mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Marxista oktats
Marxista oktats : A kapitalizmus ltalnos krzise-Korunk 1931 Oktber

A kapitalizmus ltalnos krzise-Korunk 1931 Oktber

Az imperialista hatalmak kztt a vilgpiacrt, a nyersanyagforrsokrt, a tkekihelyezs lehetsgert, a gyarmatok elfoglalsrt s jra val felosztsrt foly harc a hborkhoz vezet. A vilghbor, melyben az egymst legklnflekp keresztez rdekellenttek kerltek felsznre az imperializmus korszakbl a kapitalizmus egyetemes vlsgba, a „haldokl kapitalizmus” fzisbl a rszben mr megdlt kapitalizmusba vezet t.

 


A vilghbor, amit tulajdonkppen egy rendkvl les krzisnek tekinthetnk, a vilg egyik leghatalmasabb llamban, a polgrsg megdntshez vezetett. Az alapvet vilgtrtneti jelentsg klnbsg a kapitalizmus minden valahai krizise s akztt a krizis kztt, amely a vilghborban nyilatkozott meg, abban ll, hogy az azeltti krizisek a kapitalizmus rendszernek egyenslyt pillanatnyilag helyrelltottk s az ellenttek megoldsa, ha erszakosan s sulyos komplikcik rn is, de a kapitalisztikus rendszer keretn bell kvetkezett be, — ez a krizis azonban magnak a rendszernek a sztvetshez, a polgrsg bukshoz s egy j rendszer kiharcolshoz vezetett a vilg egyik legnagyobb llamban.

 A kapitalisztikus vilggazdasg, a polgrsg uralma a vilg egsze fltt gy vget rt. Kt alapjbanvve ellenttes, egymssal sszefrhetetlen trsadalmi rendszer ll egymssal szemben. Ez a tny jellemzi a leglesebben a kapitalizmus egyetemes vlsgt.


A vilg e kt egymssal ellensgesen szemben ll trsadalmi rendszerekre val sztessnek tnye a kapitalisztikus rendszernek megmaradt rsz tovbbi alakulsra messzemen hatst gyakorol. A kapitalizmus alapvet mozgstrvnyei termszetesen tovbbra is rvnybe maradnak. A kapitalizmusra jellemz bels ellenttek azonban a msik rendszer fennllsa kvetkeztben lesednek.

 A msik klnsen fontos mozzanata a kapitalizmus egyetemes vlsgnak a gyarmati forradalom. Ez a forradalom nvekv jelentsggel veszlyezteti az imperialista uralom alapjait.

 A szocialista tervgazdasg s a gyarmati forradalom gyorstjk magban a kapitalista llamokban az talakuls folyamatt. Ennek a folyamatnak leglesebb stdiumt az eurpai kontinens li.

 

Az eurpai kontinens polgrsgnak ugyan sikerlt a hbor utn keletkezett kzvetlen forradalmi szituci felett urr lenni, amidn a kapitalista trsadalmi rend keretn bell teljesthet s a reformista munksmozgalom rszrl fellltott kvetelseket — ltalnos vlasztjog, gylekezsi szabadsg, nyolc rs munkanap, stb. — teljestette s gy idt nyert ahhoz, hogy uralmi szervezett reorganizlja s a dolgozk pr orszgban keletkezett diktaturjt a reformista vezetk aktiv segtsgvel letrje. A polgrsgnak ez a gyzelme tette lehetv relatve a rszleges stabilizlst. Ez a stabilizls azonban a kapitalizmus bels ellentmondsainak kvetkezmnyeknt a jelenlegi gazdasgi vlsgba torkolt s egyes orszgokban ismt kzvetlen forradalmi szitucit termelt.

