DNS-tredkek miatt kell trni zsia strtnett
Szerz: hvg.hu 2011.12.28. 17:31
j eredmnyeket kzltek a gnkutatk egy titokzatos emberfajta, a gyenyiszovai ember utdairl. Kiderlt, hogy a neandervlgyiek s a mai ember eldeitl klnbz gyenyiszovaiak leszrmazottjai nemcsak Ppua j-Guinen, hanem Ausztrliban, a Flp-szigeteken, Indonziban s Malajziban is lnek.
Orosz rgszek vekkel ezeltt fedeztk fel az gynevezett gyenyiszovai ember maradvnyait egy szibriai (Altaj hegysgbeli) barlangban. A 2008-as felfedezs utn viszont tbb orszg genetikusai kezdtk el vizsglni a tredkes s rendkvl kicsiny csontokat, csontdarabokat.
Kiderlt ugyanis, hogy a legalbb 30 ezer – ms forrsok szerint 41-44, st akr 48 ezer - vvel ezeltt lt semberek genetikai llomnya rekonstrulhat. Az is kiderlt, hogy rktanyaguk klnbzik az akkoriban l kt nagy emberi csoporttl, a mai ember eldeitl s a neandervlgyiektl is.
A harmadik g
Meghatroztk Dzsingisz-kn utdjnak gnllomnyt
Dzsingisz kn (1162 - 1227) egyenes gi – 34. nemzedkbeli - leszrmazottjnak, egy a Knhoz tartoz Bels-Mongliban l szemlynek a genomjt trkpeztk fel knai tudsok. az els mongol, akinek szekvenltk a teljes genomjt. (A szekvenls olyan biokmiai mdszer, amelyet a DNS-t alkot alapegysgek, az gynevezett nukleotidok sorrendjnek megllaptsra hasznlnak.)
(MTI)
Mindez azt jelentette, hogy ltezett egy harmadik ga is a Homo nemzetsgnek, amelynek utdjai ma Ppua j-Guineban lnek. Errl Johannes Krause s Svante Pbo, a lipcsei Max Planck Evolcis Antropolgiai Intzet (MPEAI) kutati tettek kzz eredmnyeket 2010-ben, mitokondrilis DNS elemzse alapjn. Pbok eredmnyei mr akkor is nagy szenzcit keltettek, hiszen zsia s cenia benpeslsnek eddig ismeretlen fzisaira irnytottk r a figyelmet. Mghozz a 44 ezer vvel ezeltt trtntekre, amire ms forrsok csak kzvetve utalhattak eddig.
Azta tovbb folytattk a kutatk a vizsglatokat, s idn jabb nagy lpst tettek az elmlt hnapokban a rszletek feltrshoz. Az amerikai Harvard Medical School s a mr emltett nmet MPEAI a korbbi eredmnyeket tovbb finomtotta. gy pldul megllaptottk, hogy a gyenyiszovai ember utdai nemcsak Ppua j-Guineig jutottak el, hanem Ausztrliba (ahol az slakk gnjeiben fedezhet fel a gyenyiszovai genetikai rksg) s a Flp-szigetekre is. A Flp-szigeteken nem a teljes npessg, hanem bizonyos – jl meghatrozhat kisebbsgek – hordozzk a gyeniszovai gneket.
Kt hullmban npeslt be zsia
Ez arra utal, hogy a korbbi felttelezsekkel szemben az ember nem egy, hanem kt hullmban npestette be zsit. Minderrl David Reich harvardi professzor nyilatkozott a Past Horizons nev rgszeti oldal szerint.
Az eredeti slakk, akik ma Dlkelet-zsiban s ceniban lnek, teht az els hullmban rkeztek. De Dlkelet-zsiban rajtuk kvl mg a msodik hullmban rkezettek is megtallhatak, ez a ksbbi csoport Kelet-zsiban alakult ki. (A mai knaiak, pontosabban a han npcsoporthoz tartozk nem hordoznak gyenyiszovai gneket.)
A gyenyiszovaiak ennek ellenre Szibritl Dlkelet-zsia trpusi rszeiig szledtek szt – mghozz hatalmas terleten. Dlkelet-zsia slaki azonban nem mindentt hordoznak gyenyiszovai gneket: ez azt mutatja Mark Stoneking szerint – aki az oktberben megjelent tudomnyos kzlemny vezet szerzje, az MPEAI professzora -, hogy 44 ezer vvel ezeltt is mr egyfajta kevereds zajlott Dlkelet-zsia laki kztt. Ugyanakkor az is kiderl ebbl, hogy a gyenyiszovaiak maguk mr ott ltek akkor.
A knaiak nem a gyenyiszovaiak utdai
A gyenyiszovai barlang Szibriban tallhat, onnan csak tbb ezer kilomterrel dlebbre bukkannak fel a mai utdok, gy nyilvnval, hogy egy msik npessghullm rkezett idkzben a kzbees terletekre, gy pldul a mai Kna terletre. A mai zsia szrazfldi terleteirl pldul teljesen kiszorultak a gyenyiszovaiak utdai. A ma l emberek kztt a gyenyiszovai gnek csak zsia dlkeleti sarkban (a szigetorszgokban: Indonziban, Malajziban, a Flp-szigeteken, tbbek kztt) s ceniban fordulnak el.
Klnleges trzsek hordozzk ezeket a gneket. A ppua j-guineaiak s az ausztrl slakkon kvl a Flp-szigeteken egy „negrit” csoport, a mamanwk, egy szintn negrit trzs az Andamn-szigeteken (az ongk). Ilyenek a malajziai dzsihjok. A mai ember s a gyenyiszovaiak sei 44 ezer vvel ezeltt keveredtek egymssal, teht mg mieltt az ausztrl slakk levltak volna az j-guineaiaktl. Viszont azok a mai ember-eldk, akik Knt s Indonzit meghdtottk, nem rokonai a ma l knaiaknak vagy indonzeknek.
|