Rendkívüli bejelentés: Eddig ismeretlen lényt találtak hazánkban
Illisz L. László 2012.12.20. 11:54
Új, eddig le nem írt őslényfajról szóló cikk jelent meg tegnap a tekintélyes amerikai PLoS ONE folyóiratban. A lény igazi érdekessége, hogy Magyarországon, a ma már világszerte híres iharkúri lelőhelyen bukkantak rá!
Hol, ki és mikor bukkant a leletre? .
Az első leletre már 1999-ben az ajkai kőszénbányák meddőjén rábukkantunk, az iharkúti lelőhely 2000-es felfedezése után került elő egyre több maradvány. Azóta folyamatosan kerülnek elő újabb töredékek.
Mi került elő pontosan ebből a lényből?
Ismert az állat több koponyaeleme, megtaláltuk az alsó állkapcsának összes csontját, előkerültek a csigolyái, a gerincoszlop minden része, bordái, a medencecsontja, illetve a felkarcsontjának két vége.
Mit kell tudnunk az iharkúti lelőhelyről? Miért éppen onnan kerülnek elő ezek a fontos leletek?
Az iharkúti lelőhelyen az egykori bauxit-külfejtés nagyjából 60 méter vastagságban tár fel olyan kőzeteket, amelynek rétegei szárazföldön, folyóvízi környezetben rakódtak le, mégpedig kb. 85 millió éve, a késő-kréta időszakban. Ezek az üledékek egy ártéren alakultak ki. Az első gerinces maradványok 2000-ben kerültek elő innen, azóta több ezer csontmaradványra bukkantunk. Ezek között 30 különböző gerinces faj, halak, kétéltűek, gyíkok (mint a moszaszaurusz is), teknősök, krokodilok, repülő hüllők, dinoszauruszok és madarak maradványait azonosították. Emellett növénymaradványok, levéllenyomatok, szénült fatörzsek is ismertek innen.
Hogy nézhetett ki ez az állat? Új fajnak tekinthető?
A Pannoniasaurus a moszaszauruszok közé tartozik (nem dinoszaurusz). A moszaszauruszok a késő-kréta kori tengerek csúcsragadozói voltak, a gyíkok közé tartoznak, és nagyjából úgy néztek ki mint egy nagy varánusz, uszonyokkal és oldalról lapított farokkal. A Pannoniasaurus hasonlóan nézhetett ki, de a leletek alapján azt gondoljuk, hogy a fejlettebb moszaszauruszokkal szemben, és a primitívebbekhez hasonlóan ennek az állatnak még nem módosultak uszonyokká a lábai. Tengeri rokonai elérték a 15 méteres hosszt is, a Pannoniasaurus legnagyobb példányai 6 méteresek voltak. A Pannoniasaurus új nem, ezen belül Pannoniasaurus inexpectatus a faj neve, mely természetesen így szintén új.
Lehet következtetni a leletből az állat életmódjára?
Egyes koponyaelemek alapján azt gondoljuk, hogy az állat orra viszonylag lapos lehetett mint egy krokodilé, és esetleg hasonlóan is vadászhatott, bár a fogai viszonylag kicsik, amelek prédaként inkább kisebb táplálékot, főként halakat, teknősöket valószínűsítenek. A gerincoszlop, a medence, továbbá a végtagok ősi bélyegei arra utalhatnak, hogy az állat a sekély vízben a végtagjaival segíteni tudta a mozgást, nem csak a farkával úszott.
Mikor találtak Magyarországon utoljára új őslényfajt?
Szerintem naponta írnak le új fosszilis fajokat: mikroszkopikus egysejtűeket, gerincteleneket, csigákat, kagylókat, növényeket vagy akár emlősöket. Az iharkúti lelőhelyről, és ezzel a mezozoikumból utoljára Ősi Attila és kollégáim idén írták le a Mochlodon vorosi dinoszauruszt.
Melyik amerikai folyóiratban jelent meg a cikk? Mennyire mértékadó ez a kiadvány?
A PLoS ONE nevűben jelent meg, ami egész jónak számít, de természetesen nem vetekszik a Nature-rel. A cikket hárman írtuk: az első szerző én vagyok, a második Michael Caldwell kanadai kollégám, a harmadik pedig Ősi Attila.
Mi a tudományos jelentősége a leletnek?
Egyrészt az, hogy ez az első édesvízi moszaszaurusz, másrészt egy új alcsaládot is leírtunk a cikkben, amelybe a Pannoniasaurus tartozik három másik, tengeri üledékből ismert moszaszaurusszal együtt
|