 

A vilggazdasg kt egymssal ellensges rendszerre val szakadsn kvl a kapitalisztikusnak megmaradt rszben a hbor alatt s a hbor utni idben ugrsszer vltozsok trtntek, amelyek eredete rszben a hbor eltti idre vezethet vissza. Ezek kzl a legfontosabbak:

 

1.    Az Egyesk llamok ugrsszer fejldse. Az Egyeslt llamok a hbor kezdete ta a vilg els imperialista hatalma lett.


2.    Anglia ers hanyatlsa. Termelse s klkereskedelme mg a mai napig sem rte el a hbor eltti nivt. „A vilg ipartelepe” szerept Anglia vgleg elveszitette. (Anglit, mely a vas s acltermelst illetleg, egykor a vilg legels llama volt, az Egyeslt llamok, Franciaorszg, Nmetorszg s az idn mr Oroszorszg is megelzte.)

 

3.    Az ipar gyors fejldse szmos agrrorszgban. A hbor alatt az eurpai ipari orszgok nem voltak kpesek az agrrorszgokat ipari termkekkel elltni s ezrt kvetkezett be a legtbb agrrorszgban a knnyipar gyors fejldse. A hbor utn az j iparokat magas vmok vdtk a rgi nagy ipari orszgok heves konkurrencijval szemben, minek kvetkeztben a kapitalisztikus vilg mg tbb egymstl klcsnsen elzrt orszgterletre szakadt, mint valaha. A vdekezs lehetsgnek emelse cljbl azutn egyes iparokat mestersgesen mg tovbb fejlesztettek. Ez viszont a termelerk fejldsnek gtlst jelenti, mert ezltal a vilggazdasgi munkamegoszls elnyei cskkentek. A bels piac felvevkpessge nagyon sokszor mr arra sem elegend, hogy a termels egy egyetlen modern nagyzem termelst felvehesse valamely ipargbl, minek kvetkeztben egy sereg jabb „nehzsg” keletkezik.

 

4.    Nmetorszg reparcis terhei s az eurpai entente-llamok hadiadssga az Egyeslt llamokkal szemben az egyenltlen fejlds jabb momentumt kpezik, az az folytonos „gazdlkodson kivli” megrablst Nmetorszgnak az entente s Eurpnak az Egyeslt llamok ltal.

 

Az egyenltlen fejldsnek ezek az igen fontos tnyei kpezik a hbor utni kapitalizmus bomlsnak tnyezit s jrulnak hozz az egyetemes vlsg kilestshez.

 

A hbor utni kapitalisztikus vilggazdasg ers leromlsa a centralizls meggyorstshoz vezetett. Az inflci tmegesen szipolyozta ki a jradkbl lt, a kzmvest s kisiparost az ipari tke javra. (Nmetorszg) Ms orszgokban viszont a deflcis politika, a banktke s a jradkbl l rteg megersdshez vezetett az ipari tke kltsgre. (Anglia, Japn.) Ebbl olyan klns nehzsgek szrmaztak, amelyek a meggyorstott monoplkpzdshez vezettek, gy a kisebb vllalkozsoknak a nagyobb ltal val felszvsa, mint a nagy vllalkozsoknak monopolisztikus organizciba val tmrlse rvn. (Kartelek, trsztk, koncernek, stb.) A kapitalizmus monoplisztikus karaktere egyetemes vlsgnak peridusban lpett a legmagasabb fejldsi fokra. Ugyanakkor mindez a kapitalisztikus trsadalom fogyaszterejnek relativ cskkensvel prhuzamos.

 

A stabilizlds utn a legtbb kapitalisztikus orszgban a termel-appartus ugrsszer kiszlesedse kvetkezett be; ugrsszer lzas fejldse a techniknak, amely egyes orszgokban egy j technikai talakulssal hatros. A techniknak ez a fejldse a kapitalista racionalizlssal szvdtt ssze, amely a legfejlettebb orszgokban — Amerika, Nmetorszg — klns energival vivdtt keresztl.

 

A racionalizls kifejezse alatt a kapitalista vllalkozsok rendszablyainak egsz sort foglaljuk ssze, melyek a profit nvekedst tartoznak szolglni. Kt uton: a) a termelsi kltsgek leszlltsval, b) a magasabb nyeresgek szerzsvel a kilesedett monopol-kpzds utjn.

