Vilgraszl felfedezs: Ez a szervnk a hall utn is mkdik
Szentendrei Lajos - vilag@hetivalasz.hu 2013.10.07. 18:49
Az agyhalott nem is halott? A macskknak, ahogy' mondani szoktk kilenc letk van, de az agyhalottak sem halottak - prbltak humorizlni a Montreali Egyetem kutati. Valjban azonban nem vicceltek, hanem legjabb kutatsi eredmnyeiket osztottk meg a nagykznsggel. A tanulmnyukban publiklt kutatsi eredmny alaposan meghkkentette mg a szakembereket is.
A kutatk ugyanis azt lltjk, hogy az agyhalott emberek agya egyltaln nem halott, hanem nagyon is mkdkpes! St: mg akkor is mkdik, amikor pedig az elektroenkefalogram (EEG) nulla agymkdst regisztrl! Holott jelenlegi tudsunk szerint az EEG egyenes vonala utn, azon tl, mr nincs sem agytevkenysg, sem let.
A nagy figyelmet kivlt tanulmnyra, illetve a kutatsokra azt kveten kerlt sor, hogy romniai orvosok sajtos megfigyelssel kerestk meg kanadai kollgikat: addig ismeretlen, soha nem tapasztalt agytevkenysget szleltek egyik pciensknl, miutn az illet - epilepszia-elleni gygyszer hatsa alatt - kmba esett. Amikor ugyanis az orvosok mly kmt idztek el nla, olyan agymkdst regisztrltak, amilyet korbban mg soha nem mrtek.
A Montreali Egyetem kutati is megkezdtk a ksrleteket, mgpedig elszr macskkkal. (A macskk ugyanis a neurolgiai ksrletek sztenderd modelljei.) Huszonhat cict extrm mly (de visszafordthat) kmba „helyeztek", s kzben rgztettk agyuk aktivitst. Meglepdve tapasztaltk, hogy az EEG ugyan teljesen sima vonalat rajzolt ki, vagyis az agykreg mkdsnek lellst jelezte, de a hippokampusz (az agy memrirt s a tanulsrt felels rsze) valamennyi ksrleti llatban korbban nem tapasztalt, egybirnt ismeretlen eredet s mig nem megmagyarzott aktivitst mutatott, s ez az aktivits aztn ttevdtt az agykregre is. A kanadai kutatk arra kvetkeztettek, hogy a megfigyelt EEG-hullmok ugyanilyenek humn pcienseknl is.
Ezt kveten tettk kzz nagy feltnst kelt tanulmnyukat a „PLOS One" cm tudomnyos lapban.
A szaklapban kzztett tanulmny a tudsok krben jralesztette a rgi vitt arrl, hogy vajon mikor nyilvnthat valaki agyhalottnak? (Ennek kimondst egybknt klnbz orszgokban klnbz kritriumokhoz ktik.) S egyltaln: nem kellene-e jrahatrozni az agyhall fogalmt?
A kanadai kutatk most mindenesetre arra a megllaptsra jutottak, hogy az emberi agy kpes tllni mg a szlssgesen mly s hossz kmt is, s megriz bizonyos olyan funkcikat is, amelyek megsznse az agy atrfijt, vgs soron sorvadst okozn. „Az agymkds megismersnek j hatrhoz rkeztnk, hiszen arra jttnk r, hogy ltezik olyan nagyon mly kma, amelyben az agykreg jra aktvv vlik, mikzben az EEG mr rgta sima vonallal jelzi az agyhallt" - fogalmazott Florin Amzica neurolgus professzor, a kutatcsoport vezetje a „Montreal Gazette" cm lapnak. De rgtn figyelmeztetett is: mly kma utn agykreg csakis akkor vlhat ismt aktvv, vagyis ht ledhet jra, ha az agy neuronjai mg egszsgesek, mg oxignhez jutnak, a vr pedig cirkull s „ntzi" az agyat. Vagyis ha megrzdtt az idegrendszer psge. Roncsoldott agy nem ledhet jj, de ha a beteg „csak" orvosok ltal - terpis clbl - kivltott kmban van, akkor van esly a „visszatrsre".
A montreali kutatk mindazonltal fontosnak tartjk hangslyozni: egyelre sz sincs arrl, hogy jra kellene definilni az agyhall fogalmt. A mostani kutatsi eredmnyek haszna a terpiban vrhat.
Vajon az orvosok ltal elidzett extrm mly kma hogyan hasznlhat kezelsre, gygytsra? - a mostani felfedezs nyomn megfogalmazdott krds nyilvnvalan jabb krdsek feltevsre sztnzi majd a kutatkat.
|