stabilizltk egyttmkdsket a muzulmn bosnykokkal. A muzulmn egyhz jelentsebb hnyada a nci megszllk s az usztask szolglatba llott. Az ortodox szerbeket nemcsak vallsi, hanem faji alapon is ldztk. Az usztasa ideolgia szerint a horvtok nem az alacsonyabbrend fajnak minstett szlvok leszrmazottai, hanem a tiszta rja vr gt germnok. A teria egyik megalapozja a korszak ismert katolikus papja, Kerubin Segvic volt, akinek az 1931-ben kiadott „A horvt np gt eredete” c. alpri hangnemben megrt knyve a horvtorszgi antiszemitizmus s szerbgyllet egyik alapmve lett.


A horvt katolikus egyhz teljes erklcsi tmogatsrl biztostotta a szlsjobboldali rezsimet. Mr a hatalomtvtel eltt alaktottak flkatonai csoportokat, amelyek kzl a legjelentsebb a Keresztesek volt. A horvt katolikus papsg jelents rsze segtette a szlsjobboldali ideolgit, a katolikus kolostorok s papneveldk az usztasa-mozgalom f tmaszpontjai kz tartoztak. Megldottk a szerbeket felkoncol katonkat s tbb szzezer szerb parasztot knyszertettek a rmai katolikus valls felvtelre. A katolikus kolostorok a partiznok elleni harc kzpontjaiv, propagandaanyag-, st fegyver- s lszerraktrakk, a nemzetiszocialista hrszerz szolglat kzpontjaiv vltak. A horvt egyhzf, Alojzije Stepinac rsek a bbllam megalakulsakor gratullt Pavelicnek „lethivatsa teljestshez” s megerstette, a horvt katolikus egyhz tmogatni fogja az usztaskat. Nemzeti nnepp nyilvntottk az usztasa llam megalaktsnak napjt (pr.10.) s Pavelic szletsnapjt (jl.14.), de Stepinac az egyhzi vezet jogn a nemzetiszocializmus ms jeles napjait is megnnepeltette. Oktber 28-n az 1922-es fasiszta hatalomtvtel, a Marcia su Roma vforduljrl az rsek minden vben imkkal, beszdekkel s dvzletekkel emlkezett meg, csakgy, mint Adolf Hitler prilis 21-i szletsnapjrl. Amelyik pap nem engedelmeskedett a pspki parancsnak, az letvel fizetett. Ez lett a vgzete Franjo Riharnak is, akit a jasenovaci lgerbe deportltak s a megrkezse pillanatban rgtn ki is vgeztek. A horvt katolikus egyhz a buks pillanatban is killt az usztask mellett. Pavelic az utols napokban tadta llamfi tisztsgt Stepinac rseknek, aki mg hnapokig irnytotta az usztasa szabotzs- s terrorakcikat. Az usztasa kormny tagjait a Vatikn bjtatta, Pavelicnek Giovanni Battista Montini bboros, vatikni llamtitkr, a ksbbi VI. Pl ppa biztostott menedket.
A balkni brutalitssal megvalstott horvtorszgi holokauszt kivitelezse szmos pontban trt el a magyarorszgitl. Mg a magyar zsidsg pusztulsa fknt a munkaszolglatnak, a deportlsoknak (ez a roma trsadalmat is jelents mrtkben rintette) s a csendrsg, ill. a nyilas prtszolglatosok ltal elkvetett gyilkossgoknak ksznhet, addig Horvtorszgban az ldozatok dnt hnyada a zsidsgot rint deportls s a szerbeket rint tmegmszrlsok mellett a 22 koncentrcis tbor egyikben vesztette lett. Az usztasa llam a genocdiumot teljes egszben vgrehajtotta, szemben Magyarorszggal, ahol a fvrosi zsidsg s a vidki romk (a romk tbbsgt ugyanis a fvrosbl szlltottk nmet halltborokba) tbbsge letben maradt. Horvtorszgban a szerbek egyharmadt, mintegy 1 milli embert s a 32 ezer ft szmll zsid, ill. a 29 ezer ft szmll roma lakossgot szinte teljes egszben megsemmistettk. A II. vilghbort csak 1500 zsid lte tl s a romk is hasonl mret embervesztesget szenvedtek. Az 1948-as npszmlls szerint Horvtorszg terletn mindssze 405 roma lt.