 

A termelsi kltsgek leszlltsnak mdszerei mindenekeltt a munkaproduktivits emelse a gpezet technikai tkletesedse s a munkafolyamat organizlsa rvn: a termels egysgben lev munkaid cskkentse, standardizls, tipizls s normalizls ltal: & munkaid fizetett rsznek cskkentse a munka legmesszebbmenen intenzvv val ttele, (futszalag, specilis munkabrszmt mdszerek) s a munksok fokozottabb kihasznlsa rvn.

 

A racionalizls ezek szerint nem (tartalmaz elvileg jat; a racionalizls csupn szisztematikus, tudatos s halmozott alkalmazsa azoknak a mdozatoknak, melyeket a tksek profitutni hajszjukban mindig alkalmaztak azzal a klnbsggel, hogy a munka-produktivits emelse relative visszamarad a munksok kizskmnyolsval szemben, ugyanannyi vagy cskkentett munkabr mellett. S mert a racionalizls, amennyiben a termelsi appartus megjtsnak s kiszlestsnek formjban trtnik, valjban relis akkumulcit jelent, ezrt gy is hat, mint az akkumulci: mindaddig, amg tart, emeli a konjunkturt, (“a racionalizlsi konjunktura”) bizonyos fokon pedig krziseket vlt ki illetve mlyt. Ezen a (csupn a ciklus menett modifikl) befolysn kivl a racionalizls a kapitalista termelsi md alapvet ellentteinek kilesedshez is vezet.

 

Mindezekkel a kapitalizmus egyetemes vlsgnak gazdasgi gykereihez rtnk. (A rendszer egyetemes vlsga mindenekeltt az oroszorszgi rendszer fennllsban manifesztldik.) A kapitalizmus minden bels ellentte rendkvl kilesedik. Az egyetemes vlsg peridusban a leglesebben kitkzik az ellentt a konkurrencia ltal knyszertett tknek a termels hatrtalan kiterjesztse utni trekvse s a kapitalista trsadalomnak a kapitalista termelsi md bels mozgstrvnyszersge rvn egyre szkebb korltozott fogyasztereje kztt. Mg ez az ellentt a kapitalizmus elz peridusaiban csak a peridikusan visszatr gazdasgi krzisekben kerlt felsznre addig a kapitalizmus egyetemes vlsgnak peridusban a tendencija krnikusan les. A kapitalista piac felvevkpessge mg a magas konjunktura fzisban sem elgsges ahhoz, hogy a termelsi appartus teljes kihasznlst lehetv tegye. A termelsi appartusnak nagy rsze llandan — ll.

 

Ugyanennek a jelensgnek msik oldala: a kapitalisztikus piac felvevkpessge nem elg ahhoz, hogy minden dolgoznak munkaalkalommal szolgljon. Mg a kapitalizmus elz peridusaiban a munkanlkli munkstartalkhadsereg a magas konjunktura fzisaiban a minimumra redukldott s a kapitalistk munkshiny miatt panaszkodtak, addig ma a tmegmunkanlklisg krnikus. A kapitalizmus egyetemes vlsgban a kzvetlen termelt a termelsi eszkzkhz val viszonyban egy jfajta lepts ri: nem mint a termelsi eszkz tulajdonost ptik le (ez a folyamat mr rg befejezdtt), hanem abban az rtelemben, hogy mr nincs meg a lehetsge ahhoz, hogy munkval a kapitalista tulajdont kpez termelsi eszkzn letfentartst megkeresse.

 

Kihasznlatlan termelsi erk s kihasznlatlan munkaerk: „tkeflsleg, npflsleg mellett” — mint Marx mondja — felfogsunk szerint a kapitalizmus egyetemes vlsgnak ezek a legfontosabb gazdasgi jegyei. Ez nemcsak az iparra vonatkozik, hanem a mezgazdasgra is, ahol az vtizedek ta tart agrrkrzis formjban jut kifejezsre.

 

 


 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2023. Februr
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!