j fajt kpviselhetnek a Knban elkerlt emberi kvletek
Forrs: BBC 2012.03.16. 11:25
Kna dli rszn olyan maradvnyokat talltak, melyek egy korbban ismeretlen emberfajhoz tartozhattak. A csontok legalbb t egyedtl szrmaznak koruk a 11 500 s 14 500 v kztti tartomnyra tehet. A kutatk csak Red Deer Cave-i (Gmszarvas-barlang) embereknek nevezik ket az egyik lelhely utn, ahol a maradvnyok elkerltek. A csapat a PLoS One folyiratban megjelent tanulmnyban lerja, sokkal rszletesebb elemzsre lesz szksg, mieltt j emberst valsznstennek.
Darren Curnoe, az j-Dl-Walesi Egyetem kutatja elmondta, nagyon vatosak a besorolst tekintve. „Ennek egyik oka, hogy az emberi evolci vagy paleoantropolgia tudomnyban, ha hiszik, ha nem, jelenleg nincsen ltalnosan elfogadott biolgiai definci sajt fajunkra (Homo sapiens). Igen vitatott terletrl van sz.”
A leletek nagy rsze egy ideje knai gyjtemnyek rszt kpezi, azonban csak mostanban kezdtk el rszleteiben vizsglni. Nmelyik egyn maradvnyai Malutungbl (vagy Red Deer Cave) kerltek el, Junnan provincia Mengce vrosnak kzelbl. Egy msik csontvzat a szomszdos Kuanghszi provincia Lunglin vrosnl talltak meg.
A kt helysznrl begyjttt koponyk s fogak nagyon hasonltanak egymshoz, azt sugallva, hogy ugyanazon populcihoz tartottak, de tulajdonsgaik igencsak eltrnek a teljesen modern embertl – lltja a csapat. A Red Deer Cave emberei ehelyett archaikus s modern jellegzetessgek elegyt hordozzk.
ltalnossgban kerek agyreggel s prominens homlokeresszel rendelkeztek. Koponyacsontjaik igen vaskosak. Arcuk elgg rvid s lapos volt, orruk szles. llkapcsuk elrellt, azonban hinyzott rla a modern emberre jellemz ll. Szmtgpes tomogrfit ksztettek agyregkrl, mely azt mutatja, hogy homloklebenyk modern kinzet volt, halntklebenyeik viszont archaikusak. Nagy rlfogakkal rendelkeztek.
Curnoe s csapata kt lehetsges forgatknyvet vzolt fel a Red Deer Cave populcijnak eredetrl. Az egyik szerint a csoport egy primitv kinzet Homo sapiens nagyon korai vndorlst reprezentlja, mely a tbbi emberstl elklnlten lt zsiban, mieltt kihalt volna. Egy msik lehetsg, hogy tnylegesen klnll Homo fajt kpviselt, mely zsiban fejldtt ki, s egszen ksei idpontig sajt fajunk mellett lt.
A kutatsban rszt nem vev szakemberek egy harmadik forgatknyvet sugallnak, mely szerint a Red Deer Cave emberei hibridek lehettek. „Elkpzelhet, hogy modern emberek voltak, akik elegyedtek az akkor ott lt archaikus emberekkel” – mondja Isabelle De Groote londoni paleoantropolgus. rtelmezse szerint egy msik opci, hogy fggetlenl tettek szert a sokkal primitvebb jellegzetessgekre genetikai sodrds vagy elszigeteltsg rvn, esetleg a klmhoz hasonl krnyezeti nyomsokra adott vlaszul.
Curnoe egyetrt azzal, hogy mindez „valsznleg lehetsges”. Mr megksreltek DNS-t kivonni a maradvnyokbl. A kutats informcit nyjthat a beltenyszetrl, ahogy a genetikai vizsglatok a szoros rokoni kapcsolatban ll emberfajokkal kapcsolatban – a Neander-vlgyi s a rejtlyes szibriai Gyenyiszovaiak – feltrtk.
Brhol helyezkedjen is el a Homo csaldfn, a Red Deer Cave-ember fontos lelet, egyszeren azrt, mert a vilg e rszn igen kevs j llapotban fennmaradt, idben jl elhelyezhet sember kerlt el. Az j leletek emellett jabb informcikkal egsztik ki az emberi migrci s fejlds egyre komplexebbnek mutatkoz trtnett.
Curnoe szerint ezek az emberek igen rdekes idszakban ltek Kna terletn, a kutatk a kkorszak vgeknt – epipaleolitikum – emlegetik. „Lunglintl nem messze igen jl ismert rgszeti lelhelyek vannak, ahol Kelet-zsia nhny legkorbbi, ks paleolitikumi lelete bukkant el. A helyszneken modern kinzet emberek ltek, akik mr kermiaednyeket lltottak el az tel trolsra s begyjtttk a vadrizst. Egyfajta gazdasgi tmenet zajlott a vadsz-gyjtget letmdtl a gazdlkods fel."
Egyelre nem biztosak benne, hogy a leletek hogyan illeszkednek ebbe a kpbe. A kutatcsapat tovbbi vizsglatokat gr a keszkzket s trgyi leleteket rinten.
|