A 22 horvt lger kzl a legkegyetlenebb emberisgellenes bntetteket a jasenovaci tborkomplexumban kvettk el, amely a msodik vilghbor harmadik legnagyobb halltbora volt. Az itt elkvetett genocdium egyedl Auschwitz s Dachau poklhoz mrhet: 45-52 ezer szerb, 8-20 ezer zsid s a teljes roma lakossg vesztette lett a tborban. Jasenovacban mg krematrium is mkdtt: a hrhedt Hinko Dominik Picilli mrnk a nmet krematriumok tervrajzainak alapos tanulmnyozsa utn alaktotta t a tglagyr kemencjt. Itt 1942 februrjtl szmtalan l embert – nket, gyermekeket, ids, beteg, legyenglt rabokat - gyilkoltak meg mrgez kndioxiddal s ciklon B gzzal, majd gettk el holttestket. A halltbor 1945 prilisig mkdtt teljes kapacitssal, ekkor a felszabadt partiznsereg mr a tbor kzelbe rt. Az usztask a lgerben marad mintegy tezer foglyot likvidltk s az pleteket (a krematriumot, a knzkamrkat is) felrobbantottk. A felszabadt partiznok a romokon s holttesteken kvl csak 54 csontt sovnyodott eltltet talltak.
A nemzetiszocialista megszllssal szemben Horvtorszgban s Magyarorszgon is kibontakozott antifasiszta mozgalom, m ennek mretei s szervezettsge jelents eltrseket mutattak. Horvtorszgban az usztasa llammal val fegyveres ellenlls szinte az els percben elkezddtt. Az ldztt szerbek, zsidk, romk s kommunistk csoportjait a npi felszabadt hbor irnytja, a Jugoszlv Kommunista Prt fogta ssze s szervezte meg. A JKP KB Politikai Bizottsgnak 1941.jl.4.-i lse dnttt a partiznhbor megindtsrl s kiltvnyban hvta fel Jugoszlvia npeit a felkelsre. Horvtorszgot Tito vezetsvel (aki egybknt horvt szrmazs volt) a horvtok szabadtottk fel, a szovjet egysgek csak a hbor legvgs szakaszban, a dlszlv terletek dnt tbbsgnek felszabadtsa utn, 1944 szeptemberben csatlakoztak a partiznokhoz. Sajnos, Magyarorszgon hiba volt meg a kell emberanyag, akik ltszmban, elszntsgban s embersgben mlt bzist kpezhettk volna egy felszabadt harcnak, az egysges kzponti irnyts hinyban semmi sem llta tjt a tragdinak. A Kmeri Nagy Imre-fle hungarista diktntetsre kommunista vlaszul sznt nyilasvers, a szzezer embert felvonultat 1942.III.15.-i Petfi tri antifasiszta tntets, Bajcsy Zsilinszky Endre, Sgvri Endre s Szenes Hanna tevkenysge, a zsidmentsek, a Budai nkntes Ezred s a Mindszenty Jzsef, br Apor Vilmos, Angelo Rotta, Slachta Margit, Salkahzy Sra ltal fmjelzett egyhzi ellenlls megfelel szervezettsg hinyban nem volt kpes a trsadalom szles rtegeit mozgstani. gy a felszabadulst s a bkt a szovjet hadsereg hozta el szmunkra, a feudlis maradvnyok megszntetsvel egytt. Jugoszlviban s Magyarorszgon is hossz ideig gy ltszott, a trsadalmi halads s az vszzadokon keresztl „rabszolgasgban” s tudatlansgban tartott trsadalmi csoportok felemelse rvn a rgiban is megvalsul a SZABADSG, TESTVRISG, EGYENLSG paradigmja. Azonban ennek a folyamatnak a rendszervlts vget vetett, Horvtorszg s Magyarorszg egyarnt weimarizldik. A prizsi bkeszerzds ltal nemzetkzileg betiltott nemzetiszocialista mozgalmak a konzervatv parlamenti jobboldal s a nemzeti tksrteg tmogatsval naprl napra ersdnek, s gy tnik semmi sem szab gtat agresszivitsuknak. Mind Magyarorszgon, mind Horvtorszgban elssorban a leginkbb leszakad trsadalmi rteg, a romk ellen irnyulnak a szlsjobboldali tmadsok, ltalnos jelensg az iskolai s munkahelyi szegregci, megalztatsok. Magyarorszgon elrehaladottabb ez a folyamat, gondoljunk csak az ezredfordul roma exodusra vagy a Magyar Grda jelenlegi pogromhangulatot teremt akciira. Mint ahogy az is megllapthat, hogy aki ma Magyarorszgon a felszabaduls szt hasznlja, azt egyszeren csak lekommunistzzk. Horvtorszgban mind a mai napig ltalnosan elfogadott a felszabaduls terminolgia s csak a trsadalom perifrijn tallhat szlsjobboldali csoportok utastjk el. Zgrbban az Antifasizmus ldozatainak Tere s a Tito tr a trtnelem legnagyobb tragdijnak s szgyennek, ill. a trtnelem leghsiesebb s legnfelldozbb kzdelmnek emlkt hirdeti. Igaz ugyan, hogy a ms vrosokban tallhat Tito nevt visel utck s terek tbbsge eltnt s a Szabadsg, Kztrsasg, Bartsg s Egysg, ill. Antifasiszta utckat s tereket is tkereszteltk. Szmos utca, tr, t s a zgrbi szkesegyhz neve rzi viszont az 1990-es vek vgn, II. Jnos Pl ppa ltal boldogg avatott prms, Alojzije Stepinac nevt, aki azzal rdemelte ki a Vatikn elismerst, hogy a titi Jugoszlviban hossz ideig brtnbntetsre volt tlve. Zgrb egyik futcjt az 1991-ben megalakult Horvtorszg els elnkrl, Franjo Tudjmanrl neveztk el, akit holokauszttagad nzeteirt az egsz vilg bojkottlt. Tudjman, hallt kveten, ma is nagy tiszteletben ll a horvtok kztt, az usztasa s rasszista (fleg szerb- s romaellenes, mivel a zsidsg szma elenysz) eszmket pedig prtja, a jelenleg is regnl HDZ szlsjobboldali frakcija viszi tovbb. Mindent egybevetve, azt a pozitvumot azrt mg haznk javra rhatjuk, hogy nem volt holokauszttagads bntettt elkvet miniszterelnke. Legalbbis eddig…

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2026. Februr
